Pravidla zdvořilosti

Pravidla zdvořilosti https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361643/bmid_pravidla-zdvorilosti-Zzu-361643.jpg 4 211 47

Čtenáři i kritikou oslavovaný román z prostředí newyorské smetánky třicátých let minulého století, který dává vzpomenout na to nejlepší z děl F. Scotta Fitzgeralda. Pětadvacetiletá Katey nemá na konci roku 1937 příliš důvodů k oslavám, a tak si s kamarádkou naplánuje klidný silvestrovský večer v zapadlém jazzovém baru. Náhodné setkání s úspěšným bankéřem Tinkerem, který v baru hledá svého bratra, jí však naprosto změní život. Od onoho osudného Silvestra pak sledujeme Kateyinu klikatou cestu mezi newyorskou smetánku, poznáme pozlátko i bídu „lepší společnosti“ a nahlédneme do duše neobyčejné dívky s ještě neobyčejnějším osudem. Amor Towles se v románu Pravidla zdvořilosti pokouší o zdánlivě nemožné – očima ženy v něm probouzí dávno zaniklý svět se všemi jeho nepsanými zákony a zásadami, které něžnému pohlaví nedávaly příliš šancí na seberealizaci a úspěch. Období třicátých let minulého století se mu však daří vykreslit s obdivuhodnou živostí a čtenář se zvědavostí sleduje, kam až se Katey za pomoci šťastných náhod i vlastních schopností podaří vystoupat.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

Rules of Civility , 2011


více info...

Přidat komentář

Kanylka
18.03.2024 4 z 5

Autorův styl psaní mě prostě baví. Díky za dobrou knihu i když Gentlemana v Moskvě nic nepřekoná

Audrina
14.01.2024 5 z 5

Autor má nesmírný talent psát tak jako v dobových románech, o jejíž epochách píše. Zatímco v Gentlemanovi v Moskvě tak máte pocit, že čtete příběh z pera jednoho z ruských velikánů, u Pravidel zdvořilosti zase, že jste otevřeli některý z románů Fitzgeralda.
Když se nad tím zamyslím, v knize se toho zase tolik nestane, je spíše medailonkem osudů nejrůznějších postav a jejich honby za štěstím. Rozhodně doporučuju


MarceD.
14.09.2023 5 z 5

Třicátá léta v New Yorku, nižší střední třída se velmi lehce, opatrně a možná trochu náhodou prolíná s tou vyšší. Příjemné postavy, žádné ultradramatické zápletky, ale přesto člověka zajímá, kam se bude děj vyvíjet. Krásná kniha.

SSTknihy
30.05.2023 4 z 5

Vzpomínka na Manhattan roku 1938 v předvečer války, která kdesi v Evropě už začíná vystrkovat růžky. Vzpomínka na rok, o kterém Katey raději nebude svému manželovi nic vyprávět. Sice se toho "nejhoršího roku jejího života" nestalo nic, co by měla tajit, jen mu o něm prostě vyprávět nechce...
Překvapivě dlouho mi trvalo, než jsem se začetla. Hlavní hrdinové sice vymetají jeden bar za druhým, jazzové kapely vyhrávají, co jim síly stačí a koktejly tečou proudem, ale chyběla mi tu ta hýřivá nostalgická bezstarostnost 20. let.
Pro mě byly Pravidla zdvořilosti spíš náhledem do života zhýčkané newyorské smetánky, s jejími svěřeneckými fondy, opulentními večírky pro zvané a budoucností předurčenou rodinným dědictvím. A také románem o hledání sebe sama, o snaze uniknout z okovů zkostnatělých pravidel zdvořilosti, o touze překonat svůj původ, ať už se člověk narodil se stříbrnou lžičkou v puse nebo jako potomek emigrantů. V neposlední řadě pak i o síle žen, které si svou cestu k nezávislosti, samostatnosti a emancipaci začínaly teprve pomalu klestit skrz džungli výhodných sňatků a podřadných zaměstnání.

kovanna
07.04.2023 5 z 5

Tak tato kniha naprostá skvost! Líbilo se mi, že román nebyl nijak přetažený za vlasy, spíše jen takový vedlejší nenucený děj, přesto šlo hlavně o něj. Atmosféra New Yorku, krásné popisy přímých míst, postupné vidění do hloubky jednotlivých postav, krása. Kniha mě opravdu nadchla, styl psaní sedl, spoustu emocí, odkazování i na jiné díla. Velmi elegantní dílo, rozhodně mám v plánu přečíst Gentlemana!

VladiKlaisner
23.02.2023 5 z 5

Fitzgeralovský román z doby kdy v Evropě začíná válka a Amerika se vzpamatovává z finanční krize, vás vytáhne nejen do New Yorku, na Manhattan, do Central Parku, ale ukáže především život rozdílných vrstev a bohatství ducha.
*Zapálila jsem si cigaretu, sirku odhodila přes rameno pro štěstí a pomyslela si: New York člověku obrátí život vzhůru nohama, co?*

Čtenářka73
02.08.2022 4 z 5

Moc milá knížka, pohodové čtení, ale Gentleman to prostě není…

KristinTj
08.03.2022 4 z 5

Jsem za jedno s meluzenou a jejím komentářem, od začátku až do konce. Gentleman mě okouzlil, zatímco Pravidla mnou jen tak proplula. Čtení jsem si užila, ale za dva měsíce po něm zbyl nejasný otisk v tajícím sněhu. Jen ta neuvěřitelnost hlavní postavy se mi v hlavě šprajcla. Ale vlastně se mi líbí, že Towles je autorem pro více typů čtenářů. Doufám, že příště jsme na řadě zase my :)

intelektuálka
14.01.2022 4 z 5

Příjemné překvapení - zobrazení La Belle Epoque z pera autora generačně odlišného od vzpomínaného F. S. Fitzgeralda ...

