Číňan

Mankellov nový román Číňan čitateľovi umožní nazrieť do prostredia švédskeho vidieka, Spojených štátov amerických devätnásteho storočia, predolympijského Pekingu, Zimbabwe aj Londýna súčasnosti. To všetko v pútavom kriminálnom románe s aktuálnym politickým motívom. V januári 2006 odhalí polícia v malom švédskom meste Hudiksvall strašný masaker, keď niekto brutálným spôsobom zavraždil 19 ľudí. Keď sa o vraždách dozvie sudkyňa Birgitta Roslinová, uvedomí si, že je príbuzná takmer všetkým obetiam. Prostredníctvom nájdeného denníka sa vydáva na cestu do USA šesťdesiatych rokov devätnásteho storočia, kde na stavbe železnice spájajúcej východ so západom otročia čínskí robotníci. No stopy vraha vedú aj do dnešnej Číny. Nová superveľmoc potrebuje suroviny a rieši problém miliónov nespokojných sedliakov, ktorých naďalej obchádza blahobyt hospodárskeho zázraku. Birgitta Roslinová sa tak stáva súčasťou hry svetovej politiky a jej život je zrazu ohrozený. Román Číňan je kriminálnym románom na najvyššej svetovej úrovni. Upozorňuje na hrozby, vyplývajúce z faktu, keď sa svetovou veľmocou stáva krajina s neexistujúcim demokratickým systémom....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/83_/83386/cinan-Bi2-83386.jpg 4245

Kinesen (2008)

Literatura světová
Vydáno:, Marenčin PT, Host

Máša10

Jednoznačně nejlepší kniha od tohoto autora, alespoň pro mě. Není to "jenom " klasická detektivka, což mi vyhovuje.

čekanka13

Dobře se čte, napínavé, konec se mi už zdál zbytečně rozvláčný

intelektuálka

Hromadná brutální vražda v malé vesničce na severu Švédska přivádí vyšetřovatelku k pátrání...
Do něj se zapojí i soudkyně Birgitta, která má k místu osobní vazbu a která si vybavuje, co pro ni znamená červená stužka,nalezená na místě zločinu...
Mankell nás provede kusem kontinentu a odkrývá motiv pomsty z minulosti...

Jeho thrillery se často zabývají politickou situací v dané zemi - já to vítám, protože mi to dokreslí důvody jednání zúčastněných.
Kdo má tohoto autora rád, bude spokojený.
Doporučím.

trudoš

Podobně jako v sérii s Wallanderem, i zde splétá Henning Mankell zápletku pro mě tolik rozčilujícím způsobem - tedy navnadí na zajímavý zločin, poukáže na pár záhadných stop a... a pak se tím přestane zabývat. To ani nezmiňuji, že Číňan funguje jako detektivka pouze v první třetině, po dvousté straně je už čtenáři jasné, kdo je patouch, co se seběhlo a proč k tomu vlastně došlo. Zbytek románu (tři sta stran) už ani tak nejde o to, že by soudkyně Birgitta Roslinová po něčem pátrala, ale spíš je vírem událostí vtažena do intrik mocného Číňana. Jenže místo toho, aby děj gradoval, se autor zabývá vysvětlováním příčin boje mezi šíleným zbohatlíkem a jeho sestrou. Což s sebou bohužel přináší spoustu tvůrčích pokusů o proniknutí do myslí komunistických aktivistů.
A tak se detektivka mění v thriller, ten v politickou konverzačku, ta ve společenský psychologický román, v závěru se přejde zase k thrilleru, který je ukončený „překvapivými“ zvraty. Za mě nuda. Sice slušně napsaná, ale pořád nuda.

SilvieSisinka

Moje prvni kniha od Mankella.Dostal me.Urcite budu cist dalsi jeho knihy.Zapletka Cinana ma koreny v zoufalstvi cinskych otroku,ktere vyusti v zabiti 19 svedu najatym vrahem s mecem.Jde o pomstu.Je to jedna z nejkomplikovanejsich a nejbravujneji podanych zahad.Necekany konec.

Zahirica
20.11.2017

Začiatok výborný. Postupne kniha prechádzala do politického opisu Číny a jej obyvateľov. Prekúsala som sa až na koniec lebo som bola zvedavá na záver, ale úprimne ? škoda strateného času. Prvá kniha od Mankela a hneď sklamanie. Za mňa len dve hviezdičky a aj to len za začiatok.

