B-artX B-artX komentáře u knih

Maminka Maminka Jaroslav Seifert

Jedna z nejkrásnějších poezií, co jsem kdy četl. Seifert zde odhaluje krásnými verši čtenáři část jeho samotného a ohromnou lásku ke své mamince. Maminka jako kniha má duši, kouzelnou, jedinečnou a já bych ji určitě doporučil všem čtenářům. Milovníkům poezie či nikoli.

18.07.2020 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Skvělá knížka. Největší tahoun knížky nejsou postavy, dialogy nebo prostředí, ale skvělý nápad zápletky a osobitá atmosféra. Hlavní postava není nikterak zajímavá, ale jde se do něj vžít a fandíte mu. Nejvíce mě na knížce bavili trifidi, ti byli výborný. Super nápad- chodící kytky, co vystřelují šlahouny a dokáží zabít člověka. Takový zajímavější zombie. Doporučuji.

12.01.2019 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Mrazivé, děsivé a neuvěřitelně podmanivé svojí nezapomenutelnou klaustrofóbní atmosférou. Misery je velmi napínavá a nedává čtenáři moc času na oddych, protože po první třetině jede děj závratným tempem. King je v tomto mistr- žádný jiný autor ve mě nikdy nedokáže vyvolat tolik emocí najednou- lítost, odpor, nechuť, nenávist a ještě se v tom mistr fetišisticky rochní a předsouvá čtenáři jednu děsivou scénu za druhou. Steven si neužívá, co dělá Annie Paulovi, užívá si, co to vyvolává ve čtenáři. A musím říct, že to nejen respektuji, ale i miluji.
King vytvořil dvě odlišné postavy a udělal je přesvědčivě lidské. Do Paula dal své spisovatelské zkušenosti a vytvořil tak uvěřitelného protagonistu, kterého je čtenářovi líto s každou další stránkou. Nevím, co všechno dal Steven do Annie, že jí udělal tak lidskou, ale ta postava působí jako někdo, kdo by reálně mohl žít. Což je více děsivé, než obdivuhodné.
Pokud bych něco vytknul, tak občas mi děj přišel lehce prvoplánový. Jako by si King sedl ke stroji a prostě začal psát, co předtím přesně nenaplánoval- něco jako Paul v knize, když psal Misery. Nešlo však nikdy o stěžejní momenty.
Musím dát plný počet, výborné čtení.

01.10.2021 5 z 5

Zločin a trest Zločin a trest Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jedna z nejtěžších beletrií, kterou jsem kdy četl. Na knize je určitě nejzajímavější protagonista a celá psychologie okolo jeho osoby, která se čtenáři otevírá velmi postupným tempem. Poznávat svět očima studenta Raskolnikova je určitě velmi zajímavé, jelikož jeho náhled na lidi tehdejší doby je něco, s čím se jistě nedokáže většina ztotožnit. Přesto si ale myslím, že Rodion je postava, která něco relatable v sobě má. Teď samosebou nemyslím onen zločin, který spáchal, ale myšlenkový pochod, který ho k tomu vedl. Interpretovat tuto knihu a ideje, které v sobě má, je velmi náročné a musel jsem dohledat pár rozborů, abych pochopil, co jsem právě dočetl, což se mi tedy ještě nikdy nestalo. Stejně si ale nejsem jist, zda jsem plně přišel na génia této knihy a myšlenky, které chtěl Dostojevskij sdělit. Jedno ale vím jistě- a to pocit, který ve mě román zanechal, je melancholický, psychicky vyčerpávající a strastiplný. Určitě bych se ke Zločinu a trestu ještě měl vrátit, protože toto bylo něco výjimečného.

11.06.2022 5 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

"Zabil je jejich společnou láskou. Tak je to každej den, každej den, na celým světě."

