Ankavi Ankavi komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Velmi působivá kniha. Na tuto dobu by se nikdy nemělo zapomenout, ani na utrpení všech, kteří jej prožili. I po dočtení knihy přemýšlím nad osudy každého, kdo se v příběhu byť jen mihl. Knize se jistě dá i leccos vytknout. Bylo toho příliš? Příliš propletených náhod, příliš emocí? Ale proč bych měla něco vytýkat... Jen málokterý příběh se totiž zaryje do srdce a jde až na dřeň... a to se autorce povedlo.

28.01.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Kniha to není špatná - ale... Opravdu žiji v takovéhle společnosti, kterou vykresluje autorka? Jsou skutečně všichni takto uvažující? Věřím, že ne. Autorka, i když se asi velmi snažila, zachytila nejběžnější společenské jevy, přesto ale doufám - resp. chci doufat, že žijeme i mezi lidmi, kteří nejsou povrchní, konzumní, ale i mezi takovými, kteří mají smysl pro kulturu, pro krásno a záleží jim například i na duchovním rozvoji (tím nemyslím jen náboženství). Po přečtení této knihy, které zdaleka neupírám, že je čtivá a aktuální, jsem ale namísto dobrého pocitu měla v duši rozčarování.

11.06.2016 3 z 5

Kniha nenaplnila mé očekávání, ani jsem ji nedočetla, což se mi často nestává. Vtipné mi to nepřišlo vůbec (spíše jsem cítila prvoplánovité chtění, aby se čtenář smál, což působí křečovitě) a příběh mě nudil. Po slibném začátku knihy, který mě jediný trochu bavil, se jsem čekala o dost víc - u mě propadák.

20.11.2013 2 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Knihy od Jojo Moyes mají jednu zvláštní charakteristiku. Při jejich čtení máte v očích slzy a přitom se usmíváte. Ani tato nebyla výjimkou a považuji ji za mimořádně zdařilou. Její poselství je podle mého názoru zvláště v dnešní době, kdy se dává na odiv úspěch, bohatství, zdraví a dokonalost, velmi důležité. Nemusí se totiž dařit vždycky. Jsou chvíle, které vypadají hodně zoufale. Je lidské dělat chyby, i vědomě, z čirého zoufalství. Ale to nejdůležitější ze všeho je zvednout se, chyby si přiznat, nepokračovat v nich a zkusit je napravit a jít dál. Navzdory překážkám. Je sice krásné si libovat v tom stavu, kdy se vše daří. Ale ještě lepší je nalézt potěšení v tom, že se člověk tzv. vyhrabe. A o tom vše je tahle nádherná kniha. A také o tom, že dobří lidé existují a jsou ochotni vám pomoci. Vřele doporučuji.

13.08.2016 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Velmi silná, nádherná kniha o tom, jaká zvěrstva byla Sověty páchána. Dojemný a přitom silně realisticky popsaný příběh, plný emotivně vypjatých okamžiků - o smrti, o naději, o touze přežít, o síle charakteru, o krutosti, o pevné vůli... O tom, jak se nenechat zlomit, jak si zachovat důstojnost. Mnoho takových knih není - a proto ji velmi doporučuji všem. Je třeba si uvědomit, co se v dějinách dělo, jaké mohou být důsledky pro celé národy. Toto by měla být povinná četba.

05.12.2015 5 z 5

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Vynikající kniha, přesně podle mého gusta. Několik linií, které se postupně zaplétají a protnou způsobem, který by mě nenapadl. Další rovina knihy je duchovní - otázka viny a odpovědnosti za vše, co jsme učinili, i za to, co jsme neudělali, ale víme o tom. Kam až má osobní zodpovědnost dosáhnout? Ať si každý odpoví sám. Nic není černobílé, zvláště máte li děti nebo blízké osoby, na nichž vám záleží možná více, než na sobě samých. A samý závěr knihy mě také dostal. Vskutku ráda ji doporučím a hodnotím vysoko.

13.01.2015 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Tuto knihu napsal pan spisovatel. Jak jednoduše to vypadá, ale jak moc je působivá. Stačí dvě tři slova na konci odstavce, která čtenáře doslova rozsekají, když to nejméně čeká. Příběh dospívajících sportovců. Příběhy jejich rodin - ambice, ideály, nezdary, peníze, dřina, úspěchy, selhání, slabosti... zbabělost, vydírání, pevnost v názorech... nedá se vypsat, co vše se do téhle knihy vešlo. To hlavní je její morální poselství. Na konci neodsuzujeme ani hráče z Medvědína, ani hráče z Hedu. Každý měl a má své pohnutky, proč se nakonec rozhodl tak, jak se rozhodl. A to rozhodování nebylo jen o hokeji.

