Christine97 Christine97 komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Ještě před nějakou dobou jsem ani neměla nejmenší tušení, že současná česká literatura ukrývá takový klenot jako je právě fantasy série Naslouchač od úžasné spisovatelky Petry Stehlíkové. Už dlouho jsem nezažila, aby mě obsah knihy natolik pohltil do svého děje, že jsem zcela ztratila pojem o čase a celé odpoledne věnovala svou pozornost jen a jen příběhu mladé hrdinky Ilan. Autorka stvořila čtivé, akční a zároveň velice tajemné dílo, které předčilo všechna má očekávání.

29.12.2018 5 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Největší knižní překvapení roku 2018 v žánru YA. Smrtka mi nabídla neotřelý a dechberoucí zážitek. Svět, ve kterém se děj odehrává je skvěle propracovaný, a to do těch nejmenších detailů. Bezcharakterní a nudné postavy zde nečekejte, naopak - jednotlivé postavy mají přesvědčující argumenty pro to, proč se chovají tak, jak se chovají. Ačkoliv se děj v první polovině značně táhne, v druhé polovině příběh nabírá na obrátkách a akce, která s touto změnou přichází je přímo strhující a od knihy neodtrhnete oči. Těším se, až vyjde další díl, který doufejme bude obstojným pokračováním této zatím fantastické série.

Faja Faja Petra Stehlíková

Zázrak. Takto bych jedním slovem popsala druhý díl série Naslouchač, který nese název Faja. Proč zrovna zázrak? Málokdy se stává, aby navazující díl zcela naplnil očekávání čtenáře a důstojně navázal na první díl série. I přes toto "prokletí" se autorce podařilo stvořit pokračování, které nejenže tyto očekávání naplní, ale následně je předčí s velkým přehledem. Musím smeknout před paní Stehlíkovou, protože se jí podařilo něco téměř nemožného. Dokonce i Ilan je o něco více protivná, a to jsem ani nedoufala, že je to možné. Příběh dostává spád, postavám se dostává většího prostoru než tomu bylo v prvním díle, především se dozvídáme více informací o členech pětadvacítky, o sklenitu jako takovém a nebezpečí, které číhá na hlavní hrdinku a další postavy na každém rohu. Co musím vyzdvihnout je ten nečekaný konec. Člověk napětím, co se bude dít dál, otočí list a čeká ho jen prázdná stránka papíru. Takový troll jsem dlouho nezažila.

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Nadčasová, melancholická knížka s nádhernými ilustracemi a lidským, dojemným až krutým příběhem. Jako dítě jsem nedokázala docenit nesmírnou hloubku příběhu a pochopit, co se mi snaží autor prostřednictvím svého příběhu sdělit.
Postava prince ztělesňuje ty kladné vlastnosti nás lidí - lásku, upřímnost, vlídnost, snaží se v čemkoliv špatném a zlém hledat i tu dobrou stránku, která je pro něj samotného mnohem důležitější. Stejně jako my se snaží zjistit, co je v životě podstatné - smysl života.
Každý si najde v příběhu to své a to knihu dělá dokonalou.

01.01.2019 5 z 5

My My Elle Kennedy

Druhý díl předčil všechna má očekávání a dokonce se odvážím tvrdit, že je ještě o malinko lepší než ten první. Opět se jedná o milé a nenáročné čtení, které čtenáře pohltí do svého příběhu a jen tak nepustí. Kniha se více soustřeďuje na vztah Ryana a Jamieho, ve kterém se začínají objevovat první krize. "Wild card" knihy byl pro mě Blake, jehož jsem ze začátku moc nemusela, ale postupem času mi svým upřímným chováním přirostl k srdci. Teď už bych si bez něj nedokázala druhý díl představit. Ano, souhlasím s ostatními, že jisté pasáže byly hodně přeslazené, ale mě to osobně tolik nevadilo. Celkově mě tato série neskutečně baví a snad se někdy dočkáme případného třetího dílu.

12.10.2020 5 z 5

On On Elle Kennedy

Za mě velké překvapení. Hokejové prostředí nebývá v těchto typech příběhů často centrem dění, takže tato změna je z mé strany velice vítaná. Autorky se postaraly o poutavý příběh, ve kterém není nouze o humorné momenty, vážnější situace i erotické scény, které neznaly mezí. Postavy Jamieho a Ryana mě po celou dobu neskutečně bavily, skvěle se doplňovali. První díl jsem si užila a s nadšením vyhlížím ten druhý.

