Silmarillion

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět.
Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/286/silmarillion-VYZ-286.png 4.41573

Pán prstenů

The Silmarillion (1977)

Romány, Fantasy
Vydáno:, Argo

vejmel

Jsou to originální variace na povětšinou severskou mytologii, ale jsou naprosto kouzelné. Podle komentářů se většině lidí nejvíc líbí příběh Berena a Lúthien, já na příběhy o velké lásce moc nejsem, mě spíše oslovil příběh Túrina.
Při popisech bitev má duše militaristy přímo zaplesala.
Marně přemýšlím, co je vlastně na téhle knize špatně.

david6817

Časť o Berenovi a Lúthien pre mňa najlepšia kapitola tejto krásnej knižky.

Archie

Krasne a tragicke, sem tam i poucne pribehy. Kouzelny zrod Ardy, pavoucnice Ungoliat, upadek Melkora, Sauron v podobe upira, zlaty drak Glaurung. Hrdinove jako Finrod, Feanor ci Luthien a Beren. Pribehy Valar, pad Numenoru, skryty Gondolin, Temny elf, zrod vzacnych silmarilu, ukovani prstenu. Strasna spousta krasy, ktera se da, postupnych listovanim, treba i letmym navratem k jednomu z pribehu, nasavat prakticky do nekonecna. Tohle proste neni akcni roman, je to spise epicka encyklopedie, soubor baji, zapis historika. A pokud se k Silmarillionu pristupuje s patricnym uvedomenim, jedna se o nadhernou, magickou studnici fantastiky, ktera nema ve svem zpracovanim obdoby. Klanim se a od ted se Silmarillion uz naporad.

puml

Velice stručně: pro mě osobně nejlepší dílo Tolkiena.

Čtení:
1. jaro 2003
2. červen? 2012
3. červenec 2017

damte

Nemáte rádi tento svět? Zdá se vám plný zkaženosti a zla? Nevadí! Přečtěte si Silmarillion a ponořte se do světa ještě horšího a drsnějšího! Ale přesto se vám z něho nebude chtít vrátit, neboť skýtá úžasnou atmosféru, mytologii, legendy i historii. Chcete vědět co bylo před Pánem prstenů či Hobitem? Dozvíte se možná až příliš; tolik, že se z vás pravděpodobně stane další fanatický tolkienofil. Hledáte netradiční náboženství? Výborně staňte se vyznavači Velkého Ilúvatara a vaší Knihou budiž Silmarillion! Chcete si prostě přečíst jen výbornou knížku? Rozhodně neprohloupíte.

Silmarillion zkrátka zahrnuje mnoho rovin a dimenzí, zdaleka to není pouhopouhý románek. Silmarillion je brána do Ardy. Do nejúžasnějšího světa, který kdy lidská mysl stvořila.

Nechť při vás stojí Ilúvatar.

Romžiry

Velmi složitá kniha. Spousta jmen, temnoty.

Charlie119

Výborná kniha. Je ale dosti spletitá a já ji byl schopen plně docenit až napotřetí. :-)
Přesto, pokud má někdo zdolána díla jako Hobit nebo Pán prstenů a má chuť objevovat, mohu jen doporučit.

elenai

Má nejoblíbenější kniha od Tolkiena. Je nejepičtější, nejrozsáhlejší a také nejsmutnější. Obsahuje plno úžasných příběhů a taky ukazuje, že i elfové mají spoustu kostlivců ve skříni. Ráda se ke knize vracím, pokaždé k nějakému jinému příběhu, ale nejčastěji asi k Túrinovi a Tuorovi. A když to tak píšu a vzpomínám, mám chuť si zase Silmarillion vytáhnout z knihovny... Ano, jdu na to! *IN LOVE*

jahex

Silmarillion je jediná Tolkienova kniha, která se mi nečetla nejlépe. To ovšem neznamená, že se mi nelíbila. Naopak. Jen jsem si ji musel přečíst aspoň 3x, než jsem pochopil všechny vztahy, všechny postavy, že v tomhle příběhu je to, co se potom objeví v tomhle... Prostě že je to dokonale promyšlený svět, který mě nikdy nepřestane udivovat a překvapovat. Miluju Tolkiena!!!!

Dacky94

Složitá knížka, jsem však rád, že jsem u ní vydržel. Jednoho dne se k ní určitě vrátím...

Phyl

V popředí toho ohně šel Glaurung, otec draků, v celé své síle; v jeho průvodu byli balrogové... Člověk má tak neskutečnou radost při čtení každého řádku, že musí každou hodinu měnit trenky pomalu tvrdnoucí, zasychajícím ejakulátem. Jestli jsem dal sérii Pán prstenů 168 bodů z 10, tak Silmarillion jich dostane dvakrát tolik, a přesto to není dost, na to abych dokázal vystihnout jeho výjimečnost, skvost, krásu...

