Vladař

kniha od:

Vladař https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47585/bmid_vladar-omi-47585.jpg 4.2 945
Koupit Ekniha zdarma
Bazar

Autor se ve svém díle Vladař zamýšlí nad tím, čím je člověk jako občan ve státě. Podle Machiavelliho řídí člověk své činy podle logických a rozumových kritérií nikoli podle morálních. Důležitou osobou ve státě je panovník. Pro Machiavelliho je ideálním panovníkem ten, kdo si zvolí chvályhodný cíl. Způsob, jakým se dosáhne cíle může být jakýkoliv. Machiavelli uvažuje pouze o vládě v knížectvích (ne v republikách). O knížectvích psal ve Florentských listech a v Životě Castruccia Castracaniho z Lukky. Knížectví rozděluje na dědičná (vládne zde 1 rod po delší časový úsek) a nově dobytá. Pro panovníka je snazší vládnout v dědičných státech, protože stačí, když naváže na vládu svých předků, nenarušuje staré řády a přizpůsobuje se dané situaci. Lidé ho mívají rádi, protože panovník nemá důvod jim ubližovat. Stát, který je součástí většího celku se nazývá smíšené knížectví. Zde nastávají problémy, pokud státy smíšeného knížectví mají rozdílnou kulturu, jazyk, náboženství, atd. Machiavelli nabízí více způsobů, jak tyto problémy vyřešit (např. nasadit na tato území vojenské posádky - to však přináší značné problémy, výhodnější je přesídlit na nové území část svých lidí - zřídit kolonie). Pokud se vyskytnou protivníci, panovník je musí buď zahrnout laskavostmi nebo je zničit. Panovník musí být prozíravý, protože jestliže s něčím počítá předem, má čas si vše rozmyslet a jednat zavčas. Panovníkem se však může také stát člověk z vůle spoluobčanů (panování občanské). Za této situace mohou být tři formy správy: knížectví, svoboda, anarchie. V časech ohrožení je panovník schopen se v čele udržet sám nebo s cizí pomocí. Když má prostředky, je lepší se utkat v otevřeném boji . Pokud ne, musí co nejlépe opevnit své hlavní město, zásobit ho a soustředit se pouze na něj. Na konci svého díla se Machiavelli zamýšlí nad tím, jakou roli hraje osud v lidském životě. Podle něj je všechno dílem osudu pouze z poloviny. Zbytek závisí na iniciativě člověka. Úspěšný může být jen ten, kdo se přizpůsobí daným podmínkám. Autor věnoval své dílo Vladař Lorenzovi Medicejskému. V knize uvedeno chybné ISBN 978-80-87021-73-6... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Filozofie , Politologie, mezinárodní vztahy

Vydáno: , XYZ (ČR)
Originální název:

Il Principe , 1532


více info...

Komentáře (164)

Komentáře 164 Recenze 5

Hypatia1010
Hypatia1010
12.08.2023 4 z 5

Toto ve své době určitě hodně kontroverzní a možná i opovrhované dílo už nějakou dobu dlelo na mém nočním stolku, neboť jsem ho začala číst už před nějakým časem, ale z několika důvodů jsem byla nucena ho prozatím odložit. Nyní jsem se kvůli čtenářské výzvě přinutila ho přečíst znovu pěkně od začátku a tentokrát až do konce. Nejde o to, že by dílo nebylo čtivé, naopak, čte se až překvapivě dobře a pro člověka, který má alespoň základní povědomí o evropské historii je i dobře srozumitelné. Ale ačkoliv je to útlý svazek, není zrovna žádoucí u něj jak se říká vypnout. Takže se rozhodně nejedná o četbu pro relax.
Také mě překvapilo, jak je dílo vlastně nadčasové, protože docela dost autorových myšlenek má přesah až do dnešní doby. Navíc je zjevné, že Machiavelli byl rozhodně dobrým pozorovatelem a znalcem lidských povah, které ve svém díle vystihl naprosto bez příkras. Současně je jisté, že autor díla je inteligentní, všímavý, chtivý vědění, ale také realista.
V kontextu dnešní doby mě jako běžného voliče zaujala věta: "Lidé rádi mění vládu v domnění, že si tím polepší, a teprve zkušenost je přesvědčí, že si vlastně pohoršili." Myslím, že k tomu není třeba žádný komentář. Přesto z pohledu tehdejšího (ale i dnešního) běžného občana se může zdát toto dílo vysloveně amorální, protože vládcům vlastně radí, aby se neohlíželi na čest a dané slovo, pokud se změnily podmínky, a aby upřednostnili své potřeby a jednali tak, aby své potřeby naplnily. Nicméně je dobré si uvědomit, jaký záměr sledoval Machiavelli sepsáním tohoto díla - získání přízně a přátelství nového vládce Florencie, Lorenza Medicejského. Proto je tento soubor rad koncipován tak, aby se Lorenzo mohl poučit a na základě Machiavelliho poznatků přijmout taková opatření, aby si udržel svou moc.
Když to shrnu kolem a kolem, musím říct, že tohle dílo je opravdu zajímavou sondou do historie, navíc úhel pohledu, který nám předestírá je ojedinělý a tím spíš poučný. Každopádně mohu Vladaře doporučit všem, kdo se zajímají nejen o historii, ale i politologii a další společenské vědy.

