Sňatky z rozumu

kniha od:

Sňatky z rozumu https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12006/snatky-z-rozumu-snat-12006.jpg 4.5 262
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Úvodní svazek rozměrného cyklu o osudech dvou pražských měšťanských rodů od poloviny 19. století až do poloviny století dvacátého. Autor líčí Prahu jako ospalé město, které se teprve probouzí a pomalu začíná konkurovat Vídni. V těchto podmínkách vznikají dva rody, jejichž osudy autor sleduje v celém cyklu. Zakladatelem prvního je Jan Born, majitel obchodu s uměleckými předměty. Druhou rodinu zakládá Martin Nedobyl, zběhlý student, který otcovo formanství přemění na první českou zasilatelskou firmu. Obě rodiny jsou zpřízněny a oba muži ztrácejí své manželky při železničním neštěstí. Born snáší ztrátu důstojně, ale v Nedobylovi neštěstí zničilo všechno, co v něm bylo lidského.... celý text

Série:

Sňatky z rozumu 1.


Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Baronet
více info...

Komentáře (49)

Komentáře 49 Recenze 0

tavvva
tavvva
11.09.2023 4 z 5

Opět přečteno až po zhlédnutí TV seriálů a i v tomto případě si seriály s knihou slušně konkurují :)

Hledam94
Hledam94
24.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Miluji oba seriály vzniklé podle pentalogie a dobral jsem se konečně i ke knihám. Souhlasím s řadou komentářů a sám bych přidal dva postřehy.

Vždy jsem měl pro Martina Nedobyla docela slabost, pro jeho praktičnost a tah na branku. Překvapilo mě, ale i jak přezíravý a tvrdý byl vůči rodičům, když je neplánoval zajistit na stáří. A zasáhnout musela paní Valentina.

Překvapilo mě, jak rozporně se autor dívá na Pecoldovu účast na Žižkaperku. S ohledem na rok napsnání (1957) musím tento autorův přístup velmi ocenit.

Zasloužených pět hvězd a těším se na další díly.


Nofar197
Nofar197
16.03.2023 4 z 5

Jan Born, Martin Nedobyl. Zběhlý student a uhlazený panslavista, jejichž cesty se nakonec střetávají. Po krátkém působení v rakouské armádě se Martin Nedobyl stává hlavou spediční firmy, kterou založil jeho otec, zatímco Born zaklada v Praze poblíž Prašné brány svůj velkoobchod. Poté se žení s dcerou majitelky obchodních prostor Lizou a pokouší se v Praze založit společenský salon. Tam se setkávají Nedobyl a Lizina nevlastní matka Valentina. Stejně jako oba muži jsou jejich manželky jako den a noc. Praktická a na zemi pevně stojící Valentina je skutečně dokonalým protipólem své romanticky založené a věčně nespokojené Lízy. Zatímco Born rozmary své ženy přehlíží a věnuje se vlastenecké činnosti, Valentina díky své povaze i pevne vůli drží Nedobylovy záporné stránky na uzdě, stává se i jeho obchodní společnici a jejich manželství je šťastné a naplněné. Ale poté, co obě ženy zahynou při železničním neštěstí, nachází Nedobylova povaha cestu na povrch. Mymi oblíbenými postavami byla Valentina v podání Slavky Budinove a redaktor Hafner, kterého skvěle ztvárnil pan Lukavský.

milan4793
milan4793
08.02.2023 5 z 5

Úžasné je, že i po těch stovkách a stovkách přečtených knih se pořád těším na každou další. Ale na některé přece jen o trochu víc, což je i tento případ. Sňatky z rozumu Vladimíra Neffa (1909–1983), první díl pentalogie, jsem kdysi četl na gymnáziu a k tomu i díl druhý Císařské fialky, čili před třiceti lety, dál jsem se ale nedostal a na celou pentalogii jsem se už dlouho chystal. Miluji seriál z roku 1968 natočený podle prvních dvou dílů (a o trochu méně druhý seriál Zlá krev z roku 1986 podle dalších dvou dílů) a na celou pětidílnou ságu rodu Bornů a Nedobylů (takovou českou obdobu slavné Galsworthyho Ságy rodu Forsytů) se tedy těším o to víc.
Neff se při psaní románů inspiroval osudy vlastních předků. Jednotlivé díly vycházely postupně takto: Sňatky z rozumu (1957), Císařské fialky (1958), Zlá krev (1959), Veselá vdova (1961), Královský vozataj (1963). Mají (ve vydání z roku 1969, které mám doma) celkem 1600 stran a děj se odehrává od 50. let 19. století až po druhou světovou válku.

