Dalajlamova kočka

kniha od:

Dalajlamova kočka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169700/bmid_dalajlamova-kocka-Yzg-169700.png 4.4 1285

Dalajlamova kočka série

1. díl >

Maličkého kotěte, kterému hrozí nešťastný osud, se ujme samotný dalajlama. Kočička líčí svůj každodenní život v jeho těsné blízkosti. Stává se svědkem rozhovorů mezi dalajlamou a jeho hosty. Postupně poznává, v čem spočívá štěstí, a jak ho na cestě životem najít, což není pro žádnou živou bytost snadné. V laskavém příběhu často nechybějí humorné situace, kočka se tře o nohy hollywoodských hvězd a dělí se s námi o poznání, které získává v klášteře buddhistických mnichů. „Chci, aby i díky této knize lidé dospěli k tomu, že nejdůležitější je láska v různých podobách. Šťastní jste, když se staráte o druhé a dáváte jim lásku. To je jedna z nejúčinnějších cest ke štěstí,“ říká o Dalajlámově kočce její autor David Michie.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Duchovní literatura

Vydáno: , Synergie
Originální název:

The Dalai Lama’s Cat , 2012


více info...

Komentáře (355)

Komentáře 355 Recenze 18

ZuzziŠ
ZuzziŠ
12.11.2023 2 z 5

Nemám ráda knihy typu "Jak se stát ... během tří dnů"
Za tři tečky dsaďte lepším člověkem, šťastnějším člověkem, v tomto případě buddhistou.
Navíc do této knihy se ještě navíc přidávají fakta, jakože Ježíš byl taky Buddhista a tak...

Plativa
Plativa
05.11.2023 5 z 5

Byla jsem zvědavá, co z knihy, kterou vypráví kočka vyleze, ale byla jsem velmi mile překvapena. Děj je velmi přirozený a příjemně plyne, každá kapitola v sobě nese nějaký kousek budhistického myšlení nebo učení, ale čtenářovi je to podáno jemně a přirozeně. Doporučila bych všem, kteří mají pocit, že v dnešním materialistickém a kapitalistickém světě jen tak kloužou životem a hledají ten svůj způsob štěstí.


uzivatel6305
uzivatel6305
15.10.2023 4 z 5

To je tak hezké počteníčko! Najednou jsem zjistila, že potřebuji začít číst a poslouchat něco pozitivnějšího a také trochu v sobě probudit dobrou náladu a vyslechnout něco povzbuzujícího. A ejhle knížka se objevila. Je to milé, legrační a plné krásných příběhů, skvělých k zamyšlení. Budhismus je představován ve spoustě každodenních situací a člověk před sebou neustále vidí tu usměvavou tvář 14. Dalajlámy a obdivuje ten klid a moudrost, které jsou pro něj tak typické. Audiokniha je moc pěkně načtena paní Jirešovou, i když ve trochu zrychleném tempu. A hádejte, co jsem si hned po přečtení pustila? No samozřejmě, že 7 let v Tibetu. A jdu na další díl.

eleryn
eleryn
30.09.2023 5 z 5

Dalajlámova kočka je krásný, milý a také vtipný příběh, který obsahuje spoustu hlubokých myšlenek o životě.

Celou knihou nás provází kočička, která se shodou okolností, ještě jako malé kotě, dostala k Dalajlámovi. Během jejího dospívání se spolu s ní seznamujete s principy budhismu a hledáním životního štěstí.

Kočička během svého dospívání získala spoustu jmen. V Dalajlámově domě to byla Jeska (neboli JSK - Jeho Svatost Kočka). Ale také si vysloužila jiná jména, například Rinpočhe (Velevzacná), nebo její neoblíbené Myška. Proč měla tolik jmen si přečtěte sami.

Dalajlámu často navštěvuje spousta zajímavých lidí a Jeska u těchto návštěv nesmí chybět. I když to navenek vypadá, že kočička spí, je to jen zdání. Ona naopak rozhovorům pozorně naslouchá a hledá v nich odpovědi na své otázky o životě.

S kočičkou budete postupně objevovat svět a leckdy zjistíte, že náhody, nebo i nepatrné změny v našich životech, dokážou vykonat velké věci.

Knihu určitě doporučuji.

