Capkomi Capkomi komentáře u knih

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

První půlka knihy na mě byla až moc velká romantika, ale zároveň jsem podle anotace věděla, že něco přijde. Místy mi děj přišel naivní až hloupý. Ale paní Colleen ví, kdy přesně má zasáhnout a to i v posledních kapitolách, které mě překvapily. Bohužel mě zklamal epilog, proto jen 4 hvězdy.

21.01.2019 4 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

Bohužel. Tahle kniha pro mě je slabší průměr. Nápad dobrý, ale nemyslím si, že směs těžkých životních témat je zárukou kvality. Místy to bylo až přehnaně kruté a uměle vykonstruované. Postavy byly nesympatické, tím pádem mě kniha nevtáhla do děje, tak jak bych si přála.

18.01.2019 3 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Příjemná detektivní oddechovka. Kniha na mě působila jako směs knih, které jsem už četla, takže bohužel žádný překvapující průběh nebo závěr. Nelíbila se mi občasná překombinovanost a snaha vše proplést. Hvězdy dávám za hrátky s psychikou postav a za styl psaní.

12.01.2019 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Asi jsem nový rok nemohla začít lepší knihou. Ze začátku jsem se sice bála, že půjde JEN o romantický příběh muže a ženy za druhé světové války, ale každá další stránka mi napovídala, že tomu tak nebude. A nebylo.
Velmi dojemný a citlivě napsaný příběh o síle lásky v rodině, o válečných hrdinech a hrdinkách.
V mé mysli zůstane ještě dlouho, doporučuji všem!

09.01.2019 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Nevím, jestli se tato kniha dá ohodnotit hvězdičkami, ale vím, že každý by si tuto útlou knihu měl přečíst. I kdyby skončila jako odpad, nebo ji dáte pět hvězd, myslím, že každému něco předá.

19.12.2018

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Moc jsem od této knihy neočekávala a musím říct, že překvapila. Něco jsem dopředu odhadla, ale přesto mě to bavilo. Myslím, že se to bude líbit fanouškům Zoufalých manželek, místy mi to přišlo velmi podobné - oddychovka ze zákulisí amerických rodin a jejich slasti i strasti. Chci vypíchnout stylistickou stránku knihy a výbornou práci překladatelky!

08.12.2018 4 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Většinou se musí stát nějaká špatná věc, tragedie, abychom si začali vážit toho, co máme. Asi nejsem cílová skupina, námět celkem dobrý, mnoho textu mezi řádky i nějaké hlubší myšlenky. Ale celkově na mě kniha nezanechala dojem.

30.11.2018 3 z 5

Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus

Zajímavé příběhy zajímavého člověka. Bavila jsem se a oceňuji i grafickou stránku knihy.

27.11.2018 4 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Pokud hledáte českého současného autora stejně jako já, Alena Mornštajnová je správná volba! Po Haně se ke mně dostala i Slepá mapa, která se povedla. Ukazuje nám důležité momenty naší historie na osudech babičky, maminky a dcery. Co musím opět vypíchnout je styl psaní, vykreslení situace a postav, bezkonkurenční práce s českým jazykem. Velké ANO! Velké díky, Stáničko!

17.09.2018 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Na knihu jsem se velmi těšila, ale bohužel nezaujala. Příběh je krásný, ale málo dynamiky na můj vkus. Začetla jsem se až na 400. stránce, vadily mi velmi krátké kapitoly a přeskakování v čase.

27.08.2018 3 z 5

Lvice Petra Kvitová Lvice Petra Kvitová Petr Čermák

Příběh Petry Kvitové by si zasloužil mnohem lepší zpracování, proto se nemohu dočkat, až Petra vydá svou autobiografii. Kniha obsahuje velkou spoustu chyb.

25.08.2018 3 z 5

Láskou ji nespoutáš Láskou ji nespoutáš Atticus (p)

Zamilovala jsem se do grafického zpracování této knihy, mnohdy mě bavily fotky víc než básně. Přišla mi slabší než Mléko a med, ale po těchto dvou poetických sbírkách, jsem se rozhodla zařadit knihy podobného rázu do své knihovny.

19.08.2018 3 z 5

Mléko a med Mléko a med Rupi Kaur

Další knížka, které jsem se bránila. Nakonec jsem si ji koupila sama. Četla jsem si v angličtině a měla možnost ji porovnat s českým překladem a pokud mohu doporučit, volte angličtinu. První básnická sbírka od dob střední školy a první básnická sbírka v mé knihovně. Byla jsem potěšena, jak pár slov stačí k tomu, abychom pochopili význam těch řádků a smysl básně.

