Poslední Vánoce v Paříži

Poslední Vánoce v Paříži https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/422511/bmid_posledni-vanoce-v-parizi-lHq-422511.jpg 4 115 50

Dopisy plné humoru, lásky a naděje. V srpnu 1914 Anglie vstoupila do války. Studenti Tom a Will, plni nadšení, dobrovolně narukovali. Willova sestra Evie a její kamarádka Alice stejně jako ostatní předpokládaly, že válka nemůže trvat dlouho. Naplánovaly tedy společný vánoční výlet do Paříže. V dopisech, které si přátelé posílají, proniká na povrch krutost války, jež poznamenává jejich životy a z naivních dívek a chlapců se stávají dospělí lidé. A jejich společné Vánoce v Paříži se stále odkládají... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Motto

Last Christmas in Paris , 2017

Rodaw
12.03.2020 5 z 5

POSLEDNÍ VÁNOCE V PAŘÍŽI
Nádherná knížka... opravdu, nádherná :). Moc jsem se na ni těšila a ve výsledku byla ještě lepší, než jsem očekávala! Doporučuji všem!!! Na začátku čtyři veselí, spokojení, zkrátka "normální" mladí lidé: Tom, Will, Evie a Alice. Tom a Will jsou nejlepší přátelé, Evie a Alice zase nejlepší přítelkyně, Will a Evie sourozenci... přichází rok 1914 a s ním hrůzná první světová válka, která se napřed jevila vlastně poměrně "nevinně" (naši hrdinové plánují společný vánoční výlet do Paříže, protože tato válka přece nemůže trvat dlouho...), ale nakonec byla jednou z nejhorších etap lidských dějin. Hrůzy na frontách zlomily i ty nejsilnější jedince a smrt byla všudypřítomná. Mládenci (a často prostě malí kluci) odcházeli bojovat z toho nejlepšího přesvědčení a často prostě šli dobrovolně na smrt... Každá válka je krutá, tato však změnila dějiny už "jen" tím, že tu byly přítomny jedovaté plyny a nebo tolik nešťastné zákopy... a po válce udeřila další - zcela nečekaná, obrovská a tragická - rána: vlna španělské chřipky... uff, to vlastně trošku odbočuju, ale běhá mi mráz po zádech, jak moc strašné to tehdy muselo být... a v podstatě 20 let poté přišla druhá světová válka, holokaust a další hrůzy... Zpátky ke knize. Tom a Will odchází bojovat do války. My sledujeme příběhy všech prostřednictvím dopisů. Děvčata zůstávají doma, v Anglii a chlapci se snaží přežít každý jeden den na frontě. Čím více času ubíhá, tím víc roste beznaděj a strach. Knížka je nádherně napsaná... četla jsem, četla a četla a nemohla přestat:). Na formu dopisů si možná někteří čtenáři budou muset zvykat, mně to ale vůbec nevadilo (stejně tak mi to nevadilo ani u knížky S láskou Rosie, kterou taky miluju:)). K hrdinům jsem si vytvořila neuvěřitelně silné pouto. Až jsem se tomu sama divila, ale opravdu tomu bylo tak. Dopisy jsou... lidské, plné emocí, místy vlastně obyčejné a všední, ale v tom je právě to kouzlo.... a síla.... Já jsem z knížky nadšená. Je pravda, že konec byl možná malinkato uspěchaný, ale to čert vem. Moc ráda se ke knížce ještě někdy v průběhu života vrátím. Z mé strany tedy velikánské doporučení.:)
PS: na konci knížky je mnoho zajímavostí (i které se týkají samotné první světové války) a informace o tom, jakým způsobem tato kniha vznikala. Každá z autorek bydlí na jiném kontinentu a když knížku psaly, vlastně si také navzájem vyměňovaly dopisy, psaly za postavy, samy se do příběhu neuvěřitelně ponořily, vlastně žily s ním... Kouzelné:).
Více na mém YouTube :-).

tami1
24.01.2020 5 z 5

Tak, tahle kniha mě vážně dostala!
Nádherný příběh, který popisuje útrapy 1. světové války. Celý je vyprávěn formou dopisů mezi Evie , Thomasem, jejich přáteli a rodinou. Jsme svědky mladistvého nadšení, optimizmu a naivní představy hrdinství, která se po střetu s krutou realitou na bojišti, mění v touhu přežít a vrátit se domů.
Doporučuji!