11.10.2020 4 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Při čtení mi bylo místy opravdu do pláče. Silný a pochmurný příběh, který si nebere servítky a poskytuje čtenáři náhled do života utrápené rodiny zmítanou každodenními i seriózními problémy. Oceňuji krásné ilustrace, jež dokonale podtrhly atmosféru příběhu. Kniha mě po emoční stránce naprosto vysílila. Osobně bych si ale dokázala představit knížku o něco delší (cca dalších 100 stránek), některé dějové linky tím mohly být více rozvinuté. Takhle na mě příběh působil v jistých úsecích dost osekaně a přímočaře, bez větší hloubky. Některé postavy jsme proto nemohli více poznat a pochopit jejich důvody chování, což je za mě veliká škoda. Konec hořký a nemilosrdný. Téma je poměrně aktuální, ale kniha jej nedokázala zcela uchopit.

02.07.2020 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Druhý díl populární YA série nezklamal. Autor se více zaměřuje na samotný svět a systém společnosti, klade větší důraz na jednotlivé vazby mezi postavami, také dává více prostoru právě samotnému Nimbu, za což jsem nesmírně ráda (v prvním díle byl převážně jen v ústraní). Kniha přináší nové charaktery, zajímavé a šokující zvraty, vtipné momenty, neutuchající napětí a velkolepý závěr, který nezanechá čtenáře klidnými. S velkým očekáváním se těším na pokračování.

04.10.2019 5 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

Žádný slzy. Žádný funus.
Prohnilé město nedělá svému předchůdci žádnou ostudu, ba naopak. Opět čtenářům poskytuje mimořádnou a nervy drásající akci, kombinovanou s pořádnou dávkou napětí, nečekanými zvraty a vystihujícím humorem. Jednotlivé postavy máme možnost díky flashbackům lépe poznat a porozumět tak jejich motivům a chování. Autorce se podařilo vytvořit fascinující a promyšlený svět s mnoha zajímavými a různorodými postavami, které celému příběhu dodávali tu správnou atmosféru.
Smekám před autorkou a děkuji ji za krásný čtenářský zážitek.

27.06.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Fantasy Šest vran nabízí čtenářovi promyšlený, nespoutaný, strhující a velmi čtivý příběh, který vás do děje kompletně pohltí již po několika stránkách textu. Všem klíčovým postavám se dostává zaslouženého prostoru a díky pohledu na dění z více úhlů pohledu postav je tak kniha pozvednutá na vyšší úroveň. Až do poslední stránky jste napnutí a čekáte, co se stane dál. Oceňuji i krásné zpracování knihy, které obohatily mapy daného světa i jiné ilustrace.

14.01.2019 5 z 5

Vesmírný turista - Sto nejúžasnějších míst ve vesmíru Vesmírný turista - Sto nejúžasnějších míst ve vesmíru Brian May

Za sebe musím konstatovat, že se mi to líbilo. Vesmír jako takový mě fascinuje už od mého mládí, takže jsem neodolala a přečetla Vesmírného turistu. Velkým pozitivem jsou naprosto nádherné fotografie a samotné zpracování knihy (papír je velmi kvalitní). Je sice pravda, že jsem ji nepřečetla za jedno odpoledne, ale za to jsem se k ní ráda vracela a znovu se začetla a poznávala další zajímavosti nejen o naší galaxii, ale i o těch nespočtu dalších. Samozřejmě, kniha se za pár let stane lehce zastaralou, když beru v potaz tempo, se kterým astronomové objevují stále nové a nové poznatky o vesmíru.

11.10.2020 4 z 5

Muffin a čaj Muffin a čaj Theo Addair (p)

Přečteno za jedno odpoledne. Milá a nenáročná četba, s poměrně jednoduchou zápletkou a místy předvídatelnými zvraty. To ovšem nic nemění na tom, že se jedná o velice čtivou knihu, která se zaobírá hned několika podstatnými tématy (dospíváním, poznáváním sebe samého, homosexualitou, šikanou aj.). Příběh plynul bez sebemenších zádrhelů a jednotlivé postavy nebyly k mému překvapení nudné a jednotvárné, ba naopak. Byly plné emocí, a tento fakt dodával na jisté realističnosti. Za sebe musím konstatovat, že jsem si knihu opravdu užila. Jsem zvědavá na pokračování.

06.10.2019 4 z 5

Illuminae Illuminae Amie Kaufman

S knihou, jako je Illuminae, jsem se ještě nikdy předtím nesetkala. Už jen samotné zpracování knihy je za mě velice originální a skvěle doplňuje příběh. Jsou nám předkládány záznamy zpráv, soukromé komunikace mezi postavami nebo abstraktní stránky s minimem textu, které dokonale podtrhují naléhavost situací. Co se týká samotného příběhu - pomalejší rozjezd, ale v polovině knihy přijde zlom a rázem se věci dají do pohybu. Do samotného konce jsem netušila, jak to celé skončí. Jsem velice zvědavá na pokračování.

