Čtenářka73 Čtenářka73 komentáře u knih

Síťovky Síťovky Táňa Kubátová

Milá knížka od autorky mně dosud neznámé. Trochu červená knihovna, ale i ta je občas potřeba.

22.02.2024 4 z 5

Přijde kůň do baru Přijde kůň do baru David Grossman

Stejně jako většina „čtenářů“ níže jsem knihu poslouchala v rozhlasové audioverzi a stejně jako většinu ostatních příběh hluboce zasáhl i mě. Místy, hlavně ze začátku, mi byl hlavní hrdina dost protivný a musela jsem se přinutit poslouchat dál. Ale jak se děj rozjížděl a komik postupně odkrýval svůj život, všechny strašné a bizarní zážitky, navíc na tragickém historickém pozadí, úplně mě mrazilo a těšila jsem se na každý další díl, ačkoliv jsem se zároveň děsila toho, co se ještě dozvím. Neuvěřitelně strhující, bolestná, ale hodně obohacující kniha, na kterou asi nikdy nezapomenu.

22.02.2024 5 z 5

Po stopách zločinů Po stopách zločinů * antologie

Povedený výběr detektivních povídek. Mě nejvíc zaujala Vražda milé paní od Aleny Mornštajnové a Řeznice od Jakuby Katalpy.

05.01.2024 4 z 5

Myší díra Myší díra Simona Votyová

Krásné, dojemné, lidské. Autorku si přidávám do oblíbených.

05.01.2024 5 z 5

Vzpomínky na jedno dobrodružství Vzpomínky na jedno dobrodružství Robert Fulghum

Roberta Fulghuma mám moc ráda a obdivuji jeho humor i spisovatelský um. Do téhle knížky jsem se musela trochu nutit, dřívější povídky mě bavily víc, ale ani tady nechybí životní nadšení, optimismus a velký nadhled. Takhle bych si přála umět brát život :-)

01.11.2023 3 z 5

Vypravěč Vypravěč Anna Bolavá (p)

Zajímavě napsané, ale na mě hodně depresivní.

Znič to jméno Znič to jméno Jana Jašová

Jana Jašová mě zaujala mě na besedě s autory detektivek na veletrhu Svět knihy, po které jsem se rozhodla, že si od ní musím něco přečíst. „Jméno“ mě moc bavilo, detektivka jak má být. Už se těším na její novou knížku.

Rok perel Rok perel Zuzana Brabcová

Opět díky Českému rozhlasu jsem zabrousila do jiných vod než obvykle. Tentokrát jsem nebyla tak nadšená. Popisy sexuálních scén mě nepohoršují, ale příběh mě celkově nebavil a hlavní hrdince jsem moc nerozuměla.

01.11.2023 2 z 5

Plná bedna šampaňského Plná bedna šampaňského Ota Pavel

Poeticky napsané povídky, většinou dojemné. Krásný sloh a neuvěřitelné příběhy sportovních osobností československé historie.

Krysař Krysař Viktor Dyk

Díky Českému rozhlasu jsem si konečně doplnila tuhle mezeru ve vzdělání, a to ve skvělé interpretaci Jiřího Dvořáka. Příběh obsahuje všechno – velkou lásku, úskoky, pomstu, lidskou omezenost, hamižnost, předsudky, ale i obětavost a nezištnost.

Padaná letní jablka Padaná letní jablka Dora Čechova

Na tuhle knížku jsem narazila díky databázi a objevila pro sebe tak další nadějnou autorku. Přemýšlím, jak nejlépe definovat její povídky, a nejvýstižnější mi přijde slovo „jiné“. Většinou vyžadují větší zamyšlení, ale určitě stojí za přečtení.

Učitelka angličtiny Učitelka angličtiny Magda Váňová

Tahle knížka mě nenadchla tak, jako většinu ostatních čtenářů. Čte se dobře, ale jen málo postav mi bylo sympatických a celkově mi děj přišel dost nelogický a neuvěřitelný.

Smrtholka Smrtholka Lucie Faulerová

Velmi originálně napsaná knížka. Poslouchala jsem ji v naprosto úžasném podání Denisy Barešové, které celkový dojem ještě podtrhlo. Téma je hodně smutné, ale vzhledem ke spoustě humorných situací a dialogů, na člověka nepadá, i když rozhodně podněcuje k zamyšlení a bourá stereotypy. Navíc autorka používá neotřelé a svěží výrazové prostředky, které člověka vtáhnou do děje. Okamžitě jsem si ji přidala ke svým oblíbeným.

Poslední Vánoce v Paříži Poslední Vánoce v Paříži Hazel Gaynor

Nádherná, něžná knížka, u které jsem si dost pobrečela. Ačkoliv se odehrává za války, čiší z ní naděje a optimismus.
Většina lidí tenkrát (v roce 1914) předpokládala, že válka nemůže trvat dlouho. Nepřipomíná vám to něco? :-(

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Z téhle knížky jsem opravdu nadšená. Krásně a citlivě vylíčené lidské vztahy, předsudky, stereotypy, naděje i zklamání. Několikrát jsem u čtení slzela.

19.06.2023 5 z 5

Kalmann Kalmann Joachim B. Schmidt

Moc příjemné překvapení. Nečekejte klasickou detektivku, i když i napětí tam je. Ale hlavně je to moc milé, dojemné čtení s hlavním hrdinou trochu ve stylu Forresta Gumpa.

19.06.2023 5 z 5

Vodník Vodník Tereza Bartošová

Moc příjemné překvapení od začínající české autorky. Pěkná detektivka, dobře vykreslené prostředí, bavilo mě to.

02.05.2023 5 z 5

Pozdní sběr Pozdní sběr Vladimír Nezdvořák

Této knížky jsem si všimla díky její nominaci na cenu Magnesia Litera. Široký záběr, jak časově, tak tematicky (hodně erotiky, hodně politiky), mile nekorektní humor, vtipné slovní hříčky. U některých básniček jsem se smála nahlas, některé mě neoslovily.

23.04.2023 3 z 5

Já, doktor(in) Já, doktor(in) Kateřina Karolová

Tady mě autorka vyvedla z představy o pověstné německé důkladnosti a naopak zvýšila renomé českého zdravotnictví. Klobouk dolů, jak zvládla tři roky fungovat v německé nemocnici a bojovat nejen s nemocemi, ale i s jazykem, s časem a se zavedenými (ne)pořádky. Zajímavé postřehy, obdivuhodná výdrž.

23.04.2023 4 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Zajímavý nápad, tajemné prostředí, bavilo mě to moc, i ten otevřený konec bych skousla. Ale přijde mi, že to bylo trochu šité horkou jehlou a příběh by si zasloužil dopilovat.

23.04.2023