Vladař

KoupitAudiokniha

Autor se ve svém díle Vladař zamýšlí nad tím, čím je člověk jako občan ve státě. Podle Machiavelliho řídí člověk své činy podle logických a rozumových kritérií nikoli podle morálních. Důležitou osobou ve státě je panovník. Pro Machiavelliho je ideálním panovníkem ten, kdo si zvolí chvályhodný cíl. Způsob, jakým se dosáhne cíle může být jakýkoliv. Machiavelli uvažuje pouze o vládě v knížectvích (ne v republikách). O knížectvích psal ve Florentských listech a v Životě Castruccia Castracaniho z Lukky. Knížectví rozděluje na dědičná (vládne zde 1 rod po delší časový úsek) a nově dobytá. Pro panovníka je snazší vládnout v dědičných státech, protože stačí, když naváže na vládu svých předků, nenarušuje staré řády a přizpůsobuje se dané situaci. Lidé ho mívají rádi, protože panovník nemá důvod jim ubližovat. Stát, který je součástí většího celku se nazývá smíšené knížectví. Zde nastávají problémy, pokud státy smíšeného knížectví mají rozdílnou kulturu, jazyk, náboženství, atd. Machiavelli nabízí více způsobů, jak tyto problémy vyřešit (např. nasadit na tato území vojenské posádky - to však přináší značné problémy, výhodnější je přesídlit na nové území část svých lidí - zřídit kolonie). Pokud se vyskytnou protivníci, panovník je musí buď zahrnout laskavostmi nebo je zničit. Panovník musí být prozíravý, protože jestliže s něčím počítá předem, má čas si vše rozmyslet a jednat zavčas. Panovníkem se však může také stát člověk z vůle spoluobčanů (panování občanské). Za této situace mohou být tři formy správy: knížectví, svoboda, anarchie. V časech ohrožení je panovník schopen se v čele udržet sám nebo s cizí pomocí. Když má prostředky, je lepší se utkat v otevřeném boji . Pokud ne, musí co nejlépe opevnit své hlavní město, zásobit ho a soustředit se pouze na něj. Na konci svého díla se Machiavelli zamýšlí nad tím, jakou roli hraje osud v lidském životě. Podle něj je všechno dílem osudu pouze z poloviny. Zbytek závisí na iniciativě člověka. Úspěšný může být jen ten, kdo se přizpůsobí daným podmínkám. Autor věnoval své dílo Vladař Lorenzovi Medicejskému. V knize uvedeno chybné ISBN 978-80-87021-73-6...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47585/vladar-omi-47585.jpg 4.2704
Literatura naučná, Filozofie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, XYZ (ČR)

Il Principe, 1513

Kniha Vladař

PanKarel
27.12.2020

Jak to říct... Místy to vyznívá až úsměvně primitivně, jako taková hodně jednoduchá příručka pro vůdce uchvatitelsko-tyranského typu, která se zabývá prehistorií... na druhou stranu ten borec to napsal před pěti sty lety, takže na svou dobu klobouk dolů už jen za odvahu a když si odmyslíte kulisy a berete to spíš jako podobenství, zjistíte že to vlastně platí pořád a nic se nezměnilo... ale že by mě to jakožto nejznámější dílo údajného zakladatele politologie ohromilo, to teda ne..

ninano
09.12.2020

Kniha mi byla doporučena, je prý teď "in". Bohužel nesdílím nadšení ostatních, ne že by kniha byla špatná, jen je určena jiným čtenářům.

Marcela298
28.11.2020

Zajímavé

moira2912
20.11.2020

20.11.2020 - 4*
Spousta věcí použitelných i v dnešní době.
Až na jeden výrok na konci 25. kapitoly. :))))

Barbarian004
18.11.2020

Starší, ale stále aktuální. Pragmatický popis, jak vládnout. Je trošku jiná, než nás učili ve škole. Ostatně asi jako vše.

willy9203
13.11.2020

Nedalo mi to, abych se nevrátil k napsání komentáře po nějakém čase. Současná politika po tom totiž volá. Kdyby se vláda chovala podle návodu, který tato kniha dává (a autor vše i podkládá reálnými příklady, byť pro nás již historicky velmi vzdálenými), nejspíše by požívala daleko větší důvěry a asi bychom leccos zvládli lépe.

Aeon
10.11.2020

ako napisal komentar georgearrow, toto je navod nie len pre "dobre" vladnutie ale aj pre "dobry" zivot. zivot je zmena a kto sa jej neprisposobi je strateny

666Jitka
20.10.2020

Skvělé dílo, které N.M. napsal jako jakousi příručku pro Lorenza Medici, jak být dobrým vladařem. Na spoustě příkladů z dávné historie, ale i blízké minulosti a jeho současnosti uvádí příklady, na nichž své pragmatické názory a postoje vysvětluje. Kniha je velice srozumitelně napsaná, tak že jí pochopí naprostá většina čtenářů.