Inheritance

kniha od:

Inheritance https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/110686/bmid_odkaz-dracich-jezdcu-inheritance-RGT-110686.jpg 4.4 2979
Koupit Koupit eknihu Bazar

Inheritance je čtvrtou knihou ze série Odkaz Dračích jezdců, kterou napsal Christopher Paolini. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byl Eragon pouhým klukem z chudé farmy a Safira jen modrým kamenem ležícím v hlubokém lese. Nyní se situace změnila. Eragon je dračí jezdec a zabiják stínů a Safira mocný drak, který spolu se svým jezdcem letí vstříc k definitivnímu vítězství nebo záhubě. Osud celé země spočívá na jejich bedrech. Životy tisíců lidí závisí na tom, jak si v poslední bitvě povedou. Celé dlouhé měsíce výcviků i bitev mohou všem přinést naději a život, ale stejně tak i bezednou propast ztráty, smrti a zatracení. Ten nejtěžší zápas je stále ještě čeká. Galbatorix. Budou muset najít veškerou sílu k tomu, aby svedli tuto poslední bitvu. Jestli tentokrát neuspějí, je vše navždy ztraceno. Další šance už nebude. Eragon a Safira spolu dokázali dojít dál, než se kdokoliv odvážil vůbec doufat. Ale teď musí svrhnout zlého krále z jeho trůnu, zbavit násilím zmítanou zemi tyrana a nastolit v Alagaesii znovu právo a řád. Není velká šance, že se jim to podaří. A pokud ano, jakou cenu budou muset zaplatit?... celý text

Série:

Odkaz Dračích jezdců / Odkaz Dračích jazdcov 4.


Žánr:
Literatura světová , Romány , Fantasy

Vydáno: , Fragment (ČR)
Originální název:

Inheritance , 2011


více info...

Komentáře (346)

Komentáře 346 Recenze 6

Vjeerus
Vjeerus
25.05.2023 3 z 5

Upřímně jsem ráda, že už mám tuto sérii (opět) za sebou. Knihu jsem četla hned po jejím vydání a už tehdy jsem z ní nebyla úplně nadšená, ale teď, po poslechu neskutečných 31h v podání Martina Stránského jsem hodně na vážkách mezi zklamáním a obyčejný průměr.
Přednes audioknihy je perfektní, tam nemám co vytknout a myslím, že pan Stránský z knihy vydoloval to nejlepší. Ale ani on nedokázal zachránit to, jak je kniha nadupaná vycpávkou a dějově nevýraznými až zbytečnými aspekty (haló, 3 kapitoly, jak Roran přemýšlí, jak dobýt město, nebo 2 kapitoly, jak Eragon letí na Safiře?).
Roranova linka měla začít a skončit v druhém díle, protože jeho myšlenka se smrskla na to, aby v knize byl aspoň nějaký boj. Bitvy jsou sice fajn, ale ne když v nich nevidím posun děje ani charakteru. A když jsou jediný znak vedlejší postavy.
Naopak velkým zpestřením knihy byly části Nasuady a Murtagha. Zlý bratr hlavního hrdiny mi vždy přišel charakterově nejvíc propracovaný a ze všech postav nejvyspělejší.
No a teď to obří roztrpčení a to je duo Eragon a Arya. Chápu, že autor chtěl asi poukázat na to, že po bitvě nemůžou být všichni vítězi a mít happyend, ale tady se romantická linka opravdu nepovedla a to ukončení pak působilo strašně lacině s nuceným hraním na emoce čtenáře.
I přes autorovu schopnost používat příjemný jazyk vyprávění mě stále mrzí, jak nevyužitý byl onen obávaný, obří a silný Šruikan.

Lidýsek_
Lidýsek_
21.04.2023 5 z 5

(SPOILER) Pokud se vám předchozí 3 díly líbily, tak z posledního dílu budete nadšení.
Kniha byla nabitá akcí, spousta soubojů, výprav a spousta nových tajemství a odhalení. Střídání dějových linek bylo za mě lepší než v předchozích dílech, i když mě to občas trochu naštvalo. Postavy se zde opět vyvinuly, některé dobrým jiné špatným směrem. Závěrečný souboj jsem si velice užila a s napětím jsem otáčela každou stránku. (souboj z pohledu draka mě velice nadchnul). Ale ten konec. Jakože já chápu, že nemůžou žít všichni šťastně až do smrti, ale alespoň pár postav mohlo. Také mě zamrzelo, že se nijak víc nevyvinul vztah Eragona a Aryi, už tak mi tam docela chyběla nějaká milostná zápletka. Závěrem bych řekla, že jak kniha tak celá série byla velice povedená a už se těším jak se pustím do plánovaného epilogu.