Mety15

Kniha mne velmi bavila.

alexvera

Miluji Pána prstenů ... po přečtení Silmarillionu jej miluji stejně ale Silmarillion ještě víc. Tato Bible Středozemě si mě získala hned na první přečtení. Samotné stvoření mého nejoblíbenějšího fantasy světa, kouzelné stromy nahrazující Slunce a Měsíc. A hlavně příběh o Berennovi a Lúthien, po jehož přečtení jsou Aragorn s Arwen mnohem méně kouzelní a Sauron působí vedle Melkora jen jako hravé štěně. Krásné shrnutí dějin Středozemě které mi vysvětlilo mnoho věcí na které v Pánu prstenů nebylo místo.

eva-lupen

Tak jsem se tím konečně prokousala :-). Je to opravdu dost náročné čtení se spoustou postav a jmen, v nichž se člověk lehce ztratí. Taková trochu bible a naučná historie Středozemě pro ty, kteří chtějí znát podstatu a důvot toho, co se dělo v Hobitovi a Pánu prstenů. Rozhodně to není žádný román, takže vlastně trochu nuda. Mám ilustrované vydání, ale obrázky jsou tam tak nesmyslně zařazené, že mne to spíš rozčilovalo než potěšilo.

Lokina

Na tuto knihu měl by být člověk trochu starší. Já kdybych ji měla číst ve svých čtrnácti-patnácti letech, asi by mě nebavila. Je tam tak hrozně moc jmen, událostí, popisů, knihu jsem četla pomalu, něco jsem musela číst dvakrát. Ale jakožto fanoušek Středozemě, mi tahle záležitost nemohla uniknout a já jsem ráda, že jsem měla možnost seznámit se se vznikem kouzelné Středozemě.

PatSandor

Pro mně NEJ série žánru fantasy - hodnotím celou Středozem. Dostala mně hned při prvním přečtení. Propadl jsem Středozemi a celá série má speciální místo v knihovně.

lucmat

Naprosto P E R F E K T N Í!!! Moc se mi líbilo, super kniha pro všechny fandy Středozemě :-D

Monique201

Nejgeniálnější dílo. Jsem ráda, že jsem jej četla po Hobitovi a Pánovi prstenů, protože bylo snazší orientovat se a doplňovala jsem si informace, které mi předtím chyběly nebo jsem je při čtení nepostřehla (původ a rody elfů, lidí, Valinor, vznik prstenů...). Nikdy bych tuto knihu neoznačila za nejnudnější, jak to dělají ti, kteří čekají klasickou beletrii. Silmarillion je studnice vědění o Ardě s pasážemi popisnými, ale i příběhy, které pro Středozemi, jako ji známe z Pána prstenů, mají obrovský význam. Nelze popsat pocit blaženosti, který jsem při čtení cítila. Úctu k Valar a vznešeným elfům, městům, která postavili a věcem, které vykonali a zpívá se o nich v písních. Ihned bych si chtěla knihu přečíst znova, a nejspíš to taky udělám.

Anet1994

Neskutečně nudná kniha :-( asi jsem si od toho moc slibovala. Veliké množství různých jmen mě akorát mátlo a často jsem už nevěděla kdo je kdo. Stejně tak zdlouhavé popisy krajiny byly úplně zbytečné a nudné. I přesto se zde však našlo pár částí, které byly napínavé...

GandalfŠedý
29.12.2016

Mé nejoblíbenější příběhy jsou O Berenovi a Lúthien a O pádu Gondolinu.
Jinak myslím, že každý si tu najde ten oblíbený.
Jako celek je to prostě další Tolkienovo dílo, což vypovídá samo o sobě. Jen si říkám, jak by Silmarillion vypadal, kdyby ho pan Tolkien stihl dopsat celý, v podobě, jakou si sám představoval.

Alex.Barunka
04.12.2016

Silmarillion má obrovskou výhodu v tom, že jej můžete číst kolikrát chcete, ale stejně v něm najdete něco, co vám předtím uniklo.

Pavluška33
02.12.2016

Náročné....kniha, která se nedá ani tak číst, jako spíš studovat. Mockrát jsem se vracela o několik stránek dál, abych si utřídila všechny postavy a události. Neskutečné, kam fantazie některých osobností (nelze říct jinak) sahá.

jakub6611
30.11.2016

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

SONP
11.11.2016

Skvělé, ale Silmarillion určitě není pro každého, a dokonce ani hardcore fanoušek nemusí být nadšen. Nicméně v této knize se čtenář opravdu může dostat pod kůži všem těm báječným mýtům Středozemě, které v Pánovi prstenů byly jen tak nakousnuty. V komentářích se hodně hovoří o "Bibli" Středozemě, ale to je snad jen prvních pár kapitol (nebo lépe řečeno zpěvů) knihy, které pojednávají o tom, kterak Ilúvatar stvořil Středozemi a jak procitli její obyvatelé. Další části už jsou spíš hrdinskou mytologií s odpadlíky úmyslnými (Melkor) i tragickými (Feänor) ve stylu severských nebo řeckých bájí. S biblí mají společného snad jen tolik, že bez poznámkového aparátu se průměrný čtenář ztratí ve všech těch elfských jménech, které mají snad z 50% tendence začínat na "Fin", A to ještě počkejte, až procitnou lidé, kteří mají oproti elfům jepičí život a tudíž je jejich rodokmen ještě o mnoho složitější. Vše uzavírá příběh o pádu Númenoru, ve kterém se lidé vybarví do podoby, ve které je známe dnes (a není to zrovna moc lichotivé), a nakonec krátké shrnutí toho, co se stalo před a v souvislosti s příběhem, který známe z Pána Prstenů.