Majdule
03.03.2017

polovinou příběhu jsem byla nadšená včetně exkurze do historického románu. Expozice příběhu, ne zrovna sympatická, ale rozhodně zajímavá hlavní hrdinka, v podstatě bizarní zápletka a skvělý styl. Poslední třetina mě opravdu překvapila, ale mám prostě pocit, že ta politická odbočka nepatřila ani do příběhu, ani do žánru. Jako by chtěl autor zamachrovat, že umí víc než jen detektivku. Pro mě tím příběh ztratil svou sevřenost a vlastně i přitažlivost. Ale jinak Mankell píše skutečně poutavě.
70 %

Wargo
10.02.2017

Kniha ma veľmi zaujala, priam upútala a ku kreslu prikovala svojou úvodnou, chladnou, krutou atmosférou, po ktorej tak veľmi bažím v severských knihách. Potom však prišli "historické" fakty, rozoberanie politického systému, a atmosféra bola ta tam. Samozrejme, kniha je obisahla, a bez jednej či druhej dejovej línie by ako celok nedávala zmysel. Ja osobne som si najviac užil Švédsko, Čína osobne ma už tak nezaujala. Aj z tohto dôvodu nemôžem dať plný počet, nakoľko mi tam k tej dokonalosti niečo chýbalo, reso. niečoho bolo až príliš. Ale napísané úžasne, viacero kontinentov, kde do každého zasadený dôležitý fakt z deja. Moje prvé stretnutie s Mankellom nedopadlo vôbec zle.

Karelvovsik
14.11.2016

Začátek byl velmi zajímavý,ale postupně se napětí vytrácelo a kniha se stávala stále více rozvláčnou a mě přestávala bavit.

sagasir
02.11.2016

Detektivka aneb trocha cestování

Ještě vás obsah nepřesvědčil k přečtení této úchvatné knihy? Dobrá tedy, budu vás ještě chvíli lákat. Vždyť která kniha může nabídnout to, že nejprve začne jako klasická detektivka z chladného severu, ale pak se najednou dějově vrátí o sto let zpátky a vyloupne se z ní historický příběh o cestě čínských vyhnanců? A nakonec se tato kniha stane skvělým politickým thrillerem ze současného Pekingu i Londýna.

V Číňanovi nejde jen o detektivní zápletku, ale také o velmi silný příběh čínských dělníků převážených z Číny do Ameriky v podmínkách opravdu děsivých. Musíte také uznat, že ne v každé knize se ocitnete ve Švédsku, Číně, Mosambiku, Londýně. Stejně jako budete v knize objevovat nová a nová místa, tak se vám budou nově a nově líbit určitá slova, věty, souvětí, pasáže, kapitoly a nakonec zjistíte, že se vám líbila celá kniha. Henning Mankell a tato kniha opravdu stojí za obětování času

Finn69
14.08.2016

Čekal jsem severskou detektivku, ale dostal jsem thriller s přesahy do historie amerického Západu a exkurzí do Pekingu. Je to docela dobré čtení, můžu doporučit, zejména pokud se zajímáte o historii a současnost Číny.

lencin
13.08.2016

Velmi zajímavé popisy - Číny i novodobé Afriky. K zamyšlení.

GreenMagritte
29.06.2016

Začátek knihy je strhující, ale tempo postupem slábne. Nevadilo mi, že detektivní téma v příběhu ustupuje, abychom se více seznámili s Brigittou nebo s motivací vraha, ale to, co začalo rozmáchle, se zpomalí a konec na mě vyloženě působil hekticky, jakoby chtěl spisovatel příběh co nejdřív utnout.

Historický exkurz mi nevadil, ale současná politická situace v Číně byla v románu podána jaksi neživotně a nevěrohodně, možná to bylo tím, že nebyly tolik propracovány postavy Chung a jejího bratra. Zcela nuceně a nedůležitě působila v knize snaha představit Brigittu Roslinovou jako kdysi mladou revoluční stoupenkyni Mao Ce Tunga (aby se tak zřejmě více umocnilo „čínské téma“). Kniha se mi i přes pár nedostatků líbila, ačkoli milovníky severské krimi může odradit to, že v této knize v prvé řadě o vyšetření vraždy vlastně nejde…