Set123
Set123
19.03.2023

a v mé duši se rozhostil klid. Konečně.

A nebylo to zase tak špatné. Poslední díl se mi nakonec líbil nejvíce, možná v očekávání jeho závěru. Zdál se mi přeci jen tak nějak nejuzrálejší, dialogy a díky nim i postavy zůstaly patetické, ale už méně, narace stala se již vcelku utříbenou a ani d dějovými zvraty jsem vlastně neměl tak nějak žádný problém. Konce nejen ve fantazy jsou vždycky obtížné. Miluji konec Zaklínače, většina lidí ho nenávidí, někomu se líbí konec Pána prstenů, jiným se zkrátka líbit nemůže. I Eragon tím trpí. Některé konce mohou být rozpačité, některé dojemné, jiné moc otevřené, jiné zdánlivě příliš těsně uzavřené. Já jsem se naučil s konci pracovat tak jak jsou, jinak bych se z toho zbláznil. A ne, tu povídkovou knihu si nepřečtu.

Nu a co víc k tomu dodat. Špatné to není, to musím, nerad uznat. Není a nikdy to nebude má oblíbená fantasy série, ale kdo ví, třeba se mi po někom jednou zasteskne a znovu si jí přečtu. Konotace série jsou mi totiž velice konkrétními a osobními. Ale teď jsem rád, že to skončilo. Poslední kniha, i přes její velikost, nebyla kupodivu tak natahovaná, jako jejích předchůdkyně, nic se tam nezdáli příliš nadbytečné, utekla tak mnohem rychleji a člověk si ji mohl více vychutnat, proto ten konec nemá ani nijak zvláštní pachuť.

Pokud bych už musel nějak zhodnotit celou sérii Víte, že se mi snad zdá lepší než Harry Potter? A to myslím v tom, v čem by Harry Potter měl být lepší, já jinak Pottera kdovíjak nemusím. Kniha vám dá chlapce, se kterým lze vyrůstat. Jistě, rámování není tak skvělé, jako u Pottera, ale to je tak všechno. Dračí jezdci kladou větší důraz na rozumné vyvážení přátelství a vlastních schopností, jsou o neustálém zlepšování, o učení se, o tréninku. Zdají se mi tak nějak zdravější. Skoro bych řekl, že je to pro děti lepčejší čtivo, než výše zmíněný Potter. Což ovšem není tak těžké.

Mohl bych tu opakovat mé výtky k autorovu psaní, ale jak jsem již zmínil v tomto dílu už tak nějak odpadly, alespoň tedy z větší částí, takže Takže už to nechám být.

Shaxx
Shaxx
09.03.2023 5 z 5

4,5*
Tak a jsme u konce.
Byla to dlouhá cesta, zvlášť pro mě, protože jsem Eragona četla kdysi v mládí, pak jsem měla dlouhou pauzu, kdy jsem nečetla a když jsem se navrátila ke čtení, nikdy na to nebyl čas, tuhle sérii dojet. Byl to můj černý puntík, nedočtená série. Pamatuju si, jak se mi moc líbil první díl. A teď, o tolik let později, těsně před třicítkou, jsem tuhle cestu s Eragonem a Safirou završila. Je to hořkosladký pocit, jako když odejde přítel a zanechá v srdci díru, jen hřejivé vzpomínky na přátelství. Protkané nostalgií na dobu, kdy jsem četla první díl. Jasně, určitě by se mi to líbilo jinak v době, kdy mi bylo náct. Ale ta nostalgie tomu dodává tu správnou šťávu.
Chápu, že hodně lidí nebylo spokojených s koncem. Já si z toho zas takovou hlavu nedělám, jednak z toho důvodu, že přijímám konec tak, jak ho autor zamýšlel a jednak proto, že jsem Inheritance dočetla ve velmi šťastné době - den poté, co Paolini oznámil novou knihu ze světa Odkazu dračích jezdců, která se bude věnovat Murtaghovi. Sdílím nadšení a radost s těmi, co na tohle čekali dvanáct let :)) Odkaz dračích jezdců je skvělá série, která má pořád co říct - i po tolika letech.