20.11.2018 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Mohlo by se říct - nastavovaná kaše ..., měla jsem trochu obavy. Ale ne, není tomu tak, knihy jsem se bála zbytečně. Svět se totiž po smrti Willa změnil. I Louisa se změnila, nedá se říci, že k lepšímu nebo k horšímu, ale je to jiná Louisa. A právě to celému příběhu dodává autentičnost. Protože kdo zažil odchod opravdu hodně blízkého člověka, tak velmi dobře ví, že už nic nebude takové, jako bylo. Ano, život jde dál, snažíme se - někomu to jde rychleji, někdo potřebuje více času. I Louisa se posouvá, život jí do cesty přináší mnoho dalších výzev a překvapení. Moc jsem jí držela palce a v leckterých situacích jsem se našla. Nejen proto dávám zasloužených pět hvězdiček.

23.02.2017 5 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Skvělá kniha. I když se mi tak na začátku nejevila, působila na mě tak nějak fádně, obyčejně. Ovšem ani jsem se nenadála a už jsem prožívala příběh Jane, ještě ho ani nestačila přebrat v hlavě a už jsem odkrývala, co vězí za pseudodokonalým vztahem Celeste... A tak dále, a tak dále. Pak už jsem se oddala rychle gradujícímu ději, tajila dech a prožívala protínající se cesty tří hlavních hrdinek. Autorka velmi přesvědčivě podala příběh, který - jak už bylo řečeno - může potkat každého, přičemž se ovšem neuchýlila k laciným a osvědčeným praktikám. Příběh má překvapivý vrchol a jeho zakončení mě uspokojilo čtenářsky i emotivně. Jedna z knih, které mě opravdu zasáhly v pozitivním slova smyslu. Ráda hodnotím plným počtem hvězdiček.

24.10.2015 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Vynikající thriller s několika dějovými zvraty. Na tomto díle se mně líbilo to, že příběh je vyprávěn velmi nekomplikovaně, nemá mnoho postav a po zdánlivě jednoduché linii se táhne stupňující se napětí. Skoro mně bylo líto, jak kniha ubývá, protože sjems e od ní téměř nedokázala odtrhnout. Kéž by takových vycházelo víc!

17.04.2017 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Dívka v ledu mě nezklamala. Od severských detektivek se tato kniha trochu liší - a liší se od nich příjemně. Má stejnou úroveň, spád, napětí, gradaci příběhu i osobní linii (v tomto případě šlo o životní story samotné vyšetřovatelky Eriky), přidaná hodnota spočívá ve slovanském nádechu - slovenský původ vyšetřovatelky, matky oběti, slovanský původ dalších postav i letmé zmínky o Praze - to vše mě potěšilo. Dívka v ledu je jednou z knih, od kterých jsem se nemohla odtrhnout. Zarputilost a výdrž Eriky při pátrání po vrahovi čtenáře zkrátka strhne. Erika mně navíc byla něčím blízká - snad i tím, že se dokázala vcítit do svých podřízených, nechovala se k nim nijak nadřazeně nebo panovačně, a ti za ní pak stáli i v časech, kdy se jí nedařilo. Opravdu hodně vydařená krimi kniha. A těším se na další knihy v této sérii.

12.12.2016 5 z 5

Zamilovaná hypnotizérka Zamilovaná hypnotizérka Liane Moriarty

Kdybych mohla, klidně bych dala 6 hvězdiček. Liane psát umí, o tom jsme se už přesvědčili. Ale v této knize předvedla umění, které se zas tak často nevidí - propletení několika témat tak nenásilným způsobem, že na konci knihy opravdu litujete, že končí. Povolání hypnotizérky je tak trochu alternativní, neuznává ho každý, s tím se hlavní hrdinka potýká denně svým osobitým způsobem. A když se zdánlivě chvilku nedaří...co následuje? Začtěte se. Kam lze po etické stránce zajít, pokud je klientem někdo blízký - resp. když ani není klientem. Samozřejmě hlavní téma - stalking - jak se cítí pronásledující i pronásledovaný? Jak málo stačí, aby k této chorobné závislosti na druhém došlo. Jak zvládnout seznamování se v ne úplně mladém věku, kdy to už nejde tak nějak samo, a ještě k tomu po internetu. Jak zvládnout sžívání s dítětem partnera. Kam až lze ve vztahu zajít, co je opravdu důležité... co se ještě společensky "musí" akceptovat - a kdy už říct ne... Další téma - přátelé - co všechno mohou znamenat, jak mohou obrátit život. A to vše zarámováno láskyplným příběhem. Mistrné zpracování.