Přemýšlím o tom, že zařadím toto dílo do své top 10 knih, protože Zelenou míli jsme si užil neuvěřitelně. Napínavé, úsměvné, melancholické a na konci dojemné povídání o životě bachaře Paula a Johna Coffeyho. Slabomyslný obr, ale charakterově lidštější než všechny ostatní postavy je jednou z nejzajímavějších postav popkultury pozdních devadesátých let. Každou kapitolu jsem si užíval, ale ty s ním byly nejlepší. Na konci mě trošku mrzelo, že jsme se o něm nedozvěděli více, jenže to by pak nebylo o čem přemýšlet i po konci knihy, že? Díky Stevene. Moje třetí a zatím nejoblíbenější dílo od tohoto amerického génia napětí.

"Každý z nás musí umřít. Výjimky nejsou žádné. Je mi to zcela jasné, ale někdy, ach panebože, je Zelená míle tak dlouhá."

11.03.2020 5 z 5

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Jeden z vrcholů české literatury, který se bude připomínat navždy. I po letech se ke Kytici vždy rád vracím, protože její myšlenky a příběhy jsou skvělé. Nádherná, nadčasová poezie.

04.01.2020 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Politika mě vždycky brala, takže jsem od začátku věděl, že žánr této knihy mi sedne. Kniha mě bavila, jak dlouho nic předtím. Celé napětí ohledně Strany bylo po stránce atmosféry provedeno naprosto bravurně, dokonale jsem se vžil do příběhu a s Wilsonem prožíval jeho strasti a úspěchy. Nejvíce na mě zapůsobily části- kde Wilson četl Knihu a jeho rozhovory s O'Brienem. Tyto dvě části měly náboj a Orwell si na nich dal neuvěřitelně záležet. Příběh 1984 je neuvěřitelně silný, celá myšlenka Velkého bratra, který neustále sleduje, vaporizace, Angsocu a doublethinku mi nedala ještě pár dnů spát. Orwell musel být ohromně inteligentní, protože toto nedokáže vymyslet každý.

Kniha je mimo to také velmi krásně napsána. Nechával jsem si ji vždy na nějaké příležitosti, protože na čtení večer v polospánku mi to přišlo jako škoda. Co odstavec, to nějaká zajímavá myšlenka nebo krásná věta. Citát "Kdo ovládá minulost ovládá i budoucnost. Kdo ovládá současnost ovládá minulost." si budu pamatovat do konce života.

Dlouho jsem považoval Farmu zvířat za nejkvalitnější knížku, co jsem kdy četl. A pak jsem si přečetl toto. A říkám, že 1984 je nejlepší knížka, co jsem kdy četl. Nepředpokládám, že by toto veledílo mohlo něco někdy překonat. Orwell byl génius. Magnus opus světové literatury.

02.12.2018 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Řbitov zviřátek je naprosto vyjimečné drama plné potemnělé atmosféry a specifické tenze, kterou jsem nikde jinde neviděl. King napsal naprosto perfektní postavy s uvěřitelnými charaktery, které dělají z knihy na poli mysteriózní literatury velice realistické dílo. Už jen proto se kniha čte velmi dobře. King pracuje s napětím, přísunem informací pro čtenáře a postavami natolik dobře, že jsem se kolikrát přistihl, jak přemýšlím během výuky nad dějem a jeho dalším vývojem. Zvláště během druhého dějství knihy, které mne dost šokovalo.
Knihu bych za horor neoznačil. King nechce ve čtenáři vyvolat hrůzu, strach či úzkost. Řbitov zviřátek je o truchlení a ztrátě blízkého či milovaného. Proto u mě kolikrát vyvolal pocit smutku nad ztrátou prarodičů, přesto, že se to stalo před lety. King je naprosto geniální a jsem rád, že jsem se dostal ke čtení této knihy, přesto že u mě kolikrát vyvolala menší depresi.

