Allys Allys komentáře u knih

Aréna smrti Aréna smrti Suzanne Collins

V minulosti som videla film, až tak ma nezaujal, takmer som si ho nepamätala. Na základe dobrých recenzií som však skúsila túto trilógiu a neľutujem. Je to síce pre mladšiu vekovú kategóriu, ale dej plynie svižne. Príbeh je písaný v prítomnosti, takže čitateľ sa do daného sveta naozaj ľahko dostane. Žiadne siahodlhé popisy prostredia. Sci-fi je z neďalekej budúcnosti, kniha je písaná celkom realisticky. Postavy sú viac menej sympatické a konajú cca podľa ich charakteru vykresleného na začiatku. Príbeh je napínavý, chvíľami dojemný a autorka dokáže emócie dávkovať v ideálnom pomere. Miestami mala Katniss až moc náhodného šťastia v porovnaní s ostatnými postavami, ale to sa dá prežiť. Samotné usporiadanie sveta, žrebovanie, lístky v osudí a hry nútia k zamysleniu. Nie je to však príbeh, kde by sa človeku zavarili mozgové závity :-) Ako oddychovku určite odporúčam a v rámci žánru pre dospievajúcich si 5* zaslúži :-)

25.10.2021 5 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Komiks som náhodne objavila pri potulkách knižnicou. Anotácia ma zaujala a bolo to fajn čítanie. Väčšina stripov mi prišla vtipných, niektoré len na vyplnenie priestoru. Kniha je plná sarkazmu a cynizmu, čo je fajn. Časti týkajúce sa prevažne korektorskej práce sa mi páčili, niektoré o postojoch k ľuďom okolo pôsobili trochu nevyrovnane až so sklonom k fóbii. Prečítané za jeden večer, grafické spracovanie mohlo byť trochu lepšie. V porovnaní s inými komiksami, ktoré som mala v rukách je tento typu neurazí / nenadchne. Taký lepší priemer :-)

19.10.2021 3 z 5

Na smrť I. Na smrť I. Jozef Karika

Zaujímavý príbeh prevažne z medzivojnového obdobia ( začiatok príbehu cca rok 1928). Páčilo sa mi, že je dejové línie sa odohrávali v Amerike, aj v Európe. Z tohto obdobia som nemala možnosť čítať veľa kníh o tom, ako sa v tej dobe žilo v USA - ekonomická kríza, prisťahovalci a podobne.
Dej bol miestami trochu zdĺhavý a krvavých scén až príliš, hoci s hlavnou myšlienkou príbehu úplne súvis nemali. Prílišná pozornosť bola sústredená na kruté vyrovnávanie mafiánskych účtov v Amerike, čo pre pochopenie charakteru Viktora stačilo zrejme aj v oveľa menšej miere.
V tejto časti sa čitateľ zoznamuje s hlavnými postavami od študentských čias, následne sa ich životné príbehy rozídu a stretnú sa až oveľa neskôr. Je zaujímavé sledovať ich vývoj a smerovanie v priebehu rokov. Autor dokázal bravúrne vykresliť jednotlivé charaktery a zmeny v nich na základe konkrétnych udalostí. V knihe sa vyskytujú aj skutočné postavy, ktoré reálne žili, tým pádom dej pôsobí vierohodne aj z hľadiska histórie.
Príbeh určite nie je vhodný pre slabšie povahy, je plný násilia a krutosti - to obdobie žiaľ také bolo. Celkové hodnotenie vidím na 90%, je to nadpriemerná kniha, avšak druhý diel sa mi páčil viac.

