Mysterium Tremendum

Absolutní odhalení nejtemnějších koutů lidské duše. Inspirace a posedlost Tizianovým obrazem Apollón a Marsyás. Neuvěřitelný přerod muže v bytost posedlou svým dílem. Emoční zážitek z tajemství zvaného mysterium tremendum. Rázný a hrůzný počin životem zkoušeného muže. Příběh se odehrává v 70. letech v Beskydech. Mladý výtvarník způsobí autonehodu, která ničivě dopadá na obyvatele vesnice i umělcovu psychiku. Román zaujme fanoušky filmů Davida Lynche a románů Stephena Kinga. Z české tradice navazuje na Ladislava Klímu či Gustava Meyrinka. Zjevná inspirace vychází i z textů kapely The Plastic People of the Universe....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/249260/mysterium-tremendum-IDX-249260.jpg 3.3261
Thrillery, Literatura česká
Vydáno:, Panteon

Kniha Mysterium Tremendum

mata57

Takový přehnanou mystifikací uvozený balíček propletených žánrů. Solitérní nezařaditelný, nevyhraněný artefakt. Stojí ale za přečtení.

stoun25

Tato kniha si doopravdy zaslouží vyšší hodnocení než 65%. Za mě dávám plný počet.. Autor se vyznamenal se svojí prvotinou a doslova do ní dal celý svůj život stejně jako jeho hlavní postava do obrazu. Kniha ve mě zanechala hluboký dojem.

hoesch

Myslím že si to zaslouží více než 65 %.

Měňavka
30.10.2018

Osud samotného autora mluví za vše (krátce před smrtí si odřezal několik centimetrů své vlastní kůže ze zad a z boků a ručně psanou knihu do ní svázal. Údajně z toho důvodu, aby do knihy po smrti přešla jeho duše). Kniha je bohužel jediným dílem, které světu přenechal a podle mě je to škoda. Ačkoliv zjevně nebyl po psychické stránce OK, věřím, že jeho myšlenky měly světu co říct. Vzhledem k autorovu stavu, má kniha odpovídající obsah. Doporučuji knižním gurmánům a zájemcům o netradiční čtení.

1T0S_
14.10.2018

Nepochybně zajímavý thriller, na kterém se ovšem dá najít spousta chyb.
Ale první ty klady - Krásné zasazení do komunistického Československa a pár zajímavých pasáží.
Teď ty negativa - Velice, ale velice pomalý rozjezd. Dále pořádně mindfuck konec, který byl až moc překombinovaný. Neměl bych také zapomenout na reklamní kampaň, která knize dle mě ublížila. A v neposlední řadě psaní slova cyp psáno s měkkým i.

3/5 - divné, ale za zkoušku to stojí.

DoubleBreadCZE
04.10.2018odpad!

Kniha mi absolutně nic nedala. Našlo by se pár momentů, které něčím zněly aspoň trochu zajímavě, většinu času jsem ale byla naprosto zmatená a ztracená v ději. Nemám tušení, čeho chtěl autor docílit. Co bych si z této knihy měla odnést? Nečekala jsem žádné hlubší zamyšlení ani chytrou myšlenku, ale toto ve mně prostě nevzbudilo ani žádné haló emoce. Nezaujalo, nezapůsobilo. Souhlasím s komentářem Bílé paní.

Allla9
28.09.2018

Čtivá knížka, místy dost matoucí.

PetaZ
26.09.2018

Co to sakra bylo? Na jednu stranu wow, na druhou fuj a na dalsi coze? Stoji za precteni, ale za ten konec jedna hvezda dolu, ten byl uz fakt ujety..

Rade
08.09.2018

Souhlasím s názory, že silná reklamní kampaň knize ublížila. Nikoliv prodejností, ta se asi navýšila a tedy účel byl splněn, ale při čtení, ať člověk chce nebo nechce, musí stále myslet na domnělé okolnosti vzniku knihy.
Ta kniha nebyla úplně špatná. Dokonce v druhé půli byla svým způsobem hodně působivá, snové vize prostřednictvím obrazů byly dost silné. Nechápu dlouhý rozjezd, příběh Jaroše a Elišky a její rodiny se mi zdál nadbytečný a podle mě sevřený příběh trojúhelníku Erik – Lucie - Vincent nepochopitelně rozmělnil. Pokud by autor skutečně po sepsání knihy učinil, co nám je namlouváno, pak bych čekala naprosto nevídanou pecku. Bohužel, přes množství krve, pochmurnosti a snahu šokovat, je kniha na popisovaný způsob vzniku vlastně celkem „normální“, knihu ručně psanou a svázanou do vlastní kůže autora bych si představovala úplně jinak… Takže hodnocení tak nějak napůl…

Met...
08.05.2018

Napínavá kniha

evka.jurca
12.04.2018

Velmi silný literární zážitek.

