Čtenářka73 Čtenářka73 komentáře u knih

Chuť prázdna Chuť prázdna Barbora Adamcová

Knížka zřejmě výstižně popisuje, co se odehrává v mysli anorektičky, co ji nutí si ubližovat a nemít se ráda. Moc mi neseděl styl vyprávění a vadily mi některé nelogičnosti.

12.06.2022 3 z 5

Opilé banány Opilé banány Petr Šabach

Vtipná knížka o životě za „socíku“. Mnoho hlášek proslavil film Pupendo, ale pobaví vás i spousta dalších humorných až groteskních situací.

Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Rady pánu Bohu, jak vylepšit svět Aleš Palán

Milá a vtipná zamyšlení. Kdybychom si některé z těchto rad určených pánu Bohu vzali k srdci my, lidé, bylo by nám na světě líp.

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Milé překvapení, poetická knížka o kráse, kde byste ji nehledali, o hledání lásky, schopnosti přežít v jakýchkoli podmínkách, lidskosti i nelidskosti v nás. A jako bonus detektivní zápletka.

12.06.2022 5 z 5

Nemusíš! Nemusíš! Dagmar Digma Čechová

Jestli máte pocit, že musíte být dokonalá manželka, matka, dcera, milenka, kolegyně, kuchařka atd., uvědomte si, že NEMUSÍTE. A přesto (nebo právě proto) můžete být šťastná. (Omlouvám se případným mužským čtenářům, čtení je to spíš pro holky, ale obecně to platí i pro kluky.)

Jedna z pěti Jedna z pěti Dagmar Digma Čechová

Pěkné „holčičí“ čtení :-)

Vlak z Paddingtonu Vlak z Paddingtonu Agatha Christie

Posloucháno jako audiokniha. Pěkně načteno a Agatha prostě nikdy nezklame.

Hotýlek na Islandu Hotýlek na Islandu Julie Caplin

(SPOILER) Takové odpočinkové čtení, kde „Popelka“ najde svého prince, který je krásný, chytrý, pracovitý, bohatý a (světe, div se!) nezadaný. Od začátku je vám jasné, jak to skončí, ale pokud máte rádi pohádky a styl hygge, jděte do toho.

12.06.2022

Odbočka v lesích Odbočka v lesích Kateřina Karolová

Pokud se chystáte na dovolenou na nějaké odlehlé místo daleko od civilizace, raději si tuhle knížku přečtěte až po návratu. ;-) Jinak doporučuji přibalit s sebou. Příjemně mrazivé čtení, kdy se z krásné krajiny Beskyd stane zlý sen…

Hodiny Hodiny Michael Cunningham

Tři příběhy tří žen ve třech různých časových rovinách, které se nakonec protnou. Společným tématem je deprese, která může padnout i na člověka, jemuž zdánlivě nic nechybí. Nelehké, ale zajímavé čtení.

Ďáblova hora Ďáblova hora Deon Meyer

Napínavá detektivka, kterou jsem objevila díky čtenářské výzvě. K tomuto autorovi se ráda vrátím.

Zátopek Zátopek Jiří W. Procházka

Nenadchne, neurazí. Film se mi líbil, ale knížka mi přijde jen jako přepis scénáře. Čekala jsem víc.

Tachles, Lustig Tachles, Lustig Arnošt Lustig

Životní elán a optimismus pana Lustiga bych chtěla mít. Je neuvěřitelné, jak i po hrůzách, které prožil, dokázal ve všem vidět tu lepší stránku. Občas mi trochu vadilo to věčné odbíhání od tématu, ale pak jsem si vzpomněla na besedu s ním, které jsem měla tu čest se zúčastnit, a uvědomila jsem si, že on byl prostě živel a dal se těžko ukormidlovat. Neuvěřitelně vtipný, moudrý a přátelský člověk, který okamžitě dokázal dobrou náladou nakazit všechny ve svém okolí.

Hana Hana Alena Mornštajnová

Alenu Morštajnovou řadím ke svým nejoblíbenějším autorkám. Hanu jsem právě přečetla podruhé a zasáhla mě stejně jako před pár lety. Moc hezky napsáno, velmi lidské, dojemné a smutné. Historie, o níž jsme věřili, že se přece nemůže opakovat. :-(

Tajemství porodních bab Tajemství porodních bab Sally Hepworth

(SPOILER) Oddechové čtení s předvídatelným happy endem.

Rodina odvedle Rodina odvedle Sally Hepworth

Po „Hodné sestře“ jsem měla chuť na další knížku od této autorky. Nebylo to špatné, ale tak trochu červená knihovna. Řadím do žánru letních oddechovek, které si za pár dní nebudu pamatovat.

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Tak to nebyl úplně můj šálek čaje. Přečetla jsem díky výzvě a protože jsem se zastyděla, že takhle klasika mě minula. Na můj vkus až moc nechutností a absurdit, ale nejspíš tenhle styl jen nedokážu ocenit. Originalita se rozhodně upřít nedá. Teprve v poslední třetině jsem se začetla. Nejsem si jistá, jestli se někdy odhodlám k dalšímu Irvingovi.

Hodná sestra Hodná sestra Sally Hepworth

(SPOILER) Zajímavý příběh, kde je vlastně nakonec všechno jinak, než se na první pohled zdá. Knížka pro mě byla příjemným překvapením.

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Jasná volba pro téma Kniha mého dětství. Šetřila jsem si ji a četla po kouskách a užila jsem si to stejně jako už snad třicetkrát před tím. Kéž by každé dítě mělo tak idylické dětství!

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Tahle knížka mě tedy dostala. V první polovině se zdánlivě nic neděje a a užíváme si hlavně lyrických popisů přírody, ročních období a pocitů, ale vyprávění postupně dostává spád a zároveň nám odkrývá hořkou minulost hlavního hrdiny. Velmi hluboký příběh o lásce člověka a psa a především o předsudcích „normálních“ lidí k „divným“, ačkoliv důvody „divnosti“ mohou být velmi pochopitelné. Krásný jazyk a krásně přeloženo.