Black54 Black54 komentáře u knih

Píseň krve Píseň krve Anthony Ryan

Zdravím všechny fantasy šílence, knihu hodnotím s odstupem, neboť jsem musel po přečtení prvního dílu, dát celou sérii
Obálka za mě pěkná, tvrdá, šitá, určitě plus.
Teď už k ději.
První díl je vyprávěn retrospektivně což dodalo této knize něco navíc
Hlavní hrdina Vélin zde popisuje své dětství, výcvik u 6. řádu a dosavadní dobrodružství.
Nechci to moc rozepisovat určitě si to přečtěte!
Celou knihou se nese jemná stopa magie, která je zde dobře skrytá. Zároveň však víte, že tohle vše je jen začátek
No prostě a zkrátka knihu doporučuji a dlouho jsem nic tak dobrého nečetl

20.08.2021 5 z 5

Království Království Jo Nesbø

(SPOILER) Zdravím všechny masovražedné nadšence,
knihu jsem si zapůjčil na mnohé doporučení. Musím podotknout, že to je moje první kniha od toho autora a také první v tomto žánru.
Kniha je dobře zpracovaná a i obálka vypadá lákavě, bohužel příběh mě už tolik nenadchnul.
Autor popisuje soužití dvou bratrů na horském venkově. Mladší z bratrů chce pozvednout jejich malou vesničku, která upadá v zapomění výstavbou vysokohorského hotelu.
Bratři postupně bojují s různými nepříznivými vlivy a autor nenápadně odkrývá jejich temnou minulost.
Problémy se začínají kupit a jak se říká zvyk je železná košile, takže bratři řeší problémy stejně jako v minulosti. Tím pádem pořad krouží v začarovaném kruhu a snaží se z něho vystoupit.
Kniha mě moc nezaujala, chybí naprosto jakákoliv akce.
Celkově je to pro mě velmi průměrné dílo, kdy postavy řeší běžné problémy života, až tedy na ty vraždy.
Zatím mě tento žánr nějak neuchvátil a snad je to jen výběrem špatného díla.

05.05.2021 3 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Knihu jsem si pořídil na doporučení, ale vůbec jsem nevěděl, co mám od ní očekávat.
Kniha příjemně překvapila, už když jsem si ji rozbalil. Nádherné grafické zpracování celé knihy, které mě vážně překvapilo, spolu s velkou kvalitou vazby.
Za tohle, už ode mě měla kniha automaticky +1* a dostane krásné místo u mě v knihovně.
Teď, už k obsahu, takže pozor na spoilery!
Celý svět popsaný v knize mě nadchl, mám rád směsici magie a technologie, rašící z průmyslové revoluce, takže tady u mě autorka jasně zabodovala.
Celý děj točící se kolem kriminálních živlů ve spodině civilizace mě osobně zaujal.
Autorka dobře zkombinovala chemii celé skupiny a kupodivu i postavy, které na první pohled do skupiny nezapadají, časem a s přibývajícími stranami knihy velmi dobře zapadnou do celkové mozaiky skupiny.
Děj je prostě a dobře velmi jednoduše popsán a ani občasné spin-offi čtenáři nepřekážejí a naopak rozplétají pavučinu tajemství, která je opředena kolem ústředních postav.
Jediné co bych autorce mohl vytknout, ale po zralé úvaze se to neprojevilo v hodnocení, jsou názvy profesí a občasné fráze v cizích jazycích.
Autorka se inspirovala carským Ruskem a z toho vyplívá většina názvů profesí, což pro mě nebylo moc příjemné a nešlo mi to moc přes jazyk. Na druhou stranu je autorka originální a nepoužívá zajeté názvosloví.
Knihu doporučuji a velmi se těším, až si zakoupím další pokračování.

01.11.2020 5 z 5

Tolkienovy bitvy Tolkienovy bitvy David Day

Po přečtení Tolkienových hrdinů a Silmalirionu velké zklamání. Kniha nenabízí nic nového jenom papouškuje informace z ostatních knih. Bitvy jsem si představoval úplně jinak a jejich mapy přehledu bitvy jak si představoval autor jsou k ničemu a velmi nepřehledné. Chybí zde mnoho informaci a i zde pokulhává konečná korekturu textu knihy. Hvězdu dávám za opět nádherné ilustrace i když je jich tu o poznání méně než v Hrdinech a většina ilustraci je ze starších knih. Druhou hvězdu dávám čistě z fanouškovského hlediska. Celkově kniha mě moc neoslovila a obsah knihy jsem si představoval jinak.

