Allys Allys komentáře u knih

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Ku knihe som sa dostala v rámci minuloročnej čitateľskej výzve. Možno vzhľadom k autorke som očakávala niečo zaujímavejšie, bohužiaľ, nič také sa nestalo. Postava detektíva Cormorana nebola ničím zaujímavá, vlastne celý príbeh mi prišiel ako cez nejakú staršiu šablónu - ako správne písať detektívky. Dej ani postavy ma žiaľ nezaujali ani po pár desiatkach strán, napätie skoro žiadne, priebeh vyšetrovania veľmi slabý a nezaujímavý. Mnohé časti úplne zbytočné s ničím nesúvisiace ani v čase čítania, ani neskôr v príbehu. Nemám pocit, že by autorke tento žáner sadol a nemám chuť pokračovať v sérii. Knihu som dočítala len kvôli výzve, inak som to celé vnímala len ako stratu času.

25.08.2023 3 z 5

Psi v džungli velkoměsta - Městem bez obav Psi v džungli velkoměsta - Městem bez obav Susanne Wille

Výborná kniha, ktorá zahŕňa snáď všetky situácie, ktoré môžu vo veľkom meste stretnúť psíka i pánička. Okrem fotografií a popisov obsahuje aj praktické návody, ako zvykať psíka na bývanie v byte, na cestovanie tramvajou, alebo metrom, eskalátorom a podobne. Zakúpila som si ju pred príchodom šteniatka z útulku a aj keď som mala psíka už predtým v menšom meste, nechcela som nič nechať na náhode. Kniha je tak jednoduchá a prehľadná, že kedykoľvek som v nej rýchlo našla všetko, čo bolo potrebné. Mala som trochu obavy, lebo viac kníh pre psíkov a o psíkoch je často zavádzajúcich a podobne, ale tu dodalo vierohodnosti aj vydavateľstvo :-)

Vztahy a mýty Vztahy a mýty Jan Vojtko

Výborná kniha o vzťahoch, ktorú je fajn si prečítať, aj keď sú vaše vzťahy v poriadku :-) Autor pracuje so stereotypmi mýtmi a ukazuje rôzne varianty riešení. Páči sa mi, že vzniknuté riešenie sa často vymyká bežným očakávaným štandardom, ale pre zúčastnených je efektívne - ukazujú sa viaceré pohľady na svet, vzťahy a život celkovo, čo je veľmi inšpiratívne. Praktické príklady z terapeutovny boli tiež veľmi prínosné a kniha tým odkryla aj niečo z praxe. Taktiež je možné, že počas čítania knihy objaví čitateľ aj svoje vnútorné nastavenia, ktoré ho vo vzťahoch obmedzujú. Určite odporůčam :-)

Mrtvé vzpomínky Mrtvé vzpomínky Angela Marsons

Ďalšia výborná detektívka z obľúbenej série. Určite ju odporúčam čítať v poradí v akom vyšla. Postavy boli výborné, ako vždy a tento príbeh sa zameriava na traumatické zážitky a spomienky Kim z detstva. Je to pre ňu veľmi psychicky náročné a naozaj to zvládla nad očakávania, i keď miestami na hrane. Taktiež nad očakávania zvládol aj páchateľ inscenácie dávnych zločinov. Kim má za uplynulé časti nepriateľov viac než dosť, takže sa celkom ťažko tipoval ten skutočný. Dej je svižný, napätia je viac než dosť, jediná nevýhoda je, že sa kniha prečíta sama v podstate hneď :-)

Poprvé a pak pořád znovu Poprvé a pak pořád znovu Lisa Moos

Priemerná autobiografia, v ktorej mi najskôr bolo autorky ľúto, hlavne čo sa týka detstva a dospievania, ale v dospelosti mi svojimi rozhodnutiami prišla nesympatická. Od života dostala niekoľko možností, ako sa z toho dostať a svojim egoizmom a sebeckosťou si pokazila všetky, jej hranie sa na obeť bolo únavné. Čím sa autorka živí som vedela už z anotácie a s tým problém nemám, ale nezodpovedné a bezohľadné správanie sa, neustále odkladanie detí niekam, len aby sa mohla opíjať do rána, flákať sa a mať sex zadarmo v podstate s kýmkoľvek, keď sa náhodou chvíľu živila inak, mi prišlo úbohé. Taktiež popisy samej seba, aká je sexy, úžasná a neodolateľná a pritom skončila stále v horšom podniku a za menej peňazí - ťažko tomu veriť. Aspoň na sklonku kariéry našla zaujímavú variantu obživy.

22.08.2023 3 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Zakončenie série bolo super, akurát zo všetkých dielov mi tento prišiel najslabší. Miestami bol dej príliš zdĺhavý a musela som sa nútiť do čítania, na druhej strane koniec bol príliš rýchly - na pár strán. Bolo tam však aj veľa zaujímavých kapitol, napínavé časti plné akcie a páčilo sa mi rozprávanie z pohľadu viacerých postáv. Trochu mi chýbal väčší priestor pre Rowana a Citru a začalo to byť na môj vkus príliš politické. Kapitán/ka lodi Jeri - keď svieti slnko sa cíti ako žena, keď je zamračené ako muž - tieto časti boli myslím zbytočné a pre mladých ľudí, vrátane tých, čo majú problém s identitou zmätočné - akoby sa podľa nálady dala meniť identita 10x za deň , napr keď sú prehánky :-D Ak už autor chcel zakomponovať bipolárnu postavu s inou identitou, dalo sa to podať aj stabilnejšie s ohľadom na to, že cieľová skupina sú mladí ľudia, ktorí sa v živote hľadajú (takto budú mať v sebe možno ešte väčší chaos). Celkovo je však séria nadpriemerná, takže 4*.

06.06.2022 4 z 5

Den, kdy jsem se naučil žít Den, kdy jsem se naučil žít Laurent Gounelle

Jednoduchý príbeh obsahujúci niekoľko zaujímavých myšlienok a múdrostí. Dej plynul veľmi pomaly a kniha sa viac zaoberala poučovaním ako príbehom, ideálnejšie by to možno bolo vložiť nenápadnejšie priamo do deja. Posolstvo mohlo být silnejšie, skôr je vhodná pre čitateľov, ktorí nič podobné nečítali a chceli by nejako začať. Pre ostatných existujú aj silnejšie motivačné príbehy o hľadaní samého seba. Páčilo sa mi viac dejových liniek, z ktorých každá mala vlastnú myšlienku. Z daného žánru mi táto kniha príde priemerná, iné od autora sa mi páčili viac.

01.06.2022 3 z 5

Inspektor s velkým ptákem Inspektor s velkým ptákem František Niedl

Pokračovanie tejto série sa mi veľmi páčilo, je to taká príