Číňan

Číňan https://www.databazeknih.cz/img/books/83_/83386/mid_cinan-Bi2-83386.jpg 4 292 67

Mankellov nový román Číňan čitateľovi umožní nazrieť do prostredia švédskeho vidieka, Spojených štátov amerických devätnásteho storočia, predolympijského Pekingu, Zimbabwe aj Londýna súčasnosti. To všetko v pútavom kriminálnom románe s aktuálnym politickým motívom. V januári 2006 odhalí polícia v malom švédskom meste Hudiksvall strašný masaker, keď niekto brutálným spôsobom zavraždil 19 ľudí. Keď sa o vraždách dozvie sudkyňa Birgitta Roslinová, uvedomí si, že je príbuzná takmer všetkým obetiam. Prostredníctvom nájdeného denníka sa vydáva na cestu do USA šesťdesiatych rokov devätnásteho storočia, kde na stavbe železnice spájajúcej východ so západom otročia čínskí robotníci. No stopy vraha vedú aj do dnešnej Číny. Nová superveľmoc potrebuje suroviny a rieši problém miliónov nespokojných sedliakov, ktorých naďalej obchádza blahobyt hospodárskeho zázraku. Birgitta Roslinová sa tak stáva súčasťou hry svetovej politiky a jej život je zrazu ohrozený. Román Číňan je kriminálnym románom na najvyššej svetovej úrovni. Upozorňuje na hrozby, vyplývajúce z faktu, keď sa svetovou veľmocou stáva krajina s neexistujúcim demokratickým systémom.... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Marenčin PT

Kinesen , 2008

lencin
13.08.2016 4 z 5

Velmi zajímavé popisy - Číny i novodobé Afriky. K zamyšlení.

GreenMagritte
29.06.2016 3 z 5

Začátek knihy je strhující, ale tempo postupem slábne. Nevadilo mi, že detektivní téma v příběhu ustupuje, abychom se více seznámili s Brigittou nebo s motivací vraha, ale to, co začalo rozmáchle, se zpomalí a konec na mě vyloženě působil hekticky, jakoby chtěl spisovatel příběh co nejdřív utnout.

Historický exkurz mi nevadil, ale současná politická situace v Číně byla v románu podána jaksi neživotně a nevěrohodně, možná to bylo tím, že nebyly tolik propracovány postavy Chung a jejího bratra. Zcela nuceně a nedůležitě působila v knize snaha představit Brigittu Roslinovou jako kdysi mladou revoluční stoupenkyni Mao Ce Tunga (aby se tak zřejmě více umocnilo „čínské téma“). Kniha se mi i přes pár nedostatků líbila, ačkoli milovníky severské krimi může odradit to, že v této knize v prvé řadě o vyšetření vraždy vlastně nejde…

Gracian1964
20.05.2016 5 z 5

Tak konečne som po pomerne dlhej dobe dočítal Číňana...začal som audioknihou, požičanou z knižnice, lenže som to nestihol celé vypočuť pred termínom vrátenia, nuž zvyšných vyše 200 strán som dočítal ako e knihu...s Mankellom som sa zatiaľ stretol len ako s autorom detektivok v hlavnej úlohe s Kurtom Wallanderom....toto bolo trochu iné, ale rozhodne dobré a veľmo zaujímavé...bavilo ma to...chvíľu som si myslel, že pani sudkyňa Heslinová a jej kamoška z mladosti Karin na to spolu vletia, ale nie...bolo by zábavné ozvláštniť to takýmto lesbickým úletom, keďže pani sudkyňa v manželstve nechcene sexuálne abstinuje...ale nič nebolo...aspoň o tom Mankell nenapísal...sory za moje absurdné úlety, neviem si pomôcť, hihi...

sackrebleu
16.05.2016 5 z 5

Jedna z najzaujímavejších kníh, aké som v poslednej dobe čítala. Samotná detektívna zápletka mi prišla ako vedľajšia, jednalo sa skôr o akési "pojítko" medzi autorovými opismi histórie Číny, zmýšľania tamojších ľudí a taktiež i jeho úvahám o budúcnosti sveta z geopolitického a ekonomického hľadiska.