08.07.2019 2 z 5

Inheritance Inheritance Christopher Paolini

Úžasný závěr skvělé série o dračích jezdcích. Kniha opět nabídne nevšední pokračování příběhu a autor zde evidentně přidává pořádnou porci akce dokonale promíchanou s pořádnou porcí citů. Krásně zde vypráví o poslední závěrečné bitvě. Zároveň zde vypráví o beznaději a nutnosti najít způsob jak porazit zlo. Závěrečný high kick jsem doslova nečekal a vyrazil mi úplně dech. Konec knihy se nese v duchu melancholie, ale zároveň si nezavírá zadní vrátka pro pokračování. Knižní série o odkazu dračích jezdců je skvostná a velmi mě mrzí že skončila. Ale abych zakončil svou recenzi pozitivně, dovoluji si vypůjčit můj oblíbený citát dračice Safiry. Všechno bude zase dobré maličký.

08.05.2019 5 z 5

Trnitá řeč Trnitá řeč Leigh Bardugo

(SPOILER) Zdravím všechny fantasy šílence,
Kniha byla zakoupena jako část série Šest vran, takže jsem byl pochopitelně zklamán. Kniha nenavazuje na toto dílo takže pozor! Nicméně je inspirovaná tímto světem, i když bez pár lehce přehlédnutelných odkazů v pohodě přehlédnete tuto spojitost.
Dílo je něco podobného jako Bajky barda Beedleho od J. K. Rowlingové, i když nemají takový přesah jako víše zmíněné dílo.
Je to spíše soubor povídek/bajek které jsou, ale velmi čtivě interpretovány samotnou autorkou. Kniha je výsledkem autorčiných závěrů nad známými i méně známými příběhy, takže to pro mě bylo něco nového.
Vazba opět nezklamala a obálka je opět velmi pěkně zpracována a knihu krásně dokreslují různé ilustrace na jednotlivých stránkách.
Teď už něco k ději jednotlivých příběhů takže pozor na spoilery!
Trnitý les,
první povídka která je zasazena do klasického příběhu (krásky) a netvora, který sužuje království a mladá dívka je poslána netvora přelstít. Konec je velmi idylický a ponaučení zní: Že ne každý netvor je zlý a za krásnou tváří se může skrývat velké zlo.
Příliš chytrý lišák,
je druhá povídka, která vypráví o nepříliš pěkném lišákovi, který je ale velmi mazaný. Do lesa zavítá lovec a sužuje místní obyvatelstvo, po dlouhém pátrání napálí lišáka lovcova sestra, která je vlastně onen lovec. Lišák se z pasti dostane pomocí přítelkyně v podobě malého ptáčka. Ponaučení opět je , že to co vypadá na první pohled nevině, je vlastně úplně jinak.
Čarodějnice z Duvy,
třetí povídka z knihy je vlastně autorčin pohled na známou pohádku o Jeníčkovi a Mařence. Povídka se mi líbila a konec je opravdu jiný než jak ho všichni dobře známe. Ponaučení je velmi podobné předchozí povídce.
Malá Kudlička,
povídka číslo čtyři, o nenápadném, ale velmi mocném vlnostrůjci, který chce nejkrásnější ženu z města. Klasicky dostane tři úkoly, ve kterých mu vždy pomáhá řeka. Onen tok ho, ale na konci zradí a vlnostrůjci nezbyde nic. Ponaučení zní cituji: „Pamatujte, že používat nějakou věc, není totéž jako ji vlastnit.“
Princ Vojáček,
je předposlední povídka, která pojednává o nadaném řemeslníkovi, který se zamiluje do mladé bohaté dívky a aby se k ní dostal vytvoří ji kouzelnou hračku. Vojáček Louskáček pak každý večer ožije a hraje si s dívkou. Konec je klasický, hračka se otočí proti pánovi a nakonec trvale ožije a pána zničí. Ponaučení? Láska dokáže vdechnout život?
Když voda zpívá oheň
poslední povídka, která pojednává o mořském lidu a jeho každoroční návštěvě na souši, povídka mě velmi bavila a konec je temný jako nejčernější moře. Ponaučením je zrada od přítele a pomsta, alespoň pro mě.
Závěrem Vám knihu doporučuji i když jsem z ní sám byl v rozpacích. Není vůbec špatná jen ve mě pořád zní to zklamání, že kniha nenavazuje na žádnou sérii a je vlastně takový přídavek k světu, který autorka vybudovala.