04.02.2020 5 z 5

Čapek s každým dílem ve mě něco nechá. Předá nějakou myšlenku či emoci, které se né a né zbavit. A stejně jako u mnohých dalších děl od tohoto autora, jsem nadšen. Karel Čapek je velikán, který se narodí jednou za dobu. Jeho styl psaní je naprosto perfektní. Lidské vyprávění postav mi sedlo a já se dokázal vždy vžít do povídky. U povídkových knih se často stává, že vám nějaké povídky nesednou: pomalé, nudné, bez nápadu. To zde není, ze všech povídek jsem byl rozpačitý jen u jedné, a to se zatím žádnému spisovateli nepovedlo.
Povídky z jedné a druhé kapsy jsou milé, originální a skvěle vyprávěné dílo, co stojí za přečtení.

17.01.2020 5 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Co dělá knihu tak zajímavou? Není to hlavní postava, prostředí ani Bradburyho styl psaní. Je to hlavně o myšlence.
Dystopická budoucnost, kdy hasiči pálí knihy a lidstvo se omezilo na užívání techniky je geniální. Tento silně pesimistický pohled do budoucnosti byl děsivý v kontrastu s naší dobou. Je až neuvěřitelné, kolik toho Bradbury trefil nebo k čemu se blíží- mušličky, telestěny, odpor k inteligenci národa, jednoduchá zábava...
Kniha zaslouženě patří mezi světové literární milníky. Doporučuji.

21.12.2019

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

„Stali se z nás lidé tvrdí, nedůvěřiví, podezíraví, nelítostní, mstiví, suroví- a to bylo dobře; neboť právě tyto vlastnosti nám chyběly.“

Remarque píše jako bůh. Při čtení detailních popisů bojů, jako bych se ocitl v zákopu vedle Kata, Tjadena, Alberta a Pavla. Je znát, že autor boje První světové války doopravdy zažil. Knížka se čte jakoby sama. Otevřel jsem ji s myšlenkou, že si budu před spaním chvíli číst a četl jsem do půl třetí. Na západní frontě klid chytne a jen tak nepustí. Je to velmi silný román, který by si měl jistě přečíst každý. Doporučuji.

02.08.2019 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Četl jsem na přijímačky na politologii a rozhodně jsem rád, že jsem se k tomu dostal. Velmi zajímavé a čtivé dílo, které odhaluje velmi komplexní zákoutí ranně novověké politiky a schopnosti, které by měl ideální panovník mít. Připomínalo mi to Umění války, které ve mně vyvolávalo podobné pocity- že se učím něco, co je naprosto geniální, jen možná trochu přežité. I přesto bych doporučil knihu všem, co se zajímají o politologii nebo historii obecně.

12.06.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

"Spálili je. Všechny je spálili."
"Několik vteřin bylo ticho , pak se ozval první vzlyk a místností se rozlehl zoufalý nářek. Viděly jsme už dost, abychom pochopily, že to je pravda. Byla jsem ráda, že jsem do Březinky dorazila sama, protože nejhorším okamžikem pro ženy oddělené od rodin byla ta vteřina, kdy pochopily, že všudypřítomný hnusný nasládlý pach spáleniny, která jsme od svého příjezdu do tábora vdechovaly, je to jediné, co z jejich blízkých zbylo."

Lehké spoilery:
Přesto, že knihy čtu převážně staršího vydání, tato mě zaujala především jménem a překvapivě dobrým hodnocením na této stránce, a tak jsem dlouho neváhal a přál si ji k Vánocům. A musím říct, že jsem udělal dobře. Jde o skvělé, nadčasové dílo, které drží první místo v žebříčku nejlepších knížek z posledních peti let. Autorka píše naprosto božsky, díky jejímu krásnému stylu psaní jsem se dokazal vžít do postav a prožíval s nimi jejich úspěchy i strasti. Postavy jsou dobré, nejzajímavější je jistě titulní postava, zcela nejoriginálnější ze všech. Hana mi byla z počátku nesympatická, ale v druhé polovině knížky si získávala moje sympatie až jsem si ji dost oblíbil. Přesto je moje číslo jedna Mira.