23.04.2016 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Perfektní. Toto je jedna z těch knih, u kterých budete mít pocit, že se nelze odtrhnout a musíte tomu přijít na kloub. Mám ráda příběhy, v nichž se střídají protagonisté a příběh si čtenář skládá dohromady, přitom prožívá totéž z různých úhlů pohledu. Ano, samozřejmě že od jisté chvíle tušíte, kdo je vrahem - ale tak to autorka přece chtěla. Podle mě to hodnotu knihy vůbec nesnižuje, ba naopak. Proto hodnotím plným počtem hvězdiček a těším se na další příběh z pera Pauly Hawkins.

19.12.2015 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Co napsat ke Kukačce? Moc se mi líbila. Není to takový ten typický "thriller-krvák", který se bojíte číst před spaním, aby vás nepronásledovaly zlé sny. Je to velmi promyšlená a do detailu propracovaná detektivka, která nenápadně plyne a než se nadějete, jste u konce, protože budete mít problém od ní na delší dobu odejít. Bála jsem se, že to je bichle a že se děj povleče - ale chyba lávky. V rámci běžných nenápadných dialogů na sebe nabalujete důkazy, měníte svá podezření a tipy na pachatele - až se konečně spolu s Cormoranem propracujete k vyřešení. Rozuzlení je vážně překvapivé. A závěr knihy je zároveň slibný - zkrátka už se těším na další díl série s Cormoranem a s Robin :-)

15.03.2014 5 z 5

Jiná Gabriela Koukalová Jiná Gabriela Koukalová Martin Moravec

Poprvé jsem ve velkých rozpacích, co mám vlastně napsat. Nechci hodnotit Gábinu - člověka. Hodnotím knihu. Je psána jednoduše, až naivně... a Gábině - sportovkyni podle mě ublížila. Nepotřebovali jsme vědět některé otřesné detaily. A proto se bohužel přidávám k těm, kteří kritizují zbytečný marketingový tah. Gábina přinesla naší zemi mnoho pozitivního, stala se symbolem biatlonu, vzorem pro naše děti a svým způsobem legendou. Situace popisovaná v knize, pozice Gábiny v rodině, ve škole, ve sportovním týmu, v partnerských vztazích mně trochu otevřela oči a jsem z věcí, které jsem se dozvěděla, rozmrzelá. A to je hlavní pocit, který mně při čtení této knihy doprovázel. Zdravotní problémy může mít každý, oceňuji upřímnou zpověď, ale popravdě se s nimi zase tak úžasně nepopasovala. Takže - opravdu má tato žena být vzorem pro mladé sportovce? A zpět ke knize - nebylo by nám všem lépe bez ní?

05.06.2018 2 z 5

Na co Alice zapomněla Na co Alice zapomněla Liane Moriarty

Jedním slovem - skvělé! Na první pohled 100x omletý příběh - úraz, ztráta paměti, dlouhé "okno"... ALE - od prvního okamžiku je tato kniha něčím jedinečná. Vzhledem k tomu, že se vypravěči střídají, nahlédnete do duše hned několika hlavních postav - a je vám jasné, že nic není černobílé. I Alice pozvolna poznává, že se "něco" závažného v jejím životě přihodilo, ale co to bylo, jaké byly toho příčiny...kdo za co "může"... to ji zprvu nenapadá, nevzpomíná si. Postupně však začne mozaiku skládat. Určitě se alespoň v části příběhu poznáte - každého z nás život trochu "semlel" - jsme jiní než jsme bývali zamlada. A ani si to neuvědomujeme - není čas. Příšly děti, pořád někam spěcháme, za něčím se ženeme. Jak málo stačí, aby se člověk změnil tak, že se nepoznává! Někdy ale stačí jedna rána - a začne si to uvědomovat. Alici se přesně tohle příhodilo. Se zatajeným dechem budete rozplétat tajemství jejího příběhu a tipovat, jak to celé vlastně dopadne. A garantuji vám, že napnuti zůstanete do posledního okamžiku. Zklamaní nebudete. Nádherná kniha.