Jessie_K
16.03.2018

Ráda bych vzkázala panu spisovateli, že to není takový, trhák, aby stálo za to ho svázat do vlastní kůže. Teda kdyby za a) autor žil a za b) nebyl to celé jen pokus o šokující PR. No nic. Co se týče příběhu - vůbec mi nesedl styl psaní, nebavily mě flashbacky z dětství a ten konec? No nebudu se rozepisovat, abych neprokecla spoiler, ale palec dolu. Čím může dílo naopak zaujmout, je podle mě výborné vykreslení fantasmagorií hlavní postavy, náhled do mysli umělců obecně a samozřejmě syrovost v některých částech textu. I když dle mého i v tomhle mohl autor klidně přitlačit, pokud chtěl příběh stavět především na šokování čtenáře. Což podle promo očividně chtěl.

Nazli
06.03.2018

Jedním slovem - pecka! Rozhodně doporučuji!

Marekh
06.03.2018

Kniha se četla celkem dobře. U některých úseků jsem se trochu nudil, jiné pasáže byly naopak velmi čtivé. Kniha vyvolala ve mne také pocity napětí a strachu. Kniha se dá zařadit jako thriller s hororovými prvky.

Kája95
29.12.2017

Kniha se velmi dobře četla, za dva dny hotovo. Ale řekla bych že to byl obyčejný román, nijak nezaujal a mysterium ....no znovu už ne.

Hufendy
16.12.2017

Kniha nebyla špatná. Ještě víc navodilo atmosféru, když jsem se dověděla víc o autorovi. Při čtení jsem často měla podivné záchvěvy strachu a nepříjemného pocitu, ale právě tohle na tom miluju. Zajímavě nalsaná kniha.

Karborund
11.12.2017

Emoční cesta do nitra lidské duše s jeho temnými zákoutími.Reklamní "masírka" knize spíše uškodila, ale kdo se nebojí podívat pod slupku lidské povrchnosti určitě nebude zklamán.

Enii556
09.12.2017

Naprosto bozi knizka a ten konec mi fakt vyrazil dech! A dost jsem se nad tim zasekla nez jsem se po precteni vzpamatovala! Proste super doporucuju!!

Maedros
21.09.2017

Vůbec jsem nepochopil ten konec.

p248
01.09.2017

Pohled autora na lidské bytí a smrt je trošku mimo prostor vědomí střízlivého mozku. Kniha je v některých fázich trochu náročnější a vyžaduje hodně pozornosti, aby čtenář nevypadl z děje. Psana je ovšem kárásně a krásně provokuje.

kata0strab
11.08.2017

Zviditelňování, vychvalování a celková reklama v podstatě předběhla obsah knihy. Pro mě jedno velké zklamání. Konec byl docela hektický a myslím, že by neuškodilo, kdyby se posledních pár kapitol z knihy vytratilo, úplně mi to zkazilo celou knihu.

BuryHK
20.05.2017

Ten pocit ,když nic nečekáš a dostaneš hodně..Bože právě dočteno a !!!!!!Jsem toho plný .Nemůžu pochopit zdejší hodnocení ,ale budiž.
U knihy musíte přemýšlet není lehká ,ale je psaná čtivě a třeba vzpomínky na minulost se mi líbili a to mě u zmiňovaného Kinga třeba vadí ...
Jsem spokojený opravdu a těším se až si jí jednou zase přečtu

Richard Hrob
29.04.2017

Za mě pět hvězdiček. Dlouho jsem už nečetl nic tak dobře napsaného. Skvělé téma, výborné reálie. Prostě pro mě objev.

Půca4
12.04.2017

Kniha nebyla vůbec špatná, nikdy jsem nic podobného nečetla. Ale mnohem zajímavější, než samotná kniha, mi přijde příběh, který se k ní váže a samotný autor.

qydko
27.03.2017

Já vlastně ani moc nevím, co si o této knize myslet. Asi jsem neodhalila vše, co se v ní skrývá. Co jí ale rozhodně nemůžu upřít je dokonalé PR, které nemá v našich zeměpisných končinách obdoby.