Kniha autora ihneď vtiahne do deja, ale postupne sa mení na rozvláčne a dosť obsiahle dielo, ktoré sa nečíta ľahko a núti človeka o rôznych otázkach. Človek očakáva detektívny príbeh a nakoniec dostane niečo, čo miestami pripomína pomaly až populárno-náučnú literatúru.

Čínan určite nesadne každému a ťažko sa hodnotí, mňa však kniha a to množstvo veľmi zaujímavo podaných informácií na pozadí detektívneho príbehu nadchlo.

kuruteku
01.05.2016 5 z 5

Kdo zná Henninga Mankella jako autora detektivek, bude překvapen. Kdo si přečte jeho životopis, bude překvapen také, ale pochopí, proč Číňan musel být napsán - maoismus, kulturní revoluce, Velký skok, Teng Siao Pching, náměstí Nebeského klidu. A současnost - neokolonizace Afriky, zadrhování ekonomického zázraku Číny. A jak do toho zapadá švédský autor? A Švédsko vůbec? Víc, než si myslíte. Číňané, Švédové a Amerika - to je to pojítko. Pak že globalizace je nová věc.

Kateřina1011
13.04.2016 3 z 5

Napínavý děj a velice zajímavý příběh. Za mě jen zbytečně hodně (ale opravdu hodně) rozvláčné některé čínské a africké pasáže. Jistě, chápu, že se autor snažil, ať známe všechny souvislosti, ale určitě to nemuselo být až takhle natažené. Až na tohle to bylo velmi příjemné čtení.

Jordyz
22.02.2016 5 z 5

Úžasná kniha, čtivá, obsáhlá, plná zajímavých příběhů, napínavá. Určitě sáhnu i po dalších knihách od tohoto autora.

PetK
15.02.2016 5 z 5

Furt jsem čekala, kdy na mě vyskočí Wallander, ale nakonec to i bez něj šlo. :-) Moc dobrý román, obsahující popisy mnoha prostředí a mentality různých národů, přesahující několik generací. Poměrně obsáhlá kniha, ale četla se mi moc dobře.

konformita
26.11.2015 4 z 5

Bylo to moc dobré, ale čekala jsem něco ještě navíc (proto "jen" 4 hvězdy). Zpočátku mě bylo kapánek šoufl z popisu těch vražd, ale nadcházející více než stoletá historie té křivdy mi to vynahradila.

konicekbily
07.11.2015 5 z 5

Moc se mi kniha líbila, umí psát i bez Wallandera.

Richardson
02.06.2015 3 z 5

Začátek super, pěkně se to rozjelo... neustále jsem během první části čekal, kdy se konečně objeví Walander :-) . Další dějové linie špatné nebyly, ale přece jen to trochu zdlouhavé místy bylo. Konec poměrně slabý.

DejnaDee
27.05.2015 3 z 5

Začátek vkutku napínavý, postava soudkyně Roslinové zajímavá a svým způsobem i sympatická, ale dějové linie pro mě byly přišly zdlouhavé, někdy zbytečně natahované až překombinované. Čekala jsem více detektivního příběhu, který zde byl jen jakousi vedlejší záležitostí.

Pet007
10.05.2015 5 z 5

Skvělá kniha. Napínavá, odehrávající se v několika časových rovinách ve Švédsku, Číně, Americe a Africe. Ta Afrika se mi zdála už zbytečná. Jinak výborná detektivka s politickým pozadím.

Nahnilaruka
17.04.2015 4 z 5

Tohle je opravdu zajímavá knížka. Nejedná se o detektivku v pravém slova smyslu. To už především proto, že k objasnění vražd dojde téměř pouze shodou náhod, které prožívá švédská soudkyně Birgitt. Dokonce jsem měl pocit, že je to spíš taková vedlejší linka. Více jde o myšlenkový pochod, o myšlenky v díle obsažené, které je nutné vyčíst mezi řádky, než o samotný děj a bezduché čtení.