Gracian1964
20.05.2016

Tak konečne som po pomerne dlhej dobe dočítal Číňana...začal som audioknihou, požičanou z knižnice, lenže som to nestihol celé vypočuť pred termínom vrátenia, nuž zvyšných vyše 200 strán som dočítal ako e knihu...s Mankellom som sa zatiaľ stretol len ako s autorom detektivok v hlavnej úlohe s Kurtom Wallanderom....toto bolo trochu iné, ale rozhodne dobré a veľmo zaujímavé...bavilo ma to...chvíľu som si myslel, že pani sudkyňa Heslinová a jej kamoška z mladosti Karin na to spolu vletia, ale nie...bolo by zábavné ozvláštniť to takýmto lesbickým úletom, keďže pani sudkyňa v manželstve nechcene sexuálne abstinuje...ale nič nebolo...aspoň o tom Mankell nenapísal...sory za moje absurdné úlety, neviem si pomôcť, hihi...

sackrebleu
16.05.2016

Jedna z najzaujímavejších kníh, aké som v poslednej dobe čítala. Samotná detektívna zápletka mi prišla ako vedľajšia, jednalo sa skôr o akési "pojítko" medzi autorovými opismi histórie Číny, zmýšľania tamojších ľudí a taktiež i jeho úvahám o budúcnosti sveta z geopolitického a ekonomického hľadiska.

Kniha autora ihneď vtiahne do deja, ale postupne sa mení na rozvláčne a dosť obsiahle dielo, ktoré sa nečíta ľahko a núti človeka o rôznych otázkach. Človek očakáva detektívny príbeh a nakoniec dostane niečo, čo miestami pripomína pomaly až populárno-náučnú literatúru.

Čínan určite nesadne každému a ťažko sa hodnotí, mňa však kniha a to množstvo veľmi zaujímavo podaných informácií na pozadí detektívneho príbehu nadchlo.

kuruteku
01.05.2016

Kdo zná Henninga Mankella jako autora detektivek, bude překvapen. Kdo si přečte jeho životopis, bude překvapen také, ale pochopí, proč Číňan musel být napsán - maoismus, kulturní revoluce, Velký skok, Teng Siao Pching, náměstí Nebeského klidu. A současnost - neokolonizace Afriky, zadrhování ekonomického zázraku Číny. A jak do toho zapadá švédský autor? A Švédsko vůbec? Víc, než si myslíte. Číňané, Švédové a Amerika - to je to pojítko. Pak že globalizace je nová věc.

Kateřina1011
13.04.2016

Napínavý děj a velice zajímavý příběh. Za mě jen zbytečně hodně (ale opravdu hodně) rozvláčné některé čínské a africké pasáže. Jistě, chápu, že se autor snažil, ať známe všechny souvislosti, ale určitě to nemuselo být až takhle natažené. Až na tohle to bylo velmi příjemné čtení.

Jordyz
22.02.2016

Úžasná kniha, čtivá, obsáhlá, plná zajímavých příběhů, napínavá. Určitě sáhnu i po dalších knihách od tohoto autora.

PetK
15.02.2016

Furt jsem čekala, kdy na mě vyskočí Wallander, ale nakonec to i bez něj šlo. :-) Moc dobrý román, obsahující popisy mnoha prostředí a mentality různých národů, přesahující několik generací. Poměrně obsáhlá kniha, ale četla se mi moc dobře.

konformita
26.11.2015

Bylo to moc dobré, ale čekala jsem něco ještě navíc (proto "jen" 4 hvězdy). Zpočátku mě bylo kapánek šoufl z popisu těch vražd, ale nadcházející více než stoletá historie té křivdy mi to vynahradila.

konicekbily
07.11.2015

Moc se mi kniha líbila, umí psát i bez Wallandera.

Richardson
02.06.2015

Začátek super, pěkně se to rozjelo... neustále jsem během první části čekal, kdy se konečně objeví Walander :-) . Další dějové linie špatné nebyly, ale přece jen to trochu zdlouhavé místy bylo. Konec poměrně slabý.

DejnaDee
27.05.2015

Začátek vkutku napínavý, postava soudkyně Roslinové zajímavá a svým způsobem i sympatická, ale dějové linie pro mě byly přišly zdlouhavé, někdy zbytečně natahované až překombinované. Čekala jsem více detektivního příběhu, který zde byl jen jakousi vedlejší záležitostí.

Pet007
10.05.2015

Skvělá kniha. Napínavá, odehrávající se v několika časových rovinách ve Švédsku, Číně, Americe a Africe. Ta Afrika se mi zdála už zbytečná. Jinak výborná detektivka s politickým pozadím.

