Listonoš vítr

Básník Radek Malý, dnes již uznávaná osobnost mladé básnické generace, napsal pásmo nápaditých veršů o podzimu, a výtvarník Pavel Čech, uznávaná osobnost současného českého komiksu, je doprovodil svými křehkými, snovými ilustracemi. Vznikla nádherná knížka, z níž na čtenáře zavane jemný dech podzimních mlh, v nichž tančí padající listy. Verše Radka Malého jsou hravé i tesklivé, veselé i smutné, rozpustilé i nostalgické, ale vždy působivé a originální....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/63_/63457/listonos-vitr-mOM-63457.jpg 4.568
Poezie
Vydáno:, Albatros

Matematicka
11. listopadu

Krásná kniha s úžasnou podzimní atmosférou v textech básní i v ilustracích. Výborná dávka poezie pro děti, jejich rodiče a prarodiče (babičkám a dětem je věnována).

"Ty knížky raší,

a nemám s nimi strpení.

Ostříhat listy? Ale ne.
Tak zlé to přece není.
Jenom je nemám přečtené,
mám strach, že zakoření."

ivana02

Když jsem objevila tuto nádhernou obálku, která i svým názvem slibuje podzimní čtení, hned jsem si ji musela půjčit.
Co k ní dodat - je prostě nádherná... Kouzelné podzimní obrázky doplněné básničkami. Knížka není rozhodně pouze pro děti a už je vám určitě jasné, že já ji musím mít. Jenže je tu dost velký problém - nedá se totiž nikde sehnat :-( Budu doufat, že na ní časem natrefím, nebo Albatros udělá dotisk.

Ťapulka

Krásná hravá kniha, která mi ale vůbec nepřijde vhodná k zařazení do knih pro děti, protože z ní cítím příliš mnoho podzimní melancholie.

triatlet

Geniální spojení ilustrátora Pavla Čecha a básníka Radka Malého umocňuje úvodní PS od Bohumily Grögerové.
Obrázky a verše, při jejichž zkoumání se doslova tají dech...
... aneb jak barevný může být podzim

Čarování
Obejmi třikrát starý strom
nevyslov hlásku
on promluví

řečí vran a hlasem stinky
slimáčí řečí
jazykem stromů

Obejmi třikrát starý buk
zleva a zprava a neptej se na nic
on odpoví

evelýny

V kočárku miminko mi spinká
a tiše brouká za spaní.
Můj brouček, moje mandelinka
a hlídač už nás vyhání

Bude šest, pane, zavíráme!
A v utajených zahradách
se o den světlo noci láme
a podzim ze zimy má strach

Poeticky strávená necelá hodina nad něžnými verši vysokoškolského pedagoga, doplněné romantickými ilustracemi bývalého profesionálního hasiče.
Pánové, bravo! Toto se vám opravdu povedlo.

Listonoš vítr nosí listy.
jež adresáta nemají,
a tak je chytám...přečíst místy
se dají, místy nedají

No uznejte - krásné, milé, něžné, určené babičkám a dětem, ale nejen jim.

P.S. Po přečtení mi bylo tak krásně na duši. A zároveň tak smutno - i když věk babičky dávno splňuji, stále nemám komu číst.

hakunamatata

Když chcete něco milého, pohlazení po duši, ale zároveň se chcete trochu uvrtat a utvrdit ve své melancholické náladě. Zalézt si pod deku, v deštivém dni, s čajem a číst si. Navíc ilustrace Pavla Čecha se neskutečně krásně snoubí s textem a samy o sobě jsou dokonalým příběhem.

yaoiyuri
26.12.2017

Není to moc hravé a veselé, jak bych od dětské sbírky čekala. Spíše deštivé, melancholicky podzimní, úplně z toho cítím to vlhko, sychravo a pod nohama mi šustí spadané listí.

Iki1
12.09.2017

Nádherně vypravená básnická sbírka s úžasnými ilustracemi Pavla Čecha. Velmi mě zaujalo hraní se slovy s vystižením prožitku téměř všemi smysly. Malý příklad z podzimu:
Listí se pálí. Někde v dáli
den šera už má nalito.
Tady by listonoše hnali!
Pálí se listy. Voní to.

makushenka
23.01.2017

Opravdu pěkná poezie pro děti, která určitě padne do noty i kdejakému dospělému. Díky podzimu sbírka působí melancholicky, ale ne depresivně, spíš velmi hravě, ať už díky obrazu skotačícího pána v jedné z básní nebo díky autorově hraní si s jazykem. :)

hanicka258
08.12.2016

Mnohé básničky se mi moc líbily. Byly tajemné, kouzelné a člověk celou dobu přemýšlí, co znamenají. Oceňuji krásné ilustrace i formu, kdy se některé stránky musí otevírat od středu...

Nielada
27.06.2015

Opět podařená kniha od Radka Malého. Říkám si, že i kdyby současné děti nečetly poezii, kéž by si přečetly alespoň nějakou z jeho knih. Oceňuji úžasné ilustrace, v knihách Radka Malého najdete potěšení nejen ze slov, ale i z obrazu, je to kvalita s kvalitou. Jeho verše mi jako vždy padly přímo do srdce.

karinga
08.03.2014

Nádherné básničky, které se líbí i nám velkým a navíc doplněné překrásnými barevnými ilustracemi :)

bibi.r
27.05.2013

Nádherná poezie (s příběhem) a překrásné obrázky. Pavel Čech v současnosti jeden z našich nejlepších ilustrátorů.