Burák Burák komentáře u knih

Dívka, která si hrála s ohněm Dívka, která si hrála s ohněm Stieg Larsson

I když i druhý díl z téhle proslulé série je velmi čtivý, drží tempo a děj popisuje zajímavé prostředí, za prvním dílem to podle mě docela pokulhává.

Atmosféra i styl odhalování je u "dvojky" úplně jiný než u Mužů, kteří nenávidí ženy, což je za mě škoda, protože to je to, co jsem u prvního dílu ocenila nejvíce.

Bylo sice zajímavé se postupně více a více dozvídat o životním příběhu hlavní hrdinky a přicházet tak na to, proč je to taková podivínka. Na druhou stranu jsou tyhle rozuzlení  nejslabší částí knihy, protože to dost postrádá na uvěřitelnosti a o závěru knihy ani nemluvím. To byla docela fraška. :(

Pouštím se hned do "trojky", ale zdaleka se netěším tolik jako když jsem dočetla první díl.

13.02.2020 3 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Záměrně jsem si šetřila tuhle čtenářskou lahůdku, takže se k ní dostávám až víc jak 10 let od největšího boomu. Mezitím jsem přečetla hromadu jiných severských detektivek, které se na téhle vlně svezly a více či méně se Larssonem inspirují.

Muži, kteří nenávidí ženy jsou opravdu asi to nejlepší co jsem z tohoto žánru dosud četla. Je to čtivé, chytlavé a má to skvělou atmosféru. Jediné co mě trochu zklamalo bylo, že větší část pointy knihy a vraha jsem odhalila dlouho před rozuzlení celého příběhu. Ne že bych byla takový Poirot, ale tím, že mám v tomhle žánru už dost načteno, vidím snadněji ty vzorce chování postav, a vím na co se zaměřit. ¨

Každopádně to byla moc příjemná záležitost a hned navazuju dalším dílem ze série.

07.02.2020 4 z 5

Rudý Zeman Rudý Zeman Jaroslav Kmenta

Jsem veliká fanynka Jaroslava Kmenty a hlavně jeho tvorby. Četla jsem už naprostou většinu jeho knih, takže jsem věděla, do čeho jdu. Spokojenost s jeho poslední knihou Rudý Zeman je maximální. Opět to není žádné oddychové ani jednoduché čtivo. Rozplétání různých vztahů z posledních 30 let okolo našeho současného prezidenta určitě nebylo nic jednoduchého a i jen to číst takhle naservírované všechno pohromadě vyžaduje od čtenáře poměrně velkou soustředěnost. Ale je to napsané velmi čtivě, důležitá fakta se v knize několikrát opakují (aby se čtenář neztratil) a líbil se mi o propašovaný humor a nadhled.

V orientaci složitého příběhu mi hodně pomohlo, že českou politickou scénu více či méně intenzivně sleduju už přes 20 let - nebyly to pro mne tedy úplně nové informace z neznámého prostředí jako v případě Bosse Babiše nebo Padrina Krejčíře. Pochybuju, že kdo nesleduje politické dění vůbec po téhle knize sáhne, ale i tak věřím, že je to napsané dostatečně srozumitelně pro všechny.

Díky za vaší práci, pane Kmento!

01.02.2020 5 z 5

Cizinka Cizinka Diana Gabaldon

K Cizince jsem se dostala na doporučení, i když to není žánr, který bych měla v oblibě nebo ho sama vyhledávala. Bylo mi řečeno, že je to ideální oddychovka.A pravda, bylo to velmi nenáročné čtení. Dokonce tak nenáročné, že mi to až vadilo. Kdyby kniha měla poloviční rozsah, asi bych neměla tolik výhrad, ale téměř 700 stránek ve stylu harlekýnek, prokládané četnými erotickými scénami, mě vůbec neoslovily. Možná, kdyby mi bylo 16. Ale na druhou stranu je to napsané čtivým jazykem, což bude určitě i zásluha překladatele.Historická exkurze do léčení / léčitelství v 18. století byla zajímavá a věrohodná, na rozdíl od chování a vědomostí většiny postav.

Další díl ani zhlédnutí seriálu podle téhle předlohy mě ale skutečně neláká.