Nahnilaruka
17.04.2015

Tohle je opravdu zajímavá knížka. Nejedná se o detektivku v pravém slova smyslu. To už především proto, že k objasnění vražd dojde téměř pouze shodou náhod, které prožívá švédská soudkyně Birgitt. Dokonce jsem měl pocit, že je to spíš taková vedlejší linka. Více jde o myšlenkový pochod, o myšlenky v díle obsažené, které je nutné vyčíst mezi řádky, než o samotný děj a bezduché čtení.

Autor předesílá a poskytuje různé scénáře, myšlenky, nabízí náhled do možné a kruté reality dnešního světa. Čtenář by se měl zamyslet nad směrem, kterým se nejen naše, ale cizí životy , o kterých ani nevíme, ubírají, kam se ubírá svět sám a samotné lidstvo. Autor naráží na problematiku současnosti, kdy vládne pár vyvolených a ostatní jsou odsouzeni k životu ve špíně a bídě. Záporný hrdina trestá nespravedlivé činy z minulosti, vykonané na jeho rodině, které však sám představuje.

Samotný styl psaní je poutavý a čtivý, ale ničím zvláštním nevyniká. Postavy ani prostřední není nijak zvláště prokresleno, je ponechán prostor pro fantazii. Zajímavé je propojení několika zemí a časové prolínání. Děj samotný je nevyrovnaný, někdy má spád a jindy se autor zaobírá problematikou, která děj brzdí.

Nedoporučuji pro čtenáře, kteří si chtějí odpočnout a nepřemýšlet, protože jim bude kniha připadat zdlouhavá a místy prázdná. Naopak doporučuji vřele všem, kteří mají dostatečnou představivost, kteří chtějí o tom, co čtou, přemýšlet. 85%

Lady Dracula
03.04.2015

Od této knihy jsem nic neočekávala už jenom z toho důvodu, že jsem si ji koupila v levných knihách na nádraží, protože mne zaujala anotace, zapomněla jsem si jinou knihu a neměla bych ve vlaku co dělat. Ovšem i tam se dají očividně vyhrabat poklady. Teda, ne ty truhly plné zlata, ale alespoň mědi, která se dá prodat :)
Tahle kniha není žádný zázrak, chvílemi se táhne, chvílemi, hlavně na začátku, pádí jako zběsilá. Nicméně , propojení Švédska a Číny, s kapkou Zimbawe, je velmi zajímavá symfonie chutí.
Ovšem hlavní postavy mi přišly tak trochu bída s nouzí. Nějak jsem se s nimi nemohla sžít, smrt (ani možná), mi žíly opravdu netrhala. Což není úplně dobře.
Na druhou stranu, kvalitních knih je stále málo (neboj sem se je prostě ještě pořád neobjevila :)) a tato kniha se řadí k tomu lepšímu, co bylo napsáno. A protože půlky nejdou, tak 4 hvězdy, jinak je to 3 a půl :)

Gagarin
25.02.2015

Složitější detektivka, než je od severských autorů běžné. Historická odbočka i popis současných čínských reálií mě velmi bavily, nečekaně výrazně víc, než hlavní "švédská" linka. Jednání hlavní hrdinky navíc bylo někdy dost hůř pochopitelné.

Annicka
14.09.2014

Na začátku je klasický severský masakr (i když možná větší než obvykle). Pak epizodka s neschopnou policií, až se konečně do příběhu vloží hlavní hrdinka, která záhadu samozřejmě vyřeší. Tedy aspoň z části. Vzápětí se začne vynořovat zápletka, která je snad i na severskou detektivku přitažená za vlasy. Krom toho se autor snaží tak trochu moralizovat.
Nicméně kniha je celkem dobře napsaná a dobře se čte.

ivet92
10.09.2014

Začátek velmi napínavý, potom se děj trochu zpomalí, každopádně spojení s historii byla dobrá volba.

Lennie
29.07.2014

Konečně jsem se odhodlala k severské detektivce a docela mě nadchla. Poutavý příběh, který se noří hluboko do minulosti se mi hodně líbil, jen mi vadily některé zdlouhavé pasáže, hlavně v závěru. A čekala jsem možná trochu zásadnější důvod k vyvraždění vesnice plné lidí...asi je to z pohledu středoevropana poněkud nepochopitelné...

detektivky severská krimi Čína politické události švédské detektivky

Henning Mankell

Henning Mankell