Hor89
Hor89
02.03.2023 1 z 5

Závěrečný díl Odkazu Dračích jezdců bohužel nedopadl nejlépe - děj je předvídatelný, a přestože jsou některé části hodně natahované, je závěr románu odfláklý a nedomyšlený. Závěrečná bitva moc dobrá není, střetnutí Eragona s Galbatorixem je vyrešeno opravdu blbě, a Šruikan zůstal trestuhodně nevyužitý. V podstatě jediné co na knize mohu pochválit je, že se dobře čte a propracovaný (ikdyž neoriginální) svět.

Kate3003
Kate3003
15.02.2023 4 z 5

Z posledního dílu mám poměrně rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem si ho užila stejně jako ty předchozí, ale na druhou stranu některé části byli trošku zdlouhavější a navíc ten konec. Jako proč?
Některé postavy se vyvinuly úplně jiným směrem než jsem čekala. Například, že se s krále Orrina, který mi byl v druhém díle poměrně sympatický stane taková sebestředná osoba jsem opravdu nečekala. Oproti tomu Murtagh se ukázal v tom nejlepším světle.
Občas mě rušilo přeskakování mezi jednotlivými postavami, protože když vás v tu chvíli táhne jedna linka příběhu úplně vás nezajímá co se děje jinde. Přijde mi až neuvěřitelné jak autor zvládá příběh napsat tak aby si celou dobu udržel pozornost i přesto jak dlouhý je. Bitvu mezi Galbatorixem a Eragonem jsem si asi představovala trošičku jinak, ale i to jak v příběhu proběhla bylo velmi zajímavé.
Úplný závěř příběhu byl ovšem trošku sklamaním po více stránkách. Vím, že pro všechny nemusí být konec tak úplně šťastný, ale tohle bylo takové až zbytečně moc truchlivé a zakončení té už tak velmi málo výrazné romantické linky bych si také představovala jinak.

Didi15
Didi15
09.02.2023 5 z 5

Za mě asi nejlepší díl z celé série , prostě konec takový , jak se patří . Jen závěrečný boj s Galbatorixem jsem si představovala trochu jinak . Celkově je to ale naprosto parádní dílo, které stojí za přečtení.

rakosnicek333
rakosnicek333
06.02.2023 2 z 5

(SPOILER) Upřímně nechápu to kladné hodnocení. První tři díly paráda, ale tohle bylo utrpení. Zbytečně zdlouhavé, vadilo mi, jak se neustále přeskakuje z jednoho hrdiny na druhého po zbytečně krátkých kapitolách. Závěrečný souboj - velitel nepřátelské armády pobíjí kohokoliv, kdo se mu postaví do cesty. Roran dostane nápad jak na to, potud ok, ale to co následuje...ani urgalové, ani elfové dohromady nic nesvedou, ale Roran ho prostě obejme a tím ho porazí, to jako vážně?! A pak tu máme děj po konečném zúčtování, což je jedna velká deprese. Chápu, že nemůžou být všichni šťastní, ale mohl by to být aspoň někdo. Dobře, Roran nemá důvod ke stížnostem, ale to je tak všechno. Z krále Orinna se v tomto díle stal sebestředný ochlasta, co se dokáže jen litovat a dostane za to půl dobytého území! Zatímco Arya nám tvrdí, jak chce zůstat u lidí, na konci si zvolí naprosto opačnou cestu. A to nekomentuju to, jak to jako hodlá holka všechno zvládat. A vážně nikomu nepřijde divné, že když byla Safira mladá, neunesla dva lidi a proto Brom a Eragon cestovali na koních, ale nově vylíhlé mládě zvládne tři dospělé a jedno nemluvně a ani nemrkne..? A co se táhne celou touhle knihou a neuvěřitelně mě lezlo na nervy - kouzelník je špatný, protože má moc a to není fér. Takže po 100 letech, kdy máme v Království zákaz kouzel, pro změnu budeme kouzelníky špehovat a omezovat a to rovnou formou velký bratr se dívá. Takže hlavní hrdino, díky žes nám pomohl, ale buď nám budeš dělat poslíčka a poslušného pejska v jednom nebo táhni. Celkově mi přijde, že autorovi prostě došla šťáva a potřeboval to nějak na sílu ukončit. Za mě obrovské zklamání.