14.10.2021 5 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Autora mám veľmi rada a na knihu som sa naozaj tešila. Jedná sa o dystópiu, ktorú si však až veľmi reálne môžeme predstaviť v súčasnom svete. Príbeh začínal pútavo, čitateľ je rýchlo vtiahnutý do deja. Vykúpenie vody v obchodoch, zúfalstvo, zdivočenie ľudí v súčasnom povedzme, že vyspelom svete, otrava pokazenou vodou - to všetko prinúti čitateľa sa zamyslieť nad dôležitosťou vody v dobe klimatických zmien.
Postavy sú vykreslené kvalitne, aj keď je trochu na škodu, že až príliš šablónovito, takže je tam menej nečakaných zvratov v charakteroch. Čo mi však trochu vadilo, bola miestami až prílišná nereálnosť, hlavne čo sa týka dehydratovaných osôb a ich schopnosti prežitia a hlavne akčných výkonov. Tento príbeh by bol možno viac zaujímavý z pohľadu dospelých.
Pri tejto knihe som mala dojem, že je to fakt pre mládež ( oveľa viac ako pri iných jeho knihách) a síce sa mi páčila, ale ostatné od Neala mám radšej, takže nemôžem dať plný počet *.

11.10.2021 4 z 5

Nová tajemství Prahy Nová tajemství Prahy David Černý

Veľmi pekne spracovaná kniha plná krásnych fotografií a dobových obrázkov. Mnoho miest som síce poznala, ale vďaka tejto knihe som si doplnila o daných miestach informácie, ktoré sú podané stručne, výstižne a pútavou formou.
Okolo najstaršej dopravnej značky som chodila často a ani som o nej nevedela a už som bola navštíviť aj úhora Pepíka :-) Najviac sa mi páčili časti o Ledňáčkoch, pohrebnej tramvaji, Výtoni a Václavskom náměstí. Podolská cementárna ma až tak nezaujala, vzhľadom k tomu, že dnes tam je už len kúpalisko. Nemocnica v Krči bola ako z nejakého starého filmu, ani by som neverila, že vôbec také miesto dnes ešte existuje.
Knihu som mala z knižnice, zvažujem kúpu. Je dostupná aj v e- verzii, ale vzhľadom k množstvu farebných fotografií tento formát neodporúčam.
Ďakujem autorovi, že venoval čas a energiu na vytvorenie takejto krásnej a zaujímavej knihy.

08.10.2021 5 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham neznámý - neuveden

Čakala som literatúru hraničiacu s pornom. Nepovažujem sa za prudérnu osobu, ale odpaňovanie 12ročnej dievčiny mi vzrušujúce neprišlo. Niektoré postavy šli aj neskôr po mladších ľuďoch a vety typu, poď si mi sadnúť na klin, pôjdeme spolu do postieľky a dáme si pusinku zneli, akoby ich hovoril starý úchyl a nie žena.
V podstate väčšina deja bola o swingersparty z prostredia šlachticov a smotánky vtedajšej doby v rôznych zostavách, niektoré boli naozaj kreatívne. Bola som milo prekvapená, koľko paničiek malo v kabinetoch rôzne sexuálne pomôcky :-) Čo bolo taktiež zaujímavé, že nikto neriešil ochranu a žiadna žena neotehotnela :-D
Vo viktoriánskych časoch musel byť takýto príbeh poburujúci, v dnešnej dobe mi šokujúci nepríde, avšak pre mňa je vzrušujúcejšie si pozrieť film zo súčasnosti.

05.10.2021 3 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Veľmi silný a dojímavý príbeh o sile obyčajných ľudí vo Francúzsku počas nacistickej okupácie a vojny. Kvalitné spracovanie, dejové linky sa prirodzene prelínajú a o zvraty nie je núdza. Atmosféra francúzskeho vidieka a Paríža je v tomto žánri menej bežná, ale o to viac vítaná.
Veľkú časť deja tvoria životy žien, ktoré zostali s deťmi bez prostriedkov a mužov vydané napospas hladu a bezmoci. Čitateľ môže vidieť silu a odvahu jednotlivcov, ktorí dokázali pomáhať iným, ako sa dalo, aj keď sami nemali takmer nič. V knihe mnohé postavy robia rozhodnutia, z ktorých sa ukazuje veľa morálnych otázok a zamyslení. Vzťah sestier Vianne a Isabelle je plný rozporov, vývoj oboch postáv je popísaný naozaj do hĺbky.
Kniha má síce viac strán, ale čítala sa plynulo a sama, netreba sa jej báť , aj keď treba počítať s nejakou tou slzou. Po prečítaní knihy som vďačná za svoj život a dobu v ktorej môžem žiť. Určite odporúčam a dala by som jej viac ako 5*, keby to šlo.