22.06.2020 5 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Upřímně jsem neměla sebemenší tušení, co od této krátké knížky čekat. Málokdy v knihkupectvích sahám po tomto typu literatury. Ovšem nelituji. Kniha vás přinutí zapřemýšlet nad životem, klást si sám sobě otázky a motivuje vás k dosažení stanovených cílů. Nebojí se říct věci tak, jak se mají - a to jasně a rázně. A toho si cením na celé knížce ze všeho nejvíc.

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Pamatuji si, jak jsem si před pár lety vybírala knihy v rámci povinné četby. Z mnoha literárních děl, které se v seznamu vyskytovaly jsem si vybrala právě tento román. Ačkoliv romantické příběhy nepatří mezi mé nejoblíbenější, tato kniha byla pro mě příjemným překvapením. S hlavní hrdinkou jsem se v průběhu čtení dokázala mnohokrát ztotožnit, i přesto, že kniha pochází z poloviny 19. století. Až na místy zbytečně protahovaný děj hodnotím Janu Eyrovou jako nadčasovou klasiku, kterou stojí za přečtení, i když nepatříte mezi milovníky romantických příběhů.

12.03.2018 5 z 5

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Příjemná a nenáročná oddechovka, od které se člověk jen stěží odtrhne. Postavy Allie a Kadena se zprvu zdají jako kompletně odlišné protipóly, které nemůže nic spojovat. Jak ale příběh plyne, tak zjišťujeme, kolik toho mají společného. Ostatní postavy za mě byly sympatické, ale litovala jsem, že některým z nich nebylo dopřáno více prostoru, příběhu jako takovému by to prospělo. Co mě ovšem opravdu mrzí je fakt, že u jistých dějových linek nebyl zcela naplněn jejich potenciál - posunulo by to knihu ještě o level výš. Jsem zvědavá na pokračování.

13.06.2020 4 z 5

Lakomec Lakomec Molière (p)

K dnešnímu dni se stále jedná o jednu z mých nejoblíbenějších divadelních komedií. Kratičká knížka se čte téměř sama a čtenáře svým příběhem, rozmanitými postavami a zápletkami rozhodně nenudí. V rámci maturitní četby vřele doporučuji.

04.06.2019 4 z 5

Patrioti Patrioti Pascal Engman

Abych pravdu řekla, neměla jsem od této knihy moc velká očekávání. Ovšem po samotném přečtení musím konstatovat, že se jedná o velice zdařilý debut švédského autora. Kniha poukazuje na aktuální, rozpolcený stav Švédska a jeho obyvatel. To, co knihu dělá opravdu kvalitní, je poměrně dobrá zápletka, propracované postavy a taktéž napínavá akce, která celému příběhu dodává ten správný spád. U této knihy se určitě nudit nebudete.

07.09.2019 4 z 5

Radost z Boha Radost z Boha Marek Vácha

Marek Vácha mě svým nejnovějším počinem nezklamal. Opět především nás, mladé burcuje, abychom uchopili život do vlastních rukou, motivuje nás k plnění vysněných cílů a vykonávání dobra, a nebo nám poskytuje důležité rady a poznatky do života. Text byl ozvláštněn citacemi z Bible, zahraničních odborných článků nebo výroky představitelů církve. Opravdu tuto krátkou knížku byla radost číst.

01.01.2019 5 z 5

Renegáti Renegáti Marissa Meyer

Nic není jen černé, a nebo jen bílé. V tomhle světě to platí dvojnásob. Klasický, neúprosný boj dobra a zla se v průběhu času dočkal mnoha různorodých zpracování, a tak mě zajímalo, jak si s tím Marissa Meyer poradí. Neměla jsem příliš vysoká očekávání, a to v tomhle případě bylo dobře. Začátek samotné knihy mi přišel dost chaotický, nepřehledný a těžko uchopitelný, enormní množství postav taky nepřispěl k okamžitému začtení čtenáře. Naštěstí jsem si na autorčin styl psaní zvykla a postupem času mě začal příběh docela i bavit. Oceňuji především nápaditost a neotřelé superschopnosti postav. Škoda, že vedlejším postavám se nedostalo více prostoru, protože mi mnohdy přišly zajímavější než právě hlavní dvojice hrdinů. Jsem zvědavá, jakým směrem se bude příběh dál ubírat.

31.12.2018 4 z 5