Tolkienovy bitvy

Tolkienovo dílo je protkáno strhujícími a velkolepými bitvami. Muži proti orkům, elfové proti Sauronovi, skřeti proti trpaslíkům. Středozem byla zas a znovu svědkem bojů mezi některými z nejvýznamnějších postav, a Tolkienovy bitvy je rozebírá všechny, od legendární bitvy o Helmův žleb po zničení Železného pasu, s detailními mapami, ukazujícími terén, místo a způsob útoku jednotlivých armád. Nezbytný průvodce pro každého příznivce Tolkienova díla, který se chce dozvědět víc o jeho bitvách....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383461/tolkienovy-bitvy-hdm-383461.jpg 3.230
Fantasy, Literatura naučná, O literatuře
Vydáno, Fobos

The Battles of Tolkien, 2017

Kniha Tolkienovy bitvy

Lobakk
29.04.2020

Měkká, odolná vazba s poměrně povedenou ilustrací vypadá vcelku originálně a po zevrubném prolistování máte pocit, že si někdo dal práci, aby knížka vypadala dobře. Hodně obrázků, barva papíru, rámování stránek. Co se týče obsahu knihy, nejprve bych jej rozdělil na text a doplňující ilustraci.
Povídání jestli se tomu tak dá říkat, tak trochu připomíná Silmarillion. Což není zrovna jednoduché a záživné čtení. Pocit, že čtete alternativní vydání bible se tady trošku vrací (ostatně kniha často právě na Silmarilion odkazuje). Text je zkrátka čistě informativní a působí vzdělávacím dojmem. Odkazy na příslušné zdrojové stránky v knihách jsou snad jen k pousmání.
Další složkou knihy jsou celkem časté ilustrace. Ty už jsou o poznání povedenější, resp záživnější a celková grafika knihy je příjemná (pomineme li mapky, které jsou zkrátka obrovský fail a po několika stranách jsem je začal ignorovat). Styl kresby se mění a čerpá z mnoha zdrojů. Tak jako celá kniha.
Sečteno a podtrženo kniha poskytne jakousi kapesní příručku s daty, tabulkami a jakýmsi shrnutím analogie mezi Tolkienovou fantazií a severskými, potažmo řecko-římskými mýty. Což vám asi může ušetřit čtení několika jiných publikací. Jestli je to dobře nebo ne, nechám na každém z vás.

Nikusha
22.02.2020

Moc hezká kniha na pohled. Ať už přebal nebo ilustrace. Dokážu si představit, že až bude má dcera větší, bude mít chuť knihou listovat. Spíše na prohlížení nežli poutavé čtení.

Black54
08.07.2019

Po přečtení Tolkienových hrdinů a Silmalirionu velké zklamání. Kniha nenabízí nic nového jenom papouškuje informace z ostatních knih. Bitvy jsem si představoval úplně jinak a jejich mapy přehledu bitvy jak si představoval autor jsou k ničemu a velmi nepřehledné. Chybí zde mnoho informaci a i zde pokulhává konečná korekturu textu knihy. Hvězdu dávám za opět nádherné ilustrace i když je jich tu o poznání méně než v Hrdinech a většina ilustraci je ze starších knih. Druhou hvězdu dávám čistě z fanouškovského hlediska. Celkově kniha mě moc neoslovila a obsah knihy jsem si představoval jinak.

Knihomolová
17.06.2019

Mě se k této knize vlastně nechce ani nic moc psát. Bylo příjemné trávit večery ve světě pana Tolkiena, ale nějak výrazně mne tato kniha nenadchla. Ilustrace někdy hezké, jindy kýčovité. Obsah někdy zajímavý, jindy blabloidní. Napsat ,,popis bitvy najdete v knize Pán prstenů v kapitole XY na straně XY'' a přidat mapu ,,podle představy umělce''... to mne zrovna nepotěšilo. Jsem trochu zklamaná, měla jsem asi jiná očekávání.

jan14s
15.05.2019

Zajímavá knížka, velice graficky povedená. Čekal jsem od ni ale více popis bitev a jejich rozbor než srovnání s historií. Přesto její koupě nelituji.

Galadwen
01.05.2019

Vidím, že kniha si své čtenáře našla, ale za mne - jsou to vyhozené (nemalé) peníze.
K obsahu jsem chtěla napsat cosi velmi podobného jako Stellia pode mnou: čekala jsem, že se autor bude věnovat bitvám Středozemě (strategie, vojevůdci, použitelné grafické bitevní plány), a ne stoprvnímu omílání Tolkienových inspiračních zdrojů a evropských paralel. Zejména v části týkající se 1. věku jsou některé pasáže zcela nesrozumitelné nebo Silmarillionu přímo odporující (např. str. 66, kde odstavec o pádu Doriathu ani po desátém čtení nezačal dávat smysl) - řekla bych, že většina těchto problémů vznikla vinou překladatele (neznalého Tolkiena nebo alespoň Silmarillionu?) a redakce (drobné podivnosti jako v tabulce: rok 260 - draci útočí na Angband, to jako fakt?). D. Day konečně přečetl řadu HoME, to mu chválím, ale nestačilo to, napsal prostě jen další nic nového nepřinášející text jako spousta Tolkiena vykládajících autorů před ním.
Co se týče grafické stránky, kniha se snaží vypadat luxusně, ale na mne působí přeplácaně - příliš mnoho ilustrátorů a příliš mnoho rozdílných stylů, a výsledek, jako když pejsek a kočička vařili dort. Část obrázků je navíc recyklovaných z Dayových knih vyšlých u nás v 90. letech. Sbírám s Tolkienem související knihy zhruba od té doby, tato patří k těm slabším.

Stellia
30.04.2019

Veľmi pekná knižka. Obsahom aj po vizuálnej stránke. Len ma trošku mrzí, že autor venoval väčšiu pozornosť historickým odkazom, respektíve upozorňoval na Tolkienove obľúbené historické konflikty, ako aj na ústredných protagonistov. Od knižky, ktorá nesie v názve slovo "bitka", by som očakávala omnoho väčšie upriamenie pozornosti na stratégie, postupy boja a priebeh jednotlivých bitiek. V tomto ohľade ma to sklamalo...Škoda nevyužitej šance :(

Aki12
29.04.2019

Myslím, že věta: Nezbytná kniha pro každého fanouška Tolkiena je nejspíše nejpřesnější. Knihu si nejvíce pochválí lidé, kteří přečetli Tolkienův Silmarilion, Hobita a Pána Prstenů. TI, kteří viděli jenom Hobita a Pána Prstenů určitě kniha také nadchne, ale váhal bych, jestli se vám vyplatí si jí koupit. Já osobně jsem z knihy nadšen a i přesto, že jsem některým kapitolám nerozuměl, je hezké mít v knihovničce tak pěkně zpracovanou knihu, ke které se můžete vždy vrátit a dozvědět se tak něco nového.