Rudý Zeman

Rudý Zeman https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/423195/bmid_rudy-zeman-AjP-423195.png 4 482 124

Novinář Jaroslav Kmenta přichází s novou knihou. Investigativní portrét prezidenta Miloše Zemana, ve kterém autor hledá odpověď na otázku, kdo stál za financováním jeho předvolební kampaně. Také přináší nové informace a souvislosti o lidech z blízkého okolí prezidenta Miloše Zemana. Důkladně rozebírá i to, komu a proč se prezident Zeman mstí. Rudý Zeman vykresluje politickou atmosféru doby, v níž žijeme. V ní jde nejen o moc a vliv, ale i o peníze a geostrategické zájmy rozděleného světa. Kniha je opět příběhem novinářského pátrání Kmenty, které jde do hloubky zásadních politických etap Miloše Zemana i jeho vztahů. Také rozebírá okolnosti mocenského paktu s oligarchou Andrejem Babišem. Rudý Zeman tak volně navazuje na knihu Boss Babiš, která vyšla v roce 2017 a hned poté se stala bestsellerem.... celý text

Trosman
28.05.2020 3 z 5

U těchto knih se nedá moc hodnotit to, jak byly čtivé. Když to srovnám s Bossem Babišem, tak tato kniha mě fakty až tolik nenadchla. U Babiše jsem měl pocit, že jsem se dozvěděl i hodně nových věcí. Zde o většině člověk už dávno ví. Také by se hodil pro takovou knihu spíše název "Lidé okolo Miloše Zemana", protože o Milošovi Zemanovi se tato kniha zmiňuje daleko méně než o lidech z jeho okolí. Když už tedy v knize se hodně popisuje, kdo stojí a stál okolo M. Zemana, tak by se hodilo věnovat i nějakou část panu Ovčáčkovi, protože třeba osobně by mě zajímalo, jak ten se dostal do blízkosti Miloše Zemana.

snobold
16.05.2020 3 z 5

Já prostě více než tři hvězdy dát nemůžu. Na úvod chcí říct, že v žádném případě nejsem volič ani podporovatel Miloše Zemana, knihu chci hodnotit spíše z literárního hlediska, a ne že je to anti-zeman dílo, tak dám hned plný počet hvězd (jako hádám většina tady).

První polovina je fantastická, opravdu čtivá, člověka ten "příběh" pohltí, kapitoly jsou skvěle rozvržené a není lehké knížku odložit. Opravdu. Že by se ten Kmenta fakt dal číst? Pěkné, značné zlepšení od Bosse Babiše. Omyl. Přesně v druhé půlce (cca kapitola kdy se začíná řešit Nejedlý a ruský vliv) začíná být kniha téměř nečitelná a nastává přesně to kvůli čemu jsem nedočetl Bosse Babiše ani do půlky. Zmatečné, složité a chaoticky podané. Proč? Když první polovina byla tak perfektní a četla se sama? S pár lidmi jsem se o knize bavil a měli stejný problém, že od půlky se jim to četlo o dost hůře.
Taky jsem moc neuznával, jak autor dává Zemanovi sežrat kterýkoliv přeřek nebo vtip, tam z toho šla cítit silná zaujatost a "neutrální" čtenáře by to mohlo zbytečně odradit.

V každém případě autor předvedl špičkovou investigativní práci. Jedná se o kvalitní rozbor všech kauz a nejasností lidí kolem Miloše Zemana - ano, kniha více než o samotném Zemanovi pojednává spíše o lidech napojených na něj, bez kterých by asi nebyl tam kde je. Jen nechápu, proč tahle kniha nevyšla ještě před volbama.

Větu "Tohle si musíš přečíst!" bych řekl asi jen zarputilým zastáncům Miloš Zemana, aby si udělali jasno co stojí v pozadí této osoby.

Bimbam_007
14.05.2020

neskutecna reserse. Tolik informaci sebrat, zpracovat a napsat. Autor ma muj absolutni respekt.
Toto by se melo cist v televizi. Kazdy den jednu hodinu. Aby se nas narod konecne vzpamatoval.
Konecne se clovek dovi, jaky bordel si tam provadeji a kdo taha za nitky.
Jeste jednou panu Kmentovi - moc diky.

