Případ doktora Karpety

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

V pátek 17. května 1974 nasedl doktor Milan Karpeta, šedesátiletý obvodní lékař, do svého auta značky Škoda MB a odjel do práce na středisko ve Fialkové ulici. Asi v půl páté večer telefonoval své ženě, že se trochu zdrží, aby neměla obavy. Ale domů se nevrátil… Kolem jeho zmizení se rozprostřela řada záhad, výpovědi jeho manželky a dcery, jeho pacientů i přítelkyň se v mnohém rozcházely. Z této mozaiky vyrostla otázka: jaký vlastně byl doktor Karpeta? Člověk soustředěný jenom na sebe? Dokonalý manžel? Lékař lidumil? Lhostejný cynik? A kdo to vlastně byl? Případ doktora Karpety se zápletkou skoro detektivní se však nedá zjednodušit na pouhý detektivní příběh. Záhada jeho zmizení a záhada jeho osobnosti se rozrůstá v myšlenkově závažný a čtenářsky přitažlivý román....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/21536/pripad-doktora-karpety-Bki-21536.jpg 4.388
Žánr
Romány, Thrillery, Literatura česká
Vydáno, Práce
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (23)

Kniha Případ doktora Karpety

Přidat komentář
luculi
02.11.2020

Kniha je čtivá, nenáročná a rozhodně má zajímavý námět. Ani ne tak celkový obsah, jako spíše to tajemství, které celou dobu pluje někde na pozadí a tak vytváří takové to správné tajemno. Otázkou zůstává, jestli příběh zapojit do reálného světa a hledat vysvětlení podle toho, nebo popustit uzdu fantazii a počítat i s tím méně možným výsledkem.

evelýny
16.10.2020

38 let starý příběh záhadného zmizení jednoho zvláštního týpka, doktora Milana Karpety.
Příběh, který rozezní struny čtenářovy fantazie, občas na úkor logiky.
Se svěžím zrakem a čistým srdcem zcela upřímně říkám: Chtěla bych potkat doktora Karpetu, abych konečně zjistila, kým vlastně byl - kým vlastně je.
Škoda té poslední pohlednice...
Ale čas je nejmagičtější veličinou na světě a třicetiletý limit již uplynul... :-)

P.S.: Milane, vrať se. Nemocnice Na Bulovce čeká...
P.P.S.: Moje fantazie podpořena, logiku tentokrát odkládám...

Parádní rozhlasové nastudování, doporučuji.


mi-380
25.09.2020

Tohle vyšetřování je naprosto originální. Obraz zmizelého postupně skládají všichni lidé, s kterými se v posledních třiceti letech setkával. Záhadný, úžasný a ztracený doktor Karpeta, který patří do party*, kam bych i já rád zapadl. Připomněl jsem si ho prostřednictvím rozhlasové hry natočené v roce 1986, která je nasměrovaná překvapivě nějak moc doleva, což jsem v knize při čtení nezaregistroval (nebo už si to nepamatuji, musím se podívat).
95 % (aktuálně 81 hodnotících s průměrem 85 %).

P.S. Spoiler:
*Elfové, Connor MacLeod, upíři, Elina Makropulos (na rozdíl od ní Milana Karpetu tento způsob života nenudí).

RADOST
21.09.2020

Tak to mě moc bavilo! Zřejmě daleko víc, než samotného doktora Karpetu. Možné? Nemožné? Ale kolik myšlenek nabízí inspirující námět. Je příjemné a zajímavé o tom popřemýšlet.

konicekbily
16.05.2020

Autorovi se povedlo, převážně formou monologů zúčastněných osob, představit myšlení a vyjadřování tehdejších členů společnosti tehdejšího normalizačního Československa. Jako pamětník tehdejší doby mohu posoudit, že způsob vyjadřování a i způsob života odpovídá tehdejší realitě. Kniha obsahuje i hodně myšlenek o životě jako takovém.

lucie9618
30.03.2020

Velmi čtivá kniha. Krásná čeština. Ovšem závěr knihy je již docela dost táhlý. Jak kniha od začátku je velmi poutavá tak se ke konci vše zlomí a již to postrádá ten temperament děje.
Stojí za přečtení.

grizlinka
20.02.2020

Velmi zajímavý příběh, který určitým způsobem nutí k zamyšlení. Určitě doporučuji pro odpočinkové čtení. Musím však dodat, že mě také opravdu překvapil rok vydání, něco takového bych z doby tehdejšího režimu nečekala.

ajaworld
11.11.2019

Padlo mi to do ruky úplnou náhodou a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Čtivé, od první do poslední chvíle napínavé a stejně není zcela jasné, jak to dopadlo. Místy zajímavé filozofické úvahy. Jen mi nejde na rozum, že tohle mohlo ve své době vůbec vyjít (1982), kniha docela ironicky popisuje řadu tehdejších socialistických reálií.
Zkuste, nebudete litovat !

1