19.01.2021 3 z 5

Sí, vole! Sí, vole! Pavel Liška

Knihu jsem si zakoupil na jejich přednášce na kterou jsou po shlédnutí dokumentu, jsem prostě jet musel.
Kniha velmi zajímavě popisuje pohled na každý prožitý zážitek hned ze tři pohledů. Což bylo velmi zajímavé. To jak se na příhody dívají kluci jako jednotlivci a vynechávají zde kompromisy spojené s cestou po Střední Americe. Defakto v reálu vidíte nebo spíše čtete jejich odlišné názory na dané situace, které v dokumentu vidíte jen zřídka.
Na konci kniha trochu ztrácí své kouzlo, neboť se zde více řeší vztahy kluků mezi sebou, které sužuje skoro tříměsíční ponorka.
Kniha je super a pokud jste fanoušky tohoto šíleného tria, rozhodně vám nesmí chybět v knihovně.

05.08.2020 5 z 5

Nyxia Nyxia Scott Reintgen

Knihy jsem se velmi bál neboť všude na mě křičelo Jank Adult. Zbytečtě. Kniha se mi opravdu líbila. První čisté sci-fi v knižním podání. Úplně jsem si to užil. Kniha má pár kostlivců, ale jako celek je to famózní dílo. Velmi čtivé a propracované podání. Všem vřele doporučuji.

17.09.2019 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Kniha pro skalní fanoušky Pána prstenů. Kniha se velice podrobně zabývá historií Středozemě od vzniku, až do konce období čtvrtého věku kdy byl Sauron definitivně poražen a nastal věk lidí. Celou knihu je velmi těžké sledovat osudy všech postav, protože je jich tam bezpočet a v hlavě mi zůstalo jen pár jmen, která mě zaujali. Krásně popsaný vznik světa spolu s příchodem Valar což je takové božstvo Středozemě přes příchod prvních elfů trpaslíků a lidí. Samotný vznik dvou stromů z Valinoru přes jejich zánik a vznik slunce a měsíce. Války mezi Valar a Melkorem, výroba Silmarionů, odchod elfů ze zaslíbené země opět válka s Melkorem a úpadek elfů. Nejvíce mě asi zaujala povídka o Belenovi a Lúthien a jejich pouti a získání ukradeného Silmarionu. Knihu doporučuji, ale s upozorněním, že je to vcelku náročné čtení hlavně pro fanoušky Tolkienova světa.

14.06.2019 3 z 5

Brisingr Brisingr Christopher Paolini

Třetí vyvrcholení ságy o dračích jezdcích. Autor se pořád zdokonaluje a vytváří čím dal více komplexní svět. Kniha je nabita akci a více dějových linek se skvěle doplňuje. Postavy jsou čím dál více propracovanější a dějová zápletka pomalu vrcholí. Úžasné pasáže kde eragon ková svůj nový meč a závěrečná bitva kde se objeví nový stín prostě skvěle. A na konci jakože cože? Čtvrtý díl? No prostě pecka. Určitě doporučuji.