Bohemians
04.05.2020 4 z 5

BEZ SPOILERŮ, audiokniha:

Pecka. Jaroslav Kmenta opět nezklamal. Audiokniha skvěle napovídaná, změny hlasů i schopnost vyjádřit kompatibilní pocit. Obsahově velmi zajímavé, ačkoliv jak už to u pana Kmenty bývá, někdy až přílišný rozbor detailů a člověk se maličko ztrácí. Vrhám se do další jeho knihy - Krejčíř!

xxtom
21.04.2020 4 z 5

Neuvěřitelně detailní historie politického života současného prezidenta Zemana. V každé kapitole se pan Kmenta věnuje některé z osob kolem prezidenta. Autor dokázal zjistit hodně překvapujících detailů.

Jana283
19.04.2020 4 z 5

Pan Kmenta opět odvedl obrovský kus novinářské práce. Opět jsem četla a žasla, co už máme za sebou a opět se (i když trochu méně než v Boss Babiš) chvílemi ztrácela ve všech těch intrikách a podrazech. Je mi z toho smutno. Můj závěr z té knihy je, že v „demokratických“ volbách nemůže zvítězit slušný kandidát, protože kýble špíny, lží a svinstva jsou předem připravené….

stanislav0373
15.04.2020 5 z 5

No, tak tohle bylo opravdu sousto. Až jsem se divil, kolik jsem toho zapomněl. Asi na tom něco bude, že člověk nepříjemné zapomíná dříve...
Každopádně se mi z toho občas dělalo pěkně "Šloufl"...

Lukyn96
09.04.2020 5 z 5

I ten, kdo sleduje českou politiku poměrně intenzivně, se prostřednictvím této knihy může dozvědět něco nového a dát si věci do souvislostí.

O Zemanovi toho v knize bylo napsáno hodně, přesto si myslím, že na jednu věc pan Kmenta zapomněl. Když v roce 2016 Prahu na Zemanovo pozvání navštívil prezident nedemokratické ČLR, demonstrantům po kontroverzním zásahu policie nebylo umožněno svobodně vyjádřit jejich protičínské postoje.

XbookwormX
30.03.2020 5 z 5

Hnus, nebetyčná odpornost, uplnej kanál a žumpa toho nejhoršího ražení...ne to, jak píše Kmenta o Zemanovi, ale to všechno CO o něm píše. Neskutečný, ne-sku-te-čný! Je mi zle z národa, kterej si tohle prase zvolí za hlavu státu, dvakrát!! Kolem sebe tu nejhorší sebranku, která se tady po sametu urodila (i když má kořeny, jak název knihy napovídá, v těch dobách před) a naprosto bezostyšně lidem serou unisono na hlavy. Já se divím, že tohle vůbec autor dopsal, jenom při čtení jsem neměl daleko k tomu, vyhodit večeři hltanem...několikrát. Z některých věcí jenom tupě zíráte před sebe a zdráháte se tomu všemu uvěřit. Pan Kmenta se opět trefil do černýho...i když tady fakt do rudýho. A ano, je v tom cítit zaujatost a proč by k...a neměla být?! Ať už lidi konečně otevřou oči a před svinstvem je přestanou zavírat. Jsem pesimista a v tomhle klimatu a s touhle skladbou národa, nevidím světlo na konci tunelu. Kdo ví, jestli nám příště spoluobčani nenalosujou třeba českou mutaci Orbána... 5 hvězd (tady bohužel rudejch).

ales1009
28.03.2020 5 z 5

Kniha dokonale reflektuje život Miloše Zemana. Pan novinář Kmenta je bezesporu kvalitní novinář a možná ještě lepší než i na ty naše "české poměry". Knihu jsem po celou dobu četl s upoutaností a nebyla tu vlastně ani jedna pasáž, která by mě nezajímala. Opět je to knížka, kterou si přečtou Zemanovi nepříznivci, které kniha akorát ještě víc upevní v názoru, proč našeho pana prezidenta nesnášet. Obdobně jako u pana premiéra Babiše je to Boss Babiš. Tyto dvě knihy si bohužel Zemanovi-Babišovi příznivici nepřečtou, protože tomuto táboru chybí nutná dávka sebereflexe. Bohužel. I tak mnohokrát děkuji, že taková kniha vznikla.

Clint
25.03.2020 5 z 5

Ještě nikdy jsem neměl ambivaletní pocit z knihy po jejím přečtení. Tak dobrá, až se mi z ní chce zvracet. Občas jsou popisované vztahy trochu zamotané, ale je to podáno čtivě, že i člověk neznalý všech jmen, neztratí přehled.
Škoda že to nebylo jako povinná četba před prezidentskou volbou. Pro slušné lidi je to velmi smutná a vcelku depresivní realita.

Dobrá práce, pane Kmento!