22.01.2020 2 z 5

Dny opuštění Dny opuštění Elena Ferrante

Poměrně nepříjemná sonda do myšlení ženy - matky, které je skoro 40 a téměř bez varování ji opustí manžel kvůli jiné. Nedivím se, že se v komentářích tolik lidí píše, že knihu odložili na jindy případně ji ani v plánu dočíst nemají. Ono to je docela trýznivé čtení, protože popisuje celkem běžnou věc a to dost reálně, syrově bez příkras. Knize určitě svědčí, že není dlouhá. Hlavní postava Olgy není nijak sympatická, ale věřím, že se v jejím osudu dost žen pozná.

Tohle byla moje první kniha od autorky a určitě ne poslední.

10.01.2020 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Hodně jsem se na tuhle záležitost těšila a dost si od toho slibovala, navzdory tomu, že King nepatří mezi mé oblíbené autory (s výjimkou skvělé Zelené míle). Naprosto mě nadchla anotace, která napovídala, že to bude hodně zajímavý. Bohužel, i když se příběh rozjel slušně a navzdory naprosto šílenému rozsahu si kniha do konce držela své tempo, jsem byla vlastně dost zklamaná. Dostalo se mi sice apokalyptického románu s enviromentální zápletkou, jak jsem čekala, ale výsledek mě moc nebavil, žádná ze stovky postav mi nebyla nijak sympatická a závěr mě taky neuspokojil. Možná, kdyby to King zkrátil na třetinu, hodnotila bych jinak, ale takhle je to opravdu jen průměr. Ale za dobrý námět a odvyprávění příběhu s tolika postavami rozhodně palec nahoru.

08.01.2020 3 z 5

Nekonečná noc Nekonečná noc Agatha Christie

Zajímavá literární zkušenost. Knížky paní Christie mám z větší části přečtené, jsem její oddanou fanynkou a její tvorba je pro mě sázkou na jistotu. Ani u Nekonečné noci tomu nebylo jinak, ale je pravda, že tento příběh se hodně od její většiny knih liší. Není to jenom o tom, že chybí vyšetřovatel(ka) případu. Ono totiž, že jde o “případ”, čtenář zjistí až v poslední třetině knihy. Do té doby je to jen takové “poutavé vyprávění o ničem”. Já tu atmosféru, kterou A. Ch. umí vytvořit naprosto zbožňuju, takže mi to nevadilo, ale myslím, že dost lidí by ten hóódně pozvolný začátek asi od četby odradil. Samotný závěr knihy skvělý, ale tentokrát jsem motiv i plán vytušila docela dlouho před odhalením.

20.12.2019 3 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Pokud vás láká čtení knížek v angličtině ale bojíte se, že byste textu dostatečně nerozuměli nebo byste pořad hledali slovíčka ve slovníku, zkuste Manželé odvedle. Je to ideální volba. Kniha je relativně krátká, není zapotřebí mít žádnou specifickou slovní zásobu, postav není moc, je to čtivé i napínavé. Kdybych to četla v češtině, byla bych více kritická, ale takhle mám radost, že jsem si čtení užila i bez překladu.

19.12.2019 3 z 5

Není to žánr který bych četla nějak často, ale tak dvakrát do roka mám na nějakou romantickou oddychovku náladu. Tohle ale nebyla dobrá volba. Vlastně jsem to dočetla jen proto, že to bylo relativně krátké a já neměla po ruce nic jiného. Postavy nejsou nijak sympatické, hlavní zápletka dost neoriginální, ale to je možná jen můj pocit. Ale ty dialogy... opravdu bída. Navíc je to opravdu nudné. Jedinou hvězdičku dávám za chytlavý název, ten se povedl a určitě nalákal k četbě nejen mě. Tomuhle dílu určitě neodpovídá, možná těm dalším v sérii, ale ty já se teda už číst nechystám.

15.12.2019 1 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

OHROMUJÍCÍ literární zážitek!

A to tvrdím jako žena, která přečetla maximálně 2 knihy se sci-fi tématikou, meziplanetární cestování ji nechává absolutně chladnou a její znalosti z fyziky, chemie, matematiky nebo informatiky nestačí ani na to, aby rozuměla většině textu v knize. Ale i tak jsem se neskutečně bavila a knížku odkládala jen s velkým sebezapřením. Hlavní postava Mark Watney se atakoval na první místa v žebříčku mých nejoblíbenější literárních postav a knihu budu doporučovat, kudy budu chodit.
Tohle prostě stojí za přečtení.
(Film jsem viděla už před lety v kině a dost mi to pomohlo pro lepší ilustraci atmosféry).