08.05.2019 5 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

(SPOILER) Zdravím všechny fantasy šílence,
máme zde druhý díl této nadupané série. K obálce jen stručně, drží si stejnou kvalitu zpracování, jako první díl. Palec nahoru pro nakladatelství.
Teď už k ději, takže pozor na spoilery!
Dějová linie se nám zde třepí do čtyřech linií a to na Vélina, Revu, Lyrnu a Frentise. Jelikož jsem touto knihou hned pokračoval po prvním díle, neměl jsem žádný problém se orientovat v ději.
Děje linií ve zkratce:
Vélin se vrací zpět do království, kde na něho čeká po krátkém skrýváním se a malém, ale důležitém střetu s Revou, titul pána Severní věže. Po odchodu do severní provincie, zde zjišťuje více o samotném severu a hlavně o tkz. Obdařených a jejich i vlastní moci. Později zde shromažďuje armádu na pomoc napadeného království.
Revu nám autor představí jako vražedkyni vyslanou proti Vélinovy, který ji však obrátí na svou stranu a po krátkém soužití a jejím výcviku, Reva odchází ke svému strýci do Alltoru. Ten ji přijme za svou dědičku, ale vzápětí je Alltor napaden Volarským Impériem a sním celé království. Reva zde sehraje veledůležitou roli jako velitelka obránců Alltoru.
Frentis je po ději prvního dílu, zajat Volary a držen v jejich bojových jamách. Odtud ho vyzvedne volarská vražednice, která ho spoutá krvavou magií. Frentis se s ní nedobrovolně vypraví na vražednou cestu, která má pomoci Volarskému Impériu dobít celý svět.
Lyrna zde vystupuje jako diplomatka poslaná na území Lonaků dohodnou mír s Mahalessou. Po určitých útrapách je mír sjednán a Lyrna se vrací do království s mocným darem od Mahalessy. Vzápětí je království napadeno, král zabit a Lyrna jako dědička je vážně zraněna a zotročena. Pomocí její výřečnosti, ale přinutí všechny vězně se vzbouřit, přemoci otrokáře a vrací se na pomoc království i s novými spojenci v podobě Meldenejských pirátů.
To byl děj tak ve zkratce. Kniha je skvělá a velmi propracovaná. Všem zarytým fantasy nadšencům z celého srdce doporučuji.
Dlouho jsem nic tak dobrého nečetl.

13.09.2021 5 z 5

Zdravím všechny čtenáře, budoucí i minulé té knihy.
Je to tu černé na bílém, že se pan Šlachta zařadil do dlouhé řady známých lidí, kteří se rozhodli o své cestě životem napsat knihu.
Vazba pevná šitá, kvalitní. Obálka je průměrná podtrhuje dojem životopisu.
Zde musím podotknout spoluautora a muže bez, kterého by nejpravděpodobněji kniha vůbec nevznikla a to Pepu Klímu.
Pan Šlachta v této knize popisuje svou útrpnou cestu napříč policií, načež poslední stránky jsou věnované jeho kariéře u celní správy a náhledem do budoucna.
Kniha je psaná formou rozhovoru, což bylo fajn, na druhou stranu zde mohl pan Klíma více tít do živého a i přes jeho ujištění, že se bude ptát na vše, mu to moc nevěřím.
Kniha popisuje celou kariéru pana Šlachty u policie, od nástupu, až po ředitelství na ÚOOZ. Zároveň jsou zde popsány různé kauzy, ať už známe či méně, ve kterých autor figuroval.
Zároveň zde popisuje postupy práce na různých kauzách, jednání s informátory, instalace odposlechů, až po samotné realizace.
Kniha je napsána jen z pohledu pana Šlachty. Nejvíce mě mrzí poslední kapitola, ve které různí lidé, hlavně kolegové velebí pana Šlachtu a jeho kritikové zde nemají skoro prostor, i když je snad pan Klíma kontaktoval, jak u jejich jmen uvádí.
Kniha se mi líbila i přes značná úskalí a kdo se chce o panu Šlachtovi více dozvědět a nesledoval ho moc podrobně určitě bude spokojen.
Sám jsem zvědaví co od pana Šlachty uvidíme dále. 3,5/5*