Nočnípták
11.03.2020 5 z 5

Tak jsem změnila hodnocení, tahle kniha si opravdu zaslouží *5.Z duše mi mluví /píše/ chamyl. Výstižnější komentář bych napsat nedokázala.
Takovéto knihy nemám zrovna v oblibě, ale tahle opravdu stála za to. Tady jsem nejlépe nahlídla na to, jak člověk zapomíná, nebo má vzpomínky zkreslené. Pan Kmenta seřadil vše pěkně chronologicky, takže opravdu zírám na to, jak to všechno bylo, co s čím souvisí. A také na to, co jsem zapomněla a co zůstalo tenkrát utajeno.
Nakonec jsem z této knihy vlastně dost smutná. A to, že ji mám ve výzvě jako chamyl, to je opravdu náhoda, neopisovala jsem. Zařadila jsem ji i ze stejného důvodu - alkoholismus.

Čtenářská výzva - Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.

Taj-ka
03.03.2020 5 z 5

Velmi čtivé a pochopitelné i bez větší znalosti naší politické historie. Zároveň extrémně děsivé a tak nějak deprimující a bez mnoha naděje do budoucna.

chamyl
01.03.2020 5 z 5

Je zcela nevhodné číst Čapkovy Hovory s TGM a současně tuto knihu. Zajímalo by mě, jak by Masaryk hodnotil prvních sto let svého díla…
Vtip a inteligence Miloše Zemana mi přestaly imponovat hned z kraje 90. let 20. století poté, kdy z nich vyprchala aura novosti nové doby. Čím dál tím více byly o povýšenosti, agresivní demagogii a lidovostí maskovaném hulvátství, které vedla především snaha o převálcovaní soupeře (obvykle) za každou cenu. Když jsem si pak po čase vedle sebe položil některá vyjádření našeho současného prezidenta z období okolo roku 1990 a porovnal je s obdobím okolo roku 1995 nebo pozdějšími, tak mě jeho nesčetný názorový veletoč definitivně od něj odstředil.
Nicméně moje zařazení této knihy v čtenářské výzvě do kategorie „Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou“ není nějakou lacinou či poťouchlou snahou odplivnout si z pražské kavárny směrem k Pražskému hradu, ale realita, která se skrývá pod klinickými pojmy „narcismus“, „disociální chování“ a „alkoholismus“. A rozhodně nejsem nijak šťastný či shovívavě povýšený, že toto píši o současné hlavě naší republiky…
Celkový dojem z této knihy je pro mne smutný. Vysoké hodnocení by si Jaroslav Kmenta zasloužil již za chronologické seřazení výroků našeho hradního pána a jejich vývoj v čase. Nezpochybňuji Zemanův mandát, protože byl bezpochyby zvolen v demokratické volbě a o 150 tisíc voličů více si ho přálo na hradě mít. Každý máme právo na svůj názor, ale nezapomínejme: Ze špatného nikdy nic dobrého nevzejde.

mone
28.02.2020 5 z 5

Díky, pane Kmento, že jste těm žebrotám věnoval tolik času, který jste bezesporu mohl strávit mnohem příjemněji... ♥

laepus
28.02.2020 5 z 5

Musím za pět. A taky musím hned na úvod jednu drobnost - ve čtenářské výzvě je letos místo, které si přímo říká o to, abych tady tuto knihu zařadil - Hlavní hrdina knihy trpí psychickou poruchou. Šup a jdeš tam Tuzemane! A teď ke knize - Podobně jako u Boss Babiš jde vidět poctivá novinařina a důkladné rešerše v pozadí. Je smutné, že na Zemákovi nejsou nejhorší kauzy typu pasy, kunda, peroutka, korunovační klenoty nebo likvidace novinářů. Tyto jsou jen kouřovou clonou pro to nejhorší, co "pro nás náš pan prezident dělá" - táhne nás na východ do náruče totalitní Číny a Ruska, spojuje se s největším gaunerem, kterého si drží v pozici premiéra, obklopuje se lidmi, o které by si slušný člověk ani kolo neopřel, zpochybňuje naše zakotvení na demokratickém Západě a zasévá do naší křehké postkomunistické společnosti semínka nenávisti, zloby a toho nejubožejšího buranství. Je jedno, jestli čtete kapitolu o Šloufovi, Nejedlém nebo deblokaci ruského dluhu - ze všech vám bude hodně šoufl. Nikomu nepřeji smrt, jen chci poznamenat, že až tady mezi námi ta prochlastaná kreatura nebude, bude naší zemi mnohem lépe a začas se z tohohle zemanoviru určitě vyléčí.