13.12.2019 5 z 5

Podivná svatba na Lichnici Podivná svatba na Lichnici Vlastimil Vondruška

Příjemná záležitost pokud si chcete odpočinout od dnes tak oblíbených "severských" drsných krimi.
Moc se mi líbí styl a jazyk vyprávění, baví mě netradiční dobová jména hlavních postav a všudypřítomné intriky mezi urozenými pány. Samotná detektivní zápletka taky nebyla špatná, byť postava vyšetřujícího panoše Oty mi lezla místy na nervy.
Trošku jsem měla problém se do knihy začíst a pletlo mě to velké množství postav, ale zhruba od 2. třetiny se to zlepšilo a já si to nakonec moc užila. Určitě se pustím i do dalších knih z této série.

07.12.2019 4 z 5

Nejlepší víkend Nejlepší víkend Patrik Hartl

Pokud se vám líbila dosavadní tvorba Patrika Hartla, Nejlepší víkend vás nezklame, protože jede na stejné vlně jako předchozí knížky - navíc mi to přišlo o třídu lepší než Okamžiky štěstí, které mě nenadchly. Je to někde na pomezí oddychovky a trošku smutné sondy do běžného života normálních lidí. S hlavními postavami prožijete celý rok, ve kterém zažijí různé vzestupy a pády, radosti i strasti. Hartl umí psát čtivě, takže se nudit nebudete, i když třeba některé osudy jsou trochu šablonovité.
Není to nic z čeho bych si sedla na zadek, ale pár večerů mi to určitě zpříjemnilo.

03.12.2019 3 z 5

Bílé kosti Bílé kosti Graham Masterton

V rámci žánru "temných drsných detektivek" to patří spíš k tomu lepšímu co se mi zatím dostalo do ruky.
Hodně mě bavila atmosféra, mystická zápletka i sympatická hlavní postava.
Trochu mě rušilo paralelní vyšetřování, které se týkalo manžela hlavní postavy, ale chápu, že to byl první díl ze série, tak bylo potřeba seznámit čtenáře s prostředím ve kterém se hlavní postavy vyskytují.
SPOILER: Souhlasím s tím, že samotné vyšetření případu se moc nepovedlo a kdyby se vrah neodhalil sám, asi by se na něj hned tak nepřišlo.

Nicméně i tak doporučuju, na propršený sychravý víkend je ta knížka ideální.

27.11.2019 4 z 5

Nejsem fanoušek "bláznivých dobrodružství", což je dost v rozporu s tím, že jsem přečetla už druhou knížku na toto téma od stejného autora.
Je za tím to, že mě baví postava Alana Karlssona a že se mi líbí Jonassonův styl vyprávění a hlavně zakomponování fikce (právě to bláznivé dobrodružství)  do reálií. Navíc se autorovi daří velmi trefně a vtipně glosovat i současnou světovou politiku.
Druhý díl navazuje na ten původní, ale nemyslím, že byste byli úplně ztracení, pokud jste ho nečetli.
Není to knížka, kterou prostě nemůžete odložit dokud nedočtete alespoň kapitolu, ale čte se to relativně snadno (palec nahoru za dobrý český překlad), takže jako oddechovka s přidanou hodnotou toho, že se dovíte něco nového, to určitě stojí za přečtení.

23.11.2019 3 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Na hrůzy holocaustu se nesmí nikdy zapomenout!!! Takže jakýkoli počin, který tyhle temné stránky minulosti připomíná, vítám s nadšením. Mengeleho děvče podle mě aspiruje na to, aby se stal povinnou četbou k maturitě. Vyprávění je velmi čtivé, byť popisuje těžko uvěřitelná zvěrstva a lidská utrpení. Tím, že kniha zachycuje životní etapu mladé dívky, se s příběhem mladá generace určitě líp ztotožní. Navíc vyprávění začíná ještě několik let před tím, než začaly transporty, takže se čtenář může dozvědět i to, jak vlastně vypadal život před vypuknutím války.
Za sebe můžu říci, že to opravdu není pěkné čtení, tedy, určitě si u toho neodpočinete. Na druhou stranu už teď jsem si jistá, že příběh paní Violy budu mít v paměti pěkně dlouho, ne-li navždy. Je pravda, že pokud vás nalákal název odkazující na morbidní experiment, můžete být překvapeni, že tomu je vyčleněno jen pár kapitol. Myslím, že je to ale i tak dostačující, protože ten sadismus je vážně otřesný.