01.10.2021 5 z 5

Sochař smrti Sochař smrti Chris Carter

Napriek veľkému množstvu nechutností, čo je pri tomto autorovi zvykom, je nápad so sochami a tieňmi originálny. Príbeh sa číta viac menej sám, o napätie je postarané, popisy sú kvalitné a niekedy naozaj brutálne.
Trochu mi vadili opisy napr. policajných a pitevných priestorov a ľudí, ktorí sú v každej časti série, ale chápem ,že pre čitateľov, ktorí nečítajú sériu do radu to je podstatné.
Časť, kde sa vyskytoval mechanik - chlap mi po prečítaní záveru prišla buď ako zavádzanie čitateľa, nepozornosť autora alebo prekladateľa. Zároveň mi tento príbeh príde veľmi podobný s predošlými - dookola sériový vrah, stupňujúca sa brutalita, motív pomsty. Niekde v polovici sa vždy načrtne potencionálny podozrivý, ktorý to ale nakoniec nebude, rovnako, ako v predošlých dieloch.
Spomedzi všetkých doteraz prečítaných kníh od autora sa mi tento diel páčil zatiaľ najmenej. Netvrdím, že to nie je dobré, ale nemôžem dať 5*.

27.09.2021 4 z 5

Špinavá práce Špinavá práce Christopher Moore

Námet knihy sa mi páčil. Príbeh sa čítal dobre, bolo tam plno vtipných, absurdných a občas aj trochu morbídnych situácií. Môžeme si všimnúť aj vývoj hlavnej postavy Charlieho, ktorý sa na začiatku bál snáď aj vlastného tieňa a ku koncu bol odvážny a akčný. Jeho dcérka bola úžasná, rovnako aj jej pekelní strážcovia a slovíčko "koťátko".
Super boli aj teórie o alfa a beta samcoch :-D Čo sa mi však páčilo menej, že príbeh mal hlavne ku koncu, viac slabších pasáží, ktoré mi prišli zbytočne zdĺhavé. Časté opakovanie podobných situácií a záver mi tiež úplne nesadol. V každom prípade je to príjemné oddychové čítanie pre každého, kto vyhľadáva podobný typ humoru.

21.09.2021 4 z 5

Humans of Prague Humans of Prague Tomáš Princ

Krásne spracovaná kniha, som veľmi rada, že je súčasťou mojej knižnice. Príbehy obyčajných ľudí s neobyčajnými osudmi sú niekedy úsmevné, niekedy dojímavé, alebo vážnejšie.
V knihe môžete nájsť veľmi rôznorodé osobnosti rôzneho veku, alebo postavenia v spoločnosti. Prvý krát som sa ku knihe dostala, keď som zostala cez lockdown v Prahe a bolo príjemné čítať si o iných ľuďoch, ktorí tu taktiež žijú, cítila som sa menej sama :-D
Viac sa mi páčili textovo dlhšie časti, momentky s jednou vetou s deťmi, boli síce milé, ale prišli mi trochu navyše. Vďaka knihe si čitateľ môže uvedomiť, že v meste v dave, ktorý je často anonymný a neosobný sa nachádza veľa ľudí so zaujímavými osudmi.
Páči sa mi, že je k CZ knihe vydaná aj anglická takmer identická verzia. Knihu som čítala na svoje pomery dlho, ale to hlavne preto, že som sa k nej rada vracala a vychutnávala si ju :-)