Při čtení mi hodně pomáhaly dostupní online zdroje, zejména mapy. Kvalita map přímo v knize (mám své původní teenage vydání z 90. let) totiž není nic moc a na webu jsou opravdu skvělé a detailní mapy nejen Beleríandu, ale i Amanu, kde se nachází Valinor. A kdo má horší obrazovou představivost jako já, může si vyhledat, jak si různí umělci představují Thangorodrim nebo Nargothrond. Zkrátka i v moderní době má Silmarillion co nabídnout. 110%!

TheTara18
09.11.2016

Kniha Silmarillion od pana J.R.R. Tolkiena podtrhuje excelentní tvorbu, kterou se autor prezentoval. Stvoření světa od samého počátku a popsání průběhu budování světa, toto obsahuje kniha Silmarillion. Kniha vypráví o tom, jak vznikla Středozem, jak vznikli elfové, trpaslíci a lidé. Dočteme se zde o mnoha hrdinech, kteří zde byli mnohem dříve, než se narodili hrdinové z Pána prstenů, také se dozvíme, že před Sauronem zde byl jiný temný pán, který byl daleko strašlivější a mocnější. Vyskytuje se zde mnoho postav, proto jsem velmi uvítal rodokmeny na konci knihy. Mně osobně se nejvíce líbila kapitola O Maeglinovi. Nelze hodnotit jinak než pěti hvězdami. Opravdu vynikající kniha, kterou doporučuji přečíst.

Terien
29.10.2016

Miluju tuhle knihu :), vždy když se řekne fantasy, představím si Silmarillion.

Rád se toulám po Valinoru a obdivuji stromy Telperion a Laurelin a sleduji jejich záři. Rád navštěvuji Nargothrond v době Finroda Felagunda, patrně nejlaskavějšího z elfů. Mrzí mě pýcha zručného Fëanora a že naslouchal Melkorovi(budoucím Morgothovi) a co vše tím způsobil. čtu o Berenovi Lúthien, Hůrinovi a jeho dětěch. Čtu o zlu co napáchal Morgoth či jeho největší přisluhovač Sauron. A tak dále :) je tam toho moc, děj je proto psán spíše popisně, z povzdálí a nijak rozvláčně, ale stojí to za to.

Kniha začíná vytvořením světa Středozemě, stvoření tam prvních elfů končí jejich posledním odchodem na západ do země bohů Valinoru. Kniha o říších elfů, poté lidí a trpaslíků. Kniha o věčném boji se zlem a nenávistí, o tvoření krásy, ale i o ničení a křivdách.

Zpočátku asi těžké čtení. Moc jmen a rodů, ale v mém vydání byla přítomna mapa a vzadu,rejstřík, rodové stromy elfů a prvních lidí a slovník elfštiny :) čili to dost pomohlo.

Malefisto
23.10.2016

Hobita a Pána prstenů jsem četl před víc jak 15ti lety. Sic jsem to celkem nadšeně přelouskal ale nedal jsem si okolnosti a celý příběh moc do spojitosti. Proto jsem se rozhodl skoro ve 30 letech si dílo Tolkiena pročíst pořádně. A začal jsem od základů, tedy touto knihou. První byl pokus Silmarillion zhruba po stranu 100. Zase jsem však nic nechápal. Proto jsem začal znovu s pomocí map, encyklopedie, internetu a rodových stromů. Najednou se mi informace začaly spojovat a otevřel se úžasný a velmi propracovaný svět, kterému když dopřejete trochu času, Vás absolutně pohltí a uhrane. Skvělé dílo!

xelzax
03.09.2016

Složitá knížka, ale kdo miluje Tolkiena, rád se tím prokouše :)

farao14
02.09.2016

Hodně, ale opravdu hodně jmen a zeměpisných pojmů, až se v tom nedalo vyznat. Hodně matoucí a chvílemi jsem v to měl guláš. Plus vidím v tom, že se čtenář dočte něco o minulosti a historii Strědozemě.

Kris12
22.08.2016

Krásná kniha, příběhy v ní jsou skvělé například Beren a Lúthien se mi velmi líbila. Určitě je dobré si knihu přečíst, dozvíte se spoustu zajímavých detailů. A přiložená mapka je skvělá, pomáhá orientovat se při čtení.