blackoutzuzi blackoutzuzi komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Hana není pouze kniha o holocaustu a poválečné době. Vypráví o osudu tří žen. O tom, kolik utrpení člověk dokáže unést. O pocitu viny. Pocitu, se kterým je sakra těžké žít. O rozhodnutí, zda upřednostnit vidinu svého vlastního štěstí na úkor rodiny. O dobrých i špatných rozhodnutí. O tom, že nesmíme soudit ostatní na pohled, když nevíme vůbec nic.. A vy, čtenáři, budete jen nevěřícně otáčet list za listem a všechno prožívat společně s Mirou, Hanou a Rosou... Velmi silný zážitek.

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Pořád nechápu, jak to autorka dokázala. Jak dokázala ze zdánlivě obyčejného příběhu vytřískat tolik. Tolik emocí. Po dočtení jsem jen zaklapla knihu a asi dvě minuty zírala do prázdna a celé to vstřebávala a rozdýchávala. Tohle bylo tak krásný, dojemný, smutný a především taaaak autentický! Já věřila úplně všemu.

09.02.2021 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Uf, to byla síla. Řeknu vám, číst to z pozice matky nebylo nic příjemného. Mnoho odporných pocitů, od začátku do konce.. Tak autentické, bolavé, tíživé,..

Přiznám se - na mě té tíhy, lží, toxických vztahů a lidí, co neumí milovat, bylo moc.. Závěr knihy nebyl úplně podle mých představ - po dočtení ve mně zůstala jen hořká pachuť, nedokážu to úplně popsat, ale doufala jsem, že ve mně ten příběh vzbudí a zanechá i trochu jiné pocity. Znovu bych to číst nechtěla.

Jsem vás asi teď na knížku dost nalákala, což :D Ale ne, určitě ji můžu doporučit, napsané je to skvěle a člověk si zase připomene, jak moc je důležité dávat těm maličkým stvořením lásku, velikánskou hromadu lásky..!

Za mě to není autorčina nejlepší kniha, ale jste-li jejím fanouškem, tak jako já, tak je jasný, že si ji nemůžete nechat ujít :)

10.06.2023 4 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

4,5 hvězdičky

Klasický Backman. Vezme ne zrovna radostné téma, napasuje tam několik humorných scén a funguje to naprosto perfektně. Tak, že v jeden moment se smějete nahlas a na další stránce se snažíte zatlačit slzu. Já to miluju, díky tomu je Fredrick Backman jeden z mých nejoblíbenějších spisovatelů:)
Příběh je to plný dobrodružství, hořkosladkých momentů, fantazie, pohádek a přátelství. I když mohl mít klidně o pár desítek stránek méně, (některé scény bych klidně vypustila), i tak jsem si příběh Elsy a její babičky moc užila.

17.10.2022 5 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Neuvěřitelně dobře napsané, svižné, bez hluchého místa, mělo to hlavu a patu a opět i tento díl řadím do kategorie "inteligentnějších" thrillerů a potěší i náročnější čtenáře :) Na své si v této sérii přijdou především ti, které zajímá vše okolo sériových vrahů a v případě Pohřbených hlavně psychopatů!
Mé "thrillerové já" je moc spoko a doporučuji nejen tento díl, ale i ten první úplně všem milovníkům napětí!

26.10.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Tiché roky jsou příběhem o rodinném tajemství, o mlčení, které mnohdy zraňuje více než dobře míněná slova. Demonstruje, jak důležitá je v rodině komunikace a když chybí, nastává pohroma, protože do hlavy si navzájem nevidíme..
Alena Mornštajnová opět dokázala, že citlivý jazyk, propracovaná psychologie postav a lidskost jsou její silnou stránkou a velkou předností. Díky tomu její knihy všichni milujeme - všechny ty životní osudy knižních hrdinů, které vytvořila, jí prostě věříme ♥

14.05.2020 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Příběh je plný úvah o životě, o tom, že nás utváří především to, čím se obklopujeme a s kým se v životě setkáváme. Každý z nás by si měl Malého prince minimálně jednou za život přečíst. Pohladí po duši a donutí vás na chvíli se zastavit a zamyslet nad životem.

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

Tak tenhle příběh mi zlomil srdce. Je výpovědí nevinně odsouzeného mladého kluka, který deset let snášel tolik, pro nás nepředstavitelného, utrpení. Je o tom, jaká zvěrstva byl (a vlastně pořád je) člověk schopen udělat druhému člověku a jak takové činy zůstaly bez jakékoli satisfakce pro ty, kteří je museli protrpět...
K tomu se už snad jen hodí citovat pasáž ze songu od Vladimíra 518: "Ale za komunistů prej bylo líp. Cože? Asi začnu blít."

04.02.2021 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Kladivo na čarodějnice ze srdce doporučuji, je to velmi silný příběh, bez soucitu, plný zbytečných úmrtí, ale je důležité si to, co se dělo v minulosti, pořád připomínat!