16.09.2021 5 z 5

Fulmaya Fulmaya Dorota Nvotová

Krásne napísaný cestopis, síce trochu drsnejším jazykom, ale o to viac zo srdca a úprimne. O Nepále, Indii a ďalších miestach sa čitateľ dozvie informácie, ktoré bežne v turistických sprievodcoch nenájde. Štýl písania nemusí sadnúť každému, ale ak aj je použitý drsnejší slovník, obvykle to má svoje opodstatnenie a málokto by sa v tej chvíli vyjadril inak ( napr. časť vo Váranásí :-) ). Cestopis je miestami prepletený aj osobným životom autorky a jej pocitmi, úzkosťami, radosťami, láskou. Sú to časti plné otvorenosti a naozaj ju obdivujem, že vôbec dokázala a mala odvahu toľko cestovať napriek svojmu zdravotnému stavu. Páčilo sa mi, že autorka sa čo najviac snažila žiť a komunikovať s miestnymi ľuďmi a vznikli aj nové priateľstvá. Počas čítania som si veľa miest aj googlila a naozaj boli všetky nádherné, bez tejto knihy by som o nich asi ani nevedela. Odporúčam si pozrieť aj dokument. Zážitky sú písané tak pútavo, že som mala chuť hneď vyraziť na trek :-)

09.09.2021 5 z 5

Spřízněné duše Spřízněné duše John Marrs

Kniha mala zaujímavý námet, čítala sa rýchlo a plynulo. V príbehu je niekoľko dejových liniek, ktoré sa striedajú po kapitolách. Každá dejová linka má svoje hlavné postavy, ktoré prostredníctvom DNA našli svoju druhú polovicu. Žiadna z postáv nebola úplne v poriadku, ani tí, ktorí tak na začiatku vyzerali, bolo tam veľa momentov prekvapenia. Autor sa venuje mnohým témam ( napr kriminalita, homosexualita, osamelosť a pod), ktoré by pri hlbšom spracovaní vyšli aj na viac kníh. Každá kapitola končila niečím napínavým, ale vzhľadom k množstvu príbehov to nebolo úplne ono. Určite knihu odporúčam čítať naraz, bez nejakých väčších prestávok, aby sa čitateľ nestratil úplne. Časti so sériovým vrahom a popisovaním mysle psychopata boli mrazivé. Kniha je viac zameraná na emócie, takže kto čaká krvavý thrillerový masaker bude asi sklamaný, skôr by som to zaradila k psychologickej dráme. Z knihy by bol zaujímavý seriál. Celkovo tak 90%

02.09.2021 4 z 5

Bál šílených žen Bál šílených žen Victoria Mas

Zaujímavý námet príbehu, ktorý poukazuje na postavenie žien nielen vo Francúzsku v 19. storočí. Nemocnica v knihe Salpêtrère je známa aj v skutočnom svete a to hlavne pôsobením lekárov, ktorí sa vysktujú aj v tomto príbehu a ich spôsobmi liečby, ktoré sú prinajmenšom zvláštne. Chápem, že vedomosti v tých časoch neboli na dnešnej úrovni, ale ľudskosť, súcit a empatia by mala byť prítomná, čo žiaľ v prístupe lekárov nebolo. Kniha je písaná veľmi pútavo a číta sa dobre, prepojenie so skutočnosťou je tiež dobre spracované.
Čo mi však trochu vadilo, bola prílišná stručnosť príbehu, akoby mnoho vecí len kĺzalo po povrchu a autorka sa bála ísť hlbšie. Je to však jej prvotina a tak sa dá nad tým prižmúriť oko. Celkové hodnotenie 4,5*

30.08.2021 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Úžasné pokračovanie prvej knihy, ktoré vyvoláva mnoho emócií. Táto časť je plná historických faktov z daného obdobia a popri tom sa odohrávajú zároveň životy hrdinov z príbehu. Čitateľ si môže spojiť udalosti s emóciami a získať iný pohľad na históriu, ako len učebnicový.

