Dej mi své jméno

Příběh nečekané a silné lásky mezi dospívajícím Eliem a o pár let starším Oliverem, odehrávající se ve vile na jednom útesu italské Riviéry. Ani jeden z nich není na následky vzájemné přitažlivosti připraven, oba proto nejdřív předstírají lhostejnost. Jenže v průběhu následujících neklidných letních dnů jejich vášeň nesená neúprosnými proudy posedlosti, strachu, fascinace a touhy vzrůstá a oba mladíci začínají opatrně prozkoumávat své pocity. V hloubi jejich duší se zrodí láska trvající šest týdnů a přinese jim zkušenost, která je poznamená na zbytek života. Ti dva totiž na Riviéře a během jednoho dusného večera v Římě objeví něco, co možná už nikdy znovu nenajdou: naprostou důvěrnost. André Aciman zachycuje ve své upřímné, nesentimentální a srdcervoucí elegii na lidskou vášeň psychologické manévry doprovázející přitažlivost tak bravurně jako málokdo. Román Dej mi své jméno se čtenářem nezachází v rukavičkách, nedělá si žádné iluze a je zcela nezapomenutelný....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/374388/dej-mi-sve-jmeno-QHc-374388.jpg 4.3283

Call Me by Your Name (2007)

Vydáno:, #booklab

Kniha Dej mi své jméno

elinka8578

Skvělá kniha, která mě vytáhla do děje, jedná se spíše o výklad citů, ale láska dvou mě doslova stáhla s sebou

Lizard

Jako i jiní, i já jsem četla knihu v rámci čtenářskeho klubu Martinus. A přiznám se, že jinak bych po této knize ani nešáhla.... Avšak kniha mě překvapila. Takovou smršť pocitů a myšlenek jednoho člověka jsem v knize asi ještě nezažila. Některé popisované scény bych si tedy odpustila, ale chápu jejich význam a místo v celém příběhu. Oceňuji i zakončeni knihy. Nelituju času nad touto knihou a jak už tu někdo předemnou psal, obdivuji poetický jazyk autora.

dawson321

Knihu jsem četl v rámci Čtenářského klubu Martinus a musím říci, že na mě dost zapůsobila. Byl jsem okouzlen autorovým poetickým jazykem, jak dokázal bavitě vykreslit i zdánlive banální a nudné situace, jak si dokázal hrát s jazykem, celý román tak působil autenticky a připadal jsem si chvílema jak s hlavními hrdiny na italské Riviéře. Zcela chápu, že tanto kniha není určena pro všechny, jelikož obsahuje pár poněkud expresivních scén a mužskou sexualitu vykresuje dost naturálně, takže se může některým "slabším povahám" zdát až nechutná. Mně tato kniha ovšem učarovala a tu poslední kapitolu jsem musel i chvíli vydýchávat.

KateTheBlogger

Jeden dlouhý milostný dopis, který vás po přečtení vyplivne a ve vás se ještě notnou chvíli budou mísit všechny možné emoce.

Nikola131

Co můžu říct. Prostý milostný příběh, který umným perem autora rozkvetl v něco, co se čtenáře dokáže hluboce dotknout.

Když jsem knihu vzala do rukou, nic jsem o ní nevěděla. Ani do jakého roku je příběh zasazen, co mám očekávat, nic. Okamžitě po pár prvních stránkách na mě dýchla osmdesátá léta a horké italské léto. Moře, piniové borovice, prach cest, maloměsto ochromené létem. Neuvěřitelně jímavě vykresleno.

Veskrze se pro mě jedná o příběh o spojení mezi dvěma bytostmi v nezadržitelném proudu času a navzdory okolnostem. Život ve vzpomínkách vs. držení kroku s tokem času.

Touha. Naplnění. Stesk. Bezmoc. Ze všeho čiší až jakási nostalgie, specifický pocit pro jedince a zároveň univerzální všem. Vše tohle si ve mně jako ozvěnou našlo odezvu.

Ke konci druhé poloviny knihy se příběh trochu zpomalil, nehorázně mě nebavil protahovaný večírek v Římě, to jsem místy i přeskakovala odstavce.

A ta část po návštěvě Říma se mi četla ještě hůř, protože přes slzy se fakt blbě čte.

4*/5*

charlizee

"V jejich domě neplatí žádná večerka, žádná pravidla, žádný dozor, nic. Proto je to takový hodný kluk. Nechápeš? Nemá, proti čemu by se bouřil."
Manžel se na mě díval, jak se má ramena otřásají vzlyky. "Co se stalo?" - "Nic, to jen ta knížka. Je to tak smutné, a přitom vůbec ne." A když nad tím teď přemýšlím, lépe to vystihnout nedokážu. Odhoďte veškerou předpojatost, že je příběh vystavěn na vztahu dvou mužů. Ty myšlenky by mezi mužem a ženou tak nerezonovaly.
Pro mě je tato kniha obrovským překvapením a obohacením. Po jejím přečtení mám pocit, že ji cítím ve svém nitru.

Efča59

Knihu jsem četla v rámci Čtenářského klubu @martinus_cz . A musím říct, že toto byl opravdu úžasný výběr a daleko předčil lednovou knihu. Myslím, že tato kniha ve mně bude ještě dlouho rezonovat a stále ji vstřebávám. Autorům styl psaní mi vůbec nevadil, naopak se mi velmi líbil. Samotný příběh není ničím ojedinělý, ale samotné vykreslením postav a především pocitů vnímání lásky, strachu, osamění a touhy je mistrovské dílo. Klobouk dolů.

Clea3112

Touha oděná v lyrický háv. Slova, věty hrající koncert na všechny struny vašich smyslů.... Mám ráda autory, kteří umí ve čtenáři vyvolat tento pocit. Úvahy o životě, jeho smyslu, umění, filozofii propletené s motivy lehké erotiky, a to vše na pozadí vůně letního moře, za cvrkotu cikád a rozpáleného slunce... Co na tom, že hlavními hrdiny jsou dva mladí muži .... Aciman nám posílá trošičku zamotané klubíčko plné směsice jemných citů, které spojí dvě lidské bytosti, jež ho však sami neumí (a vlastně ani nechtějí) rozmotat. Z každé stránky vnímáte intenzitu každého prožitého dne hlavního hrdiny, ač třeba neproběhl vždy podle jeho představ. "Carpe diem" v ryzí podobě :) Podobná atmosféra jako u Alexandrijského kvartetu Lawrence Durella.

kytarka

Knihu jsem si pořídila na základě toho, že se objevila jako únorová kniha čtenářského klubu Martinus. Moc jsem si ji nechtěla pořídit, protože dle anotace mě vůbec nelákala. Řekla jsem si, že je třeba rozšířit obzory a nakonec knihu pořídila.
Děj to byl velmi krásný a zajímavý. Dospívající Eliem a o pár let starší Oliver. Prožívají spolu léto v Itálii. Vzájemně zjistí, že k sobě cítí úplně něco jiného než přátelství.
Spisovatel napsal v této knize velmi krásné věty. Kniha je celkově krásná, ale mě na ni něco nesedělo. Nedokázala jsem se plně začíst. Nevím čím to bylo. Možná tím, že k samotnému tématu knihy mám daleko? Ti co mají k tématu blízko, jim bude kniha bližší.

alzbeta4340

Myslím, že kniha může mladému čtenáři v určité životní situaci docela pomoct. Toho si cením. Právě proto mi ale vadila naznačená promiskuita hlavního hrdiny, neboť tudy cesta ke šťastnému životu nevede. Jinak se mi ale příběh hodně líbil a četl se mi dobře.

maid

Toto je snad jediný případ, kdy se mi film líbil více než kniha a kdybych jej neviděla, asi bych knihu ani nedočetla. Kniha působí oproti filmu takovým nekonzistním dojmem, často jsem se v ní ztrácela, i když děj není nějak obsáhlý (podstatě se ve většiny knihy nic neděje). Velmi mi vadila absence uvozovek, někdy i odstavců, a volné přebíhání z přímé řeči k vyprávění. Ano, je to originální a umělecké, což v mém případě není většinou negativum právě naopak, ale opravdu hodně čtenářsky nekomfortní.

Paradoxně se mi líbila nejvíc až poslední část knihy, která ve filmu není. Takový epilog, který vlastně není epilogem.

Tři a půl hvězdy

lidunka1

Tuhle knihu jsem nezvládla přečíst. Prostě jsou situace, které nezvládám.

mySaints

Nejdřív musím podotknout, že jsem zkušená čtenářka, mám ráda rozvité věty i dlouhé popisy emocí, co se dějí uvnitř postav. Ale tohle .. co to jako mělo být? Zprvu jsem si užívala, že je kniha napsaná opravdu hezkým stylem, líbila se mi spousta emocí, co se dějí v hlavní postavě. Jenže ... nic se reálně nedělo. A když se něco ve 3/4 knihy stalo, tak se to vlastně stát nemělo? Nepotřebuju v knihách nějaký zběsilý děj, ale to už jsem si kdysi při čtení Tolstého více užívala Levinovy starosti o ruské venkovské hospodářství než tuhlectu "touhu, která pálí všechny hranice". Takže za mě už ne-e.

efka.michalkova

Dej mi své jméno jsem měla přečteno za tři dny – jedním dechem. Je to nádherná kniha o touze, o lásce, o sbližování, o pochybnostech, o hledání sebe sama. Lyrický popis pocitů dospívajícího Elia, který se zamiloval do o několik let staršího Olivera, je vykreslený na pozadí letního italského pobřeží – tápání Elia tak dokresluje lepkavé horko, slunce, moře, pohoda prázdnin a sladkých broskví. Závěr knihy mi připomnělo to, čeho jsem se v dospívání bála já --- /SPOILER ALERT/ --- že se budu bát následovat svoje sny a to, co v životě chci, a že pak o 20 let později ve mě zůstane jenom sladkohořká nostalgie. /KONEC SPOILERU/. Aciman mi ve svých narážkách na kulturu, na knihy, na hudbu připomíná knihy Haruki Murakamiho, intelektuálním zasazením a bezstarostnosti mládí potom Snílky. Díky knize mám chuť strávit prázdniny někde v malém italském městečku na pobřeží, číst filosofii a jíst broskve a fíky.

Francesca14

Po knížce bych asi nesáhla, kdybych nejdřív neviděla film, který mě bavil a hlavně se mi líbil styl, kterým byl natočený, tak jsem si říkala, že nějak podobně by mohl být příběh i napsaný. Četla jsem ho v originále a rozhodně nezklamal. Byly tam sice někde uprostřed určité části, kdy už mě to moc nebavilo, protože se tam vlastně nic moc neděje, kniha je hlavně o pocitech, myšlenkách a atmosféře. Tohle všechno je tam ale popsáno velmi dobře. Léto v Itálii a to, co se vytvoří mezi Eliem a Oliverem je živé a neuvěřitelně upřímné. Všechny pocity tam jsou až brutálně otevřené a krásně zachycené, stejně jako spousta zajímavých myšlenek. Čtení jsem si užila a určitě se ke knize za nějaký čas vrátím, abych tam našla ty věci, které mi při prvním čtení unikly.

Mathiel

Mně osobně se kniha moc nelíbila. Těšila jsem se na ni, ale nesedl mi autorův styl psaní. Jediné, co bych na knize vyzdvihla, je poslední kapitola a také to, jak sugestivně Aciman dokázal vystihnout atmosféru onoho léta v Itálii.

SpiritErised

Knihu jsem četla v originále.
Zpusob jakým je napsaná se mi velice líbil. Acimov si se slovy krásně hraje, vše zní velice líbezně a poeticky.
To je jediný duvod, proč knize dávám dvě hvězdičky.
Elia jsem nemohla vystát. Byly chvíle, kdy jsem si říkala, co to sakra čtu. Na to, jak je kniha krátká jsem ji četla strašně dlouho, protože se mi do jejího čtení vubec nechtělo.
Jsem na sebe hrdá, že jsem ji dočetla a velice ráda ji pošlu někam dál. Vracet se k ní nehodlám.

makynka911

Musela jsem si nechat pár hodin odstup, než knihu zhodnotím. Na začátku jsem to chtěla vzdát, na prvních stranách nebylo nic poutavého a já se musela přemlouvat k dalšímu čtení. Ale pak jsem knize propadla.
Příběh je krásný, nádherně popisuje Itálii, mnohdy se mi zdálo, že jsem právě tam. Co však bylo nejkrásnější, tak určitě popis letní lásky kterou Elio s Oliverem prožívali. Zatím jsem nečetla knihu, kde by byla sexualita takto vyprávěna a propírána, ale vůbec mi to nevadilo. To co ti dva mezi sebou měli bylo prostě nádherné. Také mě překvapil konec knihy a docela se těším, jestli bude i pokračování :)

Turtleee

Krásná kniha, má duši a nějaké "poslání"

Michelle95

Když jsem knihu dostala do rukou, tak jsem byla hodně zdrženlivá. Nechtěla jsem ten příběh znát, protože jsem už znala jistou obscénní část a i přesto, že mi všichni tvrdli, že to vážně stojí za to, tak jsem byla zdrženlivá. Nicméně, do knihy jsem se zabořila a no... zamilovala jsem se. Zamilovala jsem se do letní Itálie. Zamilovala jsem se do Olivera a jeho břitkého jazyka, kdy řekl vždy přesně to správné, ostré a inteligentní. Pro mě to byla vážně velmi inteligentní četba. Ano, jsou zde scény, z kterých jsem třeštila oči, ale to je dnešní dobou. Naopak jsem naprosto potěšená přístupem autora k otevřenému projevu o sexualitě. Bylo to podle mě odvážné, ale prostě dobré. Na to jak jsme pokročilá doba vzhledem ke středověku, jsme právě v tomhle naopak totálně uťápnutý. Lidé se čím dál víc uzavírají a tohle téma není pro každého. Abych to shrnula... jsem naprosto nadšená. Kniha mi dala nespočet vět, nad kterými jsem se pozastavila a vychutnávala si skladbu slov. Některé jsem si i zapsala, protože v jednoduchosti obsahovali inteligenci. Příběh se mi líbil a rozhodně jsem ráda, že jsem tomu nakonec šanci dala!!

ajla5

Nalákal mě film. Bylo to trochu jiné, ale rozhodně krásné. Čistá touha na papíru.

Sharona73

Normalne tento zanr nectu, ale kniha me mile prekvapila. Vyjmecne se povedl i film.

Iamdreamer

Táto kniha je poézia sama o sebe. Pri jej čítaní som bola 17 ročný chalan v Taliansku ktorý si nie je celkom istý svojimi pocitmi(orientáciou). Vážne sila, dlho som predýchavala a potom film, vďaka úžasným hereckým výkonom a teraz anglický originál. Neskutočne sa teším na pokračovanie.
LATER!

andrii24

Jen pro to krátké zachvění srdce, do kterého ti vlétne... poetická nábojnice s nejkřehčím citem. Odbourá /po/tíže zemské. Rozezní doteky v tóniny nebeské. Očarovaní smrtelníci, kteří jste zabloudili do zátočiny blízkosti něžné, nechejte proudit celým tělem. Koncert lásky v nejniternější podobě. Láska jako intimní krajinka. Estetická, intelektuální, symfonická pavučinka. Melodie erotického zátiší.

wildXchos

V téhle knize je tolik lásky a touhy. Ještě jsem nečetl nic podobného. Příběh je nádherný a přitom tak smutný. Úplně jsem při čtení cítil to, co Elio.

Terez9119

Já nevím...film jsem si zamilovala, byl křehký, něžný, nádherný. Ale příběh vyprávěný Eliem... Nevím, prostě jsem se do něj nemohla dostatečně vcítit, jeho chování jsem často vůbec nechápala. Film si znovu pustím, po knize už nesáhnu.

Emily82

Tato kniha mne velmi překvapila. Výborným jazykem obsáhla tolik citu, vzrušení a vášně, touhy, očekávání, radosti a bolesti, zklamání i důvěrnosti. A to v lásce tak překvapivé, že jsem byla sama dojata jak mne to vzalo u srdce.

Fee*

Úchvatné dílo o milování, vzájemné přitažlivosti, vášni, důvěře a duševním splynutí. Nevzpomínám si, kdy naposledy jsem četla o tak silném poutu mezi dvěma lidmi. Nádherné, dojemné, vášnivé a pro mě nezapomenutelné.

Katiex2

Na knihu jsem se velmi těšila, ale musím říct že to bylo naprosté utrpení .... Kniha mi absolutně nesedna, styl kterým je napsaná mi přijde zdlouhavý a nudný. Kdyby to byla novela která má 100 stránek možná by se to dalo vydržet a příběh by trochu lépe plynul. Několikrát jsem měla chuť čtení prostě vzdát, ale bylo by mi líto nedočtené knihy. Nejhorší pro mě byla druhá část knihy která byla nejnudnější. Čekala jsem od této knihy něco jiného, rozhodně ne pozérství, zdlouhavé pasáže o ničem, nebo "roztomilý" popis o tom kdy si milenci před sebou dojdou na záchod a ještě zkoumají "tajemství" toho druhého.
Abych nepsala jen samá negativa, líbila se mi postava Vimini a popis letní italské krajiny.

izfnp

Nádherne horskosladký, poetický i realistický zážitok. Emočne i umelecky vyspelá kniha na hranici lyriky. Na príbeh nazeráme očami citlivého rozprávača, s ktorým prežívame jeho zmätok, túžbu i zvedavosť, chápeme bôľnu extázu prvej lásky i jeho rodiacu sa sexualitu idúcu za hranicu pohlavia. Eliovo rozprávanie je sebestredné, avšak úprimné, pochopiteľné a omamné. Autorovi sa zároveň prirodzene darí sprostredkovať genius loci talianskeho vidieka. Nie je to kniha pre každého, nie je dynamická, nie je o veľkolepých zážitkoch. Je o pocitoch, atmosfére, okamihoch. Užije si ju najmä vnímavý čitateľ, ktorý sa rád nechá uniesť kultúrou, umením a emóciami. Čo sa mi však páčilo najviac, je idea, pocit: že život je o zážitkoch, slepej odvahe, vedení a sebapoznávaní; je plný otázok, chutí a krásy; raní, miluje i odpúšťa...