Silmarillion

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/silmarillion-VYZ-286.png 4.42211

Pán prstenů

Literatura světová, Fantasy, Mytologie
Vydáno, Argo

The Silmarillion, 1977

Kniha Silmarillion

amejzlík

Na knihu jsem se nesmírně těšila a velmi mne bavila. Dověděla jsem se mnoho o historii a vzniku Středozemě. Tolkienův svět mě fascinuje a baví. Každý návrat do něj je pro mne ohromným zážitkem. Dějiny elfů, lidí a jiných bytostí ve Středozemi mne pohltily. Užívala jsem si každou stranu a měla pocit jako by mi Středozemi vypravovala sama Paní Galadriel.

AnselmaAlois

Na tuto knihu jsem se těšila a zároveň se jí trochu obávala. Spousta uživatelů níže totiž knihu hodnotí jako těžce stravitelnou, ba dokonce k ukousání nudnou.

Naštěstí jsem se bála zbytečně, kniha mě uchvátila hned na první straně. Je to skvělé dílo které dává všem dosavadním Tolkienovým knihám nečekanou hloubku a promyšlenost, najednou vidíme že Středozem a její hrdinové nevznikli jen tak "lusknutím prstů", ale že za jejich zrodem stála léta práce, vymýšlení a pečlivého dosazování letopočtů, a to vše je natolik přesvědčivě udělané, že máte při čtení pocit, jako by Arda opravdu existovala, jako by byla tak skutečná, jako je skutečná naše zem.
Doporučuji všem, kteří byste chtěli nahlédnout hlouběji do autorových myšlenek a přímo do srdce jeho bájného světa, poznat jeho trnitou historii, impozantní místa a hrdiny ze slavných pověstí.

Luigi1

Někdy jsem se strácel v těch údajích a iformacích.Zajímavé,kromě jiného bylo čtení o prstenech.Jen mě tam zarazilo to,že je rozdílné pojetí o posledním prstenu.Doporučuji.

Atuin

Tato kniha je pro mne jako celý Tolkien neuvěřitelný ranhojič. Seznámila jsem se s ní ( jako s celým Tolkienem) v době když mi bylo náct a bylo to tehdy pro mě zjevení. Od té doby jsem pána autora nedala z ruky, v podstatě. Bylo to pro mě tak nové, jiné a krásné, že vždy když knihu čtu zapadnu do neuvěřitelného vzpomínání. Dojmy jsou vždy nové a rozsáhlejší a zároveň stejně teplé a komfortní, je to přesně zóna kterou kolem mě Tolkien vybudoval jak ochranný val. Doporučuji. Je to opravdová slast.

Andi

Podivila jsem se, že knížku už dávno nemám uloženou ve vlastním seznamu TOP knih. Jak se to mohlo stát? Takový must-read pro fanoušky Středozemě, povedené a pěkné čtení.

R47

Uznávám, že je úžasné, jak komplexní svět JRRT stvořil. Ale on nebo nakladatel moc dobře věděli, že tohle nemá u lidí šanci. Je to hlavně pro totální fanoušky LOTRa. Pokud něco, líbil se mi možná začátek. Vlastně ještě před Silmarily. Z těch věcí, co vyšly po smrti JRRT mě bavil jenom Pád Gondolinu.

Arcticus

Viem si predstaviť, že Silmarillion mnohí po pár stranách znechutene zatvoria a vrátia sa k nemu iba s veľkou dávkou sebazaprenia, alebo sa už nevrátia vôbec.

Ja som však z tých, pre ktorých sa čítanie Silmarillionu stalo úžasnou cestou do fantastického sveta, v ktorom moja predstavivosť a fantázia pracovali naplno. Tú správnu atmosféru príbehov dotvárajú ilustrácie Teda Nasmitha, kvôli ktorým som pri kúpe knižky dal prednosť českej pred slovenskou verziou. Priložená mapka Beleriandu pomáha zorientovať sa v priestore, kde sa dej odohráva a aj po tom, ako som si jeho oblasti osvojil som neraz pri čítaní sledoval na mape kde sa to čo práve čítam odohráva. Možno by som ešte uvítal i mapu Valinoru, ktorú som si aspoň našiel a vytlačil z internetu.
Nechcem spoilerovať, nebudem preto bližšie písať o jednotlivých príbehoch, no milovníci fantasy a duše romantické si bezpochyby prídu na svoje. Dozvedáme sa ako sa všetko to, čo vyvrcholilo v Pánovi prsteňov vlastne začalo. Od stvorenia sveta, až po pre mnohých dobre známy príbeh Bilba a Froda. Prežívame všetky tie dobré i zlé časy Stredozeme (ale i Valinoru), v ktorých je vždy vyzdvihnutý nejaký príbeh, ktorý mal pre ďalšie udalosti veľký význam. Práve týmito spolu častokrát súvisiacimi a na seba nadväzujúcimi drobnými príbehmi sa utvára osud a ďalšie smerovanie celej Stredozeme.
Odveký boj dobra so zlom, šťastné i tragické osudy hrdinov, láska, zrada, pýcha, závisť či veľké skutky a epické bitky. O tom všetkom je Silmarillion, ktorý si určite po krátkom čase prečítam znovu a vlastne sa pýtam sám seba, prečo som ho neprečítal už dávno :)

A pre tých, ktorí sa možno trošku obávajú, áno je tam mnoho mien, mnoho hrdinov a názvov, ale keď sa človek začíta tak sa v tom dokáže po čase zorientovať. Navyše priložená mapka Beleriandu, menný register na konci knihy a rodostromy postáv pomôžu veľmi rýchlo pripomenúť si to, čo sme možno po niekoľkých stranách zabudli.
Možno malá rada pri listovaní abecedného zoznamu mien nečítať informáciu o postave až do konca - dozviete sa tak nechcene ako postava umrela ešte skôr než sa k tomu dočítate :)

Usire

Jak to všechno vzniklo? Co bylo dál? Odkud byli? To jsou otázky po přečtení Hobita či trilogie Pána prstenů mnoha z nás. Tato kniha na mnoho odpoví a přidá mnoho dalšího.