Erytrocytek
Erytrocytek
06.08.2023 4 z 5

Překvapivě hodně čtivá kniha. Ve své době určitě unikátní dílo - kdo by si dovolil radit vládci a kritizovat vládce předchozí? Alespoň elementární znalost historie Itálie se tu vyplatí, protože autor uvádí spoustu zajímavých historických příkladů. Doporučuji.


Radesan
Radesan
31.07.2023 4 z 5

Vladař je oproti Sun tzu nebo Stoikům (Marcus Aurelius nebo Seneca) přeci jen trochu jiná "kniha moudra". Stoikové se zabývali osobností a duševním rozpoložením vládců a lidí všeobecně, Sun tzu se zabýva strageií vladaře (tedy vládnoucí třída je daná) a nebo například takový Musashi, ten se zase pro změnu zabýval jednotlivcem v rámci celku.

Tahle kniha je pro mne doplňkem, nějak mi to zapadá do mozaiky všech výše zmíněných, protože má jistým způsobem jiný úhel pohledu. Machiavelli rozebírá různé systémy vlády, uzmutí moci a typy armád, financování a dává vcelku dobré příklady z historie, avšak oproti jiným autorům je jeho pohled mnohem bližší naší době a přijde mi, že problematika o které pojednává je nám Evropanům už mnohem známější (respektive jeho mentalita je bližší té naší - Sun tzu píše jednoduše, ale je spíše orientován na problémy "u něj doma" a všeobecné vedení z jeho pohledu, které se nás v tu dobu třeba notně netýkali a tak nevidíme kolikrát důvod v jeho rozebírání pro nás zřejmých věcí).

Co osobně hodnotím jako nejzajímavější faktor knihy je Niccolův přístup k věci. Vládnutí popisuje naprosto přirozeně, ne jako pohádku, kde řešením je mít kolem sebe všechny šťastné, obdarované a milující svého vládce kvůli jeho dobrotě.... nikoliv... popisuje vládnutí z hlediska reálně proveditelných věcí a natvrdo Vám doporučí v tom či onom momentu konkurenci nebo nepohodlné prostě zlikvidovat... tohle hodně chválím, protože konečně někde někdo prakticky ukazuje, že vládce není od toho, aby všem mazal med kolem huby nebo že je vůbec proveditelné uspokojit všechny..není.

Za mne doporučuji. Kdo rád čte filosofické knihy nebo má rád Itálii tohoto období popřípadě hltá knihy o principech vlády, je to povinnost.

gambinka87
gambinka87
17.07.2023 4 z 5

Knížce jako takové nic vytknout nemohu, je to přeci klasika. Ale já jako čtenářka jí asi nejsem hodna :) připomnělo mi to hodiny dějin filosofie na filde na VŠ. Stejně jako tehdy jsem se občas přistihla, že nevnímám :) strhávám tedy jednu hvězdu za to, že mne kniha nedokázala zcela upoutat. Stále aktuální je myšlenka, že dobrý ministr může být jen tehdy, pokud nemyslí sám na sebe. Takových politiků dnes už asi moc nebude. "Přečteno" jako audiokniha, skvěle namluvil Igor Bareš

hroneczek
hroneczek
13.06.2023 3 z 5

Asi jsem čekala něco jiného a záživného.
Pokud bych bývala kdysi knihu četla v rámci předmětu politologie, pak by mi určitě čtení něco dalo. Takto zůstalo bez jakékoli vnitřní odezvy a nadšení.