Přesto, že knížka patří k nejlépe napsaným literárním počinům České literatury, má skvělou zápletku a téma, nedávám plný počet v hodnocení. Je tu docela dost věcí, co se mi nelíbí. Nechápu, proč se Hana tak moc stranila společnosti po konci války, její antipatie k lidem a naprostá asociálnost mi přišla taková podivná až vyhrocená. Osud Elsy, která měla v kapitolách před a na začátku války velikou roli zůstal nedořešen. Přesto, že je jasné, co se s ní stalo, mohli jsme se dozvědět, jak to bylo z jejího úhlu pohledu. Také počet lidí, kteří zemřeli kvůli Haně je až přehnaně veliký, její smůla se mi zdála až moc veliká. Zaměření na vztahy na začátku války mě nabavilo tolik, jak bych si představoval, kdyby se autorka místo toho zaměřila na děj v Osvětimi a Terezíně, by dílu dost přidalo.

Přesto je knížka skvělá, dle mého je skvělé, že se v dnešní době lidé vrací tématům, jako je Šoa. Holokaust je téma, které by mělo být obecně známo i za stovky let. Můžeme se jen modlit, aby se nestalo něco podobného.
Děj v Terezíně a Osvětimi je nejsilnější a znatelně nejlepší. Na obou místech jsem byl, a tak jsem se dokázal do Hany vžít ještě více.

Hana je výjimečné dílo, skvělé čtení s působivou myšlenkou a uvěřitelnými postavami. Dávám 4 hvězdy, doporučuji, převážně pro ženy, ale i muži si v tom najdou své.

22.01.2019 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

(SPOILER) Na střední jsme měli přinést naší závěrečnou práci na výtvarné praxe a doteď si pamatuju chladnou odpověď profesorky: "Nápad předčil formu" a myslím si, že Petr a Lucie trpí přesně opačným problémem. Rolland píše krásně: empaticky předává emoce titulní dvojice, jeho citlivý a lyrický styl je velmi nápaditý, text působí skoro jako romantická báseň. Ale obsah je tak trošku nuda, příběh nemá žádný dramatický oblouk a ani v jediný moment jsem neměl extra tendence se ke knize vracet. Petr a Lucie se potkají, zamilují, pak chvilku užívají života a z ničeho nic je zabije bomba. Když to porovnám s většinou klasické beletrie první poloviny dvacátého století, todle působí po stránce děje strašně slabě.

27.06.2022 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

"Mám rád muže, kteří mají budoucnost, a ženy, které mají minulost."

Obraz Doriana Graye je je velice zvláštní dílo. Z knihy, zvláště ze druhé poloviny, jsou silně znát znaky dekadence, přerod od romantického narůžovělého začátku knihy k úpadku a rozpadu charakteru je až děsivý. Kritický realismus v podání Wilda je podmanivý, kritika tehdejší společnosti srší z úst hlavních postav ob stránku a to dává knize skutečný nádech tehdejší doby. Dílo reflektuje to nejhorší z Londýna z pozdní viktoriánské éry a dívá se hluboko do duše Oskara Wilda. Právě Wilde píše jako bůh, popisy a dialogy jsem si užíval, ale nejvíce na mne zapůsobily úvahy a moudra lorda Henryho. Dorian byl sice velmi zajímavou postavou, ale právě tento děsivě inteligentní požitkář mne zaujal nejvíce a já si užíval každou jeho myšlenku. Kniha jako taková je skvělá, je ale k ní nutné si něco zjistit a nastudovat, jinak vám to zanechá v hlavě nemálo otazníků.

Když jsem později nad knihou přemýšlel, napadlo mě, že když se Henry a Basil bavili o obrazu, Basil řekl, že dal do portrétu Doriana Graye sebe, mohl mít Wilde na mysli sebe. Také v teto knize odrážel své nitro, duši.

23.04.2020 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Jedna z nejvtipnějších a nejoriginálnějších knih, co jsem kdy četl. Adams je ohromný borec, vymyslet tolik originálních myšlenek, druhů, planet a vtipů muselo dát určitě dost práce. Příběh, přesto, že není vskutku komplexní, obsahuje obrovské množství náramně vtipných scén, vysvětlivek, které dělají svět zajímavější a nezapomenutelných scén jako 42. Tato knížka mě bavila znatelně více, než bych kdy čekal a jistě se nebezpečně vetřela do mých nejoblíbenějších knih, ke kterým jsem se kdy dostal. Skvělé čtení. Doporučuji.