02.04.2015 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Psychothriller vystupňovaný na maximum. Od první do poslední strany víte, že se děje něco špatného, a situaci krok za krokem rozplétáte. Prolínání minulosti a přítomnosti je nenásilné a čtenáře nemate. Jen si osobně myslím, že autorka až příliš tlačila na pilu. Kdyby malinko ubrala, psychologický efekt by byl ještě větší, příběh by byl reálnější. Život s psychopatem, manipulátorem totiž nemusí mít až takové grády - tím myslím ohrožení života, přesto žena v takovém svazku nevýslovně trpí - emocionálně, psychicky, mnohdy i fyzicky. A děje se tak bohužel častěji, než by člověk myslel. Milli s Downovým syndromem do tohoto příběhu zapadla ideálně - je to další veliké téma: život s handicapem neznamená, že tento člověk není schopen uvažovat, cítit, vnímat - možná je právě naopak na určité věci mnohem citlivější a umí najít nekomplikovaná řešení. Autorce se její prvotina zdařila a já nedočkavě otvírám její další knihu.

14.04.2018 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Už jsem se na Eriku těšila - a vychutnala jsem si knihu stejně tak jako Dívku v ledu. Je to jedna z těch knížek, od kterých se jen těžko odpoutáváte a přehazujete výhybku do vlastního života. Noční lov je sice kniha zprvu lehce, poté již těžce předvídatelná, ovšem zdůrazňuji, že ani tak neztrácí na přitažlivosti. Dost již bylo řečeno v komentářích pode mnou, nechci opakovat totéž, a tak přidám jiné postřehy. Za prvé temná stránka pachatele, jeho noční chaty, tajemno, předstírání - určitě jedna z věcí, která čtenáře drží v napětí. A pak trocha psychologie - náznak prvního nepatrného odpoutání se od tragédie s Markem - nepatrné ťuknutí, ale i to mě potěšilo. Její profesní dráha je dalším zajímavým tématem - Erika se chová jako neřízená střela a čtenáři to prostě musí být sympatické. No a vlastní příběh je samozřejmě napínavý, poutavý - a přitom záživný a jednoduchý. Opět hodnotím vysoko a těším se na další knihu.

30.03.2017 5 z 5

Tři přání Tři přání Liane Moriarty

Liane Moriarty je pro mě jedna z nejlepších autorek. Kniihy od ní jsou zárukou určité úrovně - jak co se týče samotného příběhu, tak i propracování jednotlivých postav. Příběh o trojčatech mě doslova dostal. Zpočátku se vyvíjel sice nenápadně, ale pak se děj začal proplétat, situace se komplikovaly, ale přitom příběh ubíhal lehce, s nadsázkou, trochou humoru - a je velmi uvěřitelný. Chvílemi jsem měla pocit, že totéž jsem prožila i já, pocity, reakce sester, jejich vzájemný vztah - trochu komplikovaný, ale přitom neuvěřitelně pevný... Nic není černobílé, nikdo není dokonalý, ale mají se rádi a překonají i těžké chvíle. To je poselství, které si odnáším a už se těším na další knihu této autorky!

09.11.2016 5 z 5

Čas odejít Čas odejít Jodi Picoult

Zpočátku nenápadná, ale čtivá kniha. V průběhu čtení se ale začnou dít věci. Moc mně vyhovovalo prolínání vyprávění různých postav (i když přiznám se, často jsem se nemohla dočkat, až zase naskočí do linie příběhu Alice...). Jako mozaiku si člověk poskládal jednotlivé kousky děje, aby se ukonejšil tím, že tomu všemu tak nějak rozumí - avšak nečekaný zvrat v závěru mě rozcupoval na kousky. Pokud jsem tedy něco nečekala, pak takovýhle obrat. Nesmím víc prozradit, to bych vás o to nejlepší připravila - snad jen to, že tato kniha skutečně za přečtení fakt stojí. Nehledě na spoustu zajímavostí ze života slonů, které mě až dojímaly.

30.10.2015 5 z 5