amejzlík amejzlík komentáře u knih

Láska je jen slovo Láska je jen slovo Johannes Mario Simmel

Takovéto romány nečtu často. Jsem na vážkách, které z postav mi byly sympatické. Nejspíše žádná, jelikož se ani jedna nezachovala morálně správně. Jsem moc ráda za takový konec a rozuzlení příběhu. Bylo hodně reálné. Bez tohoto ukončení by to totiž byla jen obyčejná červená knihovna.

04.04.2022 4 z 5

Naprosto nezbytná Hana Zagorová Naprosto nezbytná Hana Zagorová Petr Macek

Hanu Zagorovou mám velmi ráda. První její písnička, kterou jsem zbožňovala už ve třech letech byla Zima, zima. Její šansony jsou také krásné. Rozhovor s Hanou vedl autor nenuceně a dozvěděla jsem se i pár nových informací, což mne potěšilo. Kolegové mají Hanu hodně rádi a je vidět, že to musí být velmi příjemná paní. V rozhovorech o ní mluvili v pouze superlativech.

19.03.2022 5 z 5

Trochu mne mrzí, že knihy jsou vydané pouze jako scénáře k filmům. I tak jsem si to ale moc užila. Bylo to plné napětí a akce. Stránky mi ubíhaly pod rukama neskutečně rychle. Mám moc ráda Queenie a Jackoba. Jsem náramně zvědavá jak se bude příběh vyvíjet dál. Filmy jsou úžasné.

12.03.2022 4 z 5

Klaun si povídá s Bohem Klaun si povídá s Bohem Jiří Suchý

Velmi obohacující dílko. Suchého úvahy mě vedly k mým vlastním. V mnohém jsem překvapivě s jeho postoji shodla. Nesouhlasila jsem se vším. To co mi nesedlo jsem si tak nějak sama přebrala a zodpověděla po svém. Oceňuji nádhernou práci s jazykem a nezaměnitelný humor Jiřího Suchého, u knihy jsem se i smála přestože, rozebírá vcelku vážná témata. Moc se těším na pokračování.

12.03.2022 5 z 5

Hovno hoří Hovno hoří Petr Šabach

Nebavilo mě to tolik jako filmy Pelíšky a Pupendo, které jsou podle Šabachových knih natočeny. Nicméně jsem se párkrát při čtení i zasmála, protože jsem si vzpomněla na scény z filmů. Nad některými věcmi, které Petr Šabach zmiňuje jsem uvažovala i déle. Jeho ironie v momentech, kdy v příběhu popisoval komunistický režim, či obyčejné životní situace, které zažíváme každý v kterékoliv politické době, mi byla velmi sympatická a blízká.

19.02.2022 3 z 5

Nejlepší české básně 2019 Nejlepší české básně 2019 Radek Fridrich

Velmi zajímavé. Některé básně se mi líbily a jiné mě naopak neoslovily. Pár z nich jsem si musela přečíst vícekrát, abych pochopila jejich smysl. Dva autoři mě dokonce zaujali natolik, že bych si ráda přečetla celou jejich sbírku.

12.02.2022 3 z 5

Modlitba argentinských nocí Modlitba argentinských nocí Marek Vácha

V tak tenké knize je uschováno tolik moudra a zajímavých myšlenek…Úvahy Marka Váchy mám velmi ráda. Zodpoví mi některé otázky, nad kterými uvažuju dlouhodobě a vzbuzují jiné, nad nimiž bych možná nikdy sama nepřemýšlela. Ke knížce si stálo za to vzít Bibli a taky zápisník. Některé myšlenky se mi tak líbily, že jsem si je vypisovala, abych o nich případně mohla přemítat i později a nezapomněla na ně.

12.02.2022 5 z 5

Ztracená duše Ztracená duše Olga Tokarczuk

Nádherný příběh, který člověku připomene, že je občas dobré se v každodenním shonu na chvíli zastavit. Během čtení jsem měla pocit, jako bych se propadala do těch kouzelných ilustrací. Tato kniha promlouvá ke čtenáři především obrazem.