21.06.2021 3 z 5

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

(SPOILER) Zdravím všechny Fantasy šílence.
Kniha navazuje na předchozí díl, Šest vran. Jako to bylo u předchozího dílu opět nakladatelství nezklamalo a vazba se drží své předlohy. Opět krásně graficky i stylisticky zpracovaná, podbarvené stránky kvalitní vazba, za mě prostě plus 1* automaticky.
Teď něco k ději, takže pozor na spoilery!
Kniha navazuje na předešlí díl, což byla pro mě opět krásná chvíle vrátit se do špinavých ulic Ketterdamu. K naší partě postpubertálních výrostků, kteří Vám nejraději vybílí kapsy a podříznou hrdlo.
První kapitola jakože úvodní, za mě byla zcela zbytečná, ale tak nějak začít se musí. Pak už to bylo jako na moři. Opět jsme se setkali s naší partičkou zločinců, které podvedl známí obchodník Van Eck. Kazz jakožto vůdce naší party se snaží získat zpět slíbené peníze od Van Ecka, které jim byly odměnou za osvobození syna tvůrce Jurdy parem, Kuweje.
Vše, ale není tak, jak se to jeví, za vidinou tučné kořisti jsou mnohem zásadnější rozhodnutí.
Kniha má hodně zvratů, což bylo skvělé, dále autorka rozepisuje vztahy jednotlivých členů naší party, což nám osvětluje jejich chování a poodkrývá závoj minulosti.
Více se zde dočteme o Jasprovi, Wylanovi, což byly postavy, které v prvním díle byly spíše v pozadí.
Kniha se čte velice dobře a opravdu je vrcholným dílem autorky.
Jen mě bohužel mrzí, že příběh končí. Rád bych se ještě jednou podíval do tohoto temného světa podsvětí, jenž prosvětlují na první pohled temné postavy naší různorodé partičky.
Temnota tohoto světa mě naprosto pohltila, a co se zdá na první pohled černé, nyní po bližším přezkoumání vidíte úplně jinak.
Tento drsný a naprosto tvrdý svět jsem si zamiloval, snad autorka bude tvořit dál, aby jsme se tam všichni mohli zase vrátit.
Doporučuji, jinak to ani nejde a pamatujte, že i netvor, se za jisté situace může změnit na hrdinu.

10.01.2021 5 z 5

Ódinovo dítě Ódinovo dítě Siri Pettersen

Zdravím všechny Fantasy šílence.
Knihu jsem si zakoupil na mnohá doporučení, takže teď trochu dojmů.
Obálka knihy je pěkně graficky zpracovaná a poměrem stran se zařazuje do slušné kategorie a alespoň pro mně, to nebyla žádná jednodechovka.
S knihou jsem se musel dlouhou dobu sžít, není to zrovna jednoduché čtení. Zato zpracování světa, jedinečnost a inspirace severskou mytologii, bylo skvělé. Velké +.
Dále už to bylo horší, moc mi nesedl styl psaní autorky. Čtenář si musí hodně domýšlet a u spousty dialogů jsem se musel vracet zpět, abych se v tom vyznal. Nejvíc mi asi vadila chaotičnost jakékoli akce a absolutně jsem zde ztrácel orientaci. Knize by prospělo více akce.
Teď už trošku spoilery, takže POZOR!
Svět je velice pěkně vybudovaný a představa toho, že člověk je zde vetřelcem a svět obývají tzv. „AEtlingové“ lidé s ocasem a schopností vnímat sílu země, byla skvělá. Zato už postavy byly o dost slabší. Největší pocty se dostalo hlavní hrdince Hirce, což je pochopitelné, zato mě vcelku chyběly důvody jejího rozhodovaní. OK chtěla přežít, ale od 3/4 knihy, už vlastně nevíte proč dělá, to co dělá.
Rime byl vcelku v pohodě, ale u Urda, jakožto hlavní záporáka, už toho hodně pokulhávalo, zasloužil by si více prostoru a hlavně vysvětlení.
Zbytek postav tam byl takřka povrchních, buď byly hodní nebo zlí a žádný smysluplné odůvodnění.
Slepí, krásná myšlenka bohužel neúplně zpracovaná a na to, že na nich celá kniha stavěla, už od začátku, měli sakra málo prostoru.
Tak abych to zakončil, kniha se mi v celku líbila a určitě si pořídím pokračování, které je potřeba jako sůl.
Knihu doporučuji skalním vyznavačům fantasy, pro obyčejného čtenáře je to něco na co, za chvíli zapomene.

28.12.2020 3 z 5

Nyxia povstává Nyxia povstává Scott Reintgen

(SPOILER) Pozor na konci komentáře je spoiler. Kniha přečtena jedním dechem. Kompletní zakončení celé triologie a jediné co, bych tomu mohl vytknout je rychlý konec. Kniha se mi velice líbila a všem vřele doporučuji. Jen doufám, že autor napíše další volné pokračování, neboť by mě zajímalo jak se dokáží Imago začlenit do lidské společnosti a co bude dal s genesis po návratu domů.