19.11.2019 5 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Líbilo se mi téma knihy i způsob vyprávění příběhu.Neříkám, že je to sázka na jistotu,že to bude bavit každého, ale já se určitě nenudila a četlo se mi to velmi dobře. I když je Dešťová hůl avizovaná jako závěrečný díl trilogie, pevně doufám, že se Jiří Hájíček k tématům spojeným s odkazem předků, půdou a vyrovnávání se minulostí znovu vrátí.

08.09.2019 4 z 5

Z lásky k Praze Z lásky k Praze Gene Deitch

Kdybych loni nenarazila v časopise INTERVIEW na rozhovor s Genem Deitchem, asi bych se k této knize nikdy nedostala. Ten rozhovor a hlavně osobnost a životní příběh tohoto neskutečně zajímavého člověka mě úplně dostal a opravdu nechápu, že není jeho existence v povědomí Čechů větší.

Ten rozhovor byl hodně rozsáhlý a vztahoval se právě ke knize Z lásky k Praze, která tehdy vycházela poprvé i v českém překladu, takže jsem měla poměrně jasnou představu jakým směrem se bude toto autobiografické vyprávění ubírat. A i tak jsem se nenudila ani chviličku. Naopak!
Pan Deitch svým vyprávěním přibližuje život v Československu v 2. polovině 20. století, a dělá to natolik lidsky a poutavě, že i když nejste milovník historie, čtete s radostí a velmi často i s údivem. Jak je možné, že jsme takhle žili (nebo naši rodiče a prarodiče) ještě před pár desítkami let?

Pokud máte rádi seriál Vyprávěj, určitě se vám to bude líbit. Některé kapitoly popisují ty samé situace jako některé díly seriálu.
Navíc pokud víte o československém dětském animovaném filmu jen stejně málo jako já, bude to pro vás velmi zajímavá sonda. Některé skutečnosti o kterých pan Deitch píše jsou téměř šokující.

Moc bych si přála, aby se tato kniha dostala k mnohem více čtenářům, hlavně k těm mladším, co dobu před rokem 1989 nezažili. A panu Deitchovi a jeho ženě přeju ať se jim daří a drží se jich zdraví i síly.

29.08.2019 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Příjemné čtení, bavilo mě to. Líbil se mi příběh, prostředí ve kterém se to odehrávalo a nejvíc obdivuju ten jazyk, kterým je kniha vyprávěna.
Postavy mi přišly víceméně věrohodné, ale zarazilo mě, že charakter všech mužských postav v knize (až na detektiva Bergmana) vyzníval dost nelichotivě. Ony tedy i ty ženské postavy nebyly nijak sympatické, ale u těch mužů to až bilo do očí.
Do páté hvězdičky tomu ještě něco chybělo, možná nějaká větší napínavost, když je to ta detektivka, ale i tak to můžu určitě doporučit.

22.07.2019 4 z 5

Veselí Veselí Radka Třeštíková

Myslím, že kdyby Veselí napsala Radka Třeštíková pod pseudonymem, tak by sice asi neměla takovou prodejnost, ale určitě by ta kniha měla vyšší hodnocení.
Líbilo se mi to. Hodně. je to čtivé a je v tom všechno - humor, láska v různých podobách, osudovost, melancholie i smrt.

Podle mě, se autorce podařilo přesně vykreslit život na maloměstě, byť některé věci jsou možná trochu přehnané, ale vtip to rozhodně má. Slovácko mám ráda, autentický dialekt mě potěšil. Co mě ale oslovilo nejvíc, je jak z celé té knihy sálá láska k rodičům, navzdory tomu, že ty vztahy jistě byly a jsou komplikované.

17.06.2019 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Moc jsem se na tuhle knížku těšila, protože Selský baroko, které jsem četla před lety mě hodně oslovilo.
Začnu tím pozitivním. To je rozhodně originální námět, zánik tradičních vesnic kvůli jaderné elektrárně, to je něco, s čím jsem se v české literatuře ještě nesetkala. Postavy v příběhu na mě působily dost reálně, stejně tak jako jejich osudy. A to možná mělo na výsledek právě ten negativní vliv. Negativní je asi silné slovo, ale bylo takové celé dost zdlouhavé a vlastně nudné. Do dočtení jsem se vlastně musela trochu nutit, byť styl jakým Jiří Hájíček píše se mi líbil. Brzy se chystám se ještě na Dešťovou hůl, tak uvidíme. :)

13.06.2019 3 z 5