kazatell
27.02.2020 4 z 5

Díla pana Kmenty mám rád a ve své virtuální poličce mám snad všechny jeho tituly. Tato kniha je po faktografické stránce výborná práce a shrnuje snad vše co se dalo zjistit. Hodnocení jsem snížil proto, že se víc jak polovina knihy zabývá lidmi kolem tohoto pána, někdy mi přišlo že až detailněji, než o něj samotného. Aby se kniha dala použít jako objektivní srovnání prezidentských kandidátů, musela by stejná práce vzniknout i na ostatní kandidáty, takže ji spíše beru jako takové závěrečné zhodnocení -(SPOILER)- posledního prezidenta

Janek
23.02.2020 5 z 5

Jaroslav Kmenta nezastírá svůj názor na věc. Zná až moc podrobností a historek ze zákulisí, než aby mohl zůstat nestranný. Myslím, že jde o výbornou investigativní práci. A je jen škoda, že voliči Zemana a ČSSD si tuhle knížku asi nikdy nepřečtou.

Astarothh
15.02.2020 5 z 5

Chci Čaputovou!!!

Svijanskej
14.02.2020 3 z 5

Od pana Kmenty jsem už pár předchozích knih četl a ve všech případech bych je hodnotil v rozmezí 4-5 hvězd. Rudý Zeman se však od nich liší a má několik zásadních, do čí bijících chyb - proto příliš nechápu to pětihvězdičkové tapetování v hodnoceních. Ještě než tyto chyby blíže rozeberu, bylo by pro představu o objektivnosti mé kritiky dobré zmínit, že jsem ČSSD (či nedej Bůh komanče) nikdy nevolil, ani v jediných volbách na jakékoli úrovni. Pokud jde o volby prezidentské, tam jsem k prvním nešel raději vůbec, protože jak Zeman, tak Trautenberk mi přišli stejně marní. U druhých voleb bylo jasné, že Drahouš je jen nastrčená figura, jejímž úkolem je prosazování zájmů EU a Bůh ví ještě koho, a tak jsem šel podpořit raději Zemana, který je sice taky pěkný parchant, ale alespoň nepodporuje invazi do Evropy a zničení budoucnosti své dcery/rodiny/země.

Co se mi na knize nelíbilo/vadilo:
- zjevná nenávist a předpojatost autora, který se zabývá a to doslova každým klopýtnutím nebo přeřeknutím či bonmotem, kterých se Zeman v průběhu let "dopustil". Pan Kmenta je stěží sám tak dokonalý, že by za celé roky nezakopl, nebo neřekl něco, co by vzápětí vzal rád zpátky...a pokud ne, je to od něj pěkně pokrytecké.
- naprosto nekritické opěvování EU ve stylu opustíš-li či neposlechneš toto nejvyšší dobro, zahyneš. Za vysávání dotací sice Kmenta správně nenechá na lidech typu agent Bureš nit suchou, ale hlavní příčinu - celoevropský devastující, mafiánsky řízený systém rozdělování peněz mezi spřátelené firmy, které jdou nikým nevoleným evropským aparátčíkům na ruku, ignoruje.
- je zajímavé, že autor rozebírá klopýtnutí apod, ale (dle mého názoru) největší Zemanův opravdový zločin nechává prakticky bez povšimnutí. Tím není nic menšího, než přepadení banky IPB pomocí policejních zakuklenců a její následný prodej za JEDNU KORUNU bance ČSOB, přičemž všechny dluhy IPB na sebe vzal stát. Nedlouho poté se Zeman odebral osahávat stromy v Novém Veselí na Vysočině, kde si pořídil luxusní statek. I když se provize z této 150ti milardové loupeže nejspíše dělila mezi desítky kompliců, na ty klíčové z nich jistě nějaká ta desítka milionů vyšla, pro Zemana coby premiéra možná i stovečka.

Co se mi na knize líbilo:
- kromě laciných nenávistných výlevů obsahuje kniha i řadu pasáží postavených na výborné investigativní a analytické práci zkušeného novináře, kterým pan Kmenta bezesporu je. Ty je opravdu radost číst.
- během desítek let své novinářské praxe dokázal autor vybudovat efektivní síť kontaktů, sahajících až do nejvyšších politických míst. Díky tomu má přístup k řadě zdrojů poskytujících ty nejdůvěrnější a nejdůležitější informace.
- analýza zmrdů Šloufa a Nejedlého je bezchybná a na takové úrovni, že by nejspíše mohla k tomu určeným orgánům posloužit jako vodítko při vyšetřování (Nejedlého, Šlouf už tam dole mastí s Klémou a Luciferem liciťák). Totéž platí i o předchozí knize Boss Babiš.