Opilé banány

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Nové vydáná novely Petra Šabacha, v níž se autor opět vrací do vzpomínek svých a svých přátel. Tři šestnáctiletí kamarádi se seznamují se světem dospělých, hospodami i prvními láskami a v šedivém světě osmdesátých let se snaží najít svůj svět barevný. Rozhodnou se odjet k moři, které je pro ně snovou představou o tom, jak opustit "fádní blbákov" přitroublých písní režimních autorů, nedostatku toaletního papíru a pomníků "význačných" soudruhů. Cesta kradeným stařičkým populárem však končí happyendem docela jiným, než bychom předpokládali....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/36436/opile-banany-36436.jpg 4.2596
Nahrávám...

Komentáře (74)

Kniha Opilé banány

VlezlejSpratek
15. ledna

Jestli jste ještě neviděli film Pupendo, tuhle knížku si určitě dejte. Anebo si ji dejte, i když znáte Pupendo nazpaměť. Stojí to za to, protože i kdybyste všechny vtípky znali, stejně se budete chlámat. Nahlas.

Koho potkáte? Šestnáctiletý kluky, který byste za kámoše brali všema deseti. Je s nima totiž sranda. Hlavně s Honzou Břečkou, kterej vizuálně připomíná Mirka Dušína, čehož všichni „v partě“ využívaj. Partu tvoří hlavní hrdina, Honza a hluchoněmej Víťa. Skvělá je třeba scénka, při níž si vyberou dvojici ženskej postávajících na ulici a přímo před jejich očima hlavní hrdina a hromotluk Víťa šikanujou Honzu, vydávajícího se za slušňáka, co se zrovinka vrací ze setkání Klubu správných chlapců.

Hluboko do mozku se vám taky zasune vyprávění o tom, jak Honza Břečka vyleze na pódium na vesnický zábavě, přeruší hudebníky a začne všem okolo vyprávět, že je z Prahy a ostatní začne poučovat o tom, že jsou burani.

Jo, zamilujete si je.

Podobných scén je v knize víc a já je nebudu propalovat všechny, ale už jen pro pobavení stojí za to si tuhle knížku dát. Ale to rozhodně neznamená, že by nenabízela víc. Kdepak. Připravte se na tuhej socialismus, kterej je přítomnej jako strach ze záškoláctví. Nechybí alkohol, ale taky alkoholismus a jako u Šabacha tradičně, výsměch všem těch moralistům, co kážou vodu a pod stolem maj schovanou flašku slivovice.

Vynikající je taky spiťar otčím Béďa a jeho útočící mechanismus, kdykoliv zaslechne slovo promiň. A je mu dost u zadku, jak ironicky to ten druhej myslel.

Nemůže samozřejmě chybět ani story o lásce. Ale jestli čekáte západy slunce, květiny a jazzovou hudbu, tak se praštěte do čela. Tady půjde o malej podvod, ruštinu a holku, co se chce vzepřít svejm snobskejm rodičům. Jojo, snobismus Šabach taky kdovíjak nemiloval.

Nechybí dneska už legendární tlučhuba Jirka Ptáčník, jeho dokonalej pes Brita a historka o člověku, kterej mluví krátce po tom, co mu Jirka ve svým vyprávění poslal několik kulek do hlavy.

Bude taky hodně piva. Protože bez piva by to nebyl Šabach. Takže si to dejte do dna, stojí za to!

Eicherik
12.12.2022

Trochu jiná verze Pupenda. Honza Břečka byl pěkný éro a nejlepší epizoda byla s rádiovkou. V příběhu bylo pár hluchých míst, ale většinou jsem se bavil a někdy se i smál nahlas. V knize je i zmínka o legendárních céčkách. Určitě se podívám i po další tvorbě Petra Šabacha.
Citace: "Posuďte sami!" volal jasným a pevným hlasem Břečka a pak si tu usmolenou čepici narazil na hlavu. "Teď sem buran!" zahulákal a náhle rádiovku smekl a na všechny se andělsky usmál: "A teď jsem z Prahy!" A to všechno eště několikrát: "Teď sem buran! Teď jsem z Prahy! Teď sem buran! Teď jsem z Prahy!"


Doubravka1975
10.07.2022

Oddechové čtení, příběh popisuje život v Československu v 80. letech 20. století. Vůbec jsem netušila, že kniha se stala předlohou filmu Pupendo, ale jak jsem četla, tak jsem si říkala "to už jsem asi někde viděla" nebo "to už jsem asi někde slyšela " :):):)
Moje první od autora a určitě ne poslední.
Na zadní straně knížky je recept na opilé banány, který určitě vyzkouším, akorát místo toho krému uvařím pudink:):)

tamara1351
24.06.2022

Smíchejte alkohol s kapkou nostalgie,přidejte pořádnou dávku humoru a Opilé banány jsou tu.Konzumujte v jakémkoliv množství, rozhodně neškodí.

Čtenářka73
12.06.2022

Vtipná knížka o životě za „socíku“. Mnoho hlášek proslavil film Pupendo, ale pobaví vás i spousta dalších humorných až groteskních situací.

n.ezn.amy
20.03.2022

Příběh tří přátel, kteří prožívají svůj život v reálném socialismu. Škola je nebaví a radši posedávají po hospodách a zažívají různé příhody ať veselé či smutné. Tahle kniha Petra Šabacha mě naprosto dostala, už se mi dlouho nestalo, abych se u nějaké knihy smál nahlas. Hlavně u mě v hodnocení této knihy hraje určitá nostalgie osmdesátých let.

Česneksmedem
30.06.2021

„Je blbý, zatraceně blbý trávit
volno s umělým ovocem.“
Citát z knihy

No, s tím by leckdo nemusel souhlasit. Například takový umělý banán, ten by se mohl třeba použít při přesazování rostlin (nebo i jinak).
Musím uznat, že to bylo milé překvapení. Kniha je to zábavná až vtipná.
Jo a taky se dozvíte, kde má Hébé elefantismus.

bigbabe
09.02.2021

Prostě super oddech.

1