Čtenářka73 Čtenářka73 komentáře u knih

Katovo poslední přání Katovo poslední přání Jevhenija Kononenko

Jsem moc ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě dostala k téhle knížce, které bych si nejspíš jinak nevšimla. Je strašné, jak totalitní režimy zasahují do životů lidí a ovlivňují jejich charaktery. Nikdo a nic není černobílé. Vždyť i ten „kat“ byl vlastně hodný člověk, milující manžel a otec, který „jen“ dělal svou práci. Útlá knížka, velmi čtivá, zařadila bych ji mezi povinnou četbu. Mrazilo mě i při čtení částí o moderním Kyjevě (psáno v roce 2015), když jsem si uvědomila, že na něj momentálně dopadají ruské bomby. :-(

22.01.2023 5 z 5

Napínavá kniha snažící se objasnit záhadu smrti mladých turistů pod uralskou horou v roce 1959 . Autor předkládá různé teorie, od přírodních příčin přes vojenské až k mimozemským, ale ke každé z nich zároveň i fakta, která ji vyvracejí. Pravdu se asi nikdy nedozvíme. Pokud vás to zaujme, doporučuji velmi povedený seriál Pěreval Ďatlova.

22.01.2023 4 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Tohle je sice Březinova prvotina, ale dostala se ke mně až teď, kdy už mám přečtenu většinu jeho dalších knížek. A ani tentokrát mě nezklamal. Pěkná psychologická detektivka bez zbytečných krvavých scén.

22.01.2023 5 z 5

Hodiny tikají Hodiny tikají Tereza Boučková

V této sbírce fejetonů se Tereza Boučková vyjadřuje k různým tématům, od kultury, cestování, politiky až ke covidovým opatřením. Její názory a pocity jsou mi lidsky velmi blízké. Vzhledem k tomu, že momentálně celá společnost žije předvolební kampaní, mě zaujaly texty z doby před pěti lety, které by se daly téměř bez nutnosti úprav použít i dnes. Autorka se těšila, že konečně budeme mít na Hradě člověka čestného a slušného, ale tenkrát to bohužel nevyšlo. Moc doufám a věřím, že letos už to vyjde!

22.01.2023 4 z 5

Diana – Její pravdivý příběh Diana – Její pravdivý příběh Andrew Morton

Tahle knížka mi vůbec nesedla, ani ne tak obsahem, jako stylem. Autor skáče od jednoho k druhému, někdy se opakuje, jindy vynechává důležité momenty. Ve větách se nahodile střídá přítomný čas s minulým, text často odkazuje na „loňské“ léto, „minulý“ prosinec, což bych chápala v novinách nebo v časopise, ale u knížky to působí divně. Přijde mi, že ani překlad to moc nevylepšil.

02.01.2023 2 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Opět velký nápor na city. Chvílemi hrozné, jenže u Hanišové mám vždycky pocit, že ta hrůza není samoúčelná, ale spíš očistná. Rozhodně stojí za přečtení.

02.01.2023 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Výborná kniha, těžké téma. Jak je jednoduché někomu zničit život. Ale i jak málo někdy stačí k dodání naděje.

02.01.2023 5 z 5

Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé Pro slepičí kvoč aneb aprílová škola pro pokročilé Jiří Žáček

Krásné, vtipné, nápadité verše. Spoustu si jich pamatuju ještě z dětství. Například básničku „Na Šumavě v hájí břízek zaběhl se pěkný řízek…“ dodnes odříkám zpaměti :-)

10.08.2022 5 z 5

Říkej mi Princezno Říkej mi Princezno Sara Blædel

Tohle mě nějak nezaujalo. Po Zapomenutých dívkách zklamání, ale vzhledem k tomu, že tuhle knížku napsala autorka o pár let dříve, zřejmě se zlepšuje :-) Takže zkusím další ze série.

05.08.2022 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Tahle knížka mě zaujala obálkou - thriller, který předpověděl celosvětovou pandemii. Téma tedy opravdu zajímavé, děj celkem taky, ale ten konec?! Pro mě velké zklamání. Mrzí mě, když autor poměrně reálný příběh ve finále shodí nějakým nezničitelným superhrdinou, případně superpadouchem. Moje první a asi i poslední knížka od Petera Maye.

02.08.2022 3 z 5

Zapomenuté dívky Zapomenuté dívky Sara Blædel

Pěkná detektivka bez potoků krve. Škoda, že do češtiny je přeloženo jen pár dílů této série a zrovna první chybí.