16.08.2018 4 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Z téhle knížky jsem celkem v rozpacích. Chtěla jsem dát šanci další české novodobé spisovatelce, ale tohle mě opravdu zklamalo, musela jsem se do čtení nutit a dokonce jsem uvažovala o jejím odložení.
Nicméně knihu jsem dočetla a nemohu jí dát víc než dvě hvězdy.
Dílo krásně popisuje život na vsi, dalo by se to aplikovat i na tu mou, kde jsem vyrůstala, chválím detailní popis a práci se slovy.
Vadil mi jazyk, přišlo mi to už moc strojené. Nerovnoměrnost kapitol pro mě byla demotivující, jedna kapitola měla asi 20 stran, další byla přes půl knihy.
Ve mně kniha vyvolala málo emocí ať už těch pozitivních, či negativních.
Zhodnotila bych to jako suché čtení o životě obyčejných lidí na vsi, který zná asi každý, kdo na vesnici vyrůstal, nijak obohacující. Bohužel.

10.08.2018 2 z 5

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Další novodobá próza, která mě přesvědčuje o tom, že čeští spisovatelé stojí za přečtení. Jsem fascinována, jak se tak bohatý příběh vtěstnal do 130 stran.
Malá Klára nám ukazuje zločiny a strasti poválečné doby bez přikrášlování. Tuto svižnou knihu jednoznačně doporučuji všem.

04.08.2018 5 z 5

Nezastavitelná Nezastavitelná Rich Cohen

Jako správný fanoušek tenisu jsem si nemohla tuhle knihu o ruské ledové královně nechat uniknout. Některé pasáže mi přišly až těžko uvěřitelné, ale takový je svět profesionálního sportu - krátký, drsný, ale o to intenzivnější. Život, kde je těžké hledat tu neustálou motivaci a sílu bojovat a být nejlepší, po zranění se zvednout, přemluvit tělo a zase čelit výzvám.

Kniha se mi vesměs líbila, obohatila mě. Marie ukazuje svou krvelačnou tvář a chuť bojovat zas a znovu i přes nepřízně osudu. Nelíbilo se mi, ze psala o sobě a o některých hračkách v minulém čase. V knize se hodně opakuji informace a bohužel i chyby nejen stylistické, ale i faktické.

Knihu bych doporučila lidem, kteří mají aspoň trochu potuchu o dnešním tenisovém světě.

03.08.2018 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Od knížky se nedá skoro odtrhnout. Oceňuji hlavně stylistickou část, perfektně volená slova.

06.07.2018 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Loni (2017) nás opustila poslední žena, která musela snášet Mengeleho pokusy Viola Stern Fisherová. Jsem nesmírně vděčná za její zpověď prostřednictvím této knihy. Jedno z nejlepších děl, které se týká tématiky koncentračních táborů, velmi detailně a přímo popsané činy, které se odehrávaly před pár desítkami let. Knihu musím doporučit všem, já si ji dávkovala, nešlo to najednou. Někdy jsem nemohla věřit, že se to opravdu dělo.

22.06.2018 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Velmi příjemná a obohacující kniha, v nejbližších dnech se chystám na film.
Četla se rychle, má spád, skvěle úvahy a myšlenky.

12.06.2018 4 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Sportovní biografie nikdy nebudou chybět v mé knihovně, proto když vyšla tahle, věděla jsem, že bude na seznamu PŘEČTENO.

S talentovanou Gábinou jsem vyrůstala, sledovala jsem ji od úplného počátku, fandila jí a fandím dodnes. Věděla jsem, že kniha je velmi kritizovaná tady i dalšími médii. Viděla jsem odpad, marketingový tah Koukala, křivá obvinění ... až do dnešního dne jsem četla jenom titulky a chtěla si udělat vlastní názor.

Momentálně je to 44. nejhůře hodnocená kniha, vůbec to nechápu, jak může být na žebříčku vedle Láďi Hrušky nebo Andreje Babiše. Ok. Psaní není Gábinina silná stránka, ale kdo chce od švadleny, aby šla dělat rozhodčí? G. se s námi chtěla podělit o zákulisí sportu, o to co nikdo nevidí a vidět nechce. A kdyby to psal někdo jiný, nebylo by to tak autentické a přímé.

Není jediný sportovec, který si tímhle prochází. Nikdo z nás, kdo nedělal sport na vrcholové úrovni si nedokáže představit, co vše za tím stojí. Kde se bere ta zášť (nebo to je jen závist) vůči těm nejlepším sportovcům? Nesuďte lidi kolem sebe, když je neznáte.

Nevěřím, že kniha je pouhým marketingovým tahem. Ano, byl kolem ní velký rozruch, ale nevěřím, že by tohle měl někdo zapotřebí. Nevím, možná jsem naivní.

Kniha se mi četla dobře, hodně jsem se s Gábinou ztotožňovala, vždycky si jí budu vážit jako každého dalšího sportovce i toho, jenž byl třikrát na OH, ale nemá z nich žádnou medaili. Važte si sportovců a podporujte je. Gabča ve mně nespočetně krát vyvolala pozitivní emoce - smích i slzy štěstí.

Těch, kteří chtějí být jako někdo jiný, už je na světě dost!

07.06.2018 4 z 5