Poslední Vánoce v Paříži

Dopisy plné humoru, lásky a naděje V srpnu 1914 Anglie vstoupila do války. Studenti Tom a Will, plni nadšení, dobrovolně narukovali. Willova sestra Evie a její kamarádka Alice stejně jako ostatní předpokládaly, že válka nemůže trvat dlouho. Naplánovaly tedy společný vánoční výlet do Paříže. V dopisech, které si přátelé posílají, proniká na povrch krutost války, jež poznamenává jejich životy a z naivních dívek a chlapců se stávají dospělí lidé. A jejich společné Vánoce v Paříži se stále odkládají…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422511/big_posledni-vanoce-v-parizi-lHq-422511.jpg 4.492

Vydáno: , Motto

Last christmas in Paris, 2017

Kniha Poslední Vánoce v Paříži

HDosoudilová

Tuto knihu jsem rozečetla již v prosinci, chtěla jsem ji číst právě v období Vánoc. Ovšem ukázalo se, že to není úplně vhodné vánoční čtení. A tak jsem knihu odložila a vrátila se k ní až v únoru. I přesto, že je kniha psaná hlavně formou dopisů, nečetla se snadno. Je to náročné a ne moc veselé čtení, příběh se odehrává během první světové války. Ale zároveň je plný naděje, síly, lásky a přátelství.
Vlastně nemůžu říct, jestli jsem k hlavním hrdinům měla nějaký vztah. Ze všech jsem cítila velké odhodlání, sílu a naději. Možná i určitou naivitu.
Celou dobu jsem však byla zvědavá, jak jednotlivé postavy skončí a co bude dál. Netrpělivě jsem vyhlížela konec války a rozuzlení celého příběhu. Jelikož již na začátku známe osud jen jedné ze všech postav. Přiznám se, že jsem občas měla nutkání několik dopisů přeskočit. Jsem ráda, že jsem to neudělala. Ochudila bych se tak o několik zásadních informací, které do sebe na konci hezky zapadnou.
Nakonec jsem s knihou velmi spokojená. Závěr je dojemný, tudíž mi ukápla i slza Jen doporučuji tuto četbu zvolit spíš na jiné období než právě to vánoční. I když děj s Vánoci souvisí.
A moc se mi líbí obálka.

Venny345

Román v dopisech znamená jediné - balanc na velmi tenké hraně. Buď vše navazuje a je, jak má být, nebo se vám děj rozpadá pod rukama. Tady však můžu říct, že první možnost byla splněna. Autorky si daly velmi záležet. Ač se to nezdá, tak i dopisy ve vás mohou navodit atmosféru celistvého románu, od kterého se nelze odtrhnout. A má to jednu velkou výhodu - akce, drama, zápletky a rozuzlení v hojném počtu na rozdíl od nudných a zdlouhavých popisů, které tak často odrazují od některých románů. Za mě příjemné čtení, které vás chytne za srdce.

Jenny46

Příběh, který je psaný formou dopisů a není to jednoduché čtení.
Román, který chytne za srdíčko a nutí vás přemýšlet...

Duccan

Čteno v rámci čtenářské výzvy 2021. Bohužel jsem si knihu zapomněl vzít na silvestrovský pobyt, takže dočteno až v lednu.
Nicméně to stálo za to. Na dopisech je skvěle vidět, jak se s průběhem času měnilo vyznění a naléhavost každého listu. Na začátku mi to přišlo nudné, v průběhu čtení stále zajímavější. Celkově je to velmi nadprůměrné čtení.

Šánka

Za tuto knížku jsem Ježíškovi moc vděčná, tak dlouho jsem si ji toužila přečíst. Je psána formou dopisů, není to má první kniha takto napsaná a autorkám se to velmi povedlo. Na pozadí první světové války se odehrává tento nádherný, (nejen) romantický příběh.
Prožívala jsem s Evie, Willem, Tomem a Alicí jejich počáteční nadšení, hrdost i optimismus, že válka brzy skončí a oni společně oslaví Vánoce v Paříži. Ale také tu tíhu, šílenou nesmyslnost války, rozčarování i ztrátu iluzí, jejich vystřízlivění a také jejich lásky a naděje....
Je to dojemné, krásné, smutné a za mě nejméně pětihvězdičkové čtení.
Velké doporučení!

Gibis

Krásný, i když často smutný příběh z 1. světové války psaný v dopisech. Ze začátku jsem se musela soustředit, abych vnímala kdo komu zrovna píše, ale za chvíli mi byly postavy tak blízké, že už jsem to ani nevnímala. Bylo krásné, jak se vztah Toma a Evie přes dopisy vyvíjel a já celou dobu doufala ve šťastný konec. Samozřejmě i nejedna slza ukápla :)
V závěru se mi líbilo vysvětlení obou autorek, jak vlastně knihu psaly, když žily každá v jiném časovém pásmu. Když jedna spala, druhá psala a ráno dopis poslala mailem té druhé a zase naopak, to mi přišlo hodně zajímavé.
A po dočtení mám docela chuť vrátit se ke staré komunikaci se svými kamarádkami a napsat jim dopis na nějaký krásný dopisní papír :)

Monika1717

Knížku jsem si vybrala, protože o Vánocích čtu vánoční knížky. To jsem se ale sekla. Přesto jsem knihu dočetla a všem ji doporučuji. Je to moc pěkné, i když smutné čtení o 1. světové válce. I forma je netradiční - dopisy, balíčky, telegramy. Kniha se mi moc líbila, dávám 5 hvězdiček.

makki.xoxo

Když jsem si v knihovně vybírala knizku na romantické oddechove čtení, které jsem planovala mezi pohadkama o Vanocnich svátcích, vybrala jsem tuto knihu prave díky hezké obálce a vánočnímu názvu. Až když jsem knihu začala číst, pochopila jsem, ze to nebude pro duši oddechove čtení na Vánoce, protože první světová válka sebou nesla smutek a zoufalost.
Kniha mě i přesto velmi uchvátila a moc ji doporucuji. Nebyl to první historicky roman, co jsem četla, takže mám co porovnávat.
Čtení knížky rychle “odsejpalo” díky psanou formou dopisu.
Moc se mi líbil charakter hlavnich postav a bylo mi velmi lito Willovi brzké smrti.. ale to byla realita války.
U těchto knížek mě nikdy nepřestane bavit porovnávat dobu, ve které žili oni a ve které žijeme my, kdy všechny zprávy jsou odesílány prostřednictvím sms, sociálních sítích, a adresát si je přečte téměř hned, ne až po uplynutí několika dnů či tydnu.
Jsem rada, ze jsem na knihu náhodou narazila a mrzi mě, ze od autorek není přeloženo více knih do češtiny.