Eldest

kniha od:

Eldest https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1118/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-1118.gif 4.3 3936

Odkaz Dračích jezdců / Odkaz Dračích jazdcov série

< 2. díl >

Druhá kniha trilogie Odkaz Dračích jezdců. Šíří se temnota, přichází beznaděj, vládne zlo ... Pokračování fantasy bestselleru Eragon z pera Christophera Paoliniho opět dobývá svět! Eragon cestuje se Safirou do elfského města Ellesméry, aby podstoupil výcvik v kouzlení a boji, životně důležitých dovednostech Dračího jezdce. Ztrácí jistotu, neví komu může věřit a osud království, v němž temná ruka krále rdousí veškerý vzdor, leží i nadále právě v jeho rukou...... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

Eldest , 2005


více info...

Komentáře (313)

Komentáře 313 Recenze 3

animovanej medv
animovanej medv
04.12.2023 4 z 5

Začátek se vlekl, dokonce mě pak už moc nebavilo ani výcvik, už to bylo hodně stejné. Byla jsem moc ráda, když autor konečně vyřešil jizvu po boji s Durzou.
Bitva i konec super, jenom by mě teda zajímalo, jestli Eragon napravil svoji chybu s tou tříletou dívkou, není to tam zmíněno.

dedecko
dedecko
28.11.2023 5 z 5

Boží fantasy


Patrik02
Patrik02
09.11.2023 5 z 5

Druhá kniha ze světa Eragona. Světem Alagaesia se nezadržitelně šíří zoufalství a temnota. Eragon se svou dračicí Safirou konečně dorazil do elfského města, aby se zde učil umění boje a kouzlení. Jeho souznění se Safirou se postupně prohlubuje, stejně tak přátelství s některými postavami příběhu. Zavřen za branami elfského města netuší, co se děje v jeho domově, Údolí Palancar, ani to, že zlo je mnohem blíže, než si myslel. Druhý díl je rozhodně akčnější, kruh přátel i nepřátel se rozšiřuje a svět Alagaesia pomalu odhaluje některé své mýty a příběhy ze zářné i temné minulosti.

andrejci
andrejci
14.09.2023 4 z 5

Začátek byl strašně nudný a táhlý. Opravdu jsem se trápila, zvlášť, když konec předchozího dílu byl opravdu dobrý a čtivý. Ale tady tomu tak bylo a já byla pomerně dost zklamaná. Prostředek byl už poměrně lepší. Hlavně, když začal výcvik. Konečně se to začalo rozjíždět a začalo mě to bavit. No a nakonec konec. A to byla bomba se vším všudy. Posledních přiblžně 200 stran jsem doslova zhltla a musím říct, že jsem byla opravdu nadšená. Konec napravil začátek a utvrdil, mě v tom, že tato série má své kouzlo.
Co se týče jazyka, krajiny, řádu, obyvatel, tradic a kouzel tak nemám opět co vytkout. Je to stará dobrá fantasy série a musím říct, že mě tento svět moc baví. Do dalšího dílu se určitě pustím, ale za nějakou dobu.
Navíc mě moc bavilo střídaní děje z různých pohledů. Částečně to oživilo ten začátek.
Knížce dávám 4 hvězdičky na které má plné právo

Vaotaj
Vaotaj
15.08.2023 5 z 5

Tl;dr: Super pokračování k super prvnímu dílu

+Propracovaný svět
+Postavy se vyvíjí
+Skvěle vylíčené prostředí
+Více dějových rovin

-Na začátku drhne
-Měkká obálka se snadno poškodí

Recenze:
Kniha, stejně jako první díl je svižná, čtivá a zkrátka skvělá, prostředí je výborně promyšlené, stejně jako postavy a místní svět. Paolini si celý příběh nejspíš promyslel dopředu, a na zvratech to jde znát, je zde většinou dost souvislostí.

98%

Mamka_cte
Mamka_cte
08.08.2023 3 z 5

První polovina knihy se mi neskutečně vlekla, ale ta druhá? Jeden zvrat za druhým, samá akce a překvapivé informace!

