Pravidla zdvořilosti

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtenáři i kritikou oslavovaný román z prostředí newyorské smetánky třicátých let minulého století, který dává vzpomenout na to nejlepší z děl F. Scotta Fitzgeralda. Pětadvacetiletá Katey nemá na konci roku 1937 příliš důvodů k oslavám, a tak si s kamarádkou naplánuje klidný silvestrovský večer v zapadlém jazzovém baru. Náhodné setkání s úspěšným bankéřem Tinkerem, který v baru hledá svého bratra, jí však naprosto změní život. Od onoho osudného Silvestra pak sledujeme Kateyinu klikatou cestu mezi newyorskou smetánku, poznáme pozlátko i bídu „lepší společnosti“ a nahlédneme do duše neobyčejné dívky s ještě neobyčejnějším osudem. Amor Towles se v románu Pravidla zdvořilosti pokouší o zdánlivě nemožné – očima ženy v něm probouzí dávno zaniklý svět se všemi jeho nepsanými zákony a zásadami, které něžnému pohlaví nedávaly příliš šancí na seberealizaci a úspěch. Období třicátých let minulého století se mu však daří vykreslit s obdivuhodnou živostí a čtenář se zvědavostí sleduje, kam až se Katey za pomoci šťastných náhod i vlastních schopností podaří vystoupat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/361643/big_pravidla-zdvorilosti-Zzu-361643.jpg 4.2153
Žánr:
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Vyšehrad
Originální název:

Rules of Civility, 2011


více info...
Nahrávám...

Komentáře (41)

Kniha Pravidla zdvořilosti

Čtenářka73
02. srpna

Moc milá knížka, pohodové čtení, ale Gentleman to prostě není…

KristinTj
08. března

Jsem za jedno s meluzenou a jejím komentářem, od začátku až do konce. Gentleman mě okouzlil, zatímco Pravidla mnou jen tak proplula. Čtení jsem si užila, ale za dva měsíce po něm zbyl nejasný otisk v tajícím sněhu. Jen ta neuvěřitelnost hlavní postavy se mi v hlavě šprajcla. Ale vlastně se mi líbí, že Towles je autorem pro více typů čtenářů. Doufám, že příště jsme na řadě zase my :)


intelektuálka
14. ledna

Příjemné překvapení - zobrazení La Belle Epoque z pera autora generačně odlišného od vzpomínaného F. S. Fitzgeralda ...

Život bez starostí a cíle - naplněný hudbou, večírky a hledáním smyslu života ....

Charakteristika hlavního hrdiny :
Umí pět jazyků. A ve všech pěti dokáže sám sobě lhát.

Odkaz na knihu Walden - o prostém lidském štěstí....
A nostalgická hudba Billie Holiday....

A závěr hlavní hrdinky Katey :

" Až moc dobře jsem znala podstatu rozptýlení a lákadel života ....
Jak naši pozornost postupně ovládnou naše vyvíjející se naděje a ambice....
Přičemž proměmí nadpozemské v hmatatelné a závazky v kompromisy ...."

To je kniha, která určitě zaujme a k níž se dá vracet ....

AlexandrTigran
06. ledna

už dlouho mě žádná kniha tak nenadchla... Atmosféra New Yorku 30. let, jazz - a k tomu citace z Waldenu od Thoreaua... Jako by se u stolu v jazzovém klubu sešel Fitzgerald, Jack London a Carrie Bradshawová v tom nejlepším ze svých já...

tamara1351
19.12.2021

Tahle kniha dělá čest svému jménu.Je velmi poklidná a laskavá a na konci i nostalgickà,ale s moudrým nadhledem.Celý příběh je spíše o opravdu vyjímečném pocitu ze čtení,lépe to vyjádřit zkrátka nedokážu.

TeraBla
15.12.2021

Literární perla. Netuším, jak tenhle poklad mohl zapadnout. Nádherná skladba slov, příjemný děj, který svým vlastním tempem plynul napříč rokem 1938 a New Yorkem. Mezi řádky toho bylo tolik, nechť si čtenář vybere. Džentlman v Moskvě byl také svým způsobem zvláštně krásný, Pravidla se mi ale líbila mnohem víc.

KatkaLas
24.10.2021

Celou dobu jsem té holce fandila, aby to nepo*rala. Moc mě příběh bavil.

Ventimiglia
11.07.2021

Radost ze čtení. Příběh báječně plyne, stejně jako jazyk, atmosféra uchvátí, vývoj překvapí. Vypravěčka je čtenářka, což je prima bonus.

1