Clivicus
Clivicus
11.06.2023 5 z 5

Tehdy musel být Vladař opravdu ránou tradičnímu způsobu radění, vždyť dosud se králům, hrabatům a knížatům radilo, aby se pouze řídili Bohem, vírou, spravedlností a podobnými ctnostmi, hříchů se vystříhajíce, a to že je sdostatek k pevné a blahobytné vládě. Přitom ve Vladaři se netečně a neskrývaně píše o prostředcích mnohdy podlých, nečestných nebo krutých, doložených z dějin starověkých nebo současných. Zdali je Machiavelliho příručka opravdu užitečná je věc docela jiná (a za mě dost pochybná), že je ale tato kniha velmi čtivá a zajímavá je věc nesporná.
PS: Nedoporčuji vydání od Fortuna Libri, překlad je chudý a schází jim tam několik kapitol.

Sabina335
Sabina335
29.05.2023 3 z 5

Podle komentaru zde jsem cekala neco naprosto jineho. Neni to muj oblibeny zanr, cetla jsem kvuli ctenarske vyzve 2023. Kniha obsahuje dobre myslenky a je pekne napsana, ale zanrove mi proste nesedla.

sArKa236
sArKa236
21.05.2023 4 z 5

Pro mě knížka doplňující studium. Jedná se o významné dílo, které se ke všemu dobře čte, takže pokud Vladař spadá do okruhu vašeho zájmu, doporučuju, vede i k zamyšlení.

Iwíček
Iwíček
11.05.2023 5 z 5

Na začátku roku jsem se pustila do Čtenářské výzvy Databáze knih, kde jedním z bodů je přečtení knihy odehrávající se v 16. století. Nikdy by mě nenapadlo, že si přečtu právě tento titul. Abych pravdu řekla, od knihy jsem čekala popis ctností a neřestí panovníků, ale kniha měla přidanou hodnotu v tom, že mimo to popisovala i historickou situaci té doby a čtenář si tak mohl vše velice dobře představit. Líbilo se mi, že autor si s ničím nebral servítky a vše popsal poměrně otevřeně. Český překlad je kvalitní a čtení je zajímavým zpestřením a únikem od románové formy. Při četbě se zamyslíte jistě nad přesahem do dnešní doby, nebudu vám zatajovat, že je titul svým způsobem nadčasový.

Anežka010101
Anežka010101
21.04.2023 4 z 5

Tak obecně nerada čtu navodné knihy, rady a knihy, kdy si autor mysli, že zna problém dokonale. Ale už po pár stranách mi došlo, že Machiavelli musel vynikat ve své době jak intelektem, tak úsudkem. Moc se mi líbilo, jak přimo pojmenována dané situace pravými jmény, to už se dnes moc nevidí.Dnesni hraná hyperkorektnost by mu asi svazala ruce. Je to velmi nadčasové, svěží dílko a s úvahami i po 500letech platnými.Obdivuhodné.Myslim, že autor nebyl.nekritický nebo samolibý ( jak.mnozi jeho soucasnici o nem psali, naopak, byl upřímný.Uprimnost se trestá v každé době;-))

Belforn
Belforn
02.04.2023 5 z 5

Kniha, která je po několika staletích relativně aktuální. Ať už se jedná o formování státu, tvorbu armády nebo vztah s lidem, kniha nabízí mnoho tipů, které vlastně platí dodnes. Autor se nesnaží prezentovat vládu jako něco, co vyžaduje pouze ctnostné chování. Naopak umí velmi ocenit pragmatický přístup, který si získá občany. Jasně prezentuje svůj názor, že negativní věci má panovník vždy dělat pokud možno hned a postupně začít zvyšovat svůj kredit. U toho všeho ale nesmí zapomínat na své ideje a cíle, neboť jinak nebude čitelný a lid ho zavrhne. Jak aktuální.

