BBaarča BBaarča komentáře u knih

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Moje první kniha od této autorky a musím uznat, že se mi líbila moc. To reálné vykreslení postav a jejich myšlení. Závist, pomluvy, mezigenerační rozdíly, lakota a životní těžkosti. Na jednu stranu člověk jejich jednání a chování nechápe, na druhou stranu ho to nutí zamýšlet se, a pochopit obě strany mince. Psychologicky opravdu velmi dobře zpracováno a knihu nejde brát jen jako obyčejný vesnický román. Mít časový prostor, přečtu si ji obratem znovu. Trochu se mi pletly postavy a nejsem si jistá, jestli mi díky tomu něco málo neuteklo, ale bylo to velmi čtivé a vydařené... včetně nářečí.

13.02.2020 5 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Skvěle popsané prostředí i pocity, krásný originální příběh, k zamyšlení. Připomíná mi knihy od Hosseiniho, přestože děj je úplně o nečem jiném a z jiného prostředí. Emotivní, romantické a přitom žádný slaďák...

29.07.2021 5 z 5

Mysterium tremendum Mysterium tremendum Sebastian Rainer

Kniha je opravdu velmi ZVLÁŠTNÍ a zanechala ve mně hodně smíšené pocity. Pořád se rozhoduji, jestli se mi líbila nebo ne, ale četla se velmi lehce. Za pár dní jsem měla přečteno, což už se mi dlouho nestalo. Střídaly se pasáže, které jsem hltala, ale také ty, kdy jsem měla chuť nudou přeskakovat. Ke konci se kniha hodně rozjela. Trochu jsem se ztrácela. Nevěděla jsem, co je sen, co skutečnost... co je přítomnost a co minulost, ale po začtení do kapitoly to do sebe začalo zapadat. Ke konci jsem se nemohla odrthnout a myslím, že nebude na škodu si knihu začas přečíst znovu. A pokud je pravda ta reklama okolo knihy (jako že dokument mi moc přesvědčívý nepřišel), můžeme se jen domnívat, co tím chtěl její autor říct a kolik společného s obsahem měl (nebo si to aspoň představovat... fakt mi to moc pravděpodobný nepříjde). Místy byla kniha dost brutální, ale to mně osobně nevadilo. Kniha mě určitě nalákala ke čtení detektivek a thrillerů z českého prostředí. A jo... pro čtivost a napětí uděluji 4 hvězdy.

07.07.2015 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

To hodnocení jako fakt? Za mě tedy žádný trhák. Postavy (včetně Fosterové) mi k srdci nepřirostly. Erika... detektiv, který věčně jedná v afektu a pak lituje svého chování. Zotavuje se z traumatického zážitku a je zvolena hlavním detektivem případu? Některé scény mi přišly podivné... např. když navštívila Marshe doma a spustila na jeho manželku. Možná špatný překlad... nevím, ale hodnotím jako hodně průměrnou detektivku... stejně tak námět. 93% je určitě dost nadhodnocených.

30.12.2016 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Velmi pěkné čtení podrobně se zabývající tématem, které doposud v české literatuře nenajdeme. Nečekáte-li příběh, který vás pohltí a strhne... nebudete zklamaní. Opravdu se jedná spíše o zajímavé kronikové vyprávění... já sama jsem knihu četla docela dlouho, ale přikláním to k tomu, že právě teď není úplně nejvhodnější doba a nálada na takové čtení. Z čeho mě opravdu mrazilo, tak z části o konci války, jak moc odstavců mi připomínalo všechno to, co prožíváme teď... současnou situaci a chování lidí. Pořád se máme ve srovnání velmi dobře, ale občas mě napadaly myšlenky, co a jak bude vlastně za rok, dva, tři. Některé části téměř poválečné doby byly tak vystihující současnost a vlastně aniž by autorka cokoliv tušila (což vlastně také dokládá to... kolik práce, času a rozhovorů knize věnovala). Opravdu oceňuji nápad i kvalitní a reálné zpracování. Dozvěděla jsem se spoustu nových věcí - zajímavý pro mě bylo nejen to, jak to chodilo v dolech, ale také třeba zmínka o pochodu žen pro sůl a vznik lázní Darkov. Moc sympaticky na mě působí i sama autorka. Čeká mě další díl a těším se i na třetí!