Autorka píše veľmi pútavo a všetky starosti, obavy, beznádej, radosť aj lásku prežíva čitateľ spolu s postavami, ktoré sú vykreslené veľmi plasticky. V knihe môžeme nájsť aj viac starších slov, alebo miestnych výrazov, čo dodáva príbehu autenticitu. Z toľkej nespravodlivosti , nevraživosti a pomstychtivosti medzi ľudmi mi bolo ťažko. Správanie sa ľudí k sebe navzájom, ktorí dovtedy spolu v mieri nažívali a narastanie prejavov extrémizmu v rámci CZ-PL konfliktu mi prišlo priam nepochopiteľné, aj keď viem, že sa to žiaľ deje dodnes (aj keď na iných miestach).

Trochu som sa obávala, či si budem pamätať postavy z prvého dielu, vzhľadom k tomu, že som sa k druhej časti dostala neskôr, ale postavy sú priebežne dostatočne pripomínané, vrátane dôležitých bodov z predošlej časti.

Roky v ktorých sa dej odohráva už vopred evokujú, že to nebude prechádzka ružovým sadom, ale aj keď je príbeh ťažší, na kráse mu to neuberá, práve naopak. Teším sa na ďalší diel.

10.08.2021 5 z 5

Konec hry Konec hry Daniel Cole

Konečne dostala aj k tretej časti. Mal to byť záver celého príbehu, tak som možno čakala, že ma kniha nadchne viac. Striedanie dvoch časových rovín bolo spracované veľmi dobre. Trochu som sa strácala v odkazoch na predošlé udalosti, predsa len som ich čítala dávnejšie. Prípad, ktorý bol hlavnou dejovou linkou bol zaujímavý, aj keď ničím výnimočný. Baxterová mi prišla, ako by mala o pár rokov menej ako predtým, aspoň podľa jej správania to tak vyzeralo. Návrat Wolfa bol vítaný, ako aj jeho typický zmysel pre humor. Agent Rouch bol tiež fajn. Opäť bolo mnoho situácií úplne pritiahnutých za vlasy, ale to už beriem ako autorov štýl písania. Čo sa týka zaradenia podľa žánru, viac mi to príde ako detektívka, než thriller. Celkovo je to fajn čítanie, aj keď mám pocit, že do roka zabudnem, o čom kniha bola.

28.07.2021 4 z 5

Kvety pre Algernona Kvety pre Algernona Daniel Keyes

Krásny a pútavý príbeh, ktorý ma očaril. Za posledné roky je to jedna z najzaujímavejších kníh, ktoré som mala možnosť čítať. Dej je rozprávaný výhradne z pohľadu Charlieho denníkovou formou. Čitateľ sa pomocou denníka oveľa viac a hlbšie dokáže vcítiť do Charlieho. Autor a aj prekladateľ sa pohrali so spôsobom písania, slovami a pravopisom, preto je na začiatku neuveriteľne veľa pravopisných chýb, ale majú svoj zmysel. Môžeme sledovať Charlieho vývoj a pokroky a rovnako ako aj to, že keď sa mu začne plniť sen o tom, aby bol múdry, zistí, že vlastne vôbec nie je šťastnejší. Začína vnímať situácie a udalosti, ktoré si predtým uvedomovať nedokázal a je postavený pred mnohé neľahké voľby. Vzťah s Algernonom je taktiež spracovaný nádherne. Postavy sú vykreslené kvalitne a do hĺbky. Príbeh je veľmi emotívny a nie len zo psychologickej stránky kvalitne spracovaný. Jediné, čo mi je ľúto, že od autora nie je dostupných viac kníh. Určite odporúčam.