Strašně se mi líbila Safira, po tom co začala balit chlapa. Prostě správná puberťačka.
Eragon stále chudák s jeho neopětovanou láskou. Ale jeho celková proměna a dospívání? WAU. To se mi mooc líbilo.

Roranovo pasáže byly občas dost přehnané. Obyčejní lide a co všechno dokázali.

Ale největší překvapení a šok bylo zjištění kdo je Eragonův otec. No sakra!

Čtení jsem si až na unavený začátek užila a těším se na další díl. Snad bude už od začátku super jako tenhle na konci!

tereza0610
tereza0610
28.07.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem četla po třetí a vždy mě uchvátí.

tereza5844
tereza5844
16.03.2023 5 z 5

Co psát... stejně jako v hodnocení u prvního dílu, toto je pro mě prostě skvost. Ohromná nostalgie. Četla jsem to já, mamka i babička. Babička už mezi námi bohužel není a moc mi chybí naše rozhovory o knihách. Právě Eldest mám spojený s jedněmi v Vánocemi, ke kterým moje milovaná babička knihu dostala a měla z ní ohromnou radost. Právě knihy a příběhy ulehčovaly babičce její nelehký a bolestivý odchod ze světa a já jsem vděčná, že takové příběhy existují.

Vjeerus
Vjeerus
06.03.2023 3 z 5

Další kniha z mé série re-readingů v podobě poslechu audioknihy. A tady to bylo tedy náročné na udržení pozornosti a strašně utahané. Hlavní hrdina podstupuje výcvik u elfů, kde zjistí jejich překvapivé tajemství a snaží se nasát velké množství informací za pár týdnů, i když původní jezdci na to měli roky.
Upřímně, nebýt druhé linky týkající se obyvatel Carvahallu, asi bych se ukousala nudou. Vývoj těchto postav byl obrovský a jsem ráda, že autor zvolil tuto cestu, jak nás s jejich příběhem seznámit a né nějakou zkrácenou verzi vyprávěnou v rámci shledání hrdinů na konci knihy.
Líbilo se mi, jak se hlavní hrdina pral sám se sebou. Jak se snažil být dospělý a moudrý, tak, jak to od něj bylo očekáváno, a zároveň mu to prostě sem tam uteklo a byl to prostě dospívající kluk hledající své místo ve světě dospělých, kteří ho chtějí po svém ovládat. Oproti tomu se velké množství dlouhověkých a rozvážných elfů chovalo víc, jak nedospělý zhrzení puberťáci, nebrající ohledy na strasti jiných.
Závěr knihy byl dle očekávání akční, i když vzhledem k obálce s červeným drakem, trošku předvídatelný. Stále ale platí, že autor píše velmi pěkně a srozumitelně, už jen s přihlédnutím k jeho věku v době psaní. A v namluveném zpracování od Martina Stránského to byl velmi příjemný návrat do dětských let, kdy jsem tuto sérii hltala.

Hor89
Hor89
01.03.2023 2 z 5

Pokračování Eragona je výrazně delší než první díl, ale děj je bohužel hodně natahovaný - celý Eragonův výcvik by potřeboval výrazně zkrátit. Nasuadina linka je docela dobrá, a Roranova je sice akční, ale přišla mi dost přehnaná. Stejně jako první díl se kniha dobře čte, ale originality příliš nepobrala a autorův styl psaní se od prvního dílu moc neposunul.

Shaxx
Shaxx
15.02.2023 4 z 5

Jedním z mých černých puntíků z mládí je nedočtená série Odkazu dračích jezdců. Teď, těsně před třicítkou, tenhle černý puntík mažu a konečně to dočítám. Vrací mě to o tolik let zpět, kdy jsem poprvé četla první díl a jako hromada ostatních čtenářů jsem byla okouzlená vším tím dračím dobrodružstvím. Jasně, teď, kdy mám na kontě o cca 1000 knih více načteno, už to nedokážu hodnotit očima svého mladšího já, vidím, že to není dokonalý počin, ale pořád je to super počtení a ta nostalgie k tomu dodává bonusové body...

