Allys Allys komentáře u knih

Na knihu jsem se na základě recenzí a několika ukázek moc těšila, avšak četla se mi těžko. Je psaná s důrazem na vytvoření atmosféry, co se autorovi podařilo. Některé části byly moc zajímavé – ohledně imigrantů v Paříži, nebo i ohledně Francouzů a jejich problému s Alžírskem a politickou situací, pohled kluka v pubertě na rozvod rodičů. Myslím však, že v knize bylo zbytečně moc postav a tým pádem málokterá dostala prostor, abychom ji poznali hlouběji. I vzhledem ke konci příběhu by si Saša zasloužil více prostoru už dříve, také vztah Michela s otcem se ke konci vytratil a vůbec není jasné, co se stalo s Frankem, nebo s Cecile. Příběh je napsaný velice kvalitně a obsahuje mnoho zajímavých myšlenek, avšak z výše uvedených důvodů mi k srdci bohužel nepřirostl.

05.01.2024 4 z 5

Případ doktora Karpety Případ doktora Karpety Jaroslav Boček

Kniha má tajuplný a zajímavý námět i formu zpracování. Příběh je s každou další stránkou zajímavější a napínavější. Líbí se mi vyprávění o životě zmizelého přes výpovědi svědků.

Autor zvolil typologicky velice různé osobnosti a je zajímavé vidět stejného člověka z tolika různých uhlů pohledu. Čtenář má možnost alespoň trochu nahlédnout do let cca 1945-1975 a jak se žilo v tom období v Praze. Líbili se mi i filozofické úvahy a kniha obsahuje mimo hlavní děj mnoho zajímavých myšlenek.
Trochu mě mrzí moc useknutý konec, ale aspoň zůstává prostor pro další otázky :-) Čekala jsem dle zařazení thriller, více mi to však přišlo jako sci-fi, nebo mysteriózní román – tak jen aby s tím budoucí čtenář počítal.

05.01.2024 5 z 5

Muž, který sázel stromy Muž, který sázel stromy Jean Giono

Útlá knížka se silným příběhem napsaným podle skutečnosti. Mám pocit, že v současné společnosti je podobných lidí jako šafránu a tahle povídka dokáže znovu v čitateli probudit víru v dobro člověka.
Je to velmi inspirativní příběh, který jsem četla už několikrát a motivuje mě být lepší víc, než sáhodlouhé knížky o rozvoji osobnosti.
Doporučuji každému k uvědomění si, že není nutné změnit svět, stačí změnit sebe a začat dělat něco, aby byla Země lepším místem pro všechny. Kdyby se dle této filozofie řídí většina lidí, měli bychom kolem sebe hezčí svět.

27.10.2023 5 z 5

Mýty Mýty Stephen Fry

Velmi jsem se na knihu těšila, i na slibované svěží podání řeckých mýtů. V knize můžeme najít nejen nejznámější mýty, ale i ty méně známé, co je příjemné pozitivum.
První čtvrtina knihy se mi velice líbila, pak se mi četlo stále hůře. Britský humor mám ráda, ale mám pocit, že v knize jako by docházel s každou další stránkou a ke konci jsem se už musela do čtení vysloveně nutit. Časem mi to přišlo jako nekonečná telenovela a už mě vůbec nezajímalo, kdo s kým co a jak.
Řecké mýty znám a vím, jak to mají bohové mezi sebou propletené, ale možná tým současným jazykem to sklouzlo někam do béčkového romantického příběhu s trochou krve. Také mi vadilo příliš mnoho poznámek pod čarou, některé potřebné, mnohé jakoby navíc, celkově 65%.