zdenaR
zdenaR
11.01.2023 4 z 5

Klasika, jedna z mých oblíbených knih, ke které se občas vracím. Mám ráda televizní i rozhlasové zpracování.

Radium
Radium
05.11.2022 5 z 5

Sama trochu píšu a když jsem hledal mistra, od kterého bych se chtěla naučit psát postavy, Vladimír Neff a jeho Sňatky z rozumu a další dály byli jasná volba.

niki-chan
niki-chan
14.04.2022 5 z 5

Naprosto skvělé vylíčení osudů rodin Nedobylů, Bornů i ostatních, které do děje vstupovaly pouze místy. Velmi se mi líbily historické události, na jejichž pozadí se děj odehrává, stejně jako popis tehdejší situace v Praze, ať už společenské či jazykové.
Už se těším, až otevřu další díl. Seriál byl také velmi pěkný, ale kniha nabízí mnohem více pohledů do jednotlivých aktérů.

Babo
Babo
04.01.2022 5 z 5

V poslední době mám problém najít knihu,která by mě fakt bavila. Říkala jsem si,tak nějakou ságu , to by se mi líbilo. A tak jsem narazila na Sňatky z rozumu.
Pamatuji si,že kdysi dávno vysílala televize seriál,který jsem ale neviděla. Jen jsem věděla,že se děj odehrává někdy v 19. století.
No a když jsem zjistila,že kniha má tak vysoké hodnocení,nebylo co řešit.
Je pravda,že asi 80stránek jsem trochu váhala , jestli pokračovat,ale potom už nebylo co řešit.
A nakonec je to za plných 5* .
Proplétající se osudy dvou rodin na pozadí bouřlivé historie 19. století mě fakt baví .

Margherita_N
Margherita_N
12.10.2021 5 z 5

(SPOILER) Konečně jsem se dostala k rodinné kronice Bornů a Nedobylů, kterou mi sem tam někdo doporučoval už pěkných pár let. Líbí se mi, jak příběh dvou rodin rámují skutečné historické události a příběh růstu a rozmachu Prahy. První díl začíná u vojáka Nedobyla, který si postěžuje v dopise rodičům na výhody svého nadřízeného a málem za to zaplatí životem, nakonec se dostane domů "pouze" s horečkou. S převzetím rodinné formanské živnosti to kvůli stavbě dráhy z Prahy do Plzně nevyjde, a tak se Martin Nedobyl začne opatrně vyptávat otce, kolik že to má našetřeno, a pak už ho vyloženě manipulovat, aby mu peníze svěřil, že za ně nakoupí pozemky za branami Prahy, a až ty padnou, úžasně na tom vydělá. Ve chvíli, kdy mu otec fakt svěřil své celoživotní úspory, mi bylo starého pána hrozně líto, jakej to musel bejt stres, navíc když se ukazuje, že ani Martin si svojí spekulací není tak úplně jistej. Do Prahy přichází ve stejné době jako Nedobyl taky prokurista Born a zanedlouho se setkají ve vlastenecké společnosti. Nedobyl si vezme za ženu vdovu Valentinu Tollarovou a Born její nevlastní dceru Lízu. Born si nakonec otevře slovanský krámek na rohu Příkopů u Prašné brány, protože Perlová ulice se mu zdá v už tak nevýrazné malé Praze až moc zapadlá (nechápu, že to je nedávná realita - 60. léta 19. století). Nedobyl si mezitím otevírá 1. české zasílatelství na Senovážném náměstí a stává se z něj boháč. Born doma pořádá pravidelné salony, jeho manželka se nudí, syna Míšu strká chůvě a ta ho učí místo češtiny mluvit německy. Blíží se válka s Pruskem a dochází k bitvě u Hradce Králové. Lidé ve strachu utíkají z Prahy na Plzeň, kde se Líza spouští s básníkem Oskarem, který se už předtím motal u nich doma na salonu. Z Rakouska se stává Rakousko-Uhersko, což Slovanům zrovna nepřeje. Češi se bouří, Born veřejně řeční. U Náprstka se schází Americký klub žen a mluví o emancipaci, Náprstek dámám představuje elektrický šicí stroj a Born se ho rozhodne prodávat u sebe v obchodě. Borna nakonec zatknou za jeho národnostní aktivity, Líze to moc nevadí a její zálibou je teď vyvolávání duchů. Když se Born vrátí domů, najde deníček svojí manželky, kde se vypsala ze svého románku s Oskarem. Ten ji samozřejmě opustil, takže Líza běží pro pomoc za maminkou, na kterou si do té doby nijak často nevzpomněla. Jedou vlakem zpátky do Prahy, jenže ten má nehodu a obě umírají.