Veřenka13
Veřenka13
05.09.2023 5 z 5

Kniha si Vás musí sama najít. Já po ní sáhla ve špatném životním období a během jejího čtení jsem se věnovala jen příběhům a na nic špatného nemyslela. Přečetla jsem jí jedním dechem. Moc se mi líbila. Je napsaná velmi čtivě. Myslím si, že osloví všechny, i když zrovna nejsou milovníky koček a budhismu. Určitě se vrhnu na další díly ;-)

Bakana
Bakana
09.06.2023 3 z 5

Mám ráda tibetský budhismus a dalajláma je skutečný bódhisattva.
Tahle knížka obsahuje několik velmi pěkných myšlenek, vybízí k laskavosti a soucitu, ale tak nějak to není ani ryba ani rak. Je to takové mininaťuknutíčko do náboženského proudu, který je neskutečně rozsáhlý a hluboký. Není to ani vyprávění o kočce, ani o budhismu. Přesto natolik milé, že možná sáhnu po dalších dílech.

sgjoli
sgjoli
30.04.2023 3 z 5

Dalajlámovu kočku jsem poslouchala jako audioknihu v podání Ivany Jirešové. Tu jsem jako interpretku poslouchala poprvé a určitě ne naposled. Její hlas je velmi příjemný na poslech - takže už z tohoto důvodu mohu audioknihu Dalajlámova kočka doporučit.
Ačkoliv je mé hodnocení průměrné, minimálně za jeden poslech určitě stojí. Je to velmi milé, příjemné povídání s přesahem, kdy si čtenář/posluchač může do života odnést určitá moudra k zamyšlení. Co je to štěstí? Jak ho člověk může dosáhnout? Je důležitější ego, nebo druzí lidé?
Kniha je psaná s humorem a lehkostí z pohledu kočky - možná trochu příliš zjednodušujícím způsobem, ale to plně není na škodu. Je to tak vlastně srozumitelné všem, komu se tento titul dostane do rukou.
Průměrné hodnocení dávám proto, že jsem asi čekala přeci jen trochu víc těch mouder a poučení, co bych si z knihy mohla odnést. Tím nechci tvrdit, že je to špatný titul. Jen jsem asi čekala trochu víc.

sabouš
sabouš
12.03.2023 5 z 5

Na doporučení kolegyně jsem sáhla po této knize. Ačkoliv nejsem milovnicí koček, tak mě vyprávění z pohledu kočky jeho Svatosti velmi bavilo. V knize se setkáváme se základními principy budhismu, které jsou zde srozumitelně vysvětlené. Knihu bych doporučila jako odpočinkovou četbu na pohlazení po duši.

VeruMalfoy
VeruMalfoy
10.01.2023 5 z 5

Velice příjemné čtení. Naštěstí jsem knihu četla formou audioknihy, což se vyplatilo. Byla moc krásně namluvená a atmosféra v ní byla opravdu odpočinková a dodávala vám vnitřní klid. Vše dávalo smysl a bylo srozumitelně vysvětleno. Podávat tak hluboké myšlenky očima kočky bylo navíc velice zajímavé a poučné. Skutečně jsem se cítila Dalajlámovi blíž. Určitě si ráda přečtu i další knihy v sérii.

Dagmar76
Dagmar76
29.11.2022 5 z 5

Velice milé čtení (nejen) pro milovníky koček o základních principech budhismu. Doporučuji jako oddechovou knihu po přečtení emočně náročných knih.

alekis
alekis
19.11.2022 5 z 5

Kouzelná kniha o buddhismu z pohledu kotěte - později dospělé kočky. Autor vpravil do stránek hodně informací, pokud se nauka o této zvláštní cestě životem vůbec dá za informaci požadovat.
Poučné. Inspirující. Zajímavé. A k tomu zážitky malého chlupatého zvířátka, které se sluní v přízni dalajlamy, muže velikého ducha a širokého rozhledu, a dalších dobrých lidí.

Asi se nestanu buddhistkou, na to prostě nemám. Prostředí, v němž jsem vyrůstala a v kterém stále žiji, má silný vliv a nedovolí mojí duši dosáhnout vyšších sfér. Na to jsem příliš - nazvu to tak, jak to cítím, lepší slovo mě nenapadá - tuhá. Nepřizpůsobivá. Příliš uzavřená ve slupce Středoevropanky. Vlivy, které utvářely a utvářejí moji osobnost prostě nepřekročím.

Bylo by krásné, vnímat beze zbytku pouze přítomný okamžik a dokonale se soustředit. Pochopit, co přesně je a jak funguje meditace a využít všech dobrodiní, která lidské bytosti může přinést. Bylo by krásné, milovat všechny živé bytosti, bez jakýchkoliv podmínek a výhrad, dosáhnout osvícení a tím nekonečného klidu a radosti své duše.

Vím, že se mi to nepodaří. I některé pasáže v knize mi bylo zatěžko číst... natožpak se jimi řídit. Ale něco si vzít mohu, aspoň něco málo, co přinese do mého života víc světla, víc radosti, v této přelomné době, kdy se zdá, že všechno, co se vyvíjelo tisíce let až po dnešek, se naráz obrací... Bůh ví kam... No. Někam určitě. Ale víme, že zlé může být v konečném důsledku i k něčemu dobré :-).

