dalia1769 dalia1769 komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Autorka se jako v případě Žítkovských bohyní opět čtivou formou zhostila méně známého a zpracovaného námětu, tentokrát živelného odsunu brněnských Němců v dubnu 1945. Z knihy, především z částí týkajících se válečného a těsně poválečného Brna, je patrné, že si opět dala práci s pečlivou historickou přípravou. Nejzajímavější mi přišla právě první polovina knihy do odchodu z Perné, další část líčící ve zrychlené formě poválečné osudy až do 90. let už byla místy nudnější a hodnocení událostí schematičtější. Zajímavé je srovnání přístupu hlavních hrdinek k událostem, které prožily, od popírání skutečnosti a života v jakési iluzi v případě Johanny, přes Gertinu trvalou pasivní ukřivděnost a rezignaci až po realistický přístup Hermíny, která díky němu nakonec nalezne své místo v životě.

03.08.2014 4 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Jsem na rozpacích, jak ohodnotit. Kniha se čte výborně a udržuje čtenáře v napětí až do konce. Obsahuje mnoho poetických pasáží a nahlédnutí do japonské kultury a legend. Působivé jsou části vyjadřující netradičním způsobem lásku k hudbě a kultuře s řadou pozoruhodných myšlenek. Příběh nejprve kombinuje více linií vyprávění, které se postupně přibližují a střípky do sebe začínají zapadat...aby do sebe nakonec vlastně tak úplně nezapadly. A to je právě problém, který s touto knihou mám. Nevadí mi fantastické prvky, pokud jsou nakonec odhaleny jako součást nějakého logického celku a mají v příběhu smysl. Takto komplikovaný děj by měl vyústit v nějakou syntézu, to původně nejasné a nepochopitelné by se mělo postupně poskládat v jasný obraz. Tady se tomu tak nestalo, záhady zůstaly z větší části neobjasněny a mám tedy jako čtenář pocit, že je tam autor zařadil jen pro efekt...

02.08.2014 3 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q opět nezklamalo, napínavý děj, vtipné hlášky, čte se jedním dechem.

27.07.2014 5 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Výborná detektivka, má zase jinou atmosféru než ty severské. Jedna z knížek, u nichž se člověk těší na každou chvíli, kdy může číst. Přestože je obsáhlá, četla se jedním dechem. Autor píše lehkým, čtivým stylem, který oživuje řada vtipných momentů a netradičních nápadů (opačné číslování kapitol, spisovatelské rady, kombinace úryvků z románu a příběhu o jeho vzniku). Příběh je chvílemi spletitý, ale nakonec do sebe všechno krásně zapadne. Výborný čtenářský zážitek i pocta spisovatelskému řemeslu.

06.07.2014 5 z 5

Číňan Číňan Henning Mankell

Je to poprvé, co jsem zklamána severskou detektivkou. Hlavní postava soudkyně Roslinové působí sympaticky, ale příběh příliš neplyne, jako by byl slepen z několika knih různých žánrů i tempa vyprávění. Části věnované obšírným rozborům čínské politiky jsem nakonec přeskakovala, myslím, že působily až rušivě a zbytečně zpomalovaly děj. Navíc některé situace nakonec zůstaly zapomenuty či neobjasněny (červená stužka, zabitý chlapec, proč se přiznal onen domnělý pachatel atd atd). Přitom začátek knihy působil slibně a měl spád. Dám ale autorovi ještě šanci v příbězích inspektora Wallandera...

22.06.2014 2 z 5

Už dávno ti chci něco říct a jiné povídky Už dávno ti chci něco říct a jiné povídky Alice Munro

Povídky Alice Munroové jsou psané krásným jazykem a s jejich hrdinkami není složité se ztotožnit. Množství detailů navozuje barvitý obraz starých časů. Velmi příjemné čtení, ke kterému se určitě budu ráda vracet.

10.06.2014 5 z 5

Hořící drát Hořící drát Jeffery Deaver

Výborný díl, tentokrát s opravdu překvapivým koncem.

10.06.2014 5 z 5

Darda Darda Irena Dousková

Poslouchala jsem audioknihu a líbila se mi myslím více než Oněgin. Ačkoliv námět je tentokrát smutnější a vážnější, příběh nepůsobí depresivně. V nezaměnitelném podání Báry Hrzánové se poslouchá dobře. Nechybí ani humorné momenty. Méně politických narážek vnímám také pozitivně, předchozí díly působily dost přehnaně a tento naopak velmi reálně.

31.05.2014 4 z 5

Rozbité okno Rozbité okno Jeffery Deaver

Dobrá detektivka, nepřipadala mi slabší než jiné díly, užila jsem si ji. Zajímalo by mne, nakolik je obdobné sledování jednotlivců a sběr dat skutečností a nakolik je to fikce. Každopádně je to zneklidňující... Potěšily i nové informace z Lincolnova mládí a o jeho rodině.

24.05.2014 5 z 5

Příliš mnoho štěstí Příliš mnoho štěstí Alice Munro

Opět krásný čtenářský zážitek, knihy Alice Munroové si vždy vychutnávám!