Oleg_Kabelac
15.02.2017odpad!

Šlápnutí do kravského lejna je zajímavěší událost.

Danago
09.02.2017

Knížka určitě nebude pro každého. Příběh je čtivý, napínavý , tajemný , překvapivý, chvílemi šokující .
Knížka je napsaná v 70. letech a odehrává se ve stejné době v Beskydech. Na tu dobu je příběh od českého autora určitým způsobem mimořádný.
Autor se pohybuje na hranici mezi snem a realitou – čtenář musí dávat velký pozor , aby se v ději dobře orientoval. Je to zajímavě napsaný psychologický román.
Reklamní kampaň šla mimo mě, proto jsem ke knížce přistupovala bez přehnaných očekávání. Nejsem z Beskyd, takže ani špatné nářečí se mě nijak nedotklo. Knížka mě překvapila , ale je to něco jiného.

alekriz
30.01.2017

Vzhledem k velké kampani před tím, než kniha vůbec vyšla na prodejní pulty, jsem z ní byla celkem zklamaná.
Na druhou stranu se mi líbí, že je opletena záhadou a tajemnem.
Tak, že za mě si myslím, každý si v té knize něco najde, proto dávám 4 hvězdy.

martina1199
28.01.2017

Kniha o podivném maniakálním snad géniovi psaná maniakálním snad géniem...Poslední třetinu jsem opravdu hltala, ale pointu jsem asi nepochopila, takže pro mě mysterium určitě :) Zkusím asi ještě jednou, někdy...

A malá poznámka - celkový dojem z knihy byl mnohem autentičtější, kdyby postavy nepoužívaly v popisech koncovku -ej, když se to skoro celé odehrává v Horní Bečvě. Výrazy jako cyp a jiné krajové by příběhu dodaly skvělý punc opravdovosti, kdyby vzápětí nenásledovalo něco jako nas*anej apod.

Bílá paní
11.12.2016

Protože zřejmě žiju na jiné planetě, reklamní haló věnované knize se mi vyhnulo. Anotace mě ovšem zaujala. Po přečtení už jsem samozřejmě trochu skeptičtější ohledně celé té kauzy a samotné existence domnělého sebevraha Rainera; a jestli se vážně jedná o pouhý marketingový tah, je to škoda, protože pak by tahle kniha, nebo aspoň ten originální rukopis vázaný v lidské kůži, byl aspoň něčím zajímavý.
Anotace se odvolává na Klímu, ale proti tomu je vážně slabý odvar. "Mindfucků" je tam dost, sexuálních scén a násilí taky, ale nejsem si jistá, zda za fakt, že to na mě naprosto nezapůsobilo, může to, že jsem já otrlý čtenář, nebo absence jakéhokoliv umného budování napětí.
Celkově mi kniha přišla prostě špatně napsaná. Zápletka nebyla tak špatná, ale neuvěřitelně překombinovaná. Autor se snažil postavy nevykreslovat typicky černobíle a schématicky, což mu jde ke cti, výsledkem ovšem (protože je kniha celkem útlá a postav dost, tak o nějakém význačném vývoji nemůže být řeč) je, že nejde pochopit, o co komukoliv v té knize jde (kromě Vincenta a Lucie, kteří se chtěli o**t navzájem, ok. Mám na mysli teď "hlubší" pohnutky, když se má údajně jednat o existenciální příběh).
Poslední věc, která mě iritovala snad nejvíc, bylo zasazení knihy. Mám takový dojem, že knihu napsal Pražák/Čech a zasadil ji na Severní Moravu, protože mu to přišlo zajímavé, nikdy tu nebyl a taky předpokládá, že v take ďuře to nikdo nebude zkoumat, jestli tu kdy nějakého chlapa s odřezanými kusy kůže z trupu našli. Ne že bych bych se hodlala rozohňovat, že napsali cypa s měkkým i, ale postava havíře, která mluví obecnou češtinou, to fakt... ne. Prý upravili nesrozumitelné dialektismy s respektem k původnímu textu, ale za tohle by vám asi, vážená redakce, dal každý Moravák přes hubu.
Shrnu to, kniha za to nestojí. Existují mnohem kvalitněji napsané knihy, které poskytují stejnou nebo podobnou míru šoku, nebo... čeho vlastně chtěl autor docílit.