08.02.2022 5 z 5

Netrpělivost srdce Netrpělivost srdce Stefan Zweig

(SPOILER) Skvěle vykreslená psychologie postav. Edita mi byla hodně nesympatická. Nedivím se jí, že nesnesla soucit. Její citové výlevy ale byly až příliš hysterické. Byla hodně zhýčkaná, manipulativní a vydírala lidi kolem sebe, kteří se jí snažili potěšit a ulehčit jí život. Nelíbilo se mi, že Editě lhali myslím, že především milosrdné lži ji dohnaly k tak nešťasnému řešení.

07.02.2022 5 z 5

Přátelství žen Přátelství žen Dee Brestin

Tahle kniha mě hrozně moc překvapila. Neměla jsem od ní žádná velká očekávání. Líbilo se mi, jak autorka popisovala nejen ženské vztahy. Je neskutečné, kolik má přítelkyň a jak hezky o nich dokáže hovořit. Z knížky jsem místy cítila i velkou bolest, když se zmiňovala o smrti manžela. Líbily se mi i citáty z Bible a jiných knih. Autorčina víra je opravdu velká. Mnoho jsem si z knihy odnesla.

01.02.2022 4 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Knížka mě trochu děsila a probouzela ve mně strach a občas i výčitky svědomí. Jak málo si uvědomuji svoje chyby, které dělám. Zároveň mě hodně poučila a mohla jsem si z ní vzít mnoho zajímavých myšlenek. Některé dopisy jsem si musela přečíst víckrát, abych je pochopila a vzala si z nich příslušná varování. Určitě se k Lewisovi vrátím a přečtu i některé jeho další tituly. Velmi mne oslovil.

29.01.2022 5 z 5

Listonoš vítr Listonoš vítr Radek Malý

Na knížku jsem narazila úplnou náhodou. Básničky byly milé a ilustrace naprosto kouzelné.

25.01.2022 5 z 5

První stříbrná kniha snů První stříbrná kniha snů Kerstin Gier

Kdybych knížku četla ve třinácti letech bavila by mě daleko víc. Dostala jsem se k ní příliš pozdě. Chtěla jsem něco oddechového. Tohle kniha přesně splňovala. Zápletka je jednoduchá, milostná linka taky. Možná to bylo až příliš plytké. Tolik mě to nebavilo. Mám doma všechny díly. Až zase budu potřebovat oddech od klasiky nebo náročnějších románů, tak se k sérii možná vrátím.

22.01.2022 3 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Nádherný příběh. Knihu jsem nedokázala odložit. Líbilo se mi to dokonce ještě mnohem více než Zuzanin dech. Linky postav byly složitější a mnohem propracovanější. Osud Kláry Rissmannové byl opravdu podivuhodný. Momenty štěstí střídala obrovská bolest. Nejvíce mě zasáhlo, jakým způsobem přišla Klára o syna. Bylo to tak intenzivní a já tak moc konsternována, že jsem nedokázala ani plakat. Z knihy sálá obrovská lidskost.

22.01.2022 5 z 5

Tapetář Tapetář Ema Labudová

Moc se mi to líbilo. V knize nebylo řečeno vše a zápletka byla odkrývána hodně pomalu a postupně. Autorka spíše naznačovala a čtenář musel domýšlet. Knížka ve mně vzbuzovala otázky, na které si stále, jakožto věřící, neumím odpovědět. S hlavním hrdinou jsem hodně sympatizovala. Zároveň jsem měla i pochopení pro zklamaného otce. To co synovi udělal se mi však nelíbilo…Mám pocit, že nikdo z lidí nemá právo druhého člověka za cokoliv odsuzovat. Tím méně za ,,problém” za který ten kluk nemůže.

