Chrám Matky Boží v Paříži

Koupit

Historický román odehrávající se v Paříži v 15. století za vlády Ludvíka XI., vystavěný v chronologické kompozici s v romantismu obvyklými prvky retardace. Victor Hugo čtenáře zavede do dokonale vykreslené atmosféry patnáctého století a seznámí nás s tragickým příběhem znetvořeného Quasimoda, krásné Esmeraldy a proradným knězem Frollem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1093/big_chram-matky-bozi-v-parizi-5dV-1093.jpg 41470
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Petit Press, Omega

Notre-Dame de Paris, 1831

Kniha Chrám Matky Boží v Paříži

opty

Potenciálně skvělý příběh, ale bohužel jsem to nedokázala dočíst. Celý život jsem se považovala za nadšenou čtenářku a myslela si, že žádná špatná kniha neexistuje. Tato kniha mi ale změnila názor.
Prvních 200 stran jsem četla s utrpením - sáhodlouhé popisy budov či samotné Paříže (bohužel k tomu vůbec nemám žádný vztah) - vše následně shrnuto do 5 vět. Příběh samotný se odehrával tak na 30 stranách. Bohužel :/.

Možná by se to pak rozhoupalo, ale já u toho vyloženě usínala a byl to pro mě promarněný čas.

JohnMiller

Bohužiaľ prvých 200-250 strán nedokážem odpustiť. Toľko zbytočného balastu, slovného šalátu, luxusne objemných komentárov ktoré ako sám tvrdí potrebuje čitateľ pre pochopenie a predstavu. No nie Pán Hugo. Tieto veci mi vôbec neuľahčili čítanie. Skôr naopak, strácal som sa v tom a trvalo mi to stráášne dlho a to som si myslel, že horšie ako De Balzac či Goethe sa mi ťažšie nebude čítať už nikto. Mýlil som sa. Keby autor vynechal vlečky omáčok a skrátil by to na 100-150 stranovú novelu, dal by som o 2 hviezdičky viac. Finále bolo ozaj silné. Ale to ostatné neviem odpustiť.

RichardMekka

(+ SPOILER) "Pokud jde o záhadné zmizení Quasimoda, mohli jsme vypátrat pouze toto:
Když asi za dva roky nebo za osmnáct měsíců po událostech, jimiž končí toto vyprávění, přišli do sklepení v Montfauconu vyhledat mrtvolu dva dny předtím oběšeného Oliviera Danka,[...]nalezli mezi všemi těmi ohavnými kostlivci dvě kostry, z nichž jedna objímala podivným způsobem druhou. Jedna z nich, byla to kostra ženy, měla dosud na sobě několik cárů šatů z látky kdysi bílé a kolem krku náhrdelník z adrezarachových zrnek s malým hedvábným váčkem, ozdobeným zelenými skleněnými korálky, který byl otevřený a prázdný. Ty předměty měly tak nepatrnou cenu, že si je kat asi nechtěl vzít. Druhá kostra, která ji držela v těsném objetí, byla kostra muže. Všimli si, že měla pokřivenou páteř, hlavu vraženou mezi lopatkami a jednu nohu kratší. Neměla zlomený vaz a bylo jasné, že nejde o oběšence. Muž, jemuž kostra patřila, přišel sem tedy umřít. Když ho chtěli odtrhnout od kostry, již objímal, rozpadl se v prach. ...."

Victor Hugo "Chrám matky Boží v Paříži"
SNKLHU, 1955
přeložila Milena Tomášková

janka2000

Knihu zná snad každý ze školy, a proto jsem očekávala i to, co nás učili. Několikrát jsem se během četby koukala, zda čtu doopravdy tuto knihu. Příběh byl velmi obsáhlý, zajímavý a vlastně i trochu komplikovaný. Mnoho krásných zápletek se zaplete a vytvoří hutný pohled na svět, který není dokonalý, ale ani zcela špatný. Je tu příběh lásky, a to mateřské i té druhé, je tu boj, nenávist, vášeň, cit, krutost. Vše, co se od dobré knihy očekává.

Ešína

Další kniha kterou jsem musela přečíst jako povinnou četbu. V tu dobu mě úplně nebavilo číst a tak jsem měla z knihy smíšené pocity, ale i přes to si pamatuji, že se mi líbila a ráda se k ní někdy vrátím.

ArkAngel

Temný příběh s netvorem, cikánkou a zapšklým duchovním, který svou stavbou a prací s osudem náramně připomíná antická dramata. Kolem jednoduchého děje je ale tolik informací a faktů, které vlastně potřebovat nebudete, protože koho při čtení milostného příběhu zajímá, jak vypadá každá ulice v Paříži, kdo a kdy tu vládnul a co všechno napsal Voltaire. Člověk tak zde i krásně vidí, čeho byl autor schopen, když se kdysi platilo od slova. Až na ony faktické kapitoly se to čte dobře.

Jana512

Historický román, který nás seznamuje se životem kolem katedrály Matky Boží v Paříži. Nejen že popisuje složitou stavbu katedrály, ale i město Paříž , význam knih pro člověka a další. To vše poznáváme, abychom hlouběji prožili tragické osudy mladičké cigánky Esmeraldy s kozičkou, zvoníka Quasimoda i kněze při katedrále a dalších hrdinů. Děj je napínavý a překvapující.

mysimas

Potenciálně zajímavý příběh utopený v balastu - konkrétně v nabobtnalých popisech Paříže, zbytečných odbočkách a nerozvážném rozdělení prostoru mezi postavy (Esmeralda a Quasimodo by ho zasluhovali více, Klaudius a především pak Jan podstatně méně).

Nemůžu říct, že bych se vyloženě nudila, protože po stylistické stránce to byla lahůdka a i ten humor mi docela sednul; přesto jsem v druhé půlce už počítala stránky a těšila se na konec (který mě taky nakonec trochu zklamal, ale stejně). Knížku jsem četla už před lety, možná ve 14, a pamatuju se, že mě tenkrát oslovila mnohem víc.