Pravidla zdvořilosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtenáři i kritikou oslavovaný román z prostředí newyorské smetánky třicátých let minulého století, který dává vzpomenout na to nejlepší z děl F. Scotta Fitzgeralda. Pětadvacetiletá Katey nemá na konci roku 1937 příliš důvodů k oslavám, a tak si s kamarádkou naplánuje klidný silvestrovský večer v zapadlém jazzovém baru. Náhodné setkání s úspěšným bankéřem Tinkerem, který v baru hledá svého bratra, jí však naprosto změní život. Od onoho osudného Silvestra pak sledujeme Kateyinu klikatou cestu mezi newyorskou smetánku, poznáme pozlátko i bídu „lepší společnosti“ a nahlédneme do duše neobyčejné dívky s ještě neobyčejnějším osudem. Amor Towles se v románu Pravidla zdvořilosti pokouší o zdánlivě nemožné – očima ženy v něm probouzí dávno zaniklý svět se všemi jeho nepsanými zákony a zásadami, které něžnému pohlaví nedávaly příliš šancí na seberealizaci a úspěch. Období třicátých let minulého století se mu však daří vykreslit s obdivuhodnou živostí a čtenář se zvědavostí sleduje, kam až se Katey za pomoci šťastných náhod i vlastních schopností podaří vystoupat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/361643/pravidla-zdvorilosti-Zzu-361643.jpg 4.351
Orig. název:

Rules of Civility (2011)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Vyšehrad
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (11)

Kniha Pravidla zdvořilosti

Přidat komentář
ivousekk
06. března

Výborný historický román. Skvěle se četl a průběžně udržoval v napětí, jak vše dopadne. Během čtení jsem měla pocit, že vše podnikám společně s Katey a užívám si života v tehdejším New Yorku. Jak kdyby mi před očima běžel film.

Lost Soul
27. února

Příběh mě moc nezaujal, po Gentlemanovi v Moskvě to pro mě bylo zklamání. Původně jsem chtěla dát jen tři hvězdy, ale popisy New Yorku a společenského života mladých lidí konce třicátých let si minimálně jednu hvězdu zaslouží.

bejan
23. ledna

Střihnout si takhle román ze 30. let á la Velký Gatsby a přitom nesklouznout ke klišé, k ironii, ani k epigonství, to vyžaduje dvě zásadní ingredience: sebevědomého autora a literaturu, která má ve své tradici velké romány.
Towles vládne suverénním a přitom moderním stylem a nebojí se ani v nejmenším přihlásit se k románům zachycujícím atmosféru zlatého věku (pro nás nepochopitelně trvajícího až do začátku 40. let!). S veškerou úctou k mým oblíbeným českým autorům, tohle zdejší autor nesvede...

amenta
03. ledna

Ještě nebylo zfilmováno? dost se divím...moc se mi líbilo!

Jaruš7
23.10.2018

Pravidla zdvořilosti - výzva ke čtení - jde se zdvořilostí vůbec zdárně existovat? Zdvořilost je zušlechtěná slušnost a dodržovat její zásady se jeví, jako žít v jiné vznešenější realitě. Takže tohle fluidum je tu v očekávání.
Citace :"Netrénovanému oku by všichni ti lidé připadali, jako figurky se sebedůvěrou podpíranou alchymií, bohatstvím a postavením. K vidění však byla i touha po úspěchu a závist, zrada a chtíč, stačilo jen vědět kam se dívat."
"Přestavila jsem si ho na Manhattanu, chudého vším, jen ne duchem, a pocítila lítost a závist, ale také špetku pýchy a trochu naděje."
Opojná atmosféra v luxusu, swingu, mládí, zde uplatňovat zásady zdvořilosti je vzrušujícím konfliktem.
Pro inspirativnější rozhled doporučuji, není nad to změnit stereotyp, alespoň na chvíli .....

marcela6425
20.08.2018

Příjemně plynoucí román ve stylu Velkého Gatsbyho - je zasazený do konce třicátých let v New Yorku mezi tamní smetánku. Vyprávěn je přitom chudou písařkou, dcerou ruského imigranta, která ale nemoralizuje, jak by se prvoplánově mohlo nabízet. Naopak - snaží se vydobýt si své místo a po společenském žebříčku stoupá postupně vzhůru.
Snad poprvé (no dobrá, podruhé) se mi stalo, že jsem po dočtení měla chuť se vrátit zpět na první stránku a začít zase od začátku.

mats379
05.06.2018

Je to určitě velice dobrých 3,5 bodu, ale bohužel F. S. Fitzgerald byl jen jeden a srovnání s ním se velice nabízí. Pro někoho, kdo od něj nic nečetl, může být tato kniha určitě výše hodnocena. Ale já v tomto díle postrádám něhu, poetiku, nostalgii, co dělá knihu nezapomenutelnou...

EL.ZA
08.04.2018

Nádhera! Klasický krásný román, dýchne na vás atmosféra New Yorku třicátých let, zajímavý příběh a dobře vykreslené charaktery hlavních postav. Těším se na další dílo tohoto autora.