02.08.2022 4 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Moc milá knížka, pohodové čtení, ale Gentleman to prostě není…

02.08.2022 4 z 5

Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky Svědectví inspektora Toufara a jiné povídky Miloň Čepelka

Miloň Čepelka mě zase přesvědčil o tom, že není žánr, který by nezkusil, tentokrát horor. Jen jazyk užívá pořád stejně krásně poetický. Více mě zaujaly epické povídky, hlavně titulní Inspektor Toufar. Pěkná jednohubka, ale jak varuje autor předmluvy – raději nečtěte před spaním. :-)

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

(SPOILER) Tak to bylo zase jednou příjemné překvapení! Nejdřív jsem si říkala, co s tím všichni mají, co by mě tak mohlo zajímat na dojmech nějakého Anglána z Moskvy. Nemohla jsem se splést víc. Autor je Američan a nepíše o sobě, ale o ruském hraběti, který byl počátkem dvacátých let minulého století za svůj původ odsouzen k doživotnímu vězení v hotelu Metropol, v němž právě bydlel. Ačkoliv je ze svého přepychového apartmá vystěhován do kamrlíku v nejvyšším patře a může si ponechat jen minimum věcí, nezahořkne a podaří se mu zachovat si svůj styl a gentlemanské způsoby celých zhruba čtyřicet let. Nádherná knížka o morální síle, schopnosti nenechat se zlomit, nečekaných přátelstvích i o tom, že nic není černobílé, ani lidé. Vřele doporučuji!

03.07.2022 5 z 5

Vypadni z mýho života! Vypadni z mýho života! Marta Davouze

(SPOILER) Tak tohle tedy rozhodně nebylo oddychové čtení jako Dům v Bretani a Loď v Bretani. Ačkoliv tahle knížka byla vydaná v mezidobí, časově oběma výše jmenovaným předchází a zahrnuje autorčino dětství, neuspokojivé první manželství a život v době normalizace (hodně zajímavá a nejspíš i hodně pravdivá, tedy většinou dost pochmurná, část), zmiňuje porevoluční období a bohudíky i druhé, tentokrát už šťastné, manželství. Působila na mě velmi „hutně“, kromě autobiografických prvků zahrnuje spoustu filozofických úvah, básní, odkazů na klasickou literaturu, na skutečné osoby a historické události. Ale přestože se nečte lehce, stojí za to ji otevřít, mimo jiné také kvůli osvěžení paměti, pro mladší generaci jako svědectví ze života v reálném socialismu.

Loď v Bretani Loď v Bretani Marta Davouze

Pohodové pokračování Domu v Bretani. Krásný jazyk, humor, sebeironie, rodinné historky, úchvatné popisy Bretaně i vtipné zážitky z cest do ciziny. Ideální čtení na dovolenou.

Dům v Bretani Dům v Bretani Marta Davouze

Pohodové a vtipné čtení nejen o životě na bretaňském venkově. Paní Marta musela být velmi temperamentní, přímočará a rázná žena se spoustou nápadů, které dokázala okamžitě realizovat a dotáhnout do konce. Psala jen tak mimochodem, ale čte se to dobře. Už se těším na Loď. :-)

21.06.2022

Zítřek ti nikdo neslíbil Zítřek ti nikdo neslíbil Kateřina Karolová

(SPOILER) Napínavý psychologický thriller, který jsem přečtla jedním dechem a v první polovině mi opravdu běhal mráz po zádech. Trochu mě zklamalo nadpřirozené rozuzlení, ale na druhou stranu, kdo ví…? Autorčin styl mě baví, doufám, že brzy napíše další knížku.

21.06.2022 4 z 5

Persona Persona Maxime Girardeau

Do téhle knížky jsem se nemohla začíst. Pak to chvíli vypadalo docela nadějně, ale konec to zazdil definitivně. Podrobné líčení brutálních mučicích metod ve mně vždycky vyvolává otázky ohledně autorova psychického stavu. Naprosto nesmyslná a protizákonná mi přišla účast Elgy na policejním vyšetřování. Jediné, co jsem pochopila, je, že autor není příznivcem sociálních sítí a absolutně nesnáší Trumpa. (Trochu jsem čekala, že Donald bude stát v pozadí všech vražd, to by aspoň odůvodňovalo neustálé odkazy na něj. Za to bych asi dala o hvězdu víc. ;-)) Za mě ztráta času.

12.06.2022 1 z 5

Divadlo Járy Cimrmana po padesátce... Divadlo Járy Cimrmana po padesátce... Tomáš Maleček

Pro fanoušky Járy Cimrmana velmi zajímavá knížka nabitá informacemi. Popisuje pozadí vzniku jednotlivých her, vztahy mezi zakladateli divadla, nelehký boj se socialistickou cenzurou a byrokracií a vyrovnávání se s vynucenými, dobrovolnými i tragickými odchody některých členů divadla. Jednu hvězdu strhávám za dojem, že množství faktů je občas doslova vyčerpávající (podáváno trošku stylem „výška, tlak, teplota, rosný bod“). Ale klobouk dolů za pečlivé zpracování!

12.06.2022 4 z 5