Silmarillion

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající se v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Maiar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: Akallabeth (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů. Text Silmarillionu je beze zbytku dílem J. R. R. Tolkiena, vydání se však dočkal až po spisovatelově smrti. Největší zásluhu na jeho uveřejnění má autorův syn Christopher....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286/big_silmarillion-VYZ-286.png 4.42417

Pán prstenů

Literatura světová, Fantasy, Mytologie

Vydáno: , Argo

The Silmarillion, 1977

Kniha Silmarillion

SadUnicorn

Tak tohle bylo něco. Ještě nikdy jsem nečetla něco tak komplexního v jedné knize. Protože již od dětství jsem fanouškem Pána prstenů, měla jsem tuhle knihu na seznamu už dlouho, ale myslím, že k ní musí každý dozrát a nutit se do toho nelze. A jsem ráda, že už jsem dozrála, protože to byl zážitek.
Dílo je plné složitých jmen postav (ve kterých jsem se k vlastnímu překvapení poměrně dobře orientovala) a míst (ve kterých jsem se absolutně vůbec neorientovala). Ale jakmile jsem do toho trochu pronikla, vyprávění mě tak bavilo, že nešlo přestat. A teď mám chuť si znovu přečíst Hobita a Pána prstenů. Všechna ta mytologie byla tak dobře a nenásilně napsána do jednoho skvělého eposu. Zdá se mi až neuvěřitelné, že jedna lidská mysl zvládla vytvořit tak obsáhlé a komplexní dílo bez nějakých viditelných chyb a mezer v příběhu. To není jen příběh. Je to celá historie jednoho světa. Přestože kniha může působit skoro jako učebnice historie, za přečtení rozhodně stojí. Dává celému známému příběhu Pána prstenů jiný rozměr a detailní pozadí.
Doporučuji všem fanouškům, ale nenuťte se do toho. Až dozrajete, přijdete tomu na chuť sami.

Peťulka3

Hezky ucelený pohled na celou Středozemi. Tak nějak se to vše propojilo dohromady a hned je mi vše mnohem víc jasnější.

danny_21

Tato Tolkienova kniha nebo spíš Kronika byla ukrutně těžkých soustem i když věřím, že mnohým zarytým obdivovatelům splnila tajné sny. Spusta roztodivných jmen, na příběh se důraz neklade, od úvodu do světa Tolkienových příběhů, kde vypráví o počátcích světa a původu bytostí, které jej obývají až po poslední část Silmarillionu, kde jsou popsány události Druhého a Třetího věku ve Středozemi, samotné prsteny moci a pomalu se časově přiblížuje k osudům starým známým z Hobita a Pána prstenů, dávám čistý střed, co by byl Tolkien bez Petera Jacksona ? - 50 %

jeany23

Pro mě v podstatě nehodnotitelná kniha, nikdy jsem ji nedokázala přečíst. Ale hluboce smekám před panem Tolkienem, že něco tak neuvěřitelně složitého dokázal vymyslet. A taky před každým, kdo to celé dokázal přečíst a pochopit kdo je kdo.

VeruMalfoy

Pokud jste velkým fanouškem Pána prstenu, pak je pro vás tato kniha nutností. Já jsem sice knihy četla, ale za velkého fanouška se nepovažuji. Možná právě proto jsem často ztratila pozornost a musela jsem se v příběhu několikrát vracet, abych pochopila, co a jak. Ale i tak se mi kniha moc líbila. Plný počet hvězdiček jí však dát nemůžu.

Roni34
27.08.2021

Silmarillion je knihou,do které musí Tolkienův čtenář vyspět.Sama jsem knihu nejprve odložila a vrátila se k ní až za několik let.Nelituji toho.Byla to jedním slovem nádhera.Ano,je to ze začátku složité,mnoho jmen a velmi popisné (asi tak tisíckrát víc než Pán prstenů),ale to je prostě Tolkien.Dějiny světa elfů a celé Středozemě,jednotlivé příběhy hrdinů a růst Saurona, sloužícího ještě temnějšímu pánu jsou vrcholnou prací.I když je tato kniha vlastně počátek všeho,doporučuji začít pohádkově od Hobita a Pána prstenů a k Silmarillionu se propracovat.

witiko
17.08.2021

Myslím, že přirozená cesta k této knize vede od prvotní frustrace (kvůli obtížné orientaci v genealogických vztazích a geografických údajích), přes rostoucí okouzlení, které člověka povzbuzuje číst dál a dál, až k naprostému úžasu, který dává chuť se ke knize vracet a žít z ní. Je obdivuhodné, jak dokázal Tolkien mytologické motivy nejrůznějších tradic přetavit do tak uceleného a hlubokého literárního eposu, aniž by tyto motivy vyloženě kopíroval nebo sklouzával k časově podmíněné nebo významově ploché alegorii. Jeho dílo je autentické a nesmrtelné v tom, jak silně rezonuje s nejhlubšími, archetypálními vrstvami naší mysli. Pro zmírnění počátečních obtíží doporučuji genealogickou tabulku všech postav, která krásně ukazuje, jak se pramínky jednotlivých postav a jejich dílčích příběhů slévají do velkolepého finále (vkládám do Zajímavostí). Naprosto souhlasím, že pět hvězdiček je u Silmarillionu tak nějak nepřípadných. Je to zkrátka úplně jiná třída, jako by z jiného světa (snad dokonce z "přímé cesty" na Západ?), takže dejme tomu třeba 200%.

Igor1311
18.07.2021

obsiahla a podrobná kronika dejín Stredozeme s veľkým počtom mien. Zavedie nás do počiatkov až po vojnu o prsteň moci. po prvom prečítaní silmarillionu nemyslím, že si pamatám prvopočiatky stredozeme a všetky tie mená, no napriek tomu ide o vynikajúcu kroniku