27.10.2023 3 z 5

Jako bys jedla kámen Jako bys jedla kámen Wojciech Tochman

Velmi silná kniha, ke které jsem se dostala v rámci minulé čtenářské výzvy a jsem za to ráda. Kniha se věnuje vztahům v Bosne a Hercegovine po vojně, životu přeživších, spolunažívání různých etnik. Je to tenčí knížka, četla jsem ji však delší dobu, často to byly velmi smutné a depresivní příběhy. Hledání kostí svých blízkých bylo k neuvěření, stejně přístup mnohých lidí po vojně vůči sobě navzájem. Lidé po vojně zůstali zlomení a jediné, co chtěli, bylo mít zpět svůj život a rodinu.
Práce antropoložky byla obdivuhodná a velice těžká. Tahle vojna trvající 3roky měla pro obyvatele následky na několik desetiletí. Je smutné, že jsme jako lidé v tomhle nepoučitelní.

25.10.2023 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Tuhle sérii mám ráda, ale přijde mi, že tohle byla slabší část. Možná proto, že jsem ji četla chvíli po Zlobě. Příběh je psaný klasicky poutavě, brutality je tam tolik, že člověku občas přijde nevolno, kapitoly končí vždy v tu nejnapínavější chvíli, jak to u autora bývá zvykem. Mnohé věci mi přišli opakující se a způsob vyšetřování takový stejný. Taky jsem měla občas pocit, že stupňující se brutalita jede na úkor kvality zápletky. V každém
případě je to velmi napínavý thriller a dobře napsaný příběh. Nemohu však v porovnání s jinými autorovými dílami dát plný počet *.

25.10.2023 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

O podobných příbězích jako pojednává tahle kniha se už napsalo toho víc, avšak přímo z pohledu obou rodin to bylo zajímavější.
Krátké svižné kapitoly šli rychle, kniha se četla plynule.
Celkově ta situace byla tak šílená (avšak takové věci se prostě dějí i ve skutečném životě), že místami vyvstávali různé otázky, na které určitě není jedna správná odpověď. Hlavní postavy vypadali zprvu velice slušně, časem se však ukázali různé skutečnosti, které jim na oblibě u čtenáře rozhodně body nepřidali.
Líbil se mi na beletrii docela podrobný rozbor psychopata, v rámci děje je možnost vidět diagnózu i v praxi. Velmi znepokojivý a napínavý příběh, místami plný beznaděje, určitě patří k autorově lepší tvorbě.

24.10.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Původně jsem čekala jednodušší oddychový příběh, ale kniha mile překvapila i něčím navíc.
Autorka umí psát velice čtivě a napínavě – těžko přestat a jít něco dělat Tohle byla druhá knížka, kterou jsem četla a v porovnání s předešlou tvorbou je příběh více mrazivý a temný.

V průběhu děje se těžko odhaduje komu, nebo čemu věřit. Příběh má několik zápletek i bodů zlomu, takže
o široký záběr emocí během čtení je postaráno. Situace a pocity jsou vykresleny úžasně, thrillerové pasáže a romantické jsou zpracovány stejně kvalitně. Líbilo se mi i ukázaní tvůrčího procesu dvou spisovatelek.

Překlad názvu knížky je velice výstižný a na konci jsem si taky kladla tu otázku – konec možná mohl být více propracovaný, celkově 90%.

24.10.2023 5 z 5

Misery Misery Stephen King

Príbeh sa odohráva v podstate len v jednom dome a s dvomi postavami, stojí však za prečítanie.
Bolo desivé sledovať vývoj postáv a postupnú premenu Paula. King dokáže úžasne popísať myšlienkové pochody svojich hrdinov. Annie bola jedna z najdesivejších ženských postáv, o akých som kedy čítala. Doplnené časti diela z iného príbehu (Misery) boli zaujímavým ozvláštnením, i keď na môj vkus ich tam bolo niekedy moc veľa, resp to bolo zbytočne rozsiahle.
Videla som aj film a môžem povedať, že vo filme nebolo vnútorné prežívanie postáv zďaleka tak dobre vystihnuté, ako v knihe, hoci bol taktiež fajn.
Druhá polovica knihy, aj keď bola skvelá mi prišla už možno príliš zdĺhavá.