InaPražáková
InaPražáková
18.03.2023 4 z 5

Stručný, návodný manuál pro politiky s nečekaně moderní strukturou, stačilo by přidat obrazovou prezentaci. Každý bod jednoduše vysvětlený a doložený na příkladech z antické nebo nedávné italské historie. Vzhledem k míře stručnosti a obecnosti chybí hloubka, a kdyby někdo chtěl doložit přesný opak Machiavelliho tvrzení, stejnou formou krátkých ukázek z dějin by to nebylo nijak složité. Ale pravdu má autor Vladaře, leccos je dodnes platné (nabízí se porovnání s moderní historií).
Není to návod cynický, jak se někdy podává, jen není idealistický. Machiavelli rozlišuje morální kategorie a za cíl pokládá blahobyt státu a spokojenost občanů, jen dokládá, že nejkratší cesta k tomu cíli nebývá cesta neochvějné ctnosti. Účelové přiměřené násilí a pletichy uznává jako praktický politický prostředek, protože je stejně všichni provádějí, a kdo by se jim jediný vyhýbal, špatně dopadne.

Hobo
Hobo
17.03.2023 5 z 5

Otázky vládnutí sotva někdy zmizí z okruhu lidských zájmů.

joanb
joanb
17.03.2023 4 z 5

Útlá kniha přečtená velmi rychle.
Obvyklé klišé, že účel světí prostředky, je pouhým střípkem. Je vždy třeba mít rozumný cíl, pak tento způsob řešení už není tak provokující.

Honza91
Honza91
13.03.2023 4 z 5

Možná je dobré si přečíst i jiná vydání, protože jsem měl možnost jich číst více a některé kapitoly jsou dosti jiné. Co se týče obsahu a myšlenek Machiavelliho, je důležité si uvědomit pro koho to psal, v jaké době to psal a především co si on zažil jako diplomat. Je to kniha poplatná době a i když se nám zdají myšlenky zastaralé, musíme si uvědomovat, že i dnešní společnost některé využívá.

Frankie351
Frankie351
07.03.2023 odpad!

Kravina. Autor se asi sám rád poslouchal. Přeceňovaný popletený blábol.

Tebby
Tebby
24.02.2023 1 z 5

Tohle mi bohužel vůbec nesedlo. Knížku jsem si vybrala do výzvy, ale většinu času jsem u ní protrpěla. Myšlenky si často protiřečily, někdy dokonce v jedné větě. Zhruba po první třetině se věci také začaly hodně opakovat a nakonec to vyústilo v myšmaš úplně všeho. Škoda, asi to holt nedokážu ocenit.
Po delším čase, kdy se mi kniha rozležela, upravuji hodnocení na 1*.

Ashi
Ashi
10.02.2023 4 z 5

četla jsem to jako inspiraci pro tvorbu příběhů z královského dvora. Spoustu dobrýxh rad a nápadů. Libila se mi přímost. Napsané jak to prostě je např. popis kdy je výhodný být krutý a kdy ne.

Havran.
Havran.
09.02.2023

„..je totiž velký rozdíl mezi tím, jaký život je a jaký by měl být. Ten, kdo si nevšímá reality a nechce vidět jací lidé jsou a staví spíše na svých přáních a představách jak by svět vypadat měl, nedopadne dobře. A člověk, který se chce za všech okolností chovat ušlechtile a jevit se ve všem jako dobrý člověk, se zlou se potáže mezi tolika lidmi, kteří dobří nejsou. Proto také vladař, který se chce udržet musí se ve vlastním zajmu naučit zachovat se někdy třeba i ne zrovna ušlechtile a přesně vědět, kdy si může dovolit dobrotu…čím víc člověk v hodnostech stoupá, tím víc se o něm mluví…v čem jedni u něho vidí hospodárnost druzí zas lakotu - v oprávněné přísnosti krutost - v soucitu a vlídnosti naopak zbabělost a slabost. Co jeden na něm považuje za účelné a praktické, druhý může mít za věrolomné a bezzásadové - ve velkorysosti lze vidět i lehkomyslnost…“

Potvrzuji, že záleží na tom jaký překlad se vám dostane. Ke mě se dostaly dva a chvíli jsem přemýšlela, jestli to má být ta stejná kniha.