Občas mě potkávají zajímavé věci, drobné zážitky, zvláštní setkání a poznání lidí a míst, o kterých jsem neměla ani zbla tušení. Věřím, vím, že mimo naše zkostnatělé vnímání, tak omezené všemi vlivy, které máme kolem sebe, existuje širší nadstavba. Já ji cítím jen velice málo, velmi slabě... Bohužel. Ale tuším, že jsou mezi námi lidé, pro něž to nepojmenovatelné ono není nic nedostupného, kteří ví, mimo jiné, o nekonečné radosti a kráse, umí v ní žít... umí si ji užít...
Kniha rozhodně pro mě byla zábavná a užitečná. Nevím, zda otevřu další pokračování... snad ano :-).

TomTomis
TomTomis
26.06.2022 3 z 5

Moje druhá kniha od autora. Tuhle beletrizovanou část jeho tvorby asi nebudu vůbec dál číst. Příběh jednoduchý, takový zábavný, občas nějaká ta moudrá myšlenka, ale pár týdnů po dočtení, kdy vždy píši zápisky sem, si nevybavuji, jak kniha dopadla, jen střípky obrazů mi zůstaly v hlavě- kavárna, kocour, hledání cesty.... jo a dalajláma...:)
Jeho knihy o buddhismu mi přijdou lepší ( i když jsem zatím přečetl jen jednu).

Marhulka14
Marhulka14
25.04.2022 5 z 5

Tak si ke mě konečně našla cestu!
Moc milé čtení..... přečteno jedním dechem.
Doporučuji!

Manifest blech
Manifest blech
12.04.2022 5 z 5

Na to, že nemusím kočky, tak tohle bylo miloučké moudré čtení, ke kterému je fajn se vracet.

MarVo86
MarVo86
24.03.2022 5 z 5

Tohle se čte jedním dechem! Je to milé, nábožensky nevtíravé, vtipné.... a majitelé koček v tom určitě najdou i tu svoji :)

Lili
Lili
18.03.2022 5 z 5

Příběh vyprávěný očima kočky by se mohl zdát dětinský a směšný. Za mě tahle knížka ale má všechno, co měla mít. Hromadu rad a ponaučení, něžnou dávku vtipu a lásku na každém kroku. Po jejím přečtění vidíme cesty i tam, kde existovat ani nemohly.

***
„Je to podivuhodný paradox, ale tím nejlepším způsobem, jak sám získat štěstí, je, rozdávat ho ostatním.“

„Z myšlenky se stává slovo, ze slova skutek, ze skutků se stává zvyk a zvyk utváří charakter. Proto bdi nad svými myšlenkami a nad cestami, kudy se ubírají, nech je vyrůstat z lásky, jež se rodí ze zájmu o druhé... Tak jako stín nerozlučně provází tělo, i my se ubíráme tam, kam nás vedou naše myšlenky.“

„Je zajímavé, že když se pro něco rozhodnete, okolnosti se často poskládají ve váš prospěch. Není to ovšem pokaždé zřejmé, neuděje se to hned a někdy to probíhá způsobem, jaký byste rozhodně nečekali.“

capricorn__
capricorn__
15.03.2022 4 z 5

Rozmýšlel jsem se mezi čtyřmi a třemi hvězdičkami, a nakonec dávám čtyři, protože mi ničím výrazně kniha nevadila a já si čtení užil. Anotace knihy mě přilákala okamžitě: jsem typ člověka, co vždycky upřednostní kočku před psem a co se zajímá o filozofii. Kniha je velmi zajímavá a jedinečná, s čím jsem trochu bojoval, byl styl psaní autora, který mi něčím zkrátka neseděl. K tomu mi určité části připadaly příliš infantilní a autor se uchyloval k takovému efektu čarodějnického proutku, kdy rázem všechno dopadne skvěle. A to příliš nemusím. I přesto dávám vysoké hodnocení, protože kniha má svoje kouzlo, hezkou atmosféru. Je to taková pohádka pro dospělé. Filozofie a moudra jsem v ní sice tolik nenalezl (jsem zhýčkaný "Citadelou" od Exupéryho), ale přesto jsem se u ní odreagoval.

