Jiná Gabriela Koukalová

Zažila slávu, úspěchy, medaile. Ale taky spoustu okamžiků, o kterých dosud nikomu neřekla. O některých proto, že se bála, o dalších proto, že se styděla. Teď je Gabriela Koukalová poprvé odhaluje ve své biografii. Vychází sportovní i osobní zpověď nejlepší biatlonistky naší historie. Mistryně světa, olympijské medailistky, vítězky Světového poháru. Kniha je psaná autenticky v první osobě a odhaluje zákulisí tréninkové dřiny, nejdůležitějších závodů i mysli vrcholové sportovkyně v těch nejvypjatějších momentech. Gabriela jde ve svých pocitech na dřeň. Popisuje nejen velké výhry, ale i to, co se skrývá za nimi. Třeba desítky probrečených nocí, spory s rodiči a trenéry, ne vždy ideální atmosféra v týmu nebo těžká nemoc, kterou před světem dlouho tajila… Součástí knihy jsou i dosud nezveřejněné fotografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/374758/jina-gabriela-koukalova-mMU-374758.jpg 3.3301
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Sport
Vydáno:, Petr Koukal

Danago

Tak já jsem tady asi jediná , kdo čte knihu o sportovkyni a sportu, který vůbec nezná. Že existuje biatlon jsem okrajově věděla, ale to je vše. Gábinu jsem neznala a znám ji až teď z této knížky. Možná budu hodnotit z jiného pohledu.

Mě se líbilo , že je knížka pojatá od útlého dětství. Že Gábina byla dítě jako každé jiné , puberťačka jak vyšitá, taky umělecká škola jí sedla, možná by i v tomto směru hodně dokázala.
Příhody tréninků a závodů převažují a někdy mě to moc nebavilo.
Že pochybovala o manželství je možná lepší než , když jde do něj člověk zaslepeně a potom se nestačí divit.
Docela mě překvapily jaké jsou rozdíly v příjmech u některých sportů, nepřipadá mně to fér.

A pozor spojler: to že 120 lidí vybralo na svatbě jen 40 tisíc Kč, když nedávali žádné dary, to mě zarazilo. Běžně se dává 1000Kč na osobu i mezi námi méně majetnými.....

triatlet

Pokud si chcete uchovat vzpomínky na Gábinu, kterou znáte z biatlonových závodů, nečtěte její vzpomínky.
První třetina - cca do 15. kapitoly jsou pubertální bulvaroidní výlevy. Nechápu, že zkušený novinář Martin Moravec začne kapitolu větou: "Byla jsem šťastná a nešťastná zároveň." (s. 84)
Po "vyzvracení" "hrdinského" činu, který Gabriela "zvládla" na rozlučce se svobodou, u mě klesla na naprosté dno a dál jsem nechtěl číst.
Naštěstí další třetina se věnuje vtipným patáliím, které Gábina přitahovala i při závodech. Poslední třetina pak mapuje loňský rok (vítězství ve SP, nemoc v rodině, problémy s lýtky). Problémy s příjmem potravy jsou zmíněny okrajově.
Potěšil mě vztah k rodnému jazyku.
"Do kamery nebo do diktafonů se většinou snažím vyjadřovat spisovněji, než to dělám třeba doma. Někdo si myslí, že přeháním, jsem až moc strojená a je to celé póza. Ale mně se zkrátka nelíbí, když někdo třeba v televizních zprávách mluví hovorově. Máme přece krásný jazyk, a i když ho neumím používat, jak bych chtěla, aspoň se o to snažím." (s. 225 - 226)
K nepřesvědčivému výsledku přispívá skákání z jednoho tématu na druhé, časové nejasnosti.
Gábina je skutečně jiná. Je celkem ufňukaná, je neadaptabilní. Působí rozdvojeně.

PS: Stále věřím, že ji jednou uvidím stát ještě na startu...

Opatov

Kniha nema dobre hodnoceni, takze jsem nebyla pripravena na velmi ctivou biografii. Je psana velmi podrobne. Zhruba do tretiny se zabyva zacatky kariery, zbyvajici cast popisuje prubehy zavodu a nasledne narustajici zdravotni problemy. Malo platne, at uz ji nekteri vice ci mene zatracuji, neco dokazala. Profesionalni sport je velmi narocny. V knize je krome osobnich a zavodnich peripetii popsan vyvoj popularity biatlonu, ktery v dobe jejich sportovnich zacatku nebyl zdaleka tak zajimavy jako dnes. Vzrustajici popularita s sebou samozrejme nese posun ve financnich prijmech z reklam. Ale nese s sebou vetsi odpovednost pri zavodech. Doporucuji.