Neff umí úžasně vyprávět, hodnotím nejvyšším počtem hvězd a těším se na další díl.

lucie2169
lucie2169
08.08.2021 5 z 5

Již od dětství moje srdeční záležitost, celou pentalogii považuji za vrcholné dílo české literatury. Konkrétně „Sňatky“ navíc vynikají skvělým popisem atmosféry Prahy ve 2. polovině 19. století a detailním vylíčením osudného prusko – rakouského střetnutí, včetně nezbytných informací stran politického kontextu. Zařadila bych coby samostatnou kapitolu do učebnic dějepisu.

amejzlík
amejzlík
26.07.2021 3 z 5

Příběh rodiny Bornovy a Nedobylovy se mi líbil. Jak žili Češi za Rakouska-Uherska jsem znala z dějepisu a bavily mě osudy hlavních postav a příběh jako takový. Vadilo mi vlastenectví Jana Borna. Myslím si, že se takovým velmocím jako je Německo, Francie, či Anglie vzhledem k událostem následujícím po II. světové válce rovnat nikdy nebudeme. Politické hovory o tom, jaký má Česko potenciál mě nudily a nezajímaly. Rovněž promluvy o rozmachu socialismu byly nezáživné.

Evina.Cetba
Evina.Cetba
16.06.2021 5 z 5

Srdeční záležitost. Patří do mých nej. Kdo by tuhle pětidílnou sérii neznal, kdo by jí nemiloval?

mira399
mira399
15.06.2021 4 z 5

Moc se mi líbilo popisování staré Prahy, která prakticky končila za Jindřišskou věží :-) Postavy, no co dodat, k srdci mi nepřirostl nikdo,ale to se stává a knize to na čtivosti neubralo. Určitě se výhledově pustím do dalších dílů.

Andi
Andi
28.04.2021 5 z 5

To jsou mi novinky. Nešlo jen o shodu jmen, Ondřej Neff je synátorem pána, co napsal tento skvost. A shodou náhod jsem na oba narazila v krátkém sledu za sebou, aniž bych o tom věděla. ... Velmi čtivé, mistr jazyka českého, ironický humor, skvělý příběh, byla radost to číst. Jedna z nejlepších knih z pera českého autora vůbec.

alimraj1
alimraj1
22.04.2021 5 z 5

(SPOILER) Pokaždé, když tuto knihu čtu, je mi na konci do breku. Postava Valentiny si takový osud rozhodně nezasloužila...

Jinak knihu mám moc ráda. Čtenáře vždy přesvědčivě zasvětí do dob 19. století, do dob, kdy vše probíhalo úplně jinak, ale přesto stejně jako dnes.

