Rudý Zeman

Novinář Jaroslav Kmenta přichází s novou knihou. Investigativní portrét prezidenta Miloše Zemana, ve kterém autor hledá odpověď na otázku, kdo stál za financováním jeho předvolební kampaně. Také přináší nové informace a souvislosti o lidech z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana. Důkladně rozebírá i to, komu a proč se prezident Zeman mstí. Rudý Zeman vykresluje politickou atmosféru doby, v níž žijeme. V ní jde nejen o moc a vliv, ale i o peníze a geostrategické zájmy rozděleného světa. Kniha je opět příběhem novinářského pátrání Kmenty, které jde do hloubky zásadních politických etap Miloše Zemana i jeho vztahů. Také rozebírá okolnosti mocenského paktu s oligarchou Andrejem Babišem. Rudý Zeman tak volně navazuje na knihu Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a hned poté se stala bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/42_/423195/rudy-zeman-AjP-423195.png 4.2103
Literatura faktu, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, JKM - Jaroslav Kmenta

Kniha Rudý Zeman

Astarothh

Chci Čaputovou!!!

Svijanskej

Od pana Kmenty jsem už pár předchozích knih četl a ve všech případech bych je hodnotil v rozmezí 4-5 hvězd. Rudý Zeman se však od nich liší a má několik zásadních, do čí bijících chyb - proto příliš nechápu to pětihvězdičkové tapetování v hodnoceních. Ještě než tyto chyby blíže rozeberu, bylo by pro představu o objektivnosti mé kritiky dobré zmínit, že jsem ČSSD (či nedej Bůh komanče) nikdy nevolil, ani v jediných volbách na jakékoli úrovni. Pokud jde o volby prezidentské, tam jsem k prvním nešel raději vůbec, protože jak Zeman, tak Trautenberk mi přišli stejně marní. U druhých voleb bylo jasné, že Drahouš je jen nastrčená figura, jejímž úkolem je prosazování zájmů EU a Bůh ví ještě koho, a tak jsem šel podpořit raději Zemana, který je sice taky pěkný parchant, ale alespoň nepodporuje invazi do Evropy a zničení budoucnosti své dcery/rodiny/země.

Co se mi na knize nelíbilo/vadilo:
- zjevná nenávist a předpojatost autora, který se zabývá a to doslova každým klopýtnutím nebo přeřeknutím či bonmotem, kterých se Zeman v průběhu let "dopustil". Pan Kmenta je stěží sám tak dokonalý, že by za celé roky nezakopl, nebo neřekl něco, co by vzápětí vzal rád zpátky...a pokud ne, je to od něj pěkně pokrytecké.
- naprosto nekritické opěvování EU ve stylu opustíš-li či neposlechneš toto nejvyšší dobro, zahyneš. Za vysávání dotací sice Kmenta správně nenechá na lidech typu agent Bureš nit suchou, ale hlavní příčinu - celoevropský devastující, mafiánsky řízený systém rozdělování peněz mezi spřátelené firmy, které jdou nikým nevoleným evropským aparátčíkům na ruku, ignoruje.
- je zajímavé, že autor rozebírá klopýtnutí apod, ale (dle mého názoru) největší Zemanův opravdový zločin nechává prakticky bez povšimnutí. Tím není nic menšího, než přepadení banky IPB pomocí policejních zakuklenců a její následný prodej za JEDNU KORUNU bance ČSOB, přičemž všechny dluhy IPB na sebe vzal stát. Nedlouho poté se Zeman odebral osahávat stromy v Novém Veselí na Vysočině, kde si pořídil luxusní statek. I když se provize z této 150ti milardové loupeže nejspíše dělila mezi desítky kompliců, na ty klíčové z nich jistě nějaká ta desítka milionů vyšla, pro Zemana coby premiéra možná i stovečka.