Pejuška

Knihu jsem si toužila přečíst a udělat si na ni vlastní názor, ale teď nějak nevím, jak ji zhodnotit. Z první poloviny knihy mám rozpolcené pocity, zvlášť, když pochybuje o tom, zda udělala dobře, že se vdala, to mě hodně zarazilo. Druhá polovina, kdy píše o závodech, o svých pocitech během nich a tak, mě bavila daleko více. Myslím si, že pravda bude někde tak na půl cesty. Rozhodně zajímavý pohled do zákulisí biatlonu a do jejího života s ním. Biatlon mám velmi ráda a Gábi jsem vždy velice fandila, přeji jí, aby byla se svým životem spokojená a našla správnou cestu, po které se vydat. Jen mě mrzí, co se během jejího ukončení kariéry a knihy semlelo.

Spunttrix

Mám velmi rada biatlon, z toho důvodu jsem knihu chtěla přečíst, i když jsem slychavala spíše negativní recenze, a díky tomu neměla žádná očekávání. Což bylo asi dobře , jelikož kniha mě vlastně docela bavila. Tři hvězdy dávám kvůli tomu, ze mediální humbuk před vydáním knihy pro podporu prodejnosti mi přišel přehnaný a kvůli stylu psaní a přeskakování z jedné věci na druhou.

RomanaK

Mnoho lidí knize vyčítá, jaký mediální humbuk kolem ní byl. Ale ten humbuk je i kolem jiných knížek. Kdo se pohybuje v prostředí profi sportu ví, že i takové věci se tam dějí a kdo nepřišel do styku s lidmi, kteří trpí poruchou příjmu potravy, tak asi také nedokážou plně pochopit, že to Gábina dokázala tajit 10 let. Za mě se kniha četla dobře (2dny). To že někdo říká, jak může hanit rodiče a pak jim poděkovat. To je prostě láska a hlavně kniha je psaná z jejího pohledu. Takže koho baví závodní prostředí, toho si kniha najde. A pro mě je to první biografie, která mne vtáhla do děje a neměla jsem potřebu ji odkládat. Proto 4*

loudomar

Knihu jsem přečetla za den a půl. Jak již někdo zmínil ten úvod je psaný opravdu jak dívkou v pubertě. Dále už je to zajímavější a Gábina se zabývá již více sportem a konkrétními závody. Pro mě to bylo zajímavé čtení. Pohled do zákulisí biatlonu a samotného Gábinina života byl velmi čtivý a ne vždy veselý. Myslím že kolem knihy se nadělal zbytečný humbuk. Nepřijde mi že by někoho napadla, pomlouvala nebo nějak bezdůvodně očerňovala. Tak trochu tuším, že muži knihu možná nedocení nebo ji u odloží a budou ji mít za slepičí tlachaní, za mě ovšem paní Koukalová obnažila v knize svou duši a nebála se popsat svoje neúspěchy, slabá místa a své nejhorší životní chvíle a to chtělo velkou odvahu.

SlečnaF

Bezprostřední pohled do světa současného dění ve vrcholovém sportu a zároveň duše naší velké reprezentantky. Čtivé, poutavé, příjemně se prolínající.

VladiKlaisner

Knihu jsem vzala do ruky hned z několika důvodů: občas si ráda přečtu nějakou autobiografii, biatlon sleduji celkem pravidelně, líbí se mi jak Gábi dokáže dorazit na start upravená a převážně kvůli tomu, jaký kniha udělala mediální poprask.
Můj názor: začátek (prvních 100str.) takový pelmel, připomíná deníček najivní puberťačky, která vlastně neví co chce. Pak už to začíná být zajímavé a každému problému je věnována jedna kapitola, občas jsem měla pocit, že některé věci jsou zde už podruhé. Škoda, že fotky nejsou v průběhu celé knihy, ale až nakonci. Knize chybí nejen lepší strukturovanost, ale hlavně nadhled, možná ji chtělo napsat s větším odstupem. Jinak nic tak kontroverzního jsem v ní nenašla.