Debbra
Debbra
04.02.2023 4 z 5

Knihu jsem právě dočetla a za mě je tohle nejlepší díl z celé série. Od začátku do konce se stále něco děje. Tento díl se mi opravdu četl lépe, než díl druhý. Děj se tu zbytečně netáhne a hned se jde k věci.

tomas0851
tomas0851
02.11.2022 5 z 5

Závěrečný díl série o dračích jezdcích.
Samozřejmně je zde hlavní téma draci, Alagésie a boj proti Galbatorixovi, ale další linkou, která se nám v sérii táhne je neopětovaná láska Eragona k Aríje, což příběh v některých momentech ovlivní.

Skodinka89
Skodinka89
27.07.2022 5 z 5

Cca 725 stran je opravdu výzva a člověk na startu knihy přemýšlí proč tak dlouhé, když je jasné co se bude dít. Chvilkami zdlouhavé, ale vše bylo vysvětleno. A konec byl velmi povedený což se u tohoto žánru daří málokomu.

Belanna
Belanna
26.07.2022 5 z 5

Lepší závěr této ságy nemohl být. Tentokrát mi slzy opravdu tekly. Nádherné.

Monisek.B
Monisek.B
20.06.2022

Ano, dej je opravdu zdlouhavy a rozvlacny. Ale tak nejak odpustitelny, protoze vas to proste musi bavit. Postavy sympaticke, soucitite s nimi, verite jim kazde slovo a tak nejak vas proste kazda dalsi kapitola laka a vy se od toho nemuzete odtrhnout.
Ale co ten zaver??? Tohle snad Paolinimu neodpustim.. takovy horkosladky konec si Eragon nezaslouzil. Nu, skoda... I tak ale serie super a rada na ni budu vzpominat :-)

michaela3542
michaela3542
16.03.2022 5 z 5

Všechny 4 díly jsem přímo zhltla. Nevím, kterou postavu jsem měla nejradši jestli Eragona, Rorana, Mutgartha, Safiru a nebo Nasuadu. Nevadili mi místy ani dlouhé popisy, protože čtu rychle a nemám problém přečíst 200+ stránek za den, tudíž silnější knihy s dobrým dějem radši, než ty krátké. Doufám, že se za pár let třeba ještě Paolini k Dračím jezdcům zase vrátí, já bych měla už tolik námětů na pokračování a je jedno jestli po 20 letech a nebo třeba 100 let po Eragonovo odchodu.

Barakoudel
Barakoudel
08.02.2022 5 z 5

Pro mě, čtenářku thrillerů a detektivek, byla tato tetralogie velmi příjemným otevřením se světu fantasy. Velmi si cením provázanosti kapitol a událostí, které se staly. Některé kapitoly mi přišly jako zbytečné natahování knihy, ale pro pochopení pocitů a útrap hlavních postav byly nezbytné. Za mě detailně promyšlené, velkolepé, úchvatné pohlcení příběhem. Skvělým doplňkem byl v závěru knihy odkaz na web shurtugal.com, který obsahuje naprosto trefné obrázky některých míst a zbraní, které se v příběhu objevily. Za mě jasných 5*.

radusak9806
radusak9806
15.01.2022 3 z 5

Poslechnuto jako audiokniha.
Předem říkám, že tohle byla první kniha, u které jsem věděla, že pokud ne jako audio tak nijak. Celá série má pro mne vzrůstající tendenci, ale i tak lze říci, že je to dlouhé, úmorné a konec úplně nekonečný a vlastně k čemu.
Kladné postavy sice zažívají hoře, ale vždy je situace v jejich prospěch. Z tohoto hlediska je mi stále nejvíce sympatický Roran a Murtag.
No dočetla/doposlechla jsem, sbohem a šáteček :)

Johny_H.
Johny_H.
02.01.2022 3 z 5

Tak opět zdlouhavé popisné a konec je opravdové utrpení. Nic pro někoho jako jsem já. V komentářích u Pána prstenů jsem se dozvěděl, že je kniha až moc popisná no já si toho nevšiml, ale toto je jen a jen popisné a děj je tak moc jednoduchý a předvídatelný až to kolikrát bolí. Alespoň závěrečný souboj se nedá tak dobře odhadnout.

