Audrina Audrina komentáře u knih

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Fulvio je skvělý vypravěč a opravdu nádherný překlad dodává knize na čtivosti. Čtenář při čtení dokáže pocítit tu beznaděj lidí, kteří přijeli do Ameriky za lepším životem, aby živořili ještě hůř. Pouze jsem měla trochu problém s až moc pohádkovým koncem, ale to je pro autora typické.

31.12.2019 4 z 5

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Skleněný pokoj zaujímá v mém seznamu přečtených knih zvláštní místo. Příběh je hodně odosobněný, a přesto se Vás osudy jednotlivých postav dotýkají. Mnohem víc se Vás ale dotkne příběh samotného domu, kterému je celá kniha zasvěcena. Za necelé století totiž mnohokrát změnil majitele a stal se svědkem mnohých událostí. V centru všeho je skleněný pokoj, místo, které pulzovalo životem za každého režimu...dvanáct schodů na obrat, pak obrat na malém odpočívadle a dalších děvět schodů na spodní podlaží....tak snadné je ponořit se do příběhu.

30.10.2018 5 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Co napsat o knize, o které toho už bylo řečeno tolik? Byla jsem uchvácená autorčinou genialitou ohledně popsání ženského přátelství, které, i když si to nechceme připustit, funguje na bázi rivality. V některých rysech Eleny jsem se našla, a myslím si, že jsem nebyla jediná.
Konec byl až moc otevřený, ale rozhodně vás donutí sáhnout po pokračování.

02.10.2017 5 z 5

Neděle odpoledne Neděle odpoledne Viktorie Hanišová

Knihu neděle odpoledne jsem přečetla za neděli, tak čtivý příběh je. Vlastně mě to nepřekvapilo, Hanišová psát umí. Stejně jako u jiných jejich titulů ale trochu bojuju s tím, že konec a celkové vyvrcholení mě úplně neuspokojilo. Nevím proč, ale prostě mi tam něco chybělo.

16.07.2023 4 z 5

Takové maličkosti Takové maličkosti Claire Keegan

Tahle cesta tě zavede tam, kam si přeješ jít.

Útlá knížečka o potřebě velké laskavosti s dickensovskou poetikou. Nejsmutnější je, že hrůzy v církevních řádech, které se v příběhu řeší, nejsou záležitostí starou sto let...ještě smutnější je, že se skuteční viníci nikdy neomluvili.

08.06.2023 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Přiznám se, že jsem po přečtení několika komentářů moc netušila, co od knihy očekávat. Musím ale říct, že mě celý příběh moc bavil. Tři časové linky, které jsou určitým způsobem propletené, byly každá svým způsobem originální a přinášela čtenáři velké množství zajímavých myšlenek.
Určitě se pustím i do dalších dílů

08.01.2023 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Je zajímavé sledovat, jak nevědomky pácháme činy, které nás samotné v minulosti zraňovaly. Autorka si skvěle hraje s postavami a čtenáři předkládá příběh naplněný obrovskou mírou neštěstí a náročných osudů.
Co mě mrzelo bylo nedotažení linek u některých vedlejších postav. Opravdu by mě zajímalo, jak dopadla třeba taková Věrka

26.03.2022 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

"Věděla, že jsou knihy, které si nepřečte, myšlenky, které nesmí vyslovit nahlas. Nesvoboda byla cena, kterou platila za pochybnou jistotu, že se pokud se přizpůsobí, stát se o ni postará. Jako pán o psa přivázaného k boudě."

Patřím ke generaci, která se narodila v devadesátých let, tedy do nově nabyté svobody a je pro mě jen těžko představitelné, jak moc se svoboda lidí před revolucí omezovala. Myslím si, že zvlášť v dnešní době, kdy je spousta demokratických hodnot pošlapáváno je důležité upozornit, jak špatný minulý režim byl.

Kniha nepřináší moc šťastných okamžiků ani naděje. Přesto jsem se od ní nemohla odtrhnout. Příběh o tom, jak jednoduché je někomu zničit život a naděje.

25.04.2021 5 z 5

Soběstačný Soběstačný Zuzana Dostálová

Knížce jsem se poměrně dlouho vyhýbala, měla jsem pocit, že příběh takto mladého chlapce mě nebude tolik bavit. A vlastně jsem se bála, že poté nebudu z knihy tolik nadšená, jak bych měla být.
Příběh mě ale dostal stejně jako většinu čtenářů přede mnou. Velmi tragický příběh chlapce, který musel být soběstačný dřív, než by správně měl. S pocitem, že můžete být někomu na obtíž je totiž něco, s čím by neměl bojovat nikdo

21.04.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

„A tuto skutečnost, za všech okolností krvácet, odkáže své dceři“. Tahle věta zazní v druhém odstavci celého příběhu a na jejím základě jsem věděla, že kniha bude skvělým a silným příběhem. Obdivuju autory, kteří umí psát strohým jazykem, který ale kolikrát dokáže mnohem víc než zabarvené kličky.

Přemýšlím, jak bych knihu popsala čtenáři, který po ni teprve bude sahat. Zřejmě bych řekla, že je to kniha o lidskosti a jejím selhání; o lidských snech, které nedošly k naplnění; o bolesti, kterou si musíme prožít, abychom mohli cítit lásku

Po dočtení ve vás bude celý příběh a jeho tragičnost ještě dlouho působit. Možná se ale nejedná o tragičnost, možná je to spíš ukazatel životních osudů, které odpovídají běžnému životu. A to je možná právě to nejtragičtější.