Maraiser
Maraiser
29.01.2023 3 z 5

Je to kniha poplatná době a hlavně Itálii.
Když si to čte člověk pozorně, tak zjistí, že Machiavelli občas v jedné kapitole popírá, co napsal v předešlé.
Další mým zajímavým postřehem je, že Machiavelli vyjmenovává vlastnosti, jaké by měl vladař mít, aby vzápetí vyzdvihl vladaře, který v podstatě žádnou z těch vlastností neměl a úspěšně vládl.
Ale jak jsem již napsal, jde spíše knihu poplatnou své době. Samozřejmě, že kdo chce tak si tam nějaké paralely k současné době najde, ale není to tak úžasné, jak jsem očekával.

Janina2609
Janina2609
23.01.2023 5 z 5

“Lidé posuzují více očima než citem, neboť viděti je dáno každému, kdežto cítiti, co je pod povrchem, málokomu. Každý tedy vidí, jaký se zdáš, ale málokdo cítí, jaký opravdu jsi.”

Přečteno v rámci čtenářské výzvy shodou okolností v době prezidentské kampaně.
Kdo chce, najde souvislosti, ale to je tak v životě se vším… Za mě platné v každé době.

Shimargh
Shimargh
15.01.2023 5 z 5

Nadčasová kniha...jsme jen stádo oveček :-)

Stromovous
Stromovous
14.11.2022 5 z 5

Zajímava kniha plná mouder, doporučení pro velitele a historického materiálu. Nesmí chybět v historické knihovně a dílo slouží jako můstek pro další hledání a je v ní mnoho odkazů.

Ronnie68
Ronnie68
25.09.2022 3 z 5

Útlá kniha, která obsahuje celkem 26 kapitol ... je plná myšlenek a příkladů, jak by měl ten nejhlavnější chovat, aby si získal stát (knížectví) a případně si ho i udržel.... jak jsem už psala ... je to útlá kniha, která byla pro mě docela těžká ke čtení....

konicekbily
konicekbily
07.08.2022 5 z 5

Nadčasová kniha plných myšlenek. Dovolím si uvést jednu, kterou ze strany 27 knížky již citovala kolegyně alef: "Lidé totiž rádi mění vládu v domnění, že si tím polepší, a teprve zkušenost je poučí, že si vlastně pohoršili".
Tuto knihu napsal autor ve století šestnáctém a nemohl vědět, co lidstvo čeká za převraty a revoluce! Příklad: zmítané Rusko po převratu 1917 a jeho horší důsledky cítíme dodnes. A hned na to rozpad Evropy a změny hranic po první světové válce - vyvolány záminky ke druhé válce. Rok 1948 Československo a tak si sám domýšlím i další jeho myšlenky a jejich naplnění v současnosti.
A kniha - to je jen "jakési" doporučení pro jednoho italského vladaře ve středověku!
Autor má můj hluboký obdiv.

M.M.Wilweber
M.M.Wilweber
06.07.2022 5 z 5

Jak to jen shrnout. Machiavelli se vyznal v egu vladařů a byl schopný zcela přesně vystihnout jejich myšlení. To co mi na tom přijde mrazivé je, že tyto principy jsou použitelné i dnes. (místo vladaře si dosadíte politiky, manažery, ředitele...) Pak tedy beze špetky studu říkám že Mistr sun je teoretik a Machivavelli je praktik.
Pokud se někdo zajímá o psychologii a osobní rozvoj. Tahle kniha bude jak pěkně hořké ale 100% účinné kapky v záplavě sladkých řečí o spolupráci a šíření lásky v moderní populárně naučné literatuře.
Ke knize mě překvapivě dovedla spíše moje vášeň pro cokoliv renesančního. Vřele jí doporučuji: Studentům psychologie, politologie, filozofie, historie, advokacie a dále také obchodníkům, manažerům a komukoliv kdo je nucen okolnostmi taktizovat.
Akorát stále nevím jestli jí mám zařadit do beletrické části knihovny nebo té odborné.

B-artX
B-artX
12.06.2022 5 z 5

Četl jsem na přijímačky na politologii a rozhodně jsem rád, že jsem se k tomu dostal. Velmi zajímavé a čtivé dílo, které odhaluje velmi komplexní zákoutí ranně novověké politiky a schopnosti, které by měl ideální panovník mít. Připomínalo mi to Umění války, které ve mně vyvolávalo podobné pocity- že se učím něco, co je naprosto geniální, jen možná trochu přežité. I přesto bych doporučil knihu všem, co se zajímají o politologii nebo historii obecně.