ondra295
ondra295
08.12.2021 5 z 5

Jak jsou ty poslední díly občas trochu zklamáním, tak tady to rozhodně neplatí - opravdu skvělé zakončení celé série. Smutné, to ano, ale skvělé. Skončilo to úplně jinak, než bych čekal, ale zpětně si říkám, že to asi bylo lepší, než kdyby to byl úplný happy end. Takto to získalo určitou dávku realičnosti z běžného života. Postavy jsou vykresleny skvěle a ke konci knihy jsem úplně cítil, že neskutečně vyrostly během celé série, kterou jsem s nimi prožil. Eragon ve mně zanechal opravdu hluboký dojem a na tuto sérii vždy budu v dobrém vzpomínat.

MichaelaSess
MichaelaSess
06.12.2021 5 z 5

No fňukala jsem a je to jediná kniha z celé série kterou jsem jen 1x přečetla a jednou si poslechla ....pro velkého fandu je asi moc těžké číst nebo poslouchat konec.

KajaPet02
KajaPet02
29.11.2021 5 z 5

Interitance je velkolepé zakončení Odkazu dračích jezdců, série plné té nejvelkolepější velkoleposti. Když jsem se vrhala do čtení, čekala jsem úplně něco jiného, epický střet Eragona a Safiry s Galbatorixem a Šruikanem, vzduchem by se nesl dračí řev, ocel by řinčela o ocel, oblaka by rudě zářila ohněm, z nebe by pršela dračí krev, nakonec se to sice vyvrbilo jinak, ale vůbec ne méně velkolepě. Mnohokrát během čtení jsem měla pocit, že mi snad bouchne hlava, několikrát mě postavy málem vyděsily k smrti, když to vypadalo, že bude brzy po nich (koukám hlavně na tebe Rorane). A ani o velkolepé bitvy jsem nebyla ochuzena, našlo se jich hned několik. No a konec byl prostě wow. Murtag byl prostě borec a úplně Galbatorixe setřel. Eragon a Arya, další borci. Roran největší pán ever. Nasuada je prostě hustá. Galbatorix, záporák tak dobře napsaný, že si člověk není jistý jestli ho má nenávidět nebo milovat. Draci a jejich nekončící moudrost. Všichni byli skvělí. Za mne tohle bylo opravdu krásné a velkolepé ukončení tohoto krásného a velkolepého příběhu.

PS: Možná jsem trochu mockrát použila slovo velkolepý, ale jinak se to prostě popsat nedá.

zandu
zandu
17.11.2021 5 z 5

Tento můj komentář se týká všech dílů. Celou sérii jsem četla za uplynulých x let celkem třikrát. A dvakrát jsem ji poslouchala přes spaním, naposledy tento rok. Tuto sérii miluju, ale čím jsem starší, tím více si uvědomuji, kolik je v knihách násilí. Ano, chápu, jde o boj o moc a svrhnutí zla. I tak je to moje oblíbená série a v audioverzi chválím pana Stránského, načteno perfektně.

AnoMANder
AnoMANder
12.11.2021 4 z 5

Kniha je jedním velkým vojenskym tazenim s pár odbočkami. Autor jakoby spěchal,aby už celou sérii ukončil v tomto svazku (to kvitují)
Je vidět,že se autor už vypsal, popisy bitev u i dialogy jsou lepší, poutavejsi, přímočařejší.
Trochu jsem čekal, že některá z hlavnich kladných postav zemře (tipoval jsem Orrina). Souboj s Galbatorixem povedený, kombinace mečů i magie.
Konec se mi líbí, jiný než asi mnozí očekávali.
Celkově se série povedla.

Hakate
Hakate
30.09.2021 5 z 5

První a poslední díl - nejlepší. Skvělé ukončení série, skvělý příběh. Krásný svět.

