Případ doktora Karpety

V pátek odpoledne nasedl Milan Karpeta, šedesátiletý lékař, do svého auta a odjel domů. Ale tam se už nikdy neobjevil… Zdá se, že vyšetřování jeho záhadného zmizení vede do slepé uličky; výpovědi jeho manželky a dcery, pacientů i přítelkyň se v mnohém rozcházejí. Z této mozaiky vyvstává otázka: Kdo vlastně byl tento muž? Případ doktora Karpety se zápletkou skoro detektivní se rozrůstá v myšlenkově závažný a neobyčejně přitažlivý román....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399321/big_pripad-doktora-karpety-xGQ-399321.jpg 4.2111

Kniha Případ doktora Karpety

ijcro
23.11.2021

Kniha je zvláštně pojatá – dva protagonisté dumají nad výpověďmi rozličných svědků z okolí zmizelého doktora a z těchto jejich střípků vyprávění skládají mozaiku, ze které se nakonec vyloupne překvapivé jádro – osobnost člověka, který utíká sám před sebou, skrývá svou pravou tvář (identitu), prchá před svým Osudem a který nemá nikde na Zemi stání.

Příběh také nepřímo vypovídá o době svého vzniku, o dobových socialistických reáliích, ve skoro pozapomenutých zkratkách a s tendenčnímu poznámkami, které současné generaci skoro nic neřeknou.

Ale je to rozhodně silný příběh, který nutí k zamyšlení, co by nastalo, kdyby to byla pravda... Podle mého jsou všechny možné scénáře víceméně tragické a doktor Karpeta by dozajista v dnešním světě neobstál, neměl by klid, ani šanci na vlastní rozhodnutí. A kdoví, jestli by přežil, neboť nějak výjimeční lidé poutají i výjimečnou pozornost (a když už ne médií, tak rozhodně jiných komunit nebo agentur soudobého fragmentovaného světa).

Dávám plus +++ a rozhodně doporučuji!
-------
A dodatek - skvělá rozhlasová dramatizace:

Olous1
10.11.2021

To bylo zajímavé, trochu z jiného soudku než jsem zvyklá, ale dobrý. Zajímavě napsané, formou výpovědí lidí. Za mě 80%.

Kami33
03.08.2021

Zajímavý příběh, kam zmizel doktor Karpeta? Hezké čtení. Prostřednictvím osob z doktorova okolí se dozvídáme také něco i nich samotných a o době a poměrech, které tu byly. Jen by mě zajímalo, jak se doktorovi povedlo zmizet přes hranice socialistického Československa.

knihomolka1197
13.06.2021

Poslouchala jsem jako audioknihu a byla jsem nadšená. Rozhodně doporučuji. Je napínavá až do konce.

mcabr
23.05.2021

Krásná čtiva kniha. Zajímavy příběh. Občas starší kniha lepší než nová.

VeruMalfoy
18.05.2021

Kniha je velice zajímavá a způsob života, který nám předkládá pomocí hlavního hrdiny, je opravdu těžký. Sama si ho neumím představit. Tak často měnit své životy a osobnosti (osoby, kterými se stanu) a hlavně i lidi kolem sebe musí být hodně psychicky náročné.

aralka
17.05.2021

Výborný!!! To je něco tak osvěžujícího, tajemného a napínavého, skvělá kniha.. kam se hrabe nějaký severský thriller!! Nechápu, i vzhledem k dost provokativním protirežimním narážkám a nevybíravé kritice tehdejších praktik, jak takováto kniha mohla vyjít v roce 1982, asi nějak proklouzla cenzurou, jinak to není možné!! Přeneslo mě to atmosférou, způsoby vyjadřování a dalšími atributy do doby mého dětství, to bylo velmi příjemné, dále mě zaujaly filosofické úvahy na téma dějin celého lidstva, úžeji i lidského života, stárnutí a obecně času a jeho využití, také jsem ocenila perfektní vykreslení různých charakterů jednotlivých postav prostřednictvím jejich monologů a výpovědí a hlavně mě nadchl nápad, jak byla celá kniha koncipována... určitě patří k nezapomenutelným knihám a dávám plný počet hvězdiček 100%!

eva-lupen
10.03.2021

Překvapivě dobrá a čtivá kniha. Mám smysl pro nesmysl, takže mi na tom nepřišlo nic divného. Teda ano, divím se, že to v té době vůbec vydali.