BlueTer BlueTer komentáře u knih

Dej mi své jméno Dej mi své jméno André Aciman

Dlouho jsem po dočtení musela přemýšlet, jak bych slovně knihu ohodnotila. Postupně jsem přišla na to, že zřejmě nemám slov.
První jsem viděla film, který ještě v té době neměl titulky takže jsem se musela spoléhat na to, jak to vycítím a když jsem poté přišla na to, že je to podle knížky, hned jsem si ji musela přečíst!

Kniha je (pro mě) velmi čtivá, nehledejte v ní zdlouhavé dialogy. Kniha je nabitá intelektuálním klábosením. Elio je velmi chytrý, hovoří několika jazyky a celou dobu uvažuje, jestli Olivera chce nebo ne. Jestli je to jen touha objevovat, nebo to je vážné. Oliver zase nechce dělat problémy, a tak se půlku knihy vlastně jen oťukávají. Pak ale přijdou na to, že mezi sebou mají něco víc než jen letní románek. Všechno je to podáváno realisticky až naturalisticky a dodává to na autentičnosti toho, že to vypráví teenager.

Kniha mě opravdu zasáhla. A napsat tak "krátký" komentář mi opravdu zajistilo krušné chvíle. Závěr knihy mě velice překvapil a dojal, snad jen můžu dodat, že autor potvrdil na svém Twitteru pokračování. Není to kniha jen o hledání, lásce a sexu. Je to také o tom, jak to vnímá mladý člověk, zda-li tento krok jde vzít zpátky a jestli na něj někdy zapomene. A obal knihy je jen bonus. Opravdu neskutečný příběh o lásce, obětování a objevování

Doporučuju!!! :)

29.12.2018 5 z 5

Poslední paní Parrishová Poslední paní Parrishová Liv Constantine

Kniha je velice povedená. Hned mě vtáhla do děje. Je to stejné téma jako Za zavřenými dveřmi, ale řekla bych, že tato kniha je mnohem lepší. Konec byl jen třešnička na dortu.

30.03.2022 5 z 5

Všechny malé zázraky Všechny malé zázraky Jennifer Niven

Brečela jsem. Opravdu jsem na konci brečela.
Kniha o dvou lidech, kteří se dají dohromady čirou náhodou, kteří se skoro navzájem zachrání. Kniha se skvěle čte, rychle utíká a vy se modlíte, aby to nedopadlo tak, jak si myslíte, že to dopadne.

Finch je skvělý, že bych se do něj zamilovala i já a co víc, je ztracený. Violet se vyrovnává se smrtí a společně objevují divy Indiany.
Kniha dopadne tak, jak musela. Byla krásná a je to opravdu nádherné čtení.

22.11.2018 5 z 5

Sama v černém lese Sama v černém lese Cass Green (p)

Mě se tedy kniha líbila. Moc jsem od ní při nákupu nečekala, ale opravdu mě překvapila.

Námět je neotřelý, kniha se skvěle čte, do konce netušíte, jak to tedy je a kdo má pravdu. Knížku jsem přečetla za dva večery (!!).
Připouštím,že Neve je občas pitomá a jak pořád skučí, že nemá peníze a pak si jde na kávu :D
Ale nápad se mi velmi líbil, chvílemi strašidelná, celou dobu napínavá. Svůj účel kniha splnila a já můžu jen doporučit! :)

02.01.2019 4 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Na začátku jsem se nemohla přehryzat přes prvních 100 stran.
Pak jste najednou uprostřed knihy a je to jízda! Ze začátku je Amy vaše kamarádka a věříte ji. Posléze ale přijdete na to, že je pěkně šáhlá a ráda manipuluje, jak se svým manželem a rodiči ale i se svým okolím.
Autorka tady rozehrává hru a vy nevíte na čí straně máte být.

22.11.2018 4 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

První půlka byla nuda, druhá půlka byla pecka. Postavy byly skvělé napsány a Verity taky. Samozřejmě vedla její autobiografie, která knize dodává rytmus. Konec mě velice překvapil. Záleží jen na vaší představivosti, jak to teda bylo a co je pravda. Já za sebe už mám rozhodnuto.

23.01.2022 4 z 5

My My Elle Kennedy

První díl se mi možná líbil o maličko více, ale tady už je aspoň nějaký příběh, opravdové problémy. Dozvídáme se nové věci o Wesovi a jeho dětství. Zažíváme s nimi nové problémy a překážky v jejich vztahu. Opravdu čtivé a dojemné (např. scéna v restauraci a košile). A Blake je super postava. Skvělé oddechové čtení jako první díl. Opravdu podařená série!

