Případ doktora Karpety

V pátek 17. května 1974 nasedl doktor Milan Karpeta, šedesátiletý obvodní lékař, do svého auta značky Škoda MB a odjel do práce na středisko ve Fialkové ulici. Asi v půl páté večer telefonoval své ženě, že se trochu zdrží, aby neměla obavy. Ale domů se nevrátil… Kolem jeho zmizení se rozprostřela řada záhad, výpovědi jeho manželky a dcery, jeho pacientů i přítelkyň se v mnohém rozcházely. Z této mozaiky vyrostla otázka: jaký vlastně byl doktor Karpeta? Člověk soustředěný jenom na sebe? Dokonalý manžel? Lékař lidumil? Lhostejný cynik? A kdo to vlastně byl? Případ doktora Karpety se zápletkou skoro detektivní se však nedá zjednodušit na pouhý detektivní příběh. Záhada jeho zmizení a záhada jeho osobnosti se rozrůstá v myšlenkově závažný a čtenářsky přitažlivý román....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21536/big_pripad-doktora-karpety-Bki-21536.jpg 4.2119

Kniha Případ doktora Karpety

INCOGNITOREADER

Zajímavý námět. Musím říct, že mě až šokovalo, že něco takového prošlo tehdejší cenzurou a bylo vydáno. Každopádně závěr se mi moc nelíbil a nesedl mi.

MadlenkaM

Skvělý a napínavý příběh. Moc se mi kniha líbila.

nycol

Skvělá kniha. Předčila očekávání

ijcro
23.11.2021

Kniha je zvláštně pojatá – dva protagonisté dumají nad výpověďmi rozličných svědků z okolí zmizelého doktora a z těchto jejich střípků vyprávění skládají mozaiku, ze které se nakonec vyloupne překvapivé jádro – osobnost člověka, který utíká sám před sebou, skrývá svou pravou tvář (identitu), prchá před svým Osudem a který nemá nikde na Zemi stání.

Příběh také nepřímo vypovídá o době svého vzniku, o dobových socialistických reáliích, ve skoro pozapomenutých zkratkách a s tendenčnímu poznámkami, které současné generaci skoro nic neřeknou.

Ale je to rozhodně silný příběh, který nutí k zamyšlení, co by nastalo, kdyby to byla pravda... Podle mého jsou všechny možné scénáře víceméně tragické a doktor Karpeta by dozajista v dnešním světě neobstál, neměl by klid, ani šanci na vlastní rozhodnutí. A kdoví, jestli by přežil, neboť nějak výjimeční lidé poutají i výjimečnou pozornost (a když už ne médií, tak rozhodně jiných komunit nebo agentur soudobého fragmentovaného světa).

Dávám plus +++ a rozhodně doporučuji!
-------
A dodatek - skvělá rozhlasová dramatizace:

Olous1
10.11.2021

To bylo zajímavé, trochu z jiného soudku než jsem zvyklá, ale dobrý. Zajímavě napsané, formou výpovědí lidí. Za mě 80%.

Kami33
03.08.2021

Zajímavý příběh, kam zmizel doktor Karpeta? Hezké čtení. Prostřednictvím osob z doktorova okolí se dozvídáme také něco i nich samotných a o době a poměrech, které tu byly. Jen by mě zajímalo, jak se doktorovi povedlo zmizet přes hranice socialistického Československa.

knihomolka1197
13.06.2021

Poslouchala jsem jako audioknihu a byla jsem nadšená. Rozhodně doporučuji. Je napínavá až do konce.

mcabr
23.05.2021

Krásná čtiva kniha. Zajímavy příběh. Občas starší kniha lepší než nová.