Lokina
Lokina
17.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Poslední díl se mi líbil o něco více než předešlý, ale celkově celá série je skvělá a stojí za přečtení.
Delších popisných částí trochu ubylo, děj i přesto neubíhal tak svižně. Vykompenzovaly to výborně napsané probíhající jednotlivé bitvy. Nechyběly ani překvapivá tajemství, díky kterým Eragon porazil Galbatorixe. Po jeho porážce přišel pocit zvláštní prázdnoty. Ale bylo zajímavé si přečíst, čím postavy po válce procházejí, kam směřují jejich životy.
Osud Murtagha a Trna mě mrzel, sice přežili a i když chápu jejich odloučení od společnosti, právě jejich rozloučení s Eragonem mi přišlo nejdojemnější.
Konec je sice melancholický a čekala jsem, že Eragon se Safirou nezůstanou v Alagaesii. Přesto je to důstojné ukončení celého příběhu.

AlexandraBane
AlexandraBane
04.07.2021 4 z 5

Číst tuhle sérii před deseti lety asi bych hodnotila jinak. Z některých částí nejsem úplně nadšená a přišli mi zdlouhavý (možná že trocha zkrácení by tomu neuškodila), ale zdárně jsem dospěla ke konci. Konec se dal trochu čekat, ale přesto slzička ukápla, ale bylo jasný, že to nebude typický happy end.

Jako celek super. Nádherná propracovaná fantasy. Pokud mi to něco dalo, tak to, že opět ujíždím na dracích :D :D

KurečkaFilip
KurečkaFilip
11.06.2021 5 z 5

Nejlepší knihy, jaké jsem kdy četl. Dokonale propracovaný masivní příběh s vlastnoručně vytvořenými jazyky.

Jadla
Jadla
20.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Za mě nesmírně důstojný a zdařilý závěrečný díl. Nejen vskutku působivé vyvrcholení příběhu v bitvě o Ilireu, ale i to, jak dění zpomalí a všichni se jakoby unaveně nadechnou poté. Přijde mi to od autora odvážné, že neskončí vítězstvím, ale ještě jde malinko dál a nechá své postavy bilancovat, hledat co dál. Protože konec jednoho příběhu, je přece jen začátek dalšího, a tady je ten začátek výjimečně a vítaně naznačen.

Adrim
Adrim
15.05.2021 5 z 5

Celá tato série je nádherná a tato kniha nevybočuje.

lanaquila
lanaquila
09.03.2021 4 z 5

(SPOILER) Celá série mi prostě a jednoduše bavila. Poslouchala jsem jako audio a klobouk dolů před Stránským a jeho hlasivkami :)
Nejzvláštnější byl pocit, když Galbatorix zemřel a najednou postavy hledají nový cíl. Myslím, že tohle zažil každý a v knize je to hezky zobrazeno.
Kvůli délce netuším, zda se někdy k příběhu vrátím, ale bavilo mi to neskutečně. Po možná 2 letech poslouchání se teď náhrada hledá trochu složitěji :D
Hledala jsem fantazy oddychovku a byla jsem nadmíru spokojená. Myslím, že není třeba vždy z postav vytěžit maximum. Někdy jediné, co pro nás květina může udělat, je zemřít :)

VeruMalfoy
VeruMalfoy
04.03.2021 4 z 5

Celá série se mi moc líbila, ale tenhle poslední díl mi přišel nejslabší. Možná to bylo tím, že některé ne tak důležité pasáže jsou zbytečně natažené. Místo toho bych volila lepší vystižení zásadnějších pasáží, které mi naopak přijdou kratší. Ale třeba to je jenom můj pocit. :) Každopádně celkově jde o opravdu nádherný a propracovaný svět i příběh.

zdenka1104
zdenka1104
28.02.2021 5 z 5

Pro mě tohle byl nejlepší díl. Jen trochu konec nebyl dle mého gusta. :D

Michaela999
Michaela999
23.02.2021 4 z 5

Poslední díl se mi libil,bylo to svižné,přečteno rychle. Oproti třetímu dilu,kde bylo hodně nudných pasazi, byla tohle příjemná změna. Trochu závěr mě zklamal, ale aspoň to není sladký happyend. Když se podivam zpětně na celou sagu,trochu mě mrzí, že autor nerozvedl vice charaktery postav Aryi, Murtagha, Galbatorixe. Moc jsme se o nich nedozvěděli za celou dobu. U Orrika jsem taky čekala nějaký zvrat. Nebo nějakého Galbatorixova speha ve "skupině" jeho protivníků. Některé věci mi přišly prostě nedotazene a daly by se vice rozvést. Proste potenciál některých postav mi přišel nevyužitý. Každopádně přečteno a bavilo mě to.

