451 stupňů Fahrenheita

451 stupňů Fahrenheita je teplota, při níž papír hoří. V Bradburyho temné vizi budoucnosti nejsou hasiči vybaveni vodními stříkačkami, ale plamenomety, které ničí poslední svědectví svobodného myšlení – knihy. Až do dne, kdy si hasič Guy Montag začne klást znepokojivé otázky… Román vychází v nově revidovaném překladu s úvodním slovem Raye Bradburyho. Kniha je doplněna původním doslovem Josefa Škvoreckého k prvnímu českému vydání a esejem Františka Novotného k současnému aktualizovanému vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/250728/big_451-stupnu-fahrenheita-6Eg-250728.jpg 4.33283
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Plus

Fahrenheit 451, 1953

Kniha 451 stupňů Fahrenheita

ClaireW
včera

Kvalitní scifi, jen mi chvilku trvalo se začíst. Kniha nabídne zvraty, zajímavé momenty a určitě jí můžu doporučit.

Kory98

(+ SPOILER) Úžasná kniha, která mě úplně pohltila a vím, že bude jednou z těch, ke kterým se budu často vracet. Určitě se jedná o jedno z kultovních děl sci-fi, ale když tak přemýšlím o Bradburyho díle, tak se dnes v některých ohledech stává i skutečností. Možná, že by se sám divil.

A pár hezkých vět, které mě zaujaly:
"Slovo "intelektuál" se stalo nadávkou, jak si také zasloužilo."

"Kniha je jako nabitá puška v nejbližším sousedství. Spal ji - vyndej ze zbraně náboj. Vlámej se do lidské mysli! Kdo ví, kdo se může stát terčem sečtělého člověka?"

"Tak a teď se vydáme proti proudu", řekl Granger. "A mějte na mysli jedno: nejste důležití. Nejste všechno. Jednou snad náklad, který s sebou vláčíme, někomu pomůže. Ale vždyť ani tenkrát, když jsme měli knihy po ruce, nevyužívali jsme toho, co jsme z nich získávali. My jsme doslova uráželi mrtvé. My jsme doslova plivali na hroby všech těch, kteří zemřeli před námi. V příštím týdnu, měsíci, roce potkáme spoustu osamělých lidí. A když se nás zeptají, co děláme, můžeme říct: pamatujeme si. Tímhle nakonec zvítězíme. A jednoho dne si toho budeme pamatovat tolik, že zkonstruujeme největší bagr v dějinách, vyhrabeme největší hrob všech dob, hodíme do něho válku a zaházíme ji. Teď pojďte, nejdřív vystavíme továrnu na zrcadla, celý příští rok nebudeme vyrábět nic než zrcadla a pořádně se do nich budeme dívat."

JKDelaney

Skvělý počin. Den trifidů, Válka světů, 451 stupňů.. díky za tyto úžasné knihy.

Teraesa

Veľmi nadčasové.

"Lenže to je na ľudskej rase prekrásne: nikdy nebude taká znechutená alebo beznádejná, aby sa vzdala opakovania záchrany múdrosti."

"'Naplň si oči údivom,' radil mi, 'ži, akoby si mal o desať sekúnd padnúť na zem mŕtvy.'"

Las_T

Dělalo mi hrozný problém se do toho začíst a když už se mi to povedlo tak jsem byl na konci. Z mého pohledu zklamání jako hrom a to mám hodně rád Bradburyho povídky.

Metuje

Relativně krátká klasika, poslouchal jsem to už k maturitě, ale to jsem tomu nevěnoval moc pozornosti, takže jsem si to teď znovu užíval pořádně. Od Bradburyho jsem četl zatím jen tohle, těším se ale i na další knížky. Možná bych ocenil méně popisnosti a více děje, především u tak malého rozsahu stran, bavilo by mě i pokračování, i když chápu, že co do abstraktnosti by to ztratilo na atmosféře. Četl jsem vydání z roku 2015 od Plusu a trochu mě zklamal doslov Františka Novotného, který takovým zastaralým a pesimistickým pohledem popisuje jak se dnešní doba řítí do záhuby (nebo už tam skoro je) a přirovnává ji k té knižní.

DaNDee

I always believed captain Beatty was the good one..
Již od začátku mi kniha silně připomíná onu atmosféru Orwellova 1984 a myslím si, že Bradburry mohl být 1984 silně inspirován. Čtenáři se jména postav nenávratně vryjí do paměti stejně tak jako tomu bylo u Winstona a Julie. Přitom tento silný , antiutopický příběh (a dle mého Clarissa McClellanová) nutí člověka přemýšlet. A mě hlavně o tom, jak to, že se toto dílo neocitá na seznamu maturitní četby...

Shaxx

Konečně jsem se dostala k téhle klasice.
Smekám před Bradburyho fantazií a mrazí mě toho, jak je tohle dílo nadčasové.