I v dnešních dobách totiž chodí po světě idealisté jako Jan Born, revolučně založení Pecoldové, rozporuplní Nedobylové, věčně nespokojené Lízy nebo silné a nezapomenutelné ženy v podobě Valentiny. Chce se nad tím jenom trochu zamyslet...

jadran
jadran
17.03.2021 5 z 5

Mám od dětství rád Ságu rodu Forsytů. Neff svoji "ságu" napsal až po roce 1957, přesto se musím přiznat, že se nemohu zbavit myšlenky, že mu tohle dílo sloužilo, když ne jako vzor, tak aspoň jako vodítko. A to přesto, že vlastně píše beletrizovanou historii vlastní rodiny. Doba je předvedena do hloubky, která je až překvapivá, bez zbytečné a polopatické popisnosti. Skvěle je podaná bitva u Hradce Králové, zde je ukázáno, jak se podobné událostem dotknou lidí "kolem", ne jenom vojenských osob. Na rozdíl od Borna je pro mě Nedobyl ne příliš kladnou postavou a je otázka, komu by ublížilo, kdyby si kvůli němu nadporučík Háfner nezkazil vojenskou karieru.

boxas
boxas
13.02.2021 5 z 5

19. století. Doba velkého vlastenectví a velikých plánů.
Jan Born, majitel prvního opravdu českého (Ja, ja, echt tschechische!) obchodu v Praze, a Martin Nedobyl (S železnicí nemohou formani soupeřit, ale kdo rozveze zboží z nádraží?) - dva mladí muži, kteří se rozhodli svoje plány a sny uskutečnit. Jejich osudy pokračují i v následujících dílech této široké historické fresky a my společně s nimi sledujeme, jak se změnila nejen Praha, ale i celá země, a jak se utvářel novodobý český národ. Sebevědomý a ekonomicky silný. Alespoň v této rodinné historii Vladimíra Neffa tomu tak je.

georginaa
georginaa
10.01.2021 5 z 5

Nádherné dílo poukázané na češství. Boj o přežití pražského lidu, povznesení českého jazyka. Neff krásně popisuje osudy lidí, jenž si udržují životní jistotu života. Též se mi líbilo natočení této série , dnes již s národními umělci.

Tatopulos
Tatopulos
04.09.2020 5 z 5

...Bolemír Noc pohrdavě krčil rameny nad tou nezdolnou trpělivostí lidského mravence a shledával ji nízkou a nesmyslnou, tak jako je nízký a nesmyslný celý tento svět.
Básník byl odměněn zdvořilým potleskem.

Alíša236
Alíša236
09.07.2020 3 z 5

Velice se mi líbil popis doby a společnosti, člověk lecos více pochopí, ale příběh jako takový mě nebavil. Žádnou z postav jsem si neoblíbila, neprožívala jsem s ní její osud, nesmála se a netrpěla s ní... do dalšího dílu se pravděpodobně nepustím.

stju
stju
06.04.2020 5 z 5

Cíleně jsem si hned na začátku současného nuceného pobytu doma připravila k opakovanému přečtení celou Neffovu pentalogii. Věděla jsem do čeho jdu a dobře jsem udělala. Krásně jsem se alespoň na část dne oprostila od starostí, problémů a obav, které se na nás valí ze všech současných médií a užívala jsem si barvitě a přesvědčivě vylíčených příběhů ze života postav celého cyklu. Ne, nechci zlehčovat váhu jejich problémů, strachů, hezkých nebo těžkých období jejich života, ale knihy splnily to, co jsem od nich očekávala - příjemně jsem se odpoutala od "teď" a zcela ponořila do "tenkrát". A to je přesně jeden z důvodů, proč mám tak ráda knihy a vážím si těch, které mi tento zážitek dokážou dát. Takže, děkuji, pane Neffe.
Jen na závěr, moc se mi líbil i televizní seriál, který vychází z prvních knih pentalogie. Opravdu skvělé obsazení i celkové ztvárnění osudů hlavních hrdinů.

Kuža007
Kuža007
16.03.2020 5 z 5

Skvělá je celá série Sňatky z rozumu. Neff umí krásně zachytit historickou atmosféru doby. Úžasný je i skvělý stejnojmenný seriál Sňatky z rozumu.