Zuzu2603
Zuzu2603
25.01.2023 4 z 5

Tato série je moje srdcovka. První díl jsem přečetla jako jednu z prvních, když jsem začala číst a tato série si myslím že už v mém srdci zůstane napořád.
V knize máme hodně překvapujících okamžiků, zvratů a hodně se přiučíte mravenčí komunitě :D sice si nejsem jistá zda to tak mravenci opravdu mají, ale bylo to hodně zajímavé.
Trošičku mi tam ke konci knihy začali vadit Roranovi kapitoly, ale to knize také patří.
No největší šok pro mě byl když jsem se dozvěděla kdo je Eragonův otec. Sice jsem tušila něco takového, ale opravdu jsem nečekala, že to tak opravdu bude!

Knihu jsem si hodně užila, až na pár hluchým míst, ale to nevadí. Kniha je skutečně hodné napínavá, čte se hezky a 600 stran vám uteče opravdu rychle

Lehký nadprůměr

Senza Jenka
Senza Jenka
11.01.2023 3 z 5

(SPOILER) Od lidí, kteří knihu přečetli přede mnou, jsem měla nějaké informace a náznaky, žádný překvapivý zvrat na konci se tedy nekonal. Spíše mě překvapil Roran a silné komunitní smýšlení obyvatel Carvahallu. Čekala bych spíše vyhnání, nebo vydání problematické osoby. Líbilo se mi, že byl Eragon přijat do trpasličího klanu a že se pokusí opravit Isidar Mithrim, bylo jasné. Pro přísahu věrnosti bych zvolila asi jiná slova - z čiré opatrnosti bych se zavázala Nasuadě dokud bude vést vardeny a zůstane věrná jejich přesvědčení, protože kdyby jí přeskočilo jako Galbatorixovi, má hoch stejný problém, jako Murthag.
Výcvik mi tak nezáživný nepřišel a mravenci mi, jako vášnivému dětskému čtenáři Ondřeje Sekory, nevadí :D Že se nakonec rozhodl pro vegetariánství, se dalo čekat, a důvody byly očividné, jen ve chvíli, kdy spojil své vědomí také s rostlinami mě napadlo: "Co budeš jíst teď?"
Elfové na mě působili jako neupřímní, nabubřelí a trochu švihlí intrikáni, nakonec si ale přece jen trochu napravili reputaci.
Co mě celou dobu hnětlo, bylo obviňování Eragona a Rorana, že smrt Gera a zkáza vesnice je jejich vina. Podobné citové vydírání se ovšem používá v mnoha příbězích a je vkládáno do úst mnoha záporákům.
Moc jsem nepochopila, proč - když už Dračí křídlo pokračovalo až k bitvě, nevysadili ženy, děti a nemocné ve městě, ale táhli je s sebou, nebo proč nedostali nějakou vlajku, aby vardenové z dálky věděli, že nejde o loď království. Také - aby mohl Roran tak detailně zkoumat Eragonovy rysy, musela by Safra být se svým jezdcem prakticky na dosah ruky - to mi nesedí.
A už vidím, jak se mrchožrouti vrhají do ohně a kouře hořící pláně. To je vyloženě blbost.
Zajímalo by mě, kolik pohlaví mají draci, jestliže Šrujkan a Trn nejsou samci a Safira je jediná samice...
Murthag... to je trochu smutné, ale ne nemožné. A nechci podceňovat genetiku, ale nikdo z nás nenese vinu na činech svých rodičů, takže přistup všech okolo tomu tak nějak přispěl.

Didi15
Didi15
09.01.2023 5 z 5

Já jsem si dračí jezdce zamilovala , i když je to mix , jak jsem již psala u prvního dílu, Pána prstenů a Hraničářova učně . Je to milé , zajímavé, místy vtipné a věty jsou krásně rozvité. Čtenář si to užívá . Moc se těším na další díl.