Kukicka
19.01.2020 5 z 5

Tohle bylo tak jine od knih, ktere normalne ctu a tak krasne. Trochu jsem se bala, zda kniha nebude ve forme dopisu nudna a jednotvarna, ale nebyla ani jedno

Jani_na
10.01.2020 5 z 5

Kniha je nádherná aj keď je miestami smutná, chytila ma za srdce.Písaná je vo forme listov,kamarádskych,zamilovaných,niekedy však aj listov plných smútku či beznádeje. Určite doporučujem

Kamili
30.12.2019 5 z 5

Krasny pribeh, ktery me chytl za srdce a zaver knihy dojal.

kikikrat
27.12.2019 5 z 5

Kdyby to šlo dám téhle knize klidně tisíc hvězdiček.. ano tak moc nadšená jsem. Nemám knize co vytknout.
Obálka je nádherná. Forma, kterou je kniha psaná je jiná ale člověk se těší na každý další dopis. A to téma....válka z pohledu vojáka a britské dívky.
Tahle kniha mi mnoho dala. Oživila jsem si první světovou, dozvěděla jsem se o životě na frontě a o tom co prožívala každá žena. A poznala jsem lásku.. čistou, laskavou a trvající lásku..
Poplakala jsem si a je mi smutno, že tenhle příběh musel skončit ..
Jestli váháte, prosím dejte ji šanci tak jako já..

Danago
24.12.2019 4 z 5

Romantický příběh vyprávěný formou dopisů. Odhaluje nám myšlení a rozpoložení hlavních hrdinů v období první světové války. Dopisy začínají vesele a s humorem , ale postupně se jejich obsah mění , jsou smutné, vyjadřují obavy i povzbuzení a lásku. Knížka mě chytla za srdce . Cítila jsem bolest , ztrátu i naději a lásku spolu s hlavními hrdiny.

Dáduše
20.12.2019 5 z 5

Nic jsem od ní nečekala a nakonec to byla velká láska:-) Příjemné romantické čtení se špetkou historie a dozvěděla jsem se mnoho nového o první světové válce:-) Normálně nemám moc ráda psaní příběhu v dopisech, ale tady mě to vůbec nerušilo ba naopak:-)

Knižní střípky
15.12.2019 5 z 5

Je srpen 1914 Anglie se zapojuje do války. Spousta mladých mužů se dobrovolně a s velkým vlasteneckým nadšením přihlásila do služby vlasti. Mezi nimi byli i mladí studenti Will a Tom. Doma nechali své rodiče a přátele. Mezi nimi i kamarádku Alici a Willovu sestru Evie. Komunikace na dálku tehdy mohla probíhat pouze formou dopisů. A tak započala čilá korespondence mezi dvěma mladými dívkami, které zůstaly doma a dvěma mladými muži, kteří se ocitli ve středu válečných bojů. Ze začátku doufali, že válka do Vánoc skončí, jak jim bylo slibováno a že se potkají na Vánoce v Paříži. Bohužel se válka táhla celé kruté 4 roky. Dopisy plné naděje střídají dopisy plné smutku a zmaru, odrážejí aktuální situaci, která se děla na frontě nebo v obyčejném civilním životě.

Nebylo to jednoduché čtení, ale i přes spoustu krutostí, které sebou válka přináší, ve mně kniha zanechala krásný pocit. Autorkám se povedlo prostřednictvím dopisů skvěle zachytit atmosféru válečné Anglie, přátelství čtyř mladých lidí, které nezničila ani válka, protože bylo skutečné, opravdové....to jak Evie pomáhala svými dopisy překonat Tomovi peklo, které prožíval uprostřed válečné vřavy, jak obrovskou mu byla oporou, na to nikdy nezapomenu.

Obálka je přenádherná, evokuje opravdu tu pravou vánoční atmosféru, až by si čtenář mohl na první pohled myslet, že kniha obsahuje nějaký jednoduchý, kýčovitý vánoční příběh, ale nenechte se, prosím, zmást, kniha Vás donutí se zastavit a zapřemýšlet nad tím, co je opravdu v životě důležité.

Bearl
02.12.2019 5 z 5

Příjemné romantické i dojímavé čtení o čtveřici přátel na pozadí hrůz první světové války, o níž se čtenář i leccos zajímavého dozví.