Lenoulinka

Knihu jsem zvládla za den a nečetla se špatně. Co k tomu říct... Gábina je výborná sportovkyně, která má za sebou výsledky. Určitě by bylo lepší, kdyby se věnovala biatlonu, který by přinesl určitě větší přínos, než psaní knihy. Vzhledem k tomu, že zdraví neslouží, tak musela zaplácnout nějak čas a nezůstat v zapomnění. Kniha se mi nezdála některými pasážemi taková, jak ji média prezentovala. Prostě řekla svůj názor a pocity, i když se dotčeným nemusí líbit. Popsání soukromého i sportovního života bylo fajn. Trošku mi nejde do hlavy, že se svými dlouhodobými problémy s příjmem potravy mohla být vrcholová sportovkyně a dostávat se na nejvyšší stupně.
Když to shrnu, tak mi čtení chvílemi přišlo, že sedí vedle mě a vypráví mi to. Kdo nechce být ovlivněn jen médii, doporučuji si knihu přečíst.

simona5r

Kniha vzbudila velký mediální ohlas a jelikož ráda sleduji biatlon, fandím Gábině a mám již přečtenou knihu od jejího muže, který je mi sympatický, tak to byl můj must read. Myslím si, že si v knize Gábi na nic nehraje a je upřímná. Rozhodně nesouhlasím s tím, že by v knize jen kritizovala. Začíná se svým životem, s biatlonem a o většině lidí mluví víceméně pozitivně. Až ke konci se dostává k věcem, které ji trápí/trápili spousty let a knihu beru jako formu její terapie. Neshody panují ve všech sférách, ne vždy si s každým rozumíte stoprocentně, to ale neznamená, že si lidí nevážíte. V knize je prostě Gábi jen dle mého názoru upřímná, na což není spousta lidí zvyklých, ale já ji za to obdivuji, že odvahu našla a promluvila.

Pulkrmon

A proč nenapsat knihu....? Klobouk dolů.
Kniha je velice čtivá. A jako fanda biatlonu už z dob kdy ještě Gábina nejezdila, mě pohled do zákulisí velice bavil. Je to jen jeden pohled,názor ale i tak to stoji určitě za přečtení.

monika1642

Děkuji za upřímnost. Za to, jak jsi mi, Gábi, otevřela oči a ukázala svoji pravdu a svůj pohled na nejen biatlonový svět.

ellyem

Knihu jsem přečetla za tři dny, pořád jsem totiž doufala na nějaké vyvrcholení a vysvětlení, ale ono houby. Ve finále vůbec nevím, co knihou chtěla říct; neustále skákala od jedné události ke druhé, kapitoly na sebe skoro vůbec nenavazovaly a to, co se odehrálo ve třetí kapitole, se pak jednou větou vrátilo v třicáté. Gabrielu mám ráda a z knihy na mě působí jako pipinka, ale můj pohled na její sportovní výkony to určitě nezmění. Celkově knihu hodnotím 3/5 a to ještě přivírám oči. Promiň, Gábi, třeba příště.

Stanča

Děkuji Gábi.

Petra186

Měla jsem velká očekávání vzhledem k mediálnímu poprasku. V tomto směru jsem byla "zklamaná", o PPP toho nebylo povězeno tolik, aby z toho média udělala poprask ! Když budu hodnotit knížku jako celek, tak velmi čtivá, pro mne až moc rozebírání dokola závodů, ale na druhou stranu čtenáře nechá Gabriela nakouknout, jak to opravdu cítí závodník, ne, jak na závod koukáme z pohodlí tepla domova. Každý, kdo "soudí", nebo má jakýkoliv názor z médií na Gabrielu, by si měl knížku přečíst a změní názor.

Míša06

Asi takhle....povedená kniha, poučná, ukazuje pravdu, a věřím že i upřímná. Občas už jsem měla pocit, že některé věci zbytečně rozpitvává, ano chápu, že to pro ni bylo důležité. Číslování stránek bylo zajímavě vymyslené, ale mě prostě nedalo spát, že v minutě nebylo 60s ale 100s. Chápu ale, že to úroveň knihy vůbec nesnižuje.

NikolČapková

Citlivě napsané a kontroverzní, ale to se dalo čekat od Gábiny. Žádná stránka mě nepřišla nějak umělá a opravdu jsem z ní cítila pouze autentické slova Gábiny. I po grafické stránce je kniha pěkně promyšlena. Naprostá upřímná výpověď. Líbí se mi příběhy ze školních lavic. Témata jsou příjemně vyvážené. Kdo četl, ví kolik toho obětovala a jaký tlak musela/musí snášet. Gábina je typ povahy, co chtěla jít proti proudu... Jedině dobře, že se mluví o zákulisí ve sportu i o tom špatném. Mnoho lidí si představuje, jak je vyhrávání a dělání vrcholového sportu jednoduché.
Je nesmírně VDĚČNÁ a SKROMNÁ. Je jiná, nebylo ji to lhostejné ..