Autor předesílá a poskytuje různé scénáře, myšlenky, nabízí náhled do možné a kruté reality dnešního světa. Čtenář by se měl zamyslet nad směrem, kterým se nejen naše, ale cizí životy , o kterých ani nevíme, ubírají, kam se ubírá svět sám a samotné lidstvo. Autor naráží na problematiku současnosti, kdy vládne pár vyvolených a ostatní jsou odsouzeni k životu ve špíně a bídě. Záporný hrdina trestá nespravedlivé činy z minulosti, vykonané na jeho rodině, které však sám představuje.

Samotný styl psaní je poutavý a čtivý, ale ničím zvláštním nevyniká. Postavy ani prostřední není nijak zvláště prokresleno, je ponechán prostor pro fantazii. Zajímavé je propojení několika zemí a časové prolínání. Děj samotný je nevyrovnaný, někdy má spád a jindy se autor zaobírá problematikou, která děj brzdí.

Nedoporučuji pro čtenáře, kteří si chtějí odpočnout a nepřemýšlet, protože jim bude kniha připadat zdlouhavá a místy prázdná. Naopak doporučuji vřele všem, kteří mají dostatečnou představivost, kteří chtějí o tom, co čtou, přemýšlet. 85%

Lady Dracula
03.04.2015 4 z 5

Od této knihy jsem nic neočekávala už jenom z toho důvodu, že jsem si ji koupila v levných knihách na nádraží, protože mne zaujala anotace, zapomněla jsem si jinou knihu a neměla bych ve vlaku co dělat. Ovšem i tam se dají očividně vyhrabat poklady. Teda, ne ty truhly plné zlata, ale alespoň mědi, která se dá prodat :)
Tahle kniha není žádný zázrak, chvílemi se táhne, chvílemi, hlavně na začátku, pádí jako zběsilá. Nicméně , propojení Švédska a Číny, s kapkou Zimbawe, je velmi zajímavá symfonie chutí.
Ovšem hlavní postavy mi přišly tak trochu bída s nouzí. Nějak jsem se s nimi nemohla sžít, smrt (ani možná), mi žíly opravdu netrhala. Což není úplně dobře.
Na druhou stranu, kvalitních knih je stále málo (neboj sem se je prostě ještě pořád neobjevila :)) a tato kniha se řadí k tomu lepšímu, co bylo napsáno. A protože půlky nejdou, tak 4 hvězdy, jinak je to 3 a půl :)

Gagarin
25.02.2015 5 z 5

Složitější detektivka, než je od severských autorů běžné. Historická odbočka i popis současných čínských reálií mě velmi bavily, nečekaně výrazně víc, než hlavní "švédská" linka. Jednání hlavní hrdinky navíc bylo někdy dost hůř pochopitelné.

Annicka
14.09.2014 4 z 5

Na začátku je klasický severský masakr (i když možná větší než obvykle). Pak epizodka s neschopnou policií, až se konečně do příběhu vloží hlavní hrdinka, která záhadu samozřejmě vyřeší. Tedy aspoň z části. Vzápětí se začne vynořovat zápletka, která je snad i na severskou detektivku přitažená za vlasy. Krom toho se autor snaží tak trochu moralizovat.
Nicméně kniha je celkem dobře napsaná a dobře se čte.

ivet92
10.09.2014 4 z 5

Začátek velmi napínavý, potom se děj trochu zpomalí, každopádně spojení s historii byla dobrá volba.

Lennie
29.07.2014 4 z 5

Konečně jsem se odhodlala k severské detektivce a docela mě nadchla. Poutavý příběh, který se noří hluboko do minulosti se mi hodně líbil, jen mi vadily některé zdlouhavé pasáže, hlavně v závěru. A čekala jsem možná trochu zásadnější důvod k vyvraždění vesnice plné lidí...asi je to z pohledu středoevropana poněkud nepochopitelné...

adelinka
16.07.2014 4 z 5

kniha začína vyvraždením takmer celej malej dedinky, tak som skôr predpokladala, že sa dej bude vyvíjať skôr ako detektívka. Aj keď kriminilisti vraždu riešia, dejovo sa skôr sleduje objasňovanie vraždy zo strany sudkyne, ktorá svojíme postrehmi zisťuje dôvody vraždy....čítala sa mi dobre....