12.10.2023 4 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Na túto knihu som sa veľmi tešila aj vzhľadom k tomu, že často chodíme v ČR na výlety a práve ma zaujímali tie nie úplne najznámejšie miesta. Páči sa mi autorov štýl písania aj zmysel pre humor. Ďalšia vec, ktorá stojí za zmienku sú krásne ilustrácie.
Cestopis je písaný ľahkou vtipnou formou a je plný netradičných zážitkov a netypických ľudí. Mne sa podobné zážitky moc často nedejú, nejako nemám odvahu ani povahu ísť si len tak pokecať s niekým cudzím, o to radšej o tom potom čítam :-D
V knihe je taktiež veľa zaujímavých historických faktov. Řidičské situácie boli taktiež super - z pohľadu muža začiatočníka a takto bez hanby, to sa len tak nevidí, to chce odvahu :-)

12.10.2023 5 z 5

Dívka, která se dotkla nebe Dívka, která se dotkla nebe Luca Di Fulvio

Veľmi pekný oddychový príbeh vhodný aj ako dovolenkové čítanie. Väčšina deja sa odohráva v Benátkach v 16. storočí a v okolí. Príbehy hlavných postáv sú dojímavé, plné lásky aj nenávisti a zrady a autor poukazuje na to, že nič nie je čierno-biele a aj na pohľad nie úplne morálne vhodne zmýšľajúci a konajúci človek sa dokáže zmeniť, ak naozaj chce.
Kniha trochu viac strán, ako je obvyklé, ale číta sa príjemne. V príbehu bolo zakomponované aj prenasledovanie židov, náboženské otázky a začiatok šírenia pohlavných chorôb. Autor taktiež vierohodne vystihol či už krásu vtedajšej architektúry, tak aj špinu a choroby medzi tým.
Záver mi však prišiel príliš useknutý a zároveň rozprávkový, ako z knihy pre mladšíe deti a tak žiaľ nedokážem dať vyššie hodnotenie.

12.10.2023 4 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Z obálky aj anotácie jasné o čom kniha bude, tak nechápem poniektorým reakciám nižšie, asi čakali, že áno, spapá občas niekto nejakého človeka, ale pred chovom na jatkách a spracovaním mäsa autorka decentne zavrie oči, aby niekomu neprišlo blbo? :-D

Je to dystópia, ktorá je písaná priamo, úprimne a často kruto až odporne. Je to však hlavne zrkadlo, ako sa v súčasnosti správame k zvieratám chovaným na mäso. V knihe nájdete viac opisov, ako akcie, ale práve tie opisy sú veľmi dôležité k pochopeniu posolstva knihy, hoci nie každý má na to žalúdok. Autorka zvolila vecný a chladný štýl, ktorý umocňuje atmosféru a dokáže vyvolať u čitateľa viac vlastných autentických pocitov.

Marcus, ktorý je hlavnou postavou v tomto procese tvorenia potravy priamo pôsobí a prostredníctvom neho môžeme sledovať, čo sa deje na jatkách, vo veľkochove, ako sú v spoločnosti nastavené pravidlá, jako fungujú poľovačky (vrátane lovu tehotných žien a pojedanie novorodencov) a pod. Zaujímavá bola práca s jazykom rôzne časti ľudských tiel sa pomenovávali inak, ako sa volajú v skutočnosti a tým dochádzalo k zrušeniu emocionálních vazieb k mäsu, k chladnokrvnosti a pod - tak to funguje aj v súčasnosti u zvierat v každom obchode.

Všetko, čo je v knihe napísané je k súčasnej spoločnosti omnoho bližšie, ako sa na prvý pohlad zdá, ľudskosť a empatia sa vytráca dlhodobo, taktiež aj snaha prekrúcať realitu, ako nám vyhovuje viac. Dokonca aj scény so šteniatkami sú toho silnou pripomienkou, keď vidíme, s čím sa stretávajú v súčasnosti útulky.

Nič podobné som doteraz nečítala a som veľmi rada, že je takáto kniha na trhu. Je to skvelá alegória i keď zobrazená surovým a zvráteným spôsobom, avšak v knihe nebolo nič, čo by už ľudia zvieratám niekedy neurobili. Kniha je určite vhodná k zamysleniu.