25.05.2020 5 z 5

Království popela Království popela Sarah J. Maas

Závěrečný díl této ne zcela obvyklé ságy. V prvním případě bych chtěl poděkovat autorce za krásně strávené hodiny u její ságy. Skleněný trůn se velmi povedl i když jsem mu po prvním díle moc nevěřil. Trošku jsem se nemohl ztotožnit v prvním díle s úvahy hlavní hrdinky a bylo pro mě zvláštní nahlédnout takhle do ženské hlavy. Nicméně dalším dílem si mě už autorka omotala kolem prstu a zcela jsem propadl této sérii. Přesto pár kostlivců kniha má. Nejvíce mi Kazilo celkový dojem mnoho příběhových líní, které mi na konci knihy kazily celkový obraz finálních střetů. Druhá zásadní věc je Happy End celý svět v troskách a všechny hlavní postavy ready? No což, nebuďme jako Martin, který si pozabíjí 90% hlavních postav, ale neškodilo by této knize trošku menší pohádkový konec. Jinak se mi kniha a celá série velmi líbila, proto mě mrzí že skončila. Doufám, že autorka začne psát další podobnou sérii nebo bude pokračovat v této leč později/dříve. Takže všem milovníkům fantasy z celého srdce DOPORUČUJI!!!!!

07.10.2019 5 z 5

Tolkienovi hrdinové Tolkienovi hrdinové David Day

Krásně ilustrovaná a vázáná kniha, která se bude vyjmat v knihovně každému fanouškovi Tolkiena. Kniha se podrobně zabývá všemi důležitými postavami z Tolkienova světa. Je zde vesměs přirovnání každé postavy k realitě a tudíž kniha představuje Tolkienovu inspiraci starými legendamy. Kniha je takové rozšíření o panu prstenů a hobitovi proto doporučuji přečíst první Silmarion. Bohužel kniha obsahuje řadu nepřesností jak překlepů tak i špatných informaci. Dále je kniha určena převážně skalním fanouškům Tolkiena. Oproti tomu má nádherné zpracování a je skvostem v mé knihovně.

28.06.2019 3 z 5

Učedník Učedník Taran Matharu

Kniha skvělá, jednoduchá, dobře se čte, takřka na jeden nádech. Krásná inspirace a prosté zpracování. Jedna dějová linka, kniha silně poukazuje na rasovou otázku. Děj přehledný místy zbytečně uspěchaný. Česky překlad katastrofa, překlepy, nesmysly. Knihu doporučuji pro každého milovníka fantasy.

20.05.2019 5 z 5

Eldest Eldest Christopher Paolini

Skvělé pokračování prvního dílu. Autor si jde tvrdě za svým a začíná pozvolna odhalovat tajemství Alagasie a dračích jezdců. Je evidentní jak se autor a tím pádem i celá kniha vyvíjí. Autor začíná kovat pravidla magie a odhaluje různé kličky, kterými se pravidla dají obejít. Do toho ukazuje krásu lesní říše elfů a přiblíží nám tak jejich národ a zabíhá i do historie dračích jezdců. Krásně zde kontrastují další dějové linky jako jsou přípravy na nastávající válku a dozvuky jeho útěku z domova se kterými se musí vypořádat jeho bratranec, kterého jsem si naprosto oblíbil. Na konci knihy první složitější bitva kde je již zapojena i složitost magie. Konec je ve stylu velkého odhalení, které mě úplně zabilo. Takže pecka! Doporučuji přečíst.

07.05.2019 5 z 5

Eragon Eragon Christopher Paolini

Kniha je prostě pecka! Můj top one! Díky této knize jsem začal ve dvanácti letech číst. OK teď trochu vážněji. Kniha je psaná velmi mladým autorem což je v obsahu hodně znát. Všechny postavy jsou buď černé nebo bílé, šle zase na druhou stranu se velmi pěkně čte. V knize je vše co by mělo v dobré knize být. Úplně mě uchvátila dračice Safira, přesně typ rozvazné ženy, která se umí velice rychle změnit v krvavou bestii ???? Kniha je psaná velmi jednoduchým stylem a přesto neuraží. Postavy jsou komplexní a velmi věrohodné, stejně jako stvořený svět. Takže doporučuji a každý milovník fantasy by měl tuhle knihu mít ve své knihovně.

07.05.2019 5 z 5