ElikaS
ElikaS
12.12.2022 4 z 5

Asi se ze mě žádná velká fanynka Paoliniho nestane. Druhý díl se mi líbil o trošku více než první, ale stále je to spíše průměrná fantasy.
Na to jak je kniha obsáhlá, se toho v ní zas tolik nestane. Očekávala bych větší spád a více akce. Navíc děj je celkem předvídatelný. Ubrat 200 stran určitě by byla kniha lepší. Nejvíc se mi asi líbil příběh Rorana.
Hvězdičku navíc přidávám za audioknižní podobu, kterou fantasticky načetl Martin Stránský.

medvídě
medvídě
04.12.2022 4 z 5

Jak je kniha objemná, tak mám pocit, že se tam toho stalo málo i hodně zároveň. Neměla jsem nejmenší problém se do příběhu naplno ponořit a spolu s hrdiny zjistit další nové skutečnosti, které jim až doposud byly skryty. Na jednu stranu lituji, že se nezfilmovali i pokračování, ale na druhou stranu je mi jasný důvod – neměli by pořádně na co navázat a museli by to až příliš pozměnit.
PS: Před Safirou by se měl schovat všechen alkohol :D

Laerry
Laerry
25.11.2022 5 z 5

Druhý díl pokračuje přesně tam, kde skončil ten první a dál sleduje Eragonův postupný přerod z obyčejného chlapce v plnohodnotného Dračího jezdce. Velkou část knihy se tak učí od elfů vše potřebné a na akci dochází sporadicky. Přesto děj svižně uplývá a nejvíce mě fascinovaly právě ty chvíle, kdy je Eragon v učení. Filozofické debaty o životě, smrti a veškeré existenci dávají najevo, že se Paoliny v té době zabýval vlastními studii, které mi dost připomněly mé vlastní zkušenosti s filosofií na vysoké škole. Díky tomu se nejedná o cíleně dětskou literaturu, ale o vyspělejší fantasy, která je určena staršímu publiku. Což může být i důvodem, proč může být celá série o Dračích jezdcích těžce stravitelná pro děti či náctileté, jelikož obsahuje zdlouhavé popisy krajiny i děje, rozvláčné úvahy - a celkově je to dost dlouhá knížka. Ale skvělá knížka.

Debbra
Debbra
19.10.2022 2 z 5

Druhý díl se opravdu táhl. Eragonův výcvik byl opravdu velmi podrobně popsán, až zbytečně. Roranův příběh nebyl špatný, ale nejvíce mě bavil příběh Nasuady. Za mě bylo nejlepší posledních padesát stran knihy, protože tam se opravdu něco dělo.

jana5868
jana5868
27.09.2022 2 z 5

Eragonuv příběh ztratil jiskru, NIC se tam neděje, nevím, jestli doposlouchám. zbytečné popisy každé nové kytky ve dvou jazycích, řešení úcty a pokory, ale moc to nedává smysl. Rozjela se Roranova linka, ta jediná mě u knihy drží. PS: omlouvám se Stephenu Kingovi, když jsem o něm tvrdila, že je příliš popisný. Tohle je příliš popisné.

rycccy
rycccy
19.08.2022 4 z 5

Knihu jsem četl opravdu dlouho. Několikrát odkládal a pak se zase k ní vracel, a tak pořádně do kola. Kniha byla zajímavá, ale ve smyslu toho, jak se Eragon učil a učil a poznával své nově nabité schopnosti. Jediným držákem celé knihy byli kapitoly kdy se příběh zaobíral Roranem, tam se aspoň něco dělo. Přepadalo mě zoufalství, jelikož jsem si po přečtení první knihy koupil celou sérii – jak jsem byl unešený z Eragona. Teď nemám vůbec chuť číst dál třetí díl, ale knihy už je mám doma, tak to zkusím. Prostě kniha Eldest se mi zdála nudná.