Radka1911
Radka1911
10.07.2019 4 z 5

Sňatky z rozumu jsou nádherným dílem mapujícím život v Praze od poloviny devatenáctého do poloviny dvacátého století. Televizní seriál natočený na motivy této pentalogie se mi líbil, ale knize se rozhodně nevyrovná.

Levandulle
Levandulle
25.01.2019 5 z 5

Popis "malého, zakyslého a přihrbeného" města Prahy z doby padesátých let 19. století a posléze popis hlavního hrdiny jako vzoru všednosti a průměrnosti mě v začátku knihy skoro nudil a uvažovala jsem, jestli stojí za to pokračovat ve čtení. Naštěstí jsem po prokousání začátkem zjistila, že Vladimír Neff je výborný a vtipný vypravěč, který pobaví, vtáhne do osudů zajímavých hrdinů a tehdejšího způsobu života a zároveň se dozvíte o historii Prahy v kontextu českých zemí a rakouské monarchie. Byla to doba utlačování češtiny, němčina vládla nejen na školách a úřadech, ale i mezi výše postavenými a vzdělanými lidmi, českým jazykem mluvily hlavně nižší vrstvy obyvatel. Naštěstí se začalo šířit hnutí za pozvednutí českého národa a jazyka..

Lili2
Lili2
02.11.2018

Jedním slovem čtivé.
Ach ty osudy ... a jak jsou vzájemně propletené...

rusalka123
rusalka123
25.08.2018 4 z 5

V dnešní uspěchané době má to poklidné tempo knihy opravdu něco do sebe. Co mě ale mrzí, že jsem si v celé knize nedokázala najít ani jednu postavu, které bych opravdu fandila... Prakticky všechny mě něčím iritovaly... Nejvíc Martin s Lízou. Na druhou stranu, zas to díky tomu působilo přesvědčivě. A výsledkem toho všeho je, že nemám pocit, že jsem přečetla román, který by byl napsán za účelem bavení čtenáře, či tak něco, ale spíš že mě někdo jen tak mimochodem seznámil s tím, jak asi tak mohly vypadat životy lidí v druhé polovině 19. století. Tak trochu bez emocí, ale zase pravdivě, bez nějaké snahy se zalíbit. A nakonec se mi to tak vlastně líbí.

bookcase
bookcase
09.07.2018 5 z 5

Hutné, přitom půvabné, poklidné čtení o starých časech. Nadčasové a nestárnoucí. Je to svým způsobem uklidňující, když se necháte unést historií.

KnihovniceVěra
KnihovniceVěra
13.05.2018 4 z 5

Od první stránky mi bylo jasné, že pan Neff je dobrý vyprávěč. Příjemným způsobem přibližuje národní historii, tempo vyprávění odpovídá životnímu tempu 19. století, trochu rozvleklé, je vidět, že má nakročeno na další díly. Taková zlatá česká poklidná klasika.

Bublinka.
Bublinka.
04.04.2018 2 z 5

Vyloženě to není můj šálek kávy, ale svoje jsem si nakonec našla. Moc mě nebavilo politické pozadí, nebavily mě osudy postav ani válečné části, ale líbilo se mi vykreslení Prahy v době, kdy byla uzavřená hradbami (a vznik Žižkova), což bylo asi jediné. Nevím, jestli budu pokračovat dalšími díly.

RamonVarga
RamonVarga
06.02.2018 5 z 5

Super série!!!

Kattunka
Kattunka
24.01.2018 4 z 5

Pěkně vykreslené historické pozadí. Celkově se mi moc líbí styl autora.

Guzzi
Guzzi
29.12.2017 5 z 5

Opravdu moc krásně napsáno, četl jsem několikrát, mám vydání s kouzelnými ilustracemi od Cyrila Boudy. Televizní seriál též velice povedený, k hereckému obsazení se není snad potřeba vyjadřovat... "Dovoluji si pocházet z Rychnova nad Kněžnou" :).