30.06.2021 5 z 5

Střípky ticha Střípky ticha Linda Castillo

Tretia kniha zo série, viac vecí mi prišlo, že sa opakujú a séria na mňa začína pôsobiť šablónovito, ako nižšie spomína janastok. Kniha je písaná pútavo, dej plynie svižne a ako oddychovka fajn. Na trhu je však viac zaujímavejších sérií, kde vyššie uvedené pocity nemám.
Amišské prostredie je popísané tentokrát z pohľadu komunity, vidíme ako amiši držia spolu a navzájom sa o seba starajú. Autorka sa zaoberá nepriateľstvom neamišov voči nim. Kate som mala zo začiatku série rada, ale tu už mi tých emočných výlevov, vnútorných monológov a následného alkoholu prišlo moc. Celú sériu zrejme nedočítam, amišov mi je už teraz ľúto. Hviezdičku naviac pridávam za aj keď trochu menej uveriteľný, ale o to orignálnejší záver.

23.06.2021 4 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Zaujímavá kniha s tematikou 2sv. vojny z iného, vcelku nezvyklého pohľadu, ako je v literatúre tejto tematiky bežné. Kniha je písaná formou denníka hlavného hrdinu, ktorého postava bola inšpirovaná Rudolfom Hössem - vojnovým zločincom, ktorý môže za smrť miliónov ľudí. Denníkové zápisky začínajú v detstve, ktoré by poznamenalo každého. Miestami mi ho bolo naozaj ľúto. Hlavný hrdina sa na svoje činy pozerá ako na plnenie pracovných povinností a vykonáva ich naozaj perfekcionisticky. Nič ako svedomie, rešpekt k iným ľuďom a podobne nepozná. Originálne nápady, ako napr. čím rýchlejšie vyhladiť čím viac ľudí mu umožňujú stúpať po kariérnom rebríčku nacistického Nemecka. Vďaka tejto knihe je možné si predstaviť koncentračné tábory aj z iného pohľadu (dozorcovia a pod). Kniha sa napriek nepríjemnému obsahu čítala veľmi dobre a je napísaná pútavou formou. Určite odporúčam každému, kto sa o danú tému zaujíma.

18.06.2021 5 z 5

Dobrá znamení Dobrá znamení Terry Pratchett

Oboch autorov mám rada a teším sa, že som sa ku knihe dostala. Páčil sa mi humor, aj parodovanie rôznych konšpiračných teórií, tajných agentov, biblických motívov a ľudstva všeobecne. Postavy boli super, avšak neviem prečo musel nastať Armagedon zrovna keď mal antikrist 11rokov. Úplne niesom fanúšikom čítania o 11ročných deťoch, ktoré majú súvis so záchranou sveta. Azirafal a Crowley však boli skvelí. Miestami sa mi zdal príbeh príliš rozvláčny. Knihu som čítala na svoje pomery dlho, nevedela som sa úplne začítať. Niektoré časti boli vtipné, ale viac vecí tam bolo z môjho pohľadu navyše, kniha mohla byť kľudne o dosť kratšia, možno by bol aj príbeh pútavejší. Zostávam pri Zeměploche :-) Celkovo lepší priemer, je mi ľúto, že nemôžem dať plný počet *.

09.06.2021 4 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Na ďalšiu knihu od autora som sa veľmi tešila a nesklamala. Trochu trvalo, kým som sa začítala, ale oplatilo sa. Mala som obavy, že v príbehu bude veľa futbalu, ale bolo to tak akurát. Páčilo sa mi popisovanie ľudí podľa tímov, ktorým fandia :-) Príbeh bol trochu predvídateľný, ale dojemný. Britt Marie chvíľkami pôsobila ako hašterivá babizna, ale človeku jej časom začalo byť aj ľúto. Po prečítaní knihy mam viac pochopenia pre podobné typy starších žien. Telefonáty so slečnou s úradu práce naznačovali, že Marie má navyše asi aj aspergerov syndróm, alebo niečo podobné. Autor však poukazuje aj na veľkosť jej srdca a je naznačená aj nejaká forma vnútornej premeny, akurát škoda, že kniha nemala viac strán, aby bola premena úplne uveriteľná. Páči sa mi autorov láskavý a dojemný štýl písania a jeho úsmevný humor.

07.06.2021 5 z 5