19.01.2022 5 z 5

Hana Hegerová - Královna šansonu Hana Hegerová - Královna šansonu Miroslav Graclík

Skvělá autobiografie. Je této ,,Dámy šansonu” opravdu hodna. Autor vykresluje její život. Nehodnotí jej (když už tak minimálně a pouze pozitivně) nechá na čtenáři ať si udělá obrázek o Paní Haně sám. Její kolegové o ní mluví velmi pěkně a s velkou úctou. Po dočtení mi sice šansoniérka není tolik sympatická jako předtím a její chování při některých příležitostech se mi moc nelíbilo. (Například při vystupování ke kapele…) Při jiných příležitostech jsem ji naopak obdivovala. (V divadle hudby, kde se podepisoval dokument, který je dnes znám jako ,,anticharta”, vyprávění o kriminále…) Každopádně je to určitě jedna z našich nejlepších zpěvaček. Uměla si vybrat skvělý text a záleželo ji na projevu a přednesu. Není to zpěvačka jejíž písně si můžete pustit jen tak k vaření v kuchyni. Její šansony je třeba poslouchat pozorně a vychutnat si text a přednes, třeba u sklenky dobrého francouzského vína a sýru.

16.01.2022 5 z 5

Terezka, princezna z Fulneku Terezka, princezna z Fulneku Milan Barbořík

Příběh Terezky jsem jako dítě milovala a toužila prožít to, co ona. Mám ve Fulneku babičku. Takže znám každé místo, co je v knize popsáno. Jednou jsem se pohádkou dokonce inspirovala a napsala podle ní slohovou práci. Město Fulnek je na knížku hrdé a každý rok si mezi děvčaty z Fulneku a okolí na dni města volí princeznu Terezku, která pak provází všechny kulturní akce města.

12.01.2022 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Poslední kousek do seznamu k maturitě. Krásné pohádky s nezaměnitelným Werichovým stylem vyprávění. Možná mi trochu vadil levicový postoj pana Wericha, který byl z pohádek trochu cítit. Ale to se o něm ví. (Viz. filmy Pekařův císař, Císařův pekař, nebo Byl jednou jeden král) Ráda jsem si pohádky připomněla. Čítávala mi je jako malé babička. Pamatuju si i na kreslený seriál. Miluju pohádky a došlo mi že minimálně dvě jsou úplně stejné jako jejich filmové zpracování. Královna Koloběžka První a Tři veteráni. V hlavě mi během čtení hrály písničky z dílny Svěráka a Uhlíře. Které k nim pro mne už naprosto neodmyslitelně patří.

12.01.2022 5 z 5

Bylo nás pět Bylo nás pět Karel Poláček

Vůbec jsem nečekala, že mě to bude tak bavit. Musela jsem si zhruba prvních 50 stran zvykat na jazyk, který mi neskutečně lezl na nervy. Petr se snaží mluvit spisovně aby ukázal, že je slušně vychovaný kluk, ale z ničeho nic vždycky použije výraz, který do spisovné mluvy vůbec nepasuje. Jinak mě příběhy kluků moc bavily. Představovala jsem si život za první republiky a říkala si, že to muselo být velmi krásné a idylické. Seriál jsem neviděla. Určitě to napravím.

11.01.2022 4 z 5

Proměna Proměna Franz Kafka

(SPOILER) Nechápala jsem proč se proměna udála. Myslím, že by v knize měl být uveden nějaký důvod. Taky mi nešlo na rozum, že Řehoř po proměně řeší to, že musí do práce a vůbec ho vpodstatě neznervózňuje skutečnost, že je brouk. Bylo od začátku jasné, že knížka nemůže skončit dobře. Hodně mě skličovala postupná odtažitost rodiny od Řehoře a závěr byl hodně nelidský. Všem z rodiny bych, za to jak se k Řehořovi chovali, přála tu proměnu taky.

10.01.2022 3 z 5