Co se mi na knize líbilo:
- kromě laciných nenávistných výlevů obsahuje kniha i řadu pasáží postavených na výborné investigativní a analytické práci zkušeného novináře, kterým pan Kmenta bezesporu je. Ty je opravdu radost číst.
- během desítek let své novinářské praxe dokázal autor vybudovat efektivní síť kontaktů, sahajících až do nejvyšších politických míst. Díky tomu má přístup k řadě zdrojů poskytujících ty nejdůvěrnější a nejdůležitější informace.
- analýza zmrdů Šloufa a Nejedlého je bezchybná a na takové úrovni, že by nejspíše mohla k tomu určeným orgánům posloužit jako vodítko při vyšetřování (Nejedlého, Šlouf už tam dole mastí s Klémou a Luciferem liciťák). Totéž platí i o předchozí knize Boss Babiš.

NikolSeven

V dnešní recenzi budu dosti stručná, jelikož bych se ráda vyhnula velkým politickým diskuzím a konfliktům. Kmenta opět nezklamal. Bavilo mě se nejen dozvědět o celém příběhu Miloše Zemana, ale také objevovat detaily a souvislosti, které mi doposud unikaly. I když tohle není tak úplně žánr, který běžně čtu a který by se dal číst každý večer před spaním, poslechnuto jsem měla audioknihu velice rychle a kupodivu jsem se v ní ani příliš neztrácela. Zajímáte-li se o aktuální dění či vám není současná politická situace úplně lhostejná, knihu vřele doporučuji.

Burák

Jsem veliká fanynka Jaroslava Kmenty a hlavně jeho tvorby. Četla jsem už naprostou většinu jeho knih, takže jsem věděla, do čeho jdu. Spokojenost s jeho poslední knihou Rudý Zeman je maximální. Opět to není žádné oddychové ani jednoduché čtivo. Rozplétání různých vztahů z posledních 30 let okolo našeho současného prezidenta určitě nebylo nic jednoduchého a i jen to číst takhle naservírované všechno pohromadě vyžaduje od čtenáře poměrně velkou soustředěnost. Ale je to napsané velmi čtivě, důležitá fakta se v knize několikrát opakují (aby se čtenář neztratil) a líbil se mi o propašovaný humor a nadhled.

V orientaci složitého příběhu mi hodně pomohlo, že českou politickou scénu více či méně intenzivně sleduju už přes 20 let - nebyly to pro mne tedy úplně nové informace z neznámého prostředí jako v případě Bosse Babiše nebo Padrina Krejčíře. Pochybuju, že kdo nesleduje politické dění vůbec po téhle knize sáhne, ale i tak věřím, že je to napsané dostatečně srozumitelně pro všechny.

Díky za vaší práci, pane Kmento!

raidmnoid

První část knihy mě zcela vtáhla a nemohl jsem se odtrhnout od čtení. Ke konci to bylo slabší. V některých chvílích kniha obsahovala argumenty, které by asi neobstály (například, když protagonistu a událost sice spojovala jedna firma, ale dělilo je pár let, takže osobně bych se zde nesnažil za jakoukoli cenu hledat souvislost).
Také jsem po přečtení názvu knihy čekal něco jiného - nového, výbušného, ... Ale i přesto knihu vřele doporučuji, protože dává do souvislosti to, co dříve člověk viděl jako střípky.
A co říci závěrem: na to, co se kolem Zemana dělo vlastně ještě můžeme být rádi, že se tak drží přetvařovat

macca232

Každý volič Zemana povinně přečíst!
Část se Zemanderovou je podle mě vymyšlená.
Je neuvěřitelné jak všechno do sebe zapadá a vše je propojeno.

duben

Skvěle napsaná kniha a hlavně výborná novinářská práce pana Kmety. Je to knížka, která se občas čte jak detektivní román, jen se vám u toho často obrací žaludek, když si uvědomíte, že osoby o kterých čtete jsou na Pražském hradě, ve vládě a je to se způsobem jakým se dostali k moci ještě horší, než jste si kdy mysleli.

lukas9608

Zeman s příchutí šašliku a čínských nudlí... velice trefně zvolený titul knihy.