amejzlík amejzlík komentáře u knih

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Knihu mám velmi ráda díky paní učitelce, která vedla literární klub, do něhož jsem chodila na základní škole. Velmi ráda jsem si jí připomněla znovu. Poselství, které knížka v sobě má je obrovské. To lze pochopit až, když máte dětství za sebou. Knížka má obrovskou moc - vrátí vás do něj. Citáty z knihy jsou nesmrtelné. Na konci jsem si i poplakala.

08.01.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Neskutečně emotivní závěr. Nejsem si jistá, zda Jiřího čin byl morálně správný. Já bych to na jeho místě nedokázala udělat. Vzít člověku život, ať už udělal cokoliv z jakýchkoliv pohnutek, je kruté. Lennieho i Jiřího mi bylo velmi líto. Knihu mi doporučil člověk, jehož si velmi vážím a jsem zvědavá na jeho názor.

08.01.2022 5 z 5

Romeo a Julie Romeo a Julie William Shakespeare

Nesmrtelný příběh. Vydání jsem našla v antikvariátu. Verše v překladu Josefa Topola mne pohltily a nepustily. Příběh byl ještě umocněn nádhernými ilustracemi Jiřího Trnky. Krása.

02.01.2022 5 z 5

Sto sonetů Lauře Sto sonetů Lauře Francesco Petrarca

Moc krásné verše, které mne pohltily. Některé byly až dojemné. Oceňuji i vysvětlivky některých metafor a jiných básnických pojmenování na konci knihy. V poezii se někdy ztrácím a hodně mi pomohly.

30.12.2021 5 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

(SPOILER) Další kniha z mého maturitního seznamu. Moc mě bavila. Dřív než jsem se dostala ke knize, viděla jsem filmové zpracování ve formě muzikálu My Fair Lady z roku 1964. V průběhu čtení mi v hlavě zněly 2 písně z něj: I could have danced all night a Get me to the church on time. Konec je odlišný a mně se více líbil ten v knize. Jelikož profesor Higgins se k Líze choval po celou dobu opravdu hrozně a nezasloužil si jí. Na konci knihy mi ho vůbec nebylo líto.

29.12.2021 5 z 5

Chrám Matky Boží v Paříži Chrám Matky Boží v Paříži Victor Hugo

Já jsem tak ráda že už to mám za sebou. Kdybych si knihu nedala do maturitního seznamu, tak ji snad ani nedočtu. Bylo to velmi táhlé a nezáživné. Ani jazyk nebyl nijak zajímavý. Quasimodo byl zvláštní postava. Bylo mi ho moc líto.

27.12.2021 2 z 5

Zápisky malého tyranosaura: dalších 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Zápisky malého tyranosaura: dalších 77 fejetonů z týdeníku Sedmička Pavel Tomeš

Fejetony mi doporučila moje češtinářka. Skvěle jsem se během uplynulých čtrnácti dnů pobavila. Je to ze života, velmi vtipně a trefně napsáno.

16.12.2021 5 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

První polovina knihy mě bavila více než druhá. Užívala jsem si líčení zvyků a tradic 19. století popis krajiny…postava Hastrmana mi byla nesympatická ale chápala jsem jeho rozhořčení i cíl ve druhé části knihy. Jen způsob, jakým ho dosahoval byl na mě až moc surový.

23.10.2021 3 z 5

Jak se hladí duše Jak se hladí duše František Novotný

Jedna z nejkrásnějších knih, kterou jsem letos četla. František Novotný má ohromný dar zacházet se slovy a českým jazykem. Poeticky, krásně popisuje věci, které máme možnost spatřit každý den. Člověk si po přečtení knížky začne daleko více vážit toho, že dostal od Boha dar být na tomto světě. Určitě si přečtu i další knihy autora, když budu mít možnost je sehnat. Tuto jsem sháněla bezmála rok a půl a jsem vděčná, že ji mám. Miluji také pořad Okouzlení slovem, který měl autor v rádiu spolu s Luďkem Munzarem.

30.08.2021 5 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Saturnin je úžasný humoristický román. Je to kniha, kterou bych si opravdu přála u maturity vytáhnout. Moc jsem si užívala situace do kterých, Saturnin postavy dostával. Smála jsem se na celé kolo. Téměř na každé straně. Zatím nejlepší humoristický román, jaký jsem četla. Hodně oceňuji také volbu jazyka. Tohle už se v moc knihách dnes nevidí.

28.08.2021 5 z 5

Manon Lescaut Manon Lescaut Vítězslav Nezval

Poprvé jsem ji četla v deváté třídě. Teď jsem si příběh připomněla znovu. Kvůli maturitě. I když byla Manon marnivá, tak si takový osud nezasloužila. Rytíře des Grieuxe mi bylo taky opravdu moc líto. Tibergue sice své činy napravil, ale za to co těm dvěma spolu s Duvalem udělal není, dle mého, hoden svátosti kněžství. Zveršováno je to překrásně.