13.12.2020 5 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Nejsem žádný přehnaný čtenář detektivek, v rámci letošní Čtenářské výzvy se mi ale hodila coby kniha od dánského autora a čas od času si dobrý kriminální příběh ráda přečtu. Když jsem navíc zjistila, že se v rámci série řeší odložené případy, které miluju, nebylo co řešit.
Zklamaná jsem rozhodně nebyla, tempo příběhu je skvělé a neustále čtenáře udržuje v napětí. Jelikož už jsem pár detektivek přece jenom přečetla, dokázala jsem poměrně rychle vydedukovat, kdo bude hlavní podezřelý. To ale nesebralo příběhu nic ze své přitažlivosti. Při čtení jsem se nemohla odtrhnout, postup vyšetřování nabral ten správný spád a vše vyvrcholilo v povedený závěr.
Rozhodně v budoucnu sáhnu po dalších příbězích

29.03.2020 5 z 5

Lazarovy ženy Lazarovy ženy Marina Lvovna Stěpnova

Nesmírně zajímavá kniha, ke které se mi jen těžko píše komentář. Příběh je nesmírně bohatý, mnohovrstevný a vyústění které nabízí je nesmírně zajímavé. Lazarovy ženy jsou doslova napěchované zajímavým a často až tragickým osudem. Víc než na příběh samotný je ovšem důraz kladen na myšlenkové pochody a emoce jednotlivých postav. Nejvíc mě pak dojmul osud Galočky, která zkrátka jen nedokázala dostatečně vzdorovat neštěstí svého osudu...nebo vlastně štěstí?

05.03.2020 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Co napsat víc ke knížce, o které už toho bylo tolik napsáno. Harry Potter je moje absolutní srdcovka a vždy bude. Na prvním díle je vidět, že je napsán nevypsanou autorkou. Příběh je občas celkem plochý a povrchní, postavy se dělí jen na špatné a dobré a občas se vše vyřeší až příliš rychle. Přesto se jedná o příběh, který přivedl miliony dětí ke čtení a dodnes zůstává v srdcích nás všech. A to se o každé knížce říct nedá.

16.09.2018 5 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Pan Svěrák prostě psát umí. Miluju jeho scénáře a nezklamala mě ani tato kniha. Je to nežné čtení napsané s humorem

19.07.2017 5 z 5

Pravidla zdvořilosti Pravidla zdvořilosti Amor Towles

Autor má nesmírný talent psát tak jako v dobových románech, o jejíž epochách píše. Zatímco v Gentlemanovi v Moskvě tak máte pocit, že čtete příběh z pera jednoho z ruských velikánů, u Pravidel zdvořilosti zase, že jste otevřeli některý z románů Fitzgeralda.
Když se nad tím zamyslím, v knize se toho zase tolik nestane, je spíše medailonkem osudů nejrůznějších postav a jejich honby za štěstím. Rozhodně doporučuju

14.01.2024 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Souhlasím s tím, že tento příběh byl oproti těm předchozím o něco slabší. Především mi tam vadila jakási zmatečnost v příběhových liniích a vlastně mě moc nezaujaly ani osobní příběhy hlavních postav. Olsen ale píše neskutečně čtivě, takže se už těším na další díly

03.12.2023 4 z 5

451 stupňů Fahrenheita 451 stupňů Fahrenheita Ray Bradbury (p)

Nevím proč, ale vlastně jsem od knihy měla asi jiná očekávání. Námět je zajímavý, ale pokud bych měla hodnotit antiutopistická díla, ty Orwellova ve mně rozhodně zanechala hlubší stopu

26.03.2023 4 z 5

Pravda o případu Harryho Queberta Pravda o případu Harryho Queberta Joël Dicker

Tak tohle bylo naprosto skvělé! Kniha se ke mně dostala poměrně velkou náhodou a musím říct, že jsem z ní byla naprosto unešená. Dle anotace by se mohlo zdát, že jde o detektivní příběh, mnohem víc ale knížka vypráví o životě na maloměstě, lásce (především té nenaplněné), přehnaných ambicích a řetězci drobných neštěstí, které vyvrcholí obrovskou tragédií.

09.03.2023 5 z 5

Zulejka otevírá oči Zulejka otevírá oči Guzel Jachina

Musím říct, že výběrem knihy jsem nemohla udělat lépe. Poslední dobou jsem měla lehkou čtenářskou krizi a příběh Zulejky a její proměna mi pomohla se vrátit zpět do knižního světa.
Příběh je hodně specifický, čekala jsem kruté prostředí pracovního tábora a dostala jsem příběh ženy, která se ze složité situace dostane do ještě složitější. Přesto si na nic nestěžuje a vše zvládá s absolutní samozřejmostí a vytrvalostí.

30.04.2022 5 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Jak moc dokáže dětství ovlivnit svět dospělých? Každé maloměsto má příběhy, o kterých každý ví, ale moc se o nich nemluví...nebo jsou tiše přehlíženy a trpěny. Až do chvíle, kdy zasáhne někdo třetí.
Kniha je brilantně napsaná, nedovolí vám se od ní odtrhnout. Téma ve vás bude rezonovat ještě dlouho

21.08.2021 5 z 5