20.01.2022 4 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

(SPOILER) Velice solidní pokračování. Margaret to prostě musí mít v hlavě jinak, protože nechápu jak mohla napsat něco tak nového a tak zajímavého a pak po tolika letech na to navázat s tak brilantním plot twistem. Tentokrát vidíme děj očima tří žen, jenž Gileád poznamenal trochu jinak. Líbil se mi styl psaní, který je o trochu přívětivější k čtenáři než první díl. Všechno to na sebe navazoval, nenašla jsem ani jednu díru v ději. Jelikož tentokrát nevidíme Gileád očima služebnice dovídáme se i něco jiného. Narozdíl od ostatních se mi přednáška na konci líbila osvětlila některé události, jako například že se obě dívky setkaly se svými otci a u Margaret už je to taková konstanta. Moc se mi líbilo, že se opět setkáváme i s June. Proměnu tety Lydie snad nikdo nečekal, brilantní.

07.06.2022 5 z 5

On On Elle Kennedy

Docela fajn čtení, kniha byla přečtená za 3 dny a chystám se i na druhý díl. Přiznávám, že příběh byl hodně jednoduchý a stále jsem čekala na nějaký zádrhel, nějaký problém, ten ale nepřišel (asi jsem zvyklá z jiných knih s tímto tématem). Ale je to čtení u kterého nemusíte moc uvažovat, takové odpočinkové. Některé pasáže vyzníají dost kýčovitě, ale myslím, že v tomhle případě dost uškodil překlad. Takže určitě neočekávejte nějaký silný příběh jako třeba v Dej mi své jméno nebo Líbali jsme se, ale je to obstojná a chytlavá kniha.

17.01.2022 4 z 5

Fáma Fáma Lesley Kara

Tahle spisovatelka rozhodně umí! Její druhá kniha se mi taky líbila, ale tahle neměla žádnou chybu. Chytlavá už od první stránky! Nemohla jsem se odtrhnout. Vinu jsem házela na všechny, ale ten skutečný viník mi vzal vítr z plachet.. A ta poslední věta... Naprostá bomba.

16.01.2022 5 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Já si dlouho připravovala, jak knihu zhodnotím, protože jsem věděla, že i když toho napíšu hodně, nenapíšu všechno.
Takže bych začala s tím, jak propracovaný je překlad! Ta knížka se čte tak lehce, tak opravdově, hovorové mluva, která ale nezní divně. Navíc překlad citlivých témat nezní, jak kdyby je překládala 80 letá paní podle slovníku. Opravdu, ten kdo dělal překlad odvedl neskutečnou práci.
Kniha trochu vyznívá jako fanfikce, ale je to kvůli toho, že autorka sama vzešla z fanfikcí (jak jsem o ní četla). Linka politiky mi absolutně nevadí, je to součást příběhu a vůbec neruší, je to o to více zajímavé.
Sexuální scény jsou velmi opravdové, vzrušující a napsané s citem (což je taky úžasné).
Příběh je taky skvělý, moc se mi líbí i prokládání normálního textu s SMS a emailový formátem.
Knížku můžu jen doporučit. Samozřejmě, že některé skutečnosti jsou třeba upravené (ohledně politiky atd.), ale mě to nějak neodrazuje a neirituje.
Určitě se k ní ještě vrátím. Každý den jsem se nemohla dočkat, až se k ní zase vrátím. Opravdu skvělý kousek!

28.12.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

První kniha o Harry Hole je méně drastická, než jsme zvyklí. Hodně pojednává o Harrym, o jeho osobnosti, jeho první lásce. Případ jakoby byl v této knize vedlejší. Začátek je trochu těžší, je horší se jim tak říkajíc překousat. Každopádně příběh po polovině ubíhá velmi svižně a má typický konec, kdy se prostě vrah odhalí a vy nestačíte koukat. Moc se mi líbil Harryho románek a docela mě mrzelo, jak skončil. Navíc kniha má jedno veliké plus, a to, že tam není Ráchel.

16.03.2020 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Příběhu jsem se chytla hned od začátku. Jo Nesbo zase překvapuje zápletkou, rozuzlením a novými způsoby, jak někoho zabít (upřímně to tady nikoho nenapadlo, jak tohle může normální člověk vymyslet? :D). V půlce knihy jsem si myslela, že už samozřejmě všechno vím, ale přejdete za půlku knihy a víte, že nevíte vůbec nic. Zpočátku na mě bylo trochu těžké se vžít do postav (ale to je moje chyb protože celou sérii čtu opačným směrem :D ale je zajímavé vidět, jaké byly postavy v 11. díle a jaké byly třeba ve 4.).
Moc se mi líbila linka se Stankicem (nevím, jak se to správně píše). Byla to pro mě záhadná postava, která prostě dělá, co musí a jde si tvrdě za cílem. Líbí se mi i flashbacky s Giorgiem, možná bych jich uvítala i více. Trochu jsem doufala, že Martina a Harry dostanou více prostoru. A ten konec byl úžasný.
Jedním slovem Nesbo zase dokázal, že je králem popisu osob, jejich vlastností, atmosféry, bravurně vymyšlených dějových linek a jejich návaznosti na sebe. Sice mi trochu trvalo, než jsem tedy pochopila (SPOILER), který Karlsen si tedy vraždu objednal, ale po pár přečteních mi to docvaklo. Za mě jedna z nejlepších v sérii Harry Hole. DOPORUČUJI! :)