Artemis886
Artemis886
18.08.2022 5 z 5

Upřímně řečeno bylo to něco neobyčejného. Děj byl hladký nikde se nezadrhával, střídal rytmus z poklidnějšího do více rychlejšího, ale jakmile se začtete přijde vám to normální. A ten konec...nevím co bych měla říct, jen možná to, že mě to dohnalo k slzám jak smutku tak štěstí. Doufám že pokračování neztratí svoje kouzlo...

brunettlibrary
brunettlibrary
15.08.2022 4 z 5

Kniha má v sobě zajímavý děj, který je stejně dobrý jako v prvním díle. V tak dlouhé knize najdete pasáže, které jsou nudnější nebo naopak akčnější - ale to už tak prostě je. Styl autora je skvělý a postavy je vyvíjí tím správným směrem. Jsme s knihou spokojená a těším se na další (předposlední) díl.

KorryBeaters
KorryBeaters
29.05.2022 5 z 5

(SPOILER) wow. prostě wow! úžasný druhý díl, který si udržel stejnou úroveň jako předešlý. miluji elfy, tak jsem ji užívala žití s nimi. máme možnost poznat rozsah kouzel a sledovat Eragona při jejich učení. vidíme také příběh z úhlu Rorana, což mě někdy místy nezaujalo tak moc, jako linie Eragona, ale i tak je to poutavé počteníčko. a co se týče Aryii…:D

anys3739
anys3739
23.05.2022 3 z 5

První díl super, ale u druhého dílu jsem měla problém donutit se ho dočíst. Přišlo mi to dlouhé, táhlé, zbytečně detailní. Tzv. unuděna a přehlcena zbytečnými podrobnostmi. Díl by se zvládnul stáhnout na polovinu obsahu.
Jinak zajímavé téma s potencionálem. Děj vtáhne, střídání vyprávění postav naprosto perfektní. Kniha se mi líbila, jen kdyby to autor opravdu sesekal na polovinu, bylo by to daleko čtivější a zajímavější.

Skodinka89
Skodinka89
17.05.2022 2 z 5

Hlavní hrdina získává nutné informace, aby obstál v chystaném souboji se záporákem.
Chvilama knížka nudila a poté zaujala. Takže dávám neutrální hodnocení.

punkgirl97
punkgirl97
08.04.2022 4 z 5

Do příběhu se nám připojuje i pohled Rorana, bratrance Eragona, jež zůstal spolu s dalším lidmi v Carvahalu na pospas všemu zlému.

Eragonův příběh pokračuje přesně tam, kde v prvním skončím, což je skvělý hned se ponoříte do příběhu. Konečně v knize poznáváme více trpaslíky, hlavně teda Orika a pak také elfy! Ty poznáváme trochu víc i to jak žijí a celkově odhalíme pár jejich tajemství.

To se týká postavy Rorana tak ten je naprosto skvělý. Žeru ho! Když něco chce, prostě si za tím jde. Zejména jeden jeho velký čin, na které se napojuje mnoho dalších. Postava rozhodně stojí za pozornost. Líbí se mi proměna jak Rorana tak Eragona, která je už daleko více zřetelná než v prvním díle.

Nebojte budou tam boje a ne tedy jeden, takže rozhodně se máte na co těšit.

KodalSa
KodalSa
19.03.2022 3 z 5

Tohle je asi moje chyba. Tenhle díl se mi dostal do rukou dřív než Eragon, takže jsem si ho nemohla asi pořádně užít. Děj mi připadal trochu rozvláčný, zdlouhavý a chvílema jsem se trochu ztrácela. Ale dám šanci i prvnímu dílu.

michaela3542
michaela3542
16.03.2022 5 z 5

Tento díl je více o vnitřním dospívání a porozumnění. Přečetla jsem stejně rychle jako první díl.

Barakoudel
Barakoudel
27.01.2022 5 z 5

Líbí se mi, jak v Eldestu Eragon vnitřně roste, vyspívá a učí se. Podobně se mi líbilo i učení Hraničářova učně u jeho Mistra. Stejně tak se mi líbí, že kniha nahlíží na svět také Roranovýma očima a vypráví jeho putování.

Monisek.B
Monisek.B
25.12.2021 4 z 5

Eragonovo uceni v Elesmere mi prislo nudne, ale jinak je to v zasade dost fajn :-) Zvrat na konci jsem tak trosku cekala, ale stejne me dost prekvapil!