Coudy_no1

čtivé, otevřeně napsáno, doporučuji

pipetka5566

Olympijská vítězka X Obyčejná holka z Jablonce... Kdo by to do ní řek,že se od schovaných zavodních čísel dostane takhle daleko... Gábi seš dobrá!

Ali_xy

Po šílenství, které kniha vyvolala mě přeci jen přemohla zvědavost, o čem se tak hrozně a živě diskutuje.
Hodnotit knihu je v tomto případně náročné, hodnotit samotnou G.K. nelze. Pokud ke knize člověk přistoupí jako k vylíčení pohledu jedné ženy na vrcholový sport, její vjemy, prožitky, je to nesmírně zajímavý kousek. Kniha je nesmírně cenná především z pohledu zákulisí samotného sportu. I jistý pohled do nitra člověka, který na titulkách září, poskytuje rozhovory, se nám úspěšně naskýtá. Kniha je psaná lehce, sem tam nějaké pikantnosti, které asi musí být jako lákadlo na samotnou knihu.
A hodnocení samotné G.K.? Jak jsem říkala, nelze. Někdo ji může vidět jako ublíženou chudinku, jako silnou ženu, která se se vším statečně poprala, ufňukanou holku..Nutno si uvědomit, jak sama několikrát zmiňuje, je to především lidská bytost, nikoli stroj na medaile, se svými chybami, pocity a tužbami. Snad jen přát, aby se jí v životě dařilo, pro biatlon toho udělala a obětovala dost, snad nalezne klid od všech vnitřních (a někdy i vnějších) démonů.

lenkaBajza

Po přečtení se ve mě mísí rozporuplné pocity.
Velký mediální humbuk... co by ale také autorka chtěla, když hazí špínu a jmenovitě ukazuje?
Autobiografie je to ale dle mého skvělá, obsahuje vše co má. Děství (i když přístup Gábininyˇch rodičů mi byl silně proti srsti), dospívání, počátky kariéry, pocity při zavodech, pikantnosti, zajímavosti ze světa sportu. Četlo se samo, parada.
Rozhodně to není tak, jak se kniha prezentuje-jen anorexie,nenavistne vztahy v tymu atd. Každý fanoušek by měl knihu přečíst, dozví se mnoho zajímavostí.
Mrzelo mne, že nejela na olympiádu. Teďˇ vím proč a věřím, že udělala správné rozhodnutí. Neskutečné,co zvládla tak dlouho prožívat. Ale dokázala velké věci, je borec.
Věřím, že se jí bude dařit i mimo sport a bude si užívat klid a pohodu☺️

prochajda

Moc dobře napsaná kniha, ráda jsem si ji přečetla. Gabča je ikona biatlonu, a že byla číslo ;-)

slaska77

Zajímavé čtení o světě sportu. Čtvrtou hvězdu přidávám hlavně proto, že se mi nelíbí, jak zde někdo dá “odpad” a přitom se přizná, že knihu ani nečetl! Jestli to mělo být vyřizování účtů s autorkou, tak to přece na knižní server nepatří! Jinak Gabča se často v knize opakuje, to je tak jediné, co bych vytkla. Číst se to dalo a bavilo mě to!

janickaknizka

dobře se četla jen se tam hodně toho opakovalo

Kopretina_aku

Musím přiznat, že jsem podlehla médiím a negativním kritikám o kydání špíny na všechny kolem dopředu, takže jsem neměla v plánu knihu ani číst. Kamarádka mi ji ale dovezla a nedalo mi to. Nebudu posuzovat kvalitu, ale četla se mi velmi dobře. Bavila mne. Místy jsem se zasmála, místy kroutila hlavou nad jejími nápady a rebelstvím a hodně často jsem Gabrielu i litovala. Vlastně od prvních stran, protože dětství se odráží v celém dalším životě a dělat sport, který člověk od dětství nemá rád jen kvůli tomu, že ho rodiče nutí, se jednou v něčem odrazí. Nebudu soudit, ale knihu bych nezatracovala. Napsala své pocity tak, jak je sama cítí, na své názory na okolí má právo. Snad jí to pomohlo k tomu, že se opravdu stala jinou a hlavně sama sebou.