29.01.2019 5 z 5

Probuzení Simona Spiera Probuzení Simona Spiera Becky Albertalli

Já asi úplně nechápu to nadšení. Ano, kniha je čtivá, celkem pozitivní, dej příjemné utíká ale není to žádné wow. Přijde mi, že konec je celkem jasně předvídatelný. Takže jako oddychové čtení super, ale více se mi třeba líbí Líbali jsme se (podobná tématika). Nic ale prostí knížce nemám :)

20.11.2018 3 z 5

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

Neuvěřitelná kniha! Tak nádherně napsaná, úžasné postavy (Ethan, ty vole!), krásný příběh. Já prostě žasnu, že se v České Republice skrývá takový poklad jako je Eva a Klára! Proč jsem o nich neslyšela už dříve?!
Knihu můžu určitě doporučit i lidem, co Lgbt literaturu nečtou, protože ta romantická linka je tady tak ne nucená a tak čistá.. Stránky ubývají rychlým tempem a je to tak příjemné čtení. Opravdu mě to na knížku od českých spisovatelek strašně překvapilo! Určitě přečtu znova.

11.02.2022 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Podle mě nejlepší kniha autorky. Dej rychle utíká. Moc se mi líbil námět chaty a vykreslení postav. Na konci jsem čekala něco wow, myslela jsem, že to autorka trochu více vyostří. Přesto velice slušná kniha.

31.08.2021 4 z 5

Tři dny do pekla Tři dny do pekla Heather Chavez

Takhle by měl podle mě vypadat dokonalý thriller! Celou dobu mě kniha držela v napětí, občas jsem měla husí kůži a rozhodně jsem ji nedokázala odložit. Nemyslím si, že by kniha byla překombinovaná, myslím si, že byla napsána tak, aby jste u knihy museli přemýšlet a dávat pozor. Četla jsem po Její konec (Shari Lapena) a musím říct, že tato knihy by si zasloužila propagaci víc. Můžu jenom doporučit!

18.08.2021 5 z 5

Její konec Její konec Shari Lapena

(SPOILER) Tahle kniha byla opravdu ztráta času. Všude tuto knihu tak vychvalují, že mám pocit, že jsem snad četla něco jiného. Mnoho postav, co s dějem mají pramálo společného, zápletka prakticky o ničem a první kapitoly se daly napsat pár slovy, něco jako "dvojčata nespí, já nespím, dvojčata mají koliku, jsem unavená".
A když už se vám zdá, že kniha má i nějakou zápletku a začíná být zajímavá, tak vás to hned přejde. Skoro nic se nedozvíme o Erice ani o Patrickovi. Ženská, která je psychicky na dně jen z toho, že děti překvapivě pláčou, pak má dost síly na to odstřelit člověka. Patrick, který celou dobu mluví k sobě jako, že je nevinný, pak na jedné stránce prostě vybalí "Jo, zabil jsem ji. A zabiju taky jí. I když vám neřeknu důvod." Konec směšně uspěchaný na to, jak pomalu se celá kniha vlekla. Kniha jak když pejsek s kočičkou pečou dort. Autorka se tam snaží dát, co nejvíce zápletek, co nejvíce lidí, ale bez efektu. Knihu jsem měla rozečtenou asi tři měsíce a vůbec jsem ji nechtěla ani dočíst. Kdyby se odstranily všechny zbytečné postavy a věty, které se neustále opakují, zbylo by asi 50 stránek. A přitom Shari mám strašně ráda, každou její knihu hltám a strašně jsem se těšila i na tuto, ale opravdu mě zklamala.

06.08.2021 2 z 5

Manželka mezi námi Manželka mezi námi Sarah Pekkanen

Kniha byla od začátku velmi čtivá a jak vám slibuje už obal knížky, tak nehledě na to, co si myslíte, tak si myslíte špatně.
Trochu mi vadilo části vyprávění, kdy vyprávěla, o tom jak vyprávěla, ale bylo to jen místy. Naopak mi vůbec nevadilo střídání pohledů, nebo luštění, kdo je kdo, protože mě to bavilo. Úplně vidíte, jak odlišné Nellie a Vanessa jsou. Opravdu velmi čtivé a napínavé až do konce.

11.09.2020 4 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Kniha docela průměrná. Začátek mi připadal velice zdlouhavý, pak se kniha rozeběhne v rychlejším tempu, no a konec se odehraje asi na třech stránkách. Nebylo to špatné, ale taky to nebylo to nejlepší, co jsem ze severských krimi četla.

18.03.2020 3 z 5