13.02.2021 4 z 5

Zimní lidé Zimní lidé Jennifer McMahon

Tohle čtení mi opravdu sedlo. Konečně něco, co se opravdu odlišuje od všech těch bestsellerů a psychologických románů. K hororu bych to úplně nepřirovnávala... spíše k fantasy thrilleru s prvky duchovna. Nápaditý, promýšlený a napínavý děj, který čtenáře vtáhne už na začátku a nezklame ani u konce. Přečteno jedním dechem.

15.01.2018 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Milý, vtipný a zároveň i smutný příběh, který se lehce čte. Ove mi byl moc sympatický, i když věřím, že potkat jej osobně, tak šílím. Kniha se mi fakt líbila, což se poslední dobou dá říct o málokteré knížce. Měla srdce. Nebýt stále narůstajícího seznamu knih ke čtení, pustím se do ní znovu, ale už teď se těším na jeho další knížku "Babička pozdravuje a omlouvá se".

28.09.2015 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Napínavá od začátku do konce. Okamžitě vtáhne do děje. Pravda - malinko přitažená za vlasy, ale tentokrát mi to vůbec nevadilo. Doporučuji všem, co se u čtení rádi bojí. Málokterá rádoby strašidelná knížka toho u mě docílí, ale tahle byla přesně podle mého gusta!

09.07.2020 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Začátek jsem přelouskávala opravdu pomalu... četla se dobře, ale pořád jsem čekala, kdy se konečně rozjede. A rozjelo se... asi na 80% přečtené knihy, ale konec stál opravdu za to. Po dlouhé době mě nějaká knížka fakt dostala. Je to úplně jiné čtení, než na jaké jsem zvyklá (styl, jakým je to psáno a vůbec příběh samotný - nápad, popis, fantazie). Rozhodně to není pohodová četba, ale kdo nečetl, určitě doporučuji. Jedna z nejlepších knih, jaké jsem četla, i když tu píši hlavně o posledních stránkách. Nenechte se odradit začátkem - bez něj by to nebylo ono. Pořád se tam něco děje, ale konec je bezkonkurenčí.

24.06.2014 5 z 5

Lazar Lazar Lars Kepler

Opět velmi čtivé a napínavé, nemohla jsem se odtrhnout a těšila se na každou další volnou chvilku, kdy budu moct ke knížce opět zase usednout. Napětím jsem nedýchala snad po celou dobu čtení (ti dva prostě umí!) Strhávám však hvězdu za překombinovaný, těžko uvěřitelný a ve finále nepropracovaný konec knihy....

30.07.2023 4 z 5

Přízraky domu Carrowů Přízraky domu Carrowů Darcy Coates

První kniha autorky Duch domu Ashburnů se mi líbila mnohem víc. Velmi dlouho mi trvalo, než jsem se do děje začetla. Neuvěřitelně se to táhlo. Asi v půlce knihy mě příběh vtáhl do děje a začal mě bavit, ale ten konec byl tak trochu úsměvný.

15.09.2020 3 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Ač mě kniha nezaujala anotací, pustila jsem se do ní. Přečteno během pár dní a musím říct, že se mi líbila že všech autorčiných knih nejvíce. A nemůžu jí nepřiznat, že vtáhne do děje a nepustí. Není to sice čtení na velké odborné úrovni (což od románu ani neočekávám), ale oceňuji tématiku padesátých let, se kterou se v knihách zase tak často nesetkáváme a celkově nápaditost celého příběhu. Bohužel mi čtení docela dost kazily gramatické, ale hlavně obsahové chyby, které opravdu bijí do očí, a to v těchto případech většinou přimhouřím oči.

25.02.2020 4 z 5

Mami, kdy už konečně umřeš? Mami, kdy už konečně umřeš? Martina Rosenberg

Kniha se četla dobře, ale přišlo mi to spíše jako autorčino fňukání, než upřímnost. Samozřejmě jsem si vědoma toho, jak je psychicky náročné starat se o člověka trpícího demencí, ale doposud je spousta lidí, kteří se o své nemocné rodiče starají sami, bez pomoci pečovatelské služby a kompletně jim to rozhodí život. Opravdu mi to přišlo místy až přes čáru a autorka na mě bohužel občas působila bezcitně.