Kabuky
Kabuky
26.05.2022 5 z 5

Vřele doporučuji ke čtení.

Leona333
Leona333
09.05.2022 4 z 5

Ke knize, není moc co dodat. Komentářů je zde opravdu dost. Nakonec sto lidí, ,,sto názorů - úhlů pohledů," jak a které myšlenky si z této knihy přebrat...
Já osobně jsem byla s četbou spokojená. Kniha inspiruje v mnohém. Také v mnohém varuje... Nakonec - dost možná, se může mnoho myšlenek renesančního člověka uplatnit i dnes, ale také nemusí!? 21. století, je přeci už tak jiné, nebo snad ne? ; )

JancaMia
JancaMia
24.04.2022 5 z 5

Knihu by si mněl přečíst každý kdo pracuje s lidmi. Velice zajímavé myšlenky a postoje. Kniha právem patří do zlatého fondu. Četla jsem potřetí a stále objevuji něco nového.

Standa24
Standa24
17.03.2022 4 z 5

Asi nejznámější kniha o renesančním politickém myšlení. Některé úvahy jsou až překvapivě nadčasové.

jaroiva
jaroiva
18.02.2022 4 z 5

Dost zajímavé a k zamyšlení. Pro mě nečekaně zajímavé.

Dámaskloboukem
Dámaskloboukem
08.01.2022

Pro mě velmi těžce čitelné, až téměř nečitelné .

knihomolmoravy
knihomolmoravy
08.01.2022 3 z 5

Kdybych tuhle knihu neměl na seznamu povinné četby podle vlastního výběru, nikdy bych ji nepřečetl. Podle mého názoru je to originální dílo. Neznám totiž žádnou jinou knihu o tom, jak by měli vladaři vládnout. Kvůli tomu, že mě zajímá taktika, jsem si vybral tohle dílo. To jediné, co mi vadilo, bylo to, že po delší četbě mi to připadalo monotónní.

Bustedka
Bustedka
01.01.2022 4 z 5

Kniha stará 100 let a více. Bez čtenářské výzvy bych to do ruky asi nevzala, ačkoliv jsem v posledním roce četla hned několik knih, které na Vladaře odkazovaly. Musím uznat, že to opravdu má něco do sebe, na tehdejší dobu téměř excelentní .

Stolda
Stolda
11.11.2021 4 z 5

Trvalo mi delší dobu, než jsem se prokousal celou knihou. Pocity různorodé. Ale za přečtení to stálo. Jen u toho člověk musí víc používat kůru mozkovou, aby přišel na to, co tím chce "básník říci. "

katka134
katka134
15.10.2021

Zajímavá a poučná kniha nejen pro vladaře

Set123
Set123
10.08.2021 4 z 5

„Když už musíte dělat hloupost, alespoň ji nedělejte tak hloupým způsobem.“ Tak nějak to myslím řekl sir Humphrey Jimu Hackerovi v Jistě, pane ministře. Jak moc by nejspíše Machiavelli souhlasil!

Asi nejsem dost kreativní, abych k této knize dokázal říct něco originálního. Ale alespoň zopakuji některé body. Prvně si řekněme, o čem tato kniha je. Bylo by chybou k tomuto dílu přistupovat jako ke knihám typu Leviathana, O společenské smlouvě, nebo O duchu zákonů. Tato kniha neřeší jaké by věci měly být v dobrém státě. Tato kniha říká vladařům přesně to, co říká sir Humphrey ve výše zmíněném citátu. Když už se jednou rozhodnete pro tak hloupou věc, jako vládnout nějakému státu, dělejte to alespoň chytře. Což v pojetí pana Machiavelliho značí přežijte a zajistěte, aby přežil i stát. Což samo o sobě nezní nijak strašlivě, že? Tak proč se Machiavelli stal symbolem proradnosti, lstivosti a podobných jiných legrácek? Odpověď je jednoduchá. Autor byl realista. Dopsal bych ještě cynik, ale to by nebyla pravda. On byl prostě absolutní realista.

Jednou z implicitních myšlenek, se kterou se setkáte, je předpoklad inherentního zla v každém jednotlivci. Doslova Machiavelli říká, že lidé jsou dobří, jen pokud je k tomu člověk donutí. Pakliže si uvědomíme tento autorův postoj, není překvapením nic z toho ostatního, co nám předestírá.

