Rudý Zeman

Novinář Jaroslav Kmenta přichází s novou knihou. Investigativní portrét prezidenta Miloše Zemana, ve kterém autor hledá odpověď na otázku, kdo stál za financováním jeho předvolební kampaně. Také přináší nové informace a souvislosti o lidech z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana. Důkladně rozebírá i to, komu a proč se prezident Zeman mstí. Rudý Zeman vykresluje politickou atmosféru doby, v níž žijeme. V ní jde nejen o moc a vliv, ale i o peníze a geostrategické zájmy rozděleného světa. Kniha je opět příběhem novinářského pátrání Kmenty, které jde do hloubky zásadních politických etap Miloše Zemana i jeho vztahů. Také rozebírá okolnosti mocenského paktu s oligarchou Andrejem Babišem. Rudý Zeman tak volně navazuje na knihu Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a hned poté se stala bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/423195/rudy-zeman-AjP-423195.png 4.165
Literatura faktu, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, JKM - Jaroslav Kmenta

Kniha Rudý Zeman

nai.ivka
včera

Kniha pro ty co už zapomněli nebo se teprve zajímají o to, jací lidé zastupují ČR, tedy nás a jakou nám tím dělají reputaci.

Bustedka

Já prostě nemůžu jinak, než za 5 :-) Takhle, vzhledem k tomu, že jsem skalní fanynka Kmenty a krom Bárty už mám přečteno naprosto vše, tak opravdu nejsem objektivní.

Když jsem si tady pročítala recenze, měla jsem pocit, že některým vadil styl psaní. Ale je tady opravdu nutné si uvědomit, že se jedná o investigativní žurnalistiku. Nejsou to memoáry, ani zdramatizovaný příběh. Ne. Čistá novinařina. Jen je těch informací kolem prezidenta tolik, že to dá na knihu.

Druhá věc z recenzí, která je vytýkána je ta, že to vlastně není moc o Zemanovi, ale hlavně o jeho okolí. A ano. Je to tak. Ale opět budu bránit pana Kmentu zuby nehty :-D Politika nikdy není o jednom jediném člověku. Vždycky kolem sebe máte tým. A někdy je v týmu osoba, která vlastně vše řídí. I vás. A mám za to, že i když je vykreslená detailně jedna z nejbližších osob prezidenta, tak nám to obrázek udělá i o panu prezidentovi. Protože právě lidi, kterými se dobrovolně obklopujete, z vás taky dělá to, čím jste.

Mně se to líbilo. Moc. Dokonce tak moc, že jsem dostala chuť si přečíst Babiše. Znovu.
Tak snad to je poslední prezident, o kom je vydaná taková nelichotivá kniha :-)

Ondra519

Na stylu psaní je poznat, že autor není spisovatel, ale novinář a je celkem sympatické, že se to ani nesnaží předstírat. U knih tohoto typu to tak má být a je to v pořádku. Na druhou snahu je to někdy na škodu, kniha vypadá jako složená z více textů a nepůsobí dojmem celistvosti. Nejvíce to působí v případech, kdy je čtenář asi po čtvrté upozorněn na ten samý fakt, ale pokaždé to autor přináší jako novou informaci. Jinak kniha samotná má velice dobrý nástup, nudnou prostřední část a celkem ucházející závěr. Nutno podotknout, že jde pouze o shrnutí známých faktů, kromě několika výjimek. Řemeslně zvládnutá žurnalistická reportáž.

Hubertus

Jako vždy musím ocenit dobrou práci J. Kmenty, kniha se dobře čte, je skvěle strukturovaná a obsahuje spoustu nových informací, podložené důkazy a fakty. Jediné drobné negativum, které jsem pozoroval i u Boss Babiš je, že se v knize oproti předchozím dílů (Mrázek, Krejčíř) vyskytuje poměrně mnoho obecných faktů a komentářů, které podložené nijak nejsou.

pobijecmuch

Na novou knihu pana Kmenty jsem se hodně těšil. Bohužel po přečtení jsem byl mírně zklamán. Jsou tam totiž většinou uvedeny skutečnosti, které veřejnost už dobře zná. Tedy byly již dříve někde publikovány. Tak trochu jsem čekal nějaké nové "pikošky", ale nic nového nám autor neprozradil. Kniha se četla lépe, než předchozí Boss Babiš, i když mně zarazilo, že autor se v textu někdy zbytečně opakuje.
Knihy pana Kmenty mám hodně rád a už teď jsem zvědavý, o kom bude psát příště. Možná se něco dozvíme o panu Bartošovi, nebo snad Okamura?
U mně zatím pořád nejlepší jeho kniha je Český špion Erwin van Haarlem.

-Pečivo-

No. Co k tomu napsat. Je to ...... A ke všemu jsem se dozvěděl, že Nejedlý a Soukup jsou příbuzný. Jdu si po tom všem vypláchnout oči.

Kmenta dobrý, až na jeho občasné pokusy o humory, to se mu teda moc nedaří. Jsem teď trochu ztracen s hodnocením - takže: kámen, nůžky, papír! 7/10

Hana H.

Úryvek z knihy:
citát, který údajně vyslovil jeden z důstojníků ruské tajné služby KGB: „Každá země se dá zničit bez války. Musíte jim rozložit společnost, znesvětit hodnoty, zničit kulturu, znevěrohodnit autority, zesměšnit představitele, zničit jim náboženství a rozdmychávat nenávist. Musíte je postavit proti sobě, rozdělit je, vyděsit je a pak je máte v hrsti.“
Přesně to se jim u nás dost dobře daří. Rozděl a panuj platilo a bude platit stále.
Děkuji, pane Kmento, za Vaše knihy, kterými se snažíte sundat klapky z očí našemu národu.

krži
30.12.2019

Za ten ,,boj proti zlu! dávám 4/5, ale kdybych měl být spravedlivý, asi bych dal nakonec možná je 3/5. Jako nebylo to vůbec špatný, dozvěděl jsem se hodně nových věci, oprášil si hodně již dobře známých věcí. Druhá polovina knihy, možná až ta poslední třetina, na mě ale tak nějak působila, že je to vlastně knížka o někom jiném - o lidech kolem Zemana než o něm samotném. Rozumím tomu, že vše souvisí se vším a jeho nejbližší spolupracovníci jsou za jeho politiku přímo nebo nepřímo zodpovědní, ale nějak mi to vadilo. Trochu mi vadilo a skákání v čase - jednou jsme v roce 1995, najednou v roce 2015 a hop zase v roce 2000...

Na závěr jen díky pane Kmenta za odvahu a že vám to všechno není jedno ;)