31.08.2018 1 z 5

Čtivá kniha na jediný večer, ale od příjezdu hrdinky do Irska se hvězdičky v hodnocení pomalu propadaly dolů. Na můj vkus trochu přeslazené, nereálné, postavy ne moc sympatické. Když už jsem si říkala, že nejhorší jsem přečetla a pominu tu přeslazenost, bude to docela průměrné čtení, přijela Megan a následoval další propad. Reakce Edwarda, následující doprošování Diane a ten konec? No, ne že by si ho Edward nezasloužil. Krásná obálka i název, který s knihou bohužel nemá nic společného. Na tři hvězdy to fakt nebylo.

25.03.2017 2 z 5

Hodinky Hodinky Veronika Jonešová

Z počátku jsem pociťovala zklamání. Příběh mě moc nebavil... moje očekávání byla nejspíš jiná a reálnost příběhu v některých částech značně pokulhávala. Po měsíci jsem se odhodlala dočíst poslední třetinu a malinko jsem přehodnotila. Pasáže s Jamesem a focením byly skvělé, procítěné a toto umění mi více přiblížily...

19.09.2021 3 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Čtivé... ale očekávání byla jiná. Postavy a jejich smýšlení mi vůbec nebyly sympatické. Neurazí, nenadchne.

21.02.2021 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Tahle knížka mě opravdu bavila. Vyústění děje je sice trochu předvídatelné... tušila jsem ho už asi od první třetiny, pořád tam však bylo to "ale". Ta knížka je fakt čtivá, vtipná, napínavá, dotáhnutá dokonce tak, aby nezklamala. Těšila jsem se z každé kapitoly a hlavní postavy mi byly moc sympatické... nejvíce jsem si oblíbila Madeline. Je to moje první čtení od této autorky a určitě ne poslední.

21.09.2017

Dobře se dívej Dobře se dívej James Carol

Po Polámaných panenkách, spíše zklamání. Příběh se nevěřitelně táhl, pořád se odbočovalo někam jinam. Winter, který si mě v první knize ihned získal, mi byl tentokrát kolikrát protivný a i závěr byl sice napínavý, ale překombinovaný. A když tak koukám na hodnocení Oběti, tak nevím, jestli se do ní pouštět... a přitom Polámané panenky postavil tak vysoko. No, uvidíme... rozhodně nezavrhuji, číst se to dalo a četla jsem i horší.

17.04.2017 3 z 5

Podivná hra Podivná hra Zuzana Pospíšilová

Kniha, která stojí za přečtení. Napínavá, čtivá, nebyla místa, která by chvilku nudila. Na druhou stranu mi v románu chyběly základní popisné údaje jako věk postav, dětí, místo kde bydleli, kam jezdili na hory. Kdyby byl děj zasazený na nějaké konktrétní místo, užila bych si příběh o trochu víc, ale oproti detektivkám cizích autorů to zase mělo spád a nebyly tam žádné zbytečné odbočky. Myslím, že do psychologie hlavní hrdinky by se dalo o trochu více vcítit... moc jsem pocitům bezmoci nevěřila, ale popis typické české rodiny hodnotím na jedničku. Trochu mě zklamal nečekaný konec... rychlý a hlavně z části nedořešený. Na prvotinu pro dospělé ale dobré čtení. S dcerou rády čteme autorčiny knihy určené dětem a další knihou pro dospěláky taky určitě nepohrdnu. Potřeboval jsem nějaké čtení , do kterého se začtu a nebudu se moci odtrhnout, a to tato kniha splnila.

17.04.2017 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Z počátku mě napadlo, že obálka dělá knihu a tohle čtení nebude nic pro mě (snad kdybych fejetony četla na pokračování v časopise). Později jsem se začetla, zvykla jsem si na styl, kterým je kniha psána a líbilo se mi to čím dál víc. Ke konci jsem byla nadšená a vím, že se k ní ještě vrátím. Příběhy pobavily, připomněly dětství, nutily zamýšlet se. V knize jsem se našla. Krásná obálka a ilustrace.

04.03.2016 5 z 5