Rudý Zeman

Novinář Jaroslav Kmenta přichází s novou knihou. Investigativní portrét prezidenta Miloše Zemana, ve kterém autor hledá odpověď na otázku, kdo stál za financováním jeho předvolební kampaně. Také přináší nové informace a souvislosti o lidech z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana. Důkladně rozebírá i to, komu a proč se prezident Zeman mstí. Rudý Zeman vykresluje politickou atmosféru doby, v níž žijeme. V ní jde nejen o moc a vliv, ale i o peníze a geostrategické zájmy rozděleného světa. Kniha je opět příběhem novinářského pátrání Kmenty, které jde do hloubky zásadních politických etap Miloše Zemana i jeho vztahů. Také rozebírá okolnosti mocenského paktu s oligarchou Andrejem Babišem. Rudý Zeman tak volně navazuje na knihu Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a hned poté se stala bestsellerem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423195/big_rudy-zeman-AjP-423195.png 4.3377

Kniha Rudý Zeman

Iki1

Vážím si autorovy zarputilosti, s kterou hledá zdroje i souvislosti. Obdivuji jeho styl psaní, kterým se snaží postihnout vše důležité, hledat příčiny i následky. Navíc je vše předloženo čtenáři natolik srozumitelně a jasně, že lze stěží pochybovat. V této knize autor píše o tom, co si čtenář velmi dobře vybaví, neboť se to přihodilo v době velmi nedávné. Prostě fakta a velmi dobře odzdrojovaná. Jinou otázkou je ovšem to, že mě při čtení jímala zlost a dost často jsem se za svého prezidenta musel hodně a hodně stydět.

callahanh

Hodnotit jakoukoli knihu o nějakém reálném politikovi je ošemetné, protože se v hodnocení logicky musí promítnout sym/antipatie k tomu danému politikovi a těžko říct, zda se dá mluvit o objektivitě. Rudý Zeman každopádně patří k těm knihám, které sice splní svůj účel a de facto proti nim nejde nic říct, jenže si je v drtivé většině přečtou lidé, kteří s jejím vyzněním souzní, takže jim to ve výsledku vlastně nic nedá, protože se ve svém stanovisku utvrdí a ještě více se "vytočí". Tuto knihu by si měli přečíst všichni obdivovatelé pravděpodobně nejhoršího prezidenta v dějinách Československa (ano, Gottwald byl asi horší, protože to byl reálně vrah, takže ho úplně nepočítám), protože těch kauz kolem něj je extrémně moc a Kmenta je má všechny natolik odzdrojované, že vyvstává jen minimum pochybností. To se ale pochopitelně nestane, protože podle voličů MZ je Kmenta zakomplexovaný, zhrzený a zaujatý novinář. Každopádně je celá kniha psána velmi dobře, živě a typicky novinářským stylem, je víceméně chronologická a jako celek tvoří komplexní portrét osobnosti, která toho opravdu pro Českou republiku udělala hodně (a to jí fakt nemůžou upřít ani ti, kteří ji nejvíc nenávidí), jenže s postupujícím věkem se z ní stal jen nenávistný, žlučovitý člověk, který si libuje v ponižování a urážení svých nepřátel, aniž by si ale byl vědom své absolutní malosti a ubohosti. Z některých kauz je čtenáři regulérně fyzicky špatně, protože v nich nepřichází uspokojení v podobě alespoň částečné spravedlnosti. Jestli něco autorovi vytýkat, tak možná jen určité pasáže se složitými korupčními kauzami, v nichž figuruje několik společností, bílých koňů a lidí a orientuje se v tom velmi špatně, těžko ale říct, zda zrovna tato problematika jde pojmout nějak jednoduše a srozumitelně. Rudý Zeman není hezké čtení, ale až éra Miloše Zemana skončí a uplyne několik desetiletí, půjde o hodně důležitou knihu, kterou až v té době další generace docení a budou se moci seznámit s tím, kdo také vládl této zemi a snad se z toho i poučit. Pokud tomu tak ale nebude, pak nás Pánbůh ochraňuj. 80 %

gonga

Skvěla popsaná politická kariéra jednoho z největších monster české politiky všech dob. Poutavě a čtivě napsaná , faktograficky podložená. Po pravdě moc nechápu komentáře o snůšce nesmyslů. Vždyť ty věci se staly a je to dobře známo a podloženo. Zeman takový , jako se uvádí v knize, prostě je, ať se to někomu líbí nebo ne. Po Gottwaldovi nejhorší prezident/prezent naší historie.

J.F.M.
05.12.2021

Čtivé a dobře napsané.

Rihatama
14.11.2021

"Revoluční doba roku 1989 byla nejkrásnější, jakou jsem kdy zažil. Nadšení, euforie, touha po svobodě, budování demokracie... bylo to něco mimořádného, nového a krásného."

Jako by mi z duše mluvil... Miloš Zeman je jedním velkým politickým omylem novodobého českého státu a rozhodně ne nejvyšší morální autoritou ve společnosti. Jenže nezasloužíme my si jej nakonec? To my jsme mu nechali prostor pro jeho záškodnické, kontroverzní působení v čele našeho státu, když jsme se nechali oblbnout jeho kdysi postoji a intelektuální kapacitou. To my jsme nechali prostor pro Šloufy, Nejedlé, Mynáře & spol. To český národ Zemana zvolil přes všechny jeho excesy podruhé. Jak nám svoboda a demokracie rychle zevšedněly... i když pravdou také je, že člověk chytrým manipulacím a lžím jednoduše podlehne. Je to lidské.

A protože do mrtvoly se nekope, říká se, tak jsem rychle sáhla po Rudém Zemanovi. Jsem ráda, že to mám za sebou. "Politika je o tom kdo, s kým, za co a proti komu." V tomto případě obzvláště tristní, zoufalé čtení. Pravda, občas jsem měla pocit, že čtu bulvár. Ale chápu, že řadu informací nešlo jednoduše ověřit, a tak zůstávají v rovině jedna paní povídala. Kmentovi, vč. jeho úsilí dohledat veškeré dostupné informace, ale věřím. Bylo načase připomenout si Zemanovy kroky, pakty, urážky a sprosťárny, stejně jako korupční aktivity jeho nejbližších spolupracovníků a přátel, pardon kamarádů, protože lidská paměť je zrádná. A milosrdná.

"Jak je možné, že prezident země může lhát, nerespektovat rozhodnutí soudu, neuznat svou chybu a neomluvit se, legitimizovat šíření nenávisti ve společnosti...?" (Z otevřeného dopisu středoškolské učitelky Tykalové s dotazy dětí na prezidenta republiky v roce 2016.)

Anawak
11.11.2021odpad!

Neuvěřitelná snůžka nesmyslů....Pan Kmenta je pouze zamindrákovaný idealista....i když třeba slušný člověk....:)

ZuzanaK.
11.11.2021

Z mého pohledu kvalitní souhrn o devalvaci tohoto muže.
Ovšem jedna věc, která mi všeobecně a nikoli jen na této, v mém případě, audioknize významně vadila, je používání slova "bonmot" v souvislosti s MZ. Pan Zeman neříká bonmoty, pouze na všechny strany trousí sprosté, urážlivé a nenávistné rádobyvtipné věty, které jsou s významem onoho slovo naprosto v rozporu. Slovní spojení "Zemanovy bonmoty" je oxymóron a moc se přimlouvám, aby nebylo používáno.

martin9666
07.11.2021

Velká část je věnována spolupracovníkům Zemana spíše než jeho osobě samotné. Dodává představu evoluce Zemana po které jsou jeho aktuální kroky a názory daleko pochopitelnější.