20.05.2014 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Originální námět, který by se mohl stát zdrojem řady humorných situací trochu ve stylu Gogola a jeho Revizora, přímo to k tomu svádí a ten humor tam i místy probleskuje, ale celkově jsem měla pocit, že řada námětů pro vtipné scény byla jaksi promarněna v určité nepřehlednosti a nesouvislosti celého díla. Dost dlouho mi trvalo, než jsem se zorientovala v postavách a jednotlivých dějových liniích, postavy se objevují a mizí, aniž by byl jejich potenciál více využit, některé příběhy zůstávají nedořešeny. Možná je to způsobeno dlouhou dobou, po kterou dílo vznikalo, autor ho na druhou stranu nakonec piloval a redigoval, takže mne ta roztříštěnost dost překvapila. Nemohu se ubránit pocitu, že nemalý podíl na proslulosti knihy nese skutečnost, že byla opakovaně zakazována a tím získala na jisté pikantnosti.

14.05.2014 3 z 5

Hodinář Hodinář Jeffery Deaver

Velmi dobrá detektivka, jen možná těch zvratů ke konci je tentokrát opravdu až příliš a nepůsobí místy věrohodně, ale čtení je to napínavé.

13.05.2014 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Moje první kniha od Murakamiho mne určitě inspirovala k tomu, že se poohlédnu po dalších. Čekala jsem poměrně odlišnou mentalitu postav, ale musím říci, že kromě některých zmiňovaných exotických jídel mi celý příběh, postavy i jejich myšlení připadaly nám velmi blízké. Toru je férový, čestný kluk, který byl přes své mládí konfrontován s několika tragickými událostmi, přesto příběh nepůsobí vůbec depresivně, právě naopak. Čtivý vyprávěcí styl včetně zdánlivě "nadbytečných" detailů umožňuje se do knihy opravdu ponořit a prožívat příběh spolu s postavami. Pouze postavu Naoko pro mne bylo obtížné si oblíbit, jako by si ani nevážila toho, kolik má kolem sebe lidí, kteří jí chtějí pomoci, a spíše je využívala...

06.05.2014 5 z 5

Proměny historiografie vědy Proměny historiografie vědy Daniel Špelda

Přehledná studie shrnující srozumitelným způsobem danou problematiku. V našem prostřední podobná práce chyběla, takže určitě velmi užitečná pomůcka pro studenty.

24.04.2014 5 z 5

Dvanáctá karta Dvanáctá karta Jeffery Deaver

Standartní kvalita, napínavý příběh, sympatické postavy a čtivost, nemám co vytknout, pouze snad ten fakt, že po přečtení několika knih z cyklu jsou už další příběhy čím dál předvídatelnější. Prostřední se sice mění, což je zajímavé a fajn, nicméně například předem můžeme s určitostí říci, že "pachatel" dopadený cca 30 stran před koncem není nikdy ten pravý a ještě nás čeká zvrat. Ten už pak přichází poměrně náhle bez přílišného vysvětlování, a poté následuje samotný závěr, jaksi rozvláčný a natahovaný, jako by se autor nemohl s knihou rozloučit. Nic proti, má-li autor určité oblíbené prvky, nějaký svůj osobitý "podpis", ale dodržovat stále přesně stejný model je myslím už spíše na škodu...

22.04.2014 4 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Krásná kniha, jedna z těch, ke kterým určitě bude stát za to se po čase vrátit. Laskavý příběh s trochou humoru a spoustou nenásilně podané životní moudrosti. A pro milovníky koček kniha, která by neměla v jejich knihovničce chybět! :)

21.04.2014 5 z 5

Iluze Iluze Jeffery Deaver

I když jsou v podstatě všechny knihy s Lincolnem Rhymem vystavěny podle stejného modelu a tudíž po přečtení několika z nich i stále předvídatelnější, méně bodů dávat nechci, protože se prostě výborně čtou, postavy jsou sympatické a knihy vesměs končí optimisticky, což mám ráda. Navíc v každé máme možnost nahlédnout do trochu jiného prostředí a i toto - kouzelnické - nabízí mnoho zajímavých zápletek.

08.04.2014 5 z 5

Útěk Útěk Alice Munro

Velmi příjemné čtení. Moje druhá kniha od Monroové, a opět nezklamala. Zajímavé příběhy "obyčejných" žen, s nimiž není obtížné se ztotožnit. Vše navíc psáno krásným a bohatým jazykem. Doporučuji!

06.04.2014 5 z 5

Antikrist Galileo Antikrist Galileo Michael White

Čtivý životopis, který zaujme i laika, jenž toho zatím o daném tématu příliš neví. Student nebo zájemce ocení množství citací originálních dokumentů, především soukromé korespondence a záznamů z procesu. Překlad je velmi kvalitní a právě u těchto originálních dokumentů byl prováděn přímo příslušnými odborníky, nikoli přes angličtinu, což je také třeba ocenit. Autor je ostrým kritikem církve, a to i té současné, což mně osobně nevadí, ale někoho by se to dotknout mohlo...

05.04.2014 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Pro mne celkem příjemné překvapení, zajímavá sci-fi z alternativní budoucnosti (vzhledem k době vzniku). Příběh je napínavý a obsahuje mnoho námětů k zamyšlení.

31.03.2014 4 z 5