DanteAlighieri

Po přečtení knihy je mi Gabriela o dost bližší, protože je to normální holka jako já, která má kromě biatlonu samé obyčejné, lidské starosti. Je skvělé, že v knize šla do detailů a nenechávala nic nakousnuté. Nejen co se týká zákulisí biatlonu, ale i soukromí. Jsem teď naštvaná na plno lidí v jejím okolí, na rodiče, na bývalé trenéry, na ty blbky z týmu (zažívala jsem v ženském kolektivu podobné věci jako ona). Co se týká jí samotné, rezonuje se mnou její odvaha (např. nepodala ruku nějakému řediteli svazu či kdo to byl) a soucítím s ní ohledně nízkého sebevědomí. Díky ní jsem došla k definitivnímu poznání, že člověk může mít sebevíc vybudované jméno a stejně se nebude cítit dostatečně kompetentní, pokud nevěří sám sobě. Spousta z nás pořád čeká, až bude NĚKDO, ale ve skutečnosti bysme si připadali jako NIKDO, i kdybysme dostali Nobelovku (nebo zlato z mistrovství světa, že jo). To jsem zatím já a to je zatím i Gabriela. No ale ještě by mě zajímalo, jak doktoři vyndali tu lžičku, protože jsem očekávala operaci, ale nepadlo tam o ní ani slovo. "Jen" tři hvězdy dávám proto, že mě kniha bavila tak nějak průměrně - neobtěžovala mě, ale ani jsem z ní nebyla nadšená. Prostě průměr.

ja.for

Knihu musíme rozdělit na dvě poloviny:

1) Řemeslná práce a obecné porozumění toho, co nám Gábi spolu s M. Moravcem chtěla sdělit:

- Kniha má jednoduchý jazyk, velmi příjemný na čtení.
- Někdy trochu přeskakuje z jedné věci na druhou, hlavně na začátku.
- Vyjadřování problematiky biatlonu - ale i jejích pocitů - bylo velice zdařené.

2) Co, to v nás kniha měla zanechat + celkový názor

- Knihu jsem si koupila, abych si udělala vlastní názor a jsem za to velmi ráda. Ačkoliv celá autobiografie je v kritickém tónu, musíme si uvědomit, že nejvíce se v ní zkritizovala samotná Gábina. Napsala to tak, jak to cítila, podalo to srozumitelně. Pochopila jsem ji a vžila se do všeho, o čem psala. Nejsem nějaký velký fanoušek biatlonu, takže jsem Gábinu vnímala pouze jako tu krásnou vítězku, která reprezentovala naši maličkou republiku. A ačkoliv se kritici mohou přetrhnout v tom, aby knihu rozcupovali, já - jakožto normální člověk, který si pouze chtěl přečíst názor člověk dlouhodobě žijícího ve sportovním prostředí - musím smeknout. Kniha totiž není o tom, o čem si myslíme. Za mne rozhodně byla o tom, že KAŽDÁ VĚC MÁ RUB I LÍC, a je na každém, co chce zrovna vidět.

Kdo chce pochopit, pochopí...

sramkovamichala

Chtěla jsem si udělat vlastní názor a jsem ráda, že už nemusím spoléhat na řeči ostatních. Kniha je napsaná jednoduchým, strohým jazykem, nicméně pro fanoušky Gábiny nebo biatlonu celkově určitě doporučuji přečíst.

kaca82

Myslim ze nizke hodnoceni ma na svedomi to,ze si velka cast lidi neumi predstavit ten nappr,kterymu je vrcholovej sportovec vystaveny a muze to pak pusobit tak,ze prehani nebo si protireci.ale ono to tak je..radost z uspechu,vycerpani tela a otazky jestli je v poradku se takhle huntovat.beham jako hobbik,maratony a ultra a presne jsem s gabinou soucitila.ja jako hobbik si muzu kdykoli rict ted se mi hodi pauza a dam si ji..kdyz je telo pp sezone unaveny,pul roku jen proklusavam,delam jiny sporty a pak se k behani s radosti vracim..ta predstava ze si pauzu kvuli fanouskum,sponzorum,svazu nemuzu dovolit a musim drit jak blazen podle treninkovyho planu i kdyz telo krici ze ne to musi byt proste fakt hodne tezky.. stridani nalad je pak logicky...radost,euforie z dosazenyho uspechu,na druhy strane takovej uspech zavazuje k dalsim.. clovek tomu musi obetovat prakticky uplne vsechno a jednoho dne mu to prestane davat smysl..

autobiografie čeští sportovci biatlon bulimie anorexie zneužívání sport

Autoři knihy

Martin Moravec