Ovšem není pravdou, že by považoval Machiavelli za pro vladaře dobré pouze morálně špatné vlastnosti, jak by mohl člověk neobeznámený s obsahem knihy předpokládat. Machiavelli pouze říká, že aby vladař přežil, musí být občas schopen přejít ze stezky „dobra“ na stezku „zla“. To jest, musí být praktický. Proto můžeme tvrdit, že měl Shakespearův Richard III. Pravdu, když řekl, Machiavell je proti mně jen břídil. Richard byl ztělesněním zla, Machiavelli neztělesňuje nic, snad jen skutečnost.

Není ovšem pravda, že je Vladař naprosto aktuální kniha. Není. Vyvraždit rodinu ve volbách poraženého politika se nezdá být v současném rozložení světa úplně vhodné. Knihu lze považovat za úplně aktuální tehdy, kdy na ní provedete tutéž odpudivou násilnost jako na Umění války od Sun-c‘. Všechno pojmete jako metaforu a nejlépe budete tvrdit, že se ve svém podnikání řídíte Machiavelliho Vladařem. Ale to by podle mne dost zničilo krásu tohoto spisu jakožto zajímavého historického dokumentu, který byl naprosto zásadní pro politologii a můžeme s jistotou tvrdit, že extrémně ovlivnil historii v mnoha jejích ohledech.

Kniha je z jednoho pohledu pro současného čtenáře (respektive většinu z nich, nebo alespoň pro mne, abych snad někoho neurazil) dosti nepotěšující. Machiavelli jakožto člověk racionální a moudrý podkládal svá tvrzení historickými reáliemi. A ano, sice jsem většinu ze zmíněných jmen už někdy slyšel a o událostech četl, ale přesto pro mě byly tyto pasáže (upřímně asi přes polovinu knihy) poněkud obtížné. Nu a dovoluji si tvrdit, vím dost drze, že budou obtížné pro téměř všechny, kteří se aktivně nezabývají historií. Nepopírám, vydání od Arga z roku 2012 má celkem dobrý poznámkový aparát, ale i tak…

A to je asi vše. Kniha jistě stojí za přečtení a určitě si z ní lze vzít mnoho dobrého. Typu: „Je velký rozdíl v tom, jaký život je a jaký by měl být, a kdo nevidí, jak lidé jednají, ale jen to, jak by jednat měli, učí se spíše své zkáze, než záchraně.“ To je můj oblíbený.

P.S.
Komentář pode mnou jsem si přečetl až po napsání toho mého. Tady alespoň vidíte, že mám s přirovnáním k Sun-c' pravdu. Chudák Sun-c' a Machiavelli.

ArkAngel
ArkAngel
24.07.2021 5 z 5

Jedna z knih, která potvrzuje pravidlo, že "účel světí prostředky." Byť dílo pracuje s dobovými reáliemi a odkazuje na mnoho panovníků, kteří vládli předtím, je Vladař nadčasovou knihou, která vám dá rady k tomu, jakých chyb se vyvarovat, pokud chcete správně vládnout. Stejně tak vám dává rady, co byste naopak dělat měli. Spolu s Uměním války je Vladař rozhodně nejdůležitějším dílem pro ty, kteří chtějí jednoho dne vést ostatní.

puczmeloun
puczmeloun
14.07.2021 4 z 5

Je fascinující v dnešní době číst něco, co bylo původně určeno očím jednoho vládce v 16. století (i když on to pravděpodobně nikdy nečetl). Stejně tak se dívat na základy myšlenek, které se postupně vyvinuly v současnou politologii a mezinárodní vztahy. A zároveň mezi řádky hledat cíle samotného Machiavelliho, které se nepokrytě odhalují v samotném závěru knihy.

To, že Vladař vlastně neodpovídá dnes používanému slovu "machiavellismus" (resp. notoricky známému sousloví „účel světí prostředky“), je už známé. Jasně, objevuje se tam dost realismu i "flexibilního jednání panovníka," ale také opakovaný důraz na dobré chování k lidu a veřejné mínění nebo udržení stabilního "právního a morálního prostředí". Každopádně jde ale o velmi zajímavý pohled do myšlení té doby, včetně některých sociologicky-politologických myšlenek, které zatím nestárnou...