Život bez starostí a cíle - naplněný hudbou, večírky a hledáním smyslu života ....

Charakteristika hlavního hrdiny :
Umí pět jazyků. A ve všech pěti dokáže sám sobě lhát.

Odkaz na knihu Walden - o prostém lidském štěstí....
A nostalgická hudba Billie Holiday....

A závěr hlavní hrdinky Katey :

" Až moc dobře jsem znala podstatu rozptýlení a lákadel života ....
Jak naši pozornost postupně ovládnou naše vyvíjející se naděje a ambice....
Přičemž proměmí nadpozemské v hmatatelné a závazky v kompromisy ...."

To je kniha, která určitě zaujme a k níž se dá vracet ....

AlexandrTigran
06.01.2022 5 z 5

už dlouho mě žádná kniha tak nenadchla... Atmosféra New Yorku 30. let, jazz - a k tomu citace z Waldenu od Thoreaua... Jako by se u stolu v jazzovém klubu sešel Fitzgerald, Jack London a Carrie Bradshawová v tom nejlepším ze svých já...

tamara1351
19.12.2021 5 z 5

Tahle kniha dělá čest svému jménu.Je velmi poklidná a laskavá a na konci i nostalgickà,ale s moudrým nadhledem.Celý příběh je spíše o opravdu vyjímečném pocitu ze čtení,lépe to vyjádřit zkrátka nedokážu.

TeraBla
15.12.2021 5 z 5

Literární perla. Netuším, jak tenhle poklad mohl zapadnout. Nádherná skladba slov, příjemný děj, který svým vlastním tempem plynul napříč rokem 1938 a New Yorkem. Mezi řádky toho bylo tolik, nechť si čtenář vybere. Džentlman v Moskvě byl také svým způsobem zvláštně krásný, Pravidla se mi ale líbila mnohem víc.

KatkaLas
24.10.2021 5 z 5

Celou dobu jsem té holce fandila, aby to nepo*rala. Moc mě příběh bavil.

Ventimiglia
11.07.2021 5 z 5

Radost ze čtení. Příběh báječně plyne, stejně jako jazyk, atmosféra uchvátí, vývoj překvapí. Vypravěčka je čtenářka, což je prima bonus.

meluzena
03.03.2021 4 z 5

Jsem ráda, že jsem nejdřív četla autorovu druhou knihu Gentleman v Moskvě, která mě uchvátila. Tahle kniha mě zrovna nenadchla a k přečtení dalšího autorova díla by mě neponoukla. Zvláštní je, že se to vlastně četlo dobře a asi bych úplně neuměla říct, co mi tam vadilo. Možná samotná hlavní hrdinka a její (ne)uvěřitelnost, možná z toho byl cítit autorův kalkul. S přibývajícím časem po přečtení se tahle podivná pachuť spíše zesiluje.

azazel1
30.01.2021 3 z 5

Gentleman v Moskvě mě naprosto nadchnul. Proto jsem se rozhodl po jeho nekolikerém přečtení pořídit si i další knihu od stejného a “Pravidla zdvořilosti” jsou pro mě zklamáním.

Zuzulet15
02.12.2020 3 z 5

Táto kniha je dôkazom, že aj ľúbostný príbeh sa dá napísať tak, že neurazí ani najväčších odporcov tohto žánru - bez zbytočného sentimentu. Úlohu v tom zohráva asi aj to, že príbeh rozpráva žena, jej postava je ale napísaná rukou muža. A atmosférou ozaj pripomína Gatsbyho (aj keď v mojom rebríčku ho nepredbieha). Veľmi príjemné čítanie.

000nugatovej
20.11.2020 4 z 5

Vcelku zajímavý výlet do předválečného New Yorku. Těším se na Gentlemana v Moskvě.

VendulaB
19.10.2020 3 z 5

Z nějakého důvodu mě kniha nezaujala. Do příběhu a hlavní hrdinky jsem se nedokázala vcítit, nebylo mezi námi žádné spojení. Po té, co jsem přečetla Gentlemana v Moskvě, ze kterého jsem byla absolutně nadšená, přišlo nečekané zklamání, které sama nedokážu vysvětlit. Prostě jsem se s příběhem minula.

Clair16
14.07.2020 3 z 5

Neotřelá love story, kterou doplňuje detailně popsaná atmosféra (nejen jazzových klubů) New Yorku v 30. letech minulého století, jak ji známe například z některých filmů Woodyho Allena.

Štítky knihy

New York americká literatura 30. léta 20. století jazz společenské romány Manhattan (New York)

Autorovy další knížky

Amor Towles
americká, 1964
2018  89%Gentleman v Moskvě
2017  85%Pravidla zdvořilosti
2022  89%Lincolnova dálnice

Kniha Pravidla zdvořilosti je v

Právě čtených4x
Přečtených283x
Čtenářské výzvě28x
Doporučených13x
Knihotéce78x
Chystám se číst209x
Chci si koupit39x
dalších seznamech1x