28.08.2021 5 z 5

Nevyžádané rady mládeži Nevyžádané rady mládeži Marek Vácha

Neskutečně skvěle motivační knížka. Ohromně se mi líbí její poselství, že je třeba žít život naplno. Znám mnoho lidí, kteří to dokázali a obdivuji je za to. Jsem sama zvědavá co jednou dokážu já…

27.08.2021 5 z 5

S.O.S. - Skutečné příběhy ze života partnerů, rodičů a dětí a řešení jejich problémů S.O.S. - Skutečné příběhy ze života partnerů, rodičů a dětí a řešení jejich problémů Lidmila Pekařová

Knížku jsem přečetla v rámci psychologie na SŠ. Zde paní Pekařová řeší konkrétní rodinné problémy. Její postup při výchově se mi líbí. Je logický. Viděla jsem i přednášky na DVD. Umí podat rady velmi energicky a vtipně. K maturitě a při výchově vlastních děti se mi to určitě bude hodit.

26.08.2021

Starý kraj Starý kraj Dörte Hansen

Je to ideální knížka na dlouhé večery pro trpělivého čtenáře. Líný, melancholický příběh starého statku a dvou žen s podobně smutnými osudy.

24.08.2021 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Nemyslím si, že bych po dočtení tohoto fantasy příběhu objevila něco nového…svět mi připadal takový otřepaný a popsaný v mnoha podobných fantasy knihách. Z toho jaký vztah utvořila autorka mezi dvěma hlavními postavami se mi dělalo nevolno…Kniha by bez zdlouhavých popisů různých věcí, historie a míst mohla být o dobrou polovinu kratší. Nejvíce mě zajímalo Převorství v němž jsme se paradoxně jako čtenáři mohli ocitnout jen na pár stránkách. O dracích není evidentně schopen psát pořádně, krom Tolkiena, vůbec nikdo. Nejvíce se mi líbila bitva na konci. S tou se autorka vypořádala z celého děje nejlépe.

19.08.2021 2 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Souhlasím s výrokem jedné moji milé známé že, ,,kniha je v podstatě o ničem” Do maturitního seznamu si ji určitě nedám. Nevím jak bych o ni byla schopná 15 minut mluvit. Jednu hvězdu dávám za archaický jazyk. Podívám se i na filmové zpracování. Jsem zvědavá, jestli to byli schopni pojmout zajímavě.

11.08.2021 1 z 5

Záhada na zámku Styles Záhada na zámku Styles Agatha Christie

Snažila jsem se na vraha přijít spolu s Poirotem. Ze začátku se mi to dařilo, ale potom jsem se do faktů zamotala stejně jako kapitán Hastings.

10.08.2021 4 z 5

Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků Proč číst fantasy, jak to, že zvířata v knížkách mluví, a odkdy se Američané bojí draků Ursula K. Le Guin

Knížku mi doporučila moje velmi dobrá přítelkyně a milovnice fantasy literatury. Skoro se všemi názory autorky jsem souhlasila. Nejméně se mi líbil esej na téma ,,Proč zvířata v knížkách mluví.” Pokud knihu přečtete máte pádné argumenty do boje s odpůrci fantasy a pokud vydržíte až do konce výměny názorů, máte slušnou šanci dotyčného porazit…

08.08.2021 4 z 5

Má cesta za štěstím Má cesta za štěstím Karel Gott

Karel Gott byl neskutečně talentovaná osobnost s neuvěřitelně zajímavým a pestrým životem. Je krásné, že se rozhodl svým příznivcům dát takový poslední dárek. Autobiografie byla napsaná poutavě, některé momenty až neskutečně upřímné. Fotografie milým bonusem. V některých etapách života mi byl sympatický více, v některých méně. Jedno mu ale upřít nelze. Miloval své publikum a svou práci natolik, že dokud mohl, do ní dával všechno a zanechal nám tu po sobě spoustu nádherných písní.

07.08.2021 5 z 5

Sňatky z rozumu Sňatky z rozumu Vladimír Neff

Příběh rodiny Bornovy a Nedobylovy se mi líbil. Jak žili Češi za Rakouska-Uherska jsem znala z dějepisu a bavily mě osudy hlavních postav a příběh jako takový. Vadilo mi vlastenectví Jana Borna. Myslím si, že se takovým velmocím jako je Německo, Francie, či Anglie vzhledem k událostem následujícím po II. světové válce rovnat nikdy nebudeme. Politické hovory o tom, jaký má Česko potenciál mě nudily a nezajímaly. Rovněž promluvy o rozmachu socialismu byly nezáživné.

26.07.2021 3 z 5