Allys
Allys
24.02.2022 5 z 5

Veľmi milá kniha písaná prevažne z pohľadu mačičky JSK, ktorá v kláštore skutočne žila. V knihe môžeme nájsť viac múdrostí a poučení, ktoré sú podané príjemným a vtipným spôsobom.
Čitateľ môže nahliadnuť do života v kláštore, k Dalajlámovi do kancelárie, môže byť súčasťou života a diania okolo kláštora. Autor nenásilne občas pridá myšlienku týkajúcu sa budhizmu v súvislosti s príbehom. Nečakajte žiadne zložité zdĺhavé a únavné vetné konštrukcie na čisto teoretickej rovine.
Veľmi dobre boli spracované aj postavy v blízkom okolí mačičky, okrem samotného Dalajlámu napríklad kuchárka, jeho asistenti, alebo majiteľ kaviarne. Na základe situácií v príbehu sa čitateľ môže zamyslieť nad svojím životom, smerovaním a svojimi hodnotami.
Dej je podaný nenásilnou a pozitívnou formou, vďaka čomu každý, nie len milovník mačiek, sa môže vďaka príbehu inšpirovať a objaviť v ňom niečo prínosné pre svoju vlastnú cestu životom.

BookLover69
BookLover69
13.02.2022 5 z 5

krásná kniha, nešlo se od toho odtrhnout. V audioverzi je Jirešová taky jako kočka, takže pocit kočky při čtení ještě umocňuje. Díky!

huhuhu
huhuhu
09.01.2022 5 z 5

Trochu jsem se zalekla, když jsem zjistila, že jde vlastně o takový úvod do tibetského buddhismu zabalený do příběhu o dalajlámově kočce. Ale bylo to krásné, roztomilé, laskavé a někdy i vtipné čtení. A buddhistických myšlenek jen tolik, kolik zvládne člověk, který o buddhismu nic neví, navíc podaných pochopitelně a ukázaných na názorných příkladech. Příjemné překvapení!

tinka1974
tinka1974
31.12.2021 5 z 5

Moc hezký, jemný příběh. Pro zamyšlení, pousmátí i poučení. Poslouchala jsem audio. Je toten typ čtení, který se hodí k tomuto ročnímu období. Zastavení se a naslouchání. Jednou bych se k tomu ráda vrátila, udělala si víc času a přečetla papírovou verzi

Nika151
Nika151
31.12.2021 5 z 5

Několik pasáží jsem si podtrhla a ráda si knihu přečtu v budoucnu ještě jednou. Začátek byl pro mě sice nudný, úplně nejsem fanda koček, šla jsem do toho kvůli duchovním aspektům knihy. A na úvod se řeší právě to, jak se dostala kočka k Dalajlamovi. Ale dále se to rozjede a na příkladech se ukazuje, jak by člověk mohl vnímat svět kolem nás a co by mohl dělat pro sebe a své štěstí.

Clea3112
Clea3112
18.11.2021 5 z 5

AUDIOKNIHA : Příběhy Dlajlámovy kočky jsem si zamilovala od prvního poslechu. Je to hlazení po duši, refresh sprcha po těžkém dni i příjemné kolébání ve dny, kdy potřebujete jen rozjímat a odpočívat. Prostě skvělé ! Kapitoly můžete poslouchat opakovaně i náhodně, vždy povzbudí.

Sarriii
Sarriii
16.11.2021 5 z 5

Velmi čtivá, milá a laskavá kniha. Dílo je plné zajímavých myšlenek a úsměvných situací. Je tam obsaženo hodně moudra a rad, jak by se měl člověk snažit chovat a celkově se po duševní stránce rozvíjet.

Hobitka
Hobitka
05.10.2021 5 z 5

Tohle je tak pěkná knížka. Laskavé, povzbuzující a přitom do příběhu vtahující čtení :)
Náhled do buddhismu i kočičího světa.

radimch
radimch
03.10.2021 4 z 5

Rinpočhin laskavý průvodce úvodem do tibetského budhismu.

Carl
Carl
18.09.2021 5 z 5

Série knih Její svátosti, Dalajlámovy kočky mi neskutečně přirostly k srdci. Všechny jsou napsány úžasně čtivou formou a zároveň nabízí vynikající myšlenky, moudrost a popisují základy buddhismu. U těchto knih reálně cítím, že ovlivnily moje každodenní myšlení a pohled na svět. Cítím se díky nim sebevědomější a moudřejší než kdy dřív. Ani vteřinu bych neváhal tuhle knihu doporučit každému, kdo má zájem se někam posunout na mentální úrovni a ve smýšlení o životě, ale zároveň si oddechnout a užít si příjemně strávený čas u této knížky. Ať vám přinese radost!

Mr.Moldau
Mr.Moldau
18.09.2021 4 z 5

Roztomilá kniha, po jejímž přečtení bych chtěl být Dalajlamovou kočkou. Příjemné čtení.

Nisshoku
Nisshoku
13.09.2021 5 z 5

Veľmi príjemná a jednoduchá knižôčka, úžasná oddychovka :) Splnila to, čo som od nej očakávala, takže dávam 5 hviezd.

Adelaide777
Adelaide777
10.09.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem za poslední dobu četla, mohu jen doporučit! :-)