19.09.2023 5 z 5

Všemi dary obdarovaná Všemi dary obdarovaná M.R. Carey (p)

Príbeh sa odohráva v postapokalytickom svete, má svižný dej a dobre sa číta. Príde mi až veľmi podobný so seriálom Last of Us (možno tam je nejaká súvislosť) vrátane konkrétnych zvratov v deji a scén avšak mnohé v tejto knihe je prepracované oveľa lepšie vrátane detskej postavy Melanie a celkovo daného sveta.
Môžeme vidieť typické stereotypné hlavné postavy a ich vcelku očakávané jednanie, avšak tým, že je každá kapitola rozprávaná inou hlavnou postavou, môžeme vidieť hlbšie pohnútky k činom, s ktorými sme predtým vôbec nesúhlasili a potom často tiež nie :-D
Svižný príbeh sa zaoberá otázkami kam až je kto schopný zájsť a obetovať seba alebo iných, či už z dôvodu vyššieho dobra, vlastného ega, prípadne z hľadiska výskumných cieľov.
Videla som aj filmové spracovanie, na ňom sa odrážal rok výroby a asi aj nižší rozpočet.

19.09.2023 5 z 5

Pravda Pravda Terry Pratchett

Ďalší krásny a vtipný príbeh zo Zeměplochy. Táto časť sa zaoberá sa vynájdením kníhtlače a s tým súvisiacich novín. Prvý bulvár a seriózne plátky a boj o čitateľa. Páčilo sa mi ako Terry dokázal vo vtipnom príbehu poukázať na dôležitosť kritického myslenia u čitateľov. Vývoj hlavnej postavy, Mikuláša bol dynamický a o jeho novinách mnoho z ľudí v jeho blízkom okolí ani netušilo, Otto bol tiež úžasnou a nezabudnuteľnou postavou a slečna Rezámková milo prekvapila : -D Trochu detektívky, trochu politiky s Vetinarim a veľmi veľa humoru robí z tejto knihy ideálneho spoločníka na trávenie voľného času :-) Škoda, že sa nepokračuje vo sfilmovávaní Pratchettových príbehov.

18.09.2023 5 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Hoci som čítala už niekoľko kníh o živote v KĽDR, táto kniha mi prišla originálna a veľmi prínosná. Príbehy utečencov sú spracované formou rozhovoru a doplnené krásnymi ilustráciami. Konečný výber respondentov, ktorý je v knihe uverejnený je veľmi pestrý - od profesorky po prevádzača a tým je možné vidieť život v KĽDR z pohľadu rôznych typov ľudí, či už čo sa týka úrovne vzdelania, pohlavia, alebo sociálneho statusu.

Miestami bolo až neskutočné, čo tí ľudia zažili a príde mi nepredstaviteľné v takom režime žiť, hoci viac ako 20miliónov ľudí tak žije aj v súčasnosti. Otázky v rozhovoroch neboli len ohľadom režimu, ale často veľmi emotívneho a osobného charakteru.
Celkovo mám z knihy veľmi smutný pocit, avšak je prínosom a ďakujem autorke za námahu a vynaloženú prácu. Knihy, ako je táto by mali byť súčasťou povinného čítania na školách.

25.08.2023 5 z 5

Peklo a jiné destinace Peklo a jiné destinace Madeleine Albright

Zaujímavá kniha, ku ktorej som sa dostala vďaka tohtoročnej smutnej téme z výzvy. Vďaka tejto knihe vnímam autorku ako úžasnú, múdru a pokornú ženu. Jej schopnosť hľadať diplomatické riešenia a snaha pomáhať, kde to bolo z jej postavenia možné bola obdivuhodná. Taktiež je veľmi inšpiratívne, že bola činorodá aj vo vysokom veku a energie mala na rozdávanie. Páčili sa mi aj súkromné spomienky na rodinu, priateľov a podobne.