Audrina
Audrina
20.01.2021 3 z 5

První díl série jsem poprvé četla v době, kdy u nás vyšel, což už je více než deset let. Až nyní jsem se ale dostala k tomu si celou sérii znovu přečíst a objevit i celé zakončení série. Bohužel pro mě zůstává po dočtení takový hořkosladký pocit. Při dočtení série jsem většinou naplněná emocemi, zde mám trochu pocit, že jsem nedostala všechno, co jsem chtěla, a že potenciál příběhu zůstal nenaplněný.
U autora mám trochu pocit, že při startu psaní své série moc nepřemýšlel nad tím, jak ho celý zakončí. Přišlo mi to takové nijaké a nelogické. Skoro celou sérii se bojuje za svržení zla, pořádně ale není vysvětleno, proč je zlo zlem, jaké má vlastně pohnutky. Příběhu by neuškodil širší záběr i na jiné postavy - za celou dobu jsem nedozvěděla nic o Arye, Murtaghovi nebo třeba Galbatorixovi. Potenciál většiny postavy navíc zůstal nevyužitý.
Celkově vnímám příběh jako milou fantasy četbu pro mladší čtenáře. V rámci svého žánru je to ale průměr.

aktijnov
aktijnov
16.01.2021 4 z 5

Na můj vkus bylo v tomto díle už příliš mnoho bitev a krve. Ale člověk to musel dočíst až do konce...

Ryšava
Ryšava
09.01.2021 4 z 5

Trvalo dlouho než jsem se ke knížce dostala... Musím říct, že mě odrazovala tloušťka knihy a taky vzpomínky, že autor vše detailně popisuje a jsou v knihách i nudné pasáže. Taky jsem věděla, jak celá sága skončí, takže mě nic nenutilo si knihu přečíst. Ale na youtube jsem narazila na audioknihy celé ságy, tak jsem si řekla, že si ji poslechnu. Musím říct, že jsem byla překvapená :-) Eldest a Brisngr mě moc nebavilo, ale Inheritance mě překvapila. Kniha byla napínavá. Bylo v ní víc akce než nudy. Líbilo se mi i jak Eragon zabil Galbatorixe. Už tak moc se mi nelíbil závěr knihy, ale je dobře, že se naplnil Eragonuv osud. Celé sérii bych dala 4*.

kristynka8396
kristynka8396
27.12.2020 5 z 5

(SPOILER) Skvělé zakončení série. Překvapení byl Murtagh, který se zamiloval do Nasuady a tím zlomil pouto ke Galbatorixovi. Ale co mě teda štve, že Eragon nebude s Aryou. :D

kimberli11
kimberli11
15.12.2020 5 z 5

Ach, tahle série. Opravdu jsem jí byla unesena. Christopher Paolini je pro mě velmi inspirativním spisovatelem. Safira s Eragonem uletěli opravdu dlouhou cestu a mě skutečně nadchlo ji společně s nimi absolvovat. Jak se z patnáctiletého chlapce a dračího mláděte stal Stínovrah, a dokonce i Královrah (po nevlastním bratrovi ;) ❤️) a ze Safiry hrdinka všech draků, opravdu fascinující vývoj postav a výborná stavba světů. Skutečně geniální série, na kterou jsem opravdu ráda narazila. Zamilovala jsem si Eragona a Safiru, Rorana, Broma, Aryu, Murtagha s Trnem (ke kterým se v této knize má láska ještě prohloubila) a další postavy. Opravdu mi tohle vše bude moct chybět. Určitě se musím podívat na další Paoliniho díla. Velmi tuto sérii doporučuji.

vladka16
vladka16
08.12.2020 5 z 5

První dva díly jsem četla a moc se mi to líbilo. Další jsem měla jako audioknihu, úplně mě to pohltilo. Úžasný přednes - čtení pana Stránského k tomu velice napomohlo.

Bybyla
Bybyla
22.11.2020 4 z 5

Tak precist tenhle dil mi trvalo nekolik mesicu. Nejak jsem se nemohla prokousat stredem...nicmene potom to nabralo spad a nakonec jsem i slzu uronila :-) Cela saga je uzasna a chapu, ze ji syn cetl opakovane.

Lea_41
Lea_41
15.11.2020 5 z 5

Konec byl takový.. zvláštní. Mrzí mě že už to skončilo.