31.01.2019 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Dílo, které se bude navždy připomínat díky slovu, které zná celý svět, robot. R. U. R by se ale mělo připomínat i díky jiným svým kvalitám, třeba předznamenáním celé tématiky robotů, nadčasovou myšlenkou nebo neduhům lidské rasy, které byly popsány až děsivě realisticky. Kniha jen potvrzuje, že Čapek byl geniální. Zcela výjimečné dílo, které přesto, že vypadá jednoduše, je velmi komplexní a silné.

10.02.2020 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Jedna z nejzábavnějších knih, co jsem tento rok četl. První dvě třetiny jsou skvělé, ale až ta poslední je úplně dokonalá. Kniha čte sama. King píše jako bůh, jeho styl psaní mi velmi sedl a určitě jsem tady neskončil. Nejsilnější stránka knihy jsou velmi dobře napsané postavy, které fungovaly skvěle. Jejich vystupování a chování je logické. Musím také vyzdvihnout, že King je přidával do příběhu a představoval velmi dobře. Jen málokdy jsem se v nich neorientoval, a to při tak ohromném počtu postav je velmi těžké.
Musím také ale zmínit skvělý námět, prostředí a realističnost. Některé věci mi ale tolik smysl nedávaly, například Juniorovo zhoršení s jeho hlavou bylo za dobu dění knihy až moc strmé. Dění v městečku mi přišlo po pádu kupole až moc vyhrocené a hlavně prvotní šok z pádu kupole byl u lidí jako Velký Jim nebo Barbie až moc malý. Jinak ale vše dává smysl a já si knihu užil.

21.12.2019 5 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj jsem četl pouze pro to, abych mohl jednou říct "Četl jsem Máj." Mácha jako spisovatel mě nikdy moc nezaujal, romantismus v umění miluji, ale literární moc nemusím, ale Máj je tak trošku klasika, kterou jsem chtěl mít přečtenou. Moje hodnocení? Já jsem spokojen. Ale nejsem si jist, jestli jsem nepochopil, co se tam dělo. Bylo to napsaný velmi pěkně, ale po přečtení několika stránek, jsem si říkal "Super, krásný, ale vůbec nechápu, co se právě stalo." Poezii mám rád a sám ji ve volných chvílích píšu, ale takováto staročeština mi dala doopravdy zabrat. Kolikrát jsem četl stránky znovu, primárně pro to, jak byl text krásný a jak krásně jsem jej nepochopil. Myslím, že tak nějak tuším, co a jak, ale nějak mi unikají souvislosti. Přesto se mi ale četba líbila. 80%

18.02.2019 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Velmi zajímavá a silná knížka. Špitálníková skrze sedm rozhovorů ukazuje, jak funguje nejtotalitnější stát na světě, jak se tam žije obyvatelům a jaké strasti život v KLDR přináší. Autorka inteligentně dělá průřez napříč věky, gendery a povoláním respondentů a přináší tím v rámci možností kompletní pohled na jednu zemi skrze sedm lidí. Moje nejoblíbenější části byly výpověď studentky a seniorky. Studentčino náhlé odloučení od rodiny a nejistota, co se s nimi stalo, bylo velmi silné a neodkážu si představit, že bych zažil něco podobného. Její výpověď byla hlavně zajímavá z emoční stránky, po té psychologické a informační byla ale nejlepší seniorka. Až náboženská láska k vůdci Kim Ir-senovi, trvající víceméně celý život, byla něco, co mě neuvěřitelně fascinovalo, protože to je pro mě jako moderního Evropana něco velmi vzdáleného.
Určitě doporučím všem čtenářům 15+. Myslím, že to může každému něco dát a trochu ho vrátit do "reality" toho, co se na světě stále bohužel děje.

08.12.2022 5 z 5