Kniha sa mi občas čítala ťažšie, na môj vkus tam bolo občas príliš veľa mien len tak okrajovo max v jednom odstavci alebo vete a celkový chaos.
Naopak komunikácia s pre mňa známejšími politickými činiteľmi ohľadom celosvetovej politiky a šírenia demokracie bola prínosná. Myslím, že táto kniha je veľmi inšpiratívna nielen pre ženy, hoci postaveniu žien, ako v spoločnosti tak aj v politike sa venovala v knihe trochu viac. Výborná kniha, 4* sú stále nadpriemerné hodnotenie, čítala sa však ťažšie, chýbala chronológia a veľa odbočiek bolo akoby navyše.

25.08.2023 4 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Ku knihe som sa dostala v rámci minuloročnej čitateľskej výzve. Možno vzhľadom k autorke som očakávala niečo zaujímavejšie, bohužiaľ, nič také sa nestalo. Postava detektíva Cormorana nebola ničím zaujímavá, vlastne celý príbeh mi prišiel ako cez nejakú staršiu šablónu - ako správne písať detektívky. Dej ani postavy ma žiaľ nezaujali ani po pár desiatkach strán, napätie skoro žiadne, priebeh vyšetrovania veľmi slabý a nezaujímavý. Mnohé časti úplne zbytočné s ničím nesúvisiace ani v čase čítania, ani neskôr v príbehu. Nemám pocit, že by autorke tento žáner sadol a nemám chuť pokračovať v sérii. Knihu som dočítala len kvôli výzve, inak som to celé vnímala len ako stratu času.

25.08.2023 3 z 5

Psi v džungli velkoměsta - Městem bez obav Psi v džungli velkoměsta - Městem bez obav Susanne Wille

Výborná kniha, ktorá zahŕňa snáď všetky situácie, ktoré môžu vo veľkom meste stretnúť psíka i pánička. Okrem fotografií a popisov obsahuje aj praktické návody, ako zvykať psíka na bývanie v byte, na cestovanie tramvajou, alebo metrom, eskalátorom a podobne. Zakúpila som si ju pred príchodom šteniatka z útulku a aj keď som mala psíka už predtým v menšom meste, nechcela som nič nechať na náhode. Kniha je tak jednoduchá a prehľadná, že kedykoľvek som v nej rýchlo našla všetko, čo bolo potrebné. Mala som trochu obavy, lebo viac kníh pre psíkov a o psíkoch je často zavádzajúcich a podobne, ale tu dodalo vierohodnosti aj vydavateľstvo :-)

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Výborná kniha o vzťahoch, ktorú je fajn si prečítať, aj keď sú vaše vzťahy v poriadku :-) Autor pracuje so stereotypmi mýtmi a ukazuje rôzne varianty riešení. Páči sa mi, že vzniknuté riešenie sa často vymyká bežným očakávaným štandardom, ale pre zúčastnených je efektívne - ukazujú sa viaceré pohľady na svet, vzťahy a život celkovo, čo je veľmi inšpiratívne. Praktické príklady z terapeutovny boli tiež veľmi prínosné a kniha tým odkryla aj niečo z praxe. Taktiež je možné, že počas čítania knihy objaví čitateľ aj svoje vnútorné nastavenia, ktoré ho vo vzťahoch obmedzujú. Určite odporůčam :-)

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Ďalšia výborná detektívka z obľúbenej série. Určite ju odporúčam čítať v poradí v akom vyšla. Postavy boli výborné, ako vždy a tento príbeh sa zameriava na traumatické zážitky a spomienky Kim z detstva. Je to pre ňu veľmi psychicky náročné a naozaj to zvládla nad očakávania, i keď miestami na hrane. Taktiež nad očakávania zvládol aj páchateľ inscenácie dávnych zločinov. Kim má za uplynulé časti nepriateľov viac než dosť, takže sa celkom ťažko tipoval ten skutočný. Dej je svižný, napätia je viac než dosť, jediná nevýhoda je, že sa kniha prečíta sama v podstate hneď :-)