Mátová
Mátová
04.12.2017 5 z 5

Krásný náhled do druhé poloviny 19. století v Praze a nejen v ní. Hodně mě zaujalo, jak autor zpracoval historické události, které se postav dotkly kolikrát i nepřímo a přesto byly precizně propracované, díky tomu jim může porozumět i neznalý čtenář. Postavy jsou lidské i když pro mě ne vždy sympatické (nejsympatičtěji na mě zatím působí Nedobylovi).
A ta krásná čeština... jak jsem nikdy toto období zase až tak nemusela, tady má své kouzlo. Jen čtenáři, kteří potřebují akci na akci a pádící děj si tu na své nepřijdou.
Jdu na další díl.

Ran
Ran
18.10.2017 5 z 5

Kniha se mi líbila a až budu mít příležitost, tak bych se chtěla podívat i na seriál. Popis 19. století a tehdejší společnosti byl celkově velmi dobrý. A i postavy byli napsány dobře.

lapagerie
lapagerie
14.02.2017 4 z 5

I já jsem se nechala k této sérii zlákat seriálem. Byla jsem zvědavá na to, co v seriálu nebylo. Kupodivu ve filmu kladné postavy Jana Borna a Hany Váchové mi v knize příjemné nebyly, hlavně Hana mi byla nesympatická. Naopak proti seriálu mi nevadil charakter Martina Nedobyla.
Trochu mě nudily delší historické popisy, filosofické a vlastenecké projevy, někdy mi unikala myšlenka. A přiznám se, v pátém dílu už se mi pletlo, kdo byl čí potomek. za mě byly nejlepší první dva díly, třetí taky fajn, čtvrtý a pátý už mě tak nezaujaly.
A postřeh nakonec, já osobně jsem v celé sérii nenašla jedinou veskrze sympatickou postavu.

TaLu
TaLu
21.09.2016 5 z 5

Přečetla jsem kdysi všechny díly a velmi se mi líbilo nahlédnout takto podrobně do osudů rodin. Opravdu poutavě napsáno. Díky tomu se odvíjí příběh jako film. On seriál byl také velmi hezký, ale myslím, že jsem neviděla všechny části. Jen si vzpomínám na výborné herecké výkony.

Erezka
Erezka
30.08.2016 4 z 5

K pentalogii mě přivedl výborný seriál Sňatky z rozumu, který miluji a znám na zpaměť. Seriál je věrnou kopií knihy, kniha se pěkně čte a historické události jsou popsány zajímavě a jsou krásně zakomponovány do děje.
Čtyři hvězdičky dávám proto, že seriál mi stále přijde lepší, i když kniha obsahuje ony zajímavé historické popisy, na které v seriálu pochopitelně není místo. Hlavně postavy, které v něm vystupují, jsou mi milé. Jejich knižní předlohy tak sympatické nejsou. Hlavně knižní Hana a Born jsou mi lidsky protivní a nesympatičtí.
Zatím jsem přečetla Sňatky z rozumu a Císařské fialky.

medlovice
medlovice
02.08.2016 5 z 5

Knížka, která se čte sama. Slibně se rozjíždí a neztrácí dech.Tuhle dobu mám čtenářsky ráda.

ClariceL.
ClariceL.
09.02.2016 4 z 5

K prvnímu dílu jsem v minulém roce doplnila ty zbývající a mohla jsem tak přečíst všechny příběhy.A v každém se mi líbilo něco víc,něco míň.Ani pátý svazek nebyl špatný,ale moc mě ta nejmladší generace nelákala.Nebudu opakovat,co se obvykle píše,osudy rodin,historie...
Potěšilo mě hlavně vyprávění o dospívání Martina Nedobyla v muže,trápení přeslic Bětuše a Hany,odhodlání a trpký osud Míši Borna,ztráta ideálů a smutek veselé vdovy Marie.A samozřejmě celá rodina Pecoldů,bez kterých by se příběh nemohl uzavřít.Příjemné čtení.

miriama
miriama
12.09.2015 5 z 5

Skvěle napsaná série o osudech rodu Nedobylů, Bornů, Petzoldů, která začíná ve druhé polovině 19. století a končí až v roce 1945.