22.06.2020 5 z 5

Vše, co jsme si nikdy neřekli Vše, co jsme si nikdy neřekli Celeste Ng

Při čtení jsem měla pocit, že jsem šestým členem rodiny a že všechny události prožívám spolu s ostatními, jako bych stála vedle nich a viděla a cítila vše, co prožívají a sledovala jejich falešné štěstí. Při čtení se ve mně mísila hromada pocitů (vztek, smutek, lítost, naštvanost), že mi i po čtení bylo jako by se příběh naší knižní rodiny týkal i mě. Ačkoli z knihy srší klid a ticho, stáváme se svědky silného rodinného dramatu, který vás nenechá chladnými a věřím, že vám zaplní hlavu na několik dnů.
Tato kniha je opravdu dokonale propracovaným psychologickým náhledem do lidské duše. Ukazuje, že ač každý z nás má své problémy, tak si musíme dát velký pozor na to, jak tyto problémy a nenaplněné touhy přenášíme na ostatní. Jak je důležité mezi sebou mluvit, a to o všem. Co jsem u této knihy neočekávala – překvapivý konec, který mě hodně zasáhl. Vše, co jsme si nikdy neřekli pro mě bylo opravdovým čtenářským zážitkem a jsem přesvědčena, že mi tato kniha hodně dala i do budoucna!

12.05.2020 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Ke knize jsem byla zprvu celkem skeptická, ale na druhou stranu jsem byla zvědavá, zda mě příběh bylinek znudí či nadchne. Naštěstí se odehrálo to druhé. Během čtení na mě padla tak podivná nálada, která mě doprovázela až do posledních řádků. Rozhodně doporučuji – klidné čtení plné bylinek a prazvláštní atmosféry, při kterém budete mít pocit, že spolu s hlavní hrdinkou sbíráte bylinky a že vás trápí to stejné, co ji. Ač kniha nabízí minimum dialogů a většina knihy je jakýmsi náhledem do hlavy nemocné ženy, nenudila jsem se. Mám ale dojem, že to není kniha pro každého – takže zkuste a třeba vás osloví tak, jako mě.

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Vánoční koleda je má srdcová záležitost a vždycky si tímto kouzelným příběhem zpříjemním den. Navíc se mi líbí, že se napohled jeví jako takový obyčejný příběh, ale ve finále je zde cítit silný přesah. Příběh je plný lidskosti a kouzla Vánoc :)

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Do knihy jsem se zamilovala už od první stránky. Styl, kterým je napsaná je naprosto originální, poutavý a než se nadějete je konec příběhu. A vy si budete přát, aby nikdy neskončil. Zlodějka knih je knihou mého srdce, i přes to, že mi z ní bylo nesmírně smutno.

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Tenhle osmý díl série je opět skvělý, absolutně nemáte šanci odhadnout pachatele, to na těch knížkách Chrise Cartera fakt miluju! Plus tu uvěřitelnost, brutalitu a to tempo, bože, kdyby to šlo, tak přečtu celou knížku na jeden zátah bez problémů! :)

01.11.2023 5 z 5

Dokud dýchám Dokud dýchám Aleš Novotný

Já už #youngadult téměř nečtu, ale když jde o knížku Aleše Novotného, tak tu výjimku ráda udělám! Jako vždy perfektně napsané, čtivé, napínavé, se skvěle vykresleným prostředím i postavami! První díl je pro mě ale stále nepřekonatelný :)
Tuhle sérii moc doporučuji - děj se odehrává v malém městečku, hlavní hrdinové jsou středoškoláci a řeší záhadné úmrtí..

Největší přednosti knih:
- autorův styl psaní, díky kterému se knihy taak moc dobře čtou!
- parádní ponurá atmosféra
- všechno do sebe zapadá a dává smysl.

09.05.2023 4 z 5

Introvertka v hlučném světě Introvertka v hlučném světě Deborah Tung

Naprosto boží komiks, který pasuji na jeden z nejlepších, který jsem v roce 2021 četla!

Tolik scén jak kdyby je někdo vystřihl z mého života! Moc jsem se pobavila. Ideální čtení pro všechny introverty, kteří milují knihy a svoji polovičku:))

13.05.2022 5 z 5

Blues: Blues pro bláznivou holku Blues: Blues pro bláznivou holku Václav Hrabě

Václav Hrabě je láska. Jestli to někdo opravdu umí se slovy, tak právě on. Tahle básnická sbírka je pro mě poklad a jsem neskutečně ráda, že ji doma mám.

26.11.2021 5 z 5

Černé léto Černé léto M.W. Craven

Co se zápletky týče - za mě naprosto boží a originální námět, který se mi nejprve zdál trochu málo na to, že by na něm měl být postaven celý příběh. O to víc na mě čekalo překvapení v té nejlepší podobě a kombinaci - autor čtenáři přiblížil titěrnou práci kriminalistů, svět psychopatů a pár zajímavostí o nich, no a co je na celém příběhu úplně to nejoriginálnější - je ze světa šéfkuchařů! Zajímalo by mě, zda jste někdo někdy četl thriller z kuchařského prostředí. Já bych se i vsadila, že ne :D
Za mě obří doporučení, mám radost, že v poslední době mám fakt štěstí na skvělé thrillery :)

26.10.2020 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Jana Eyrová je sice román, který už má svá léta, ale je velmi významným literárním dílem a má svým čtenářům co nabídnout i v dnešní době. TAKŽE pokud toužíte po romantickém příběhu bez plytkých vztahů, který není ani předvídavý, ani plný klišoidních scén a jste žena, mohu Janu Eyrovou vřele doporučit :)

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Bude mi ještě dlouho trvat, než celý příběh v sobě zpracuji a vyrovnám se se všemi jeho událostmi. Na druhou stranu to je to, o čem Backman ve svých knihách píše - o životě, o tom jaký doopravdy je. Bez jakéhokoli idealizování. Kdybych měla říci pouhýma dvěma slovy, jaký byl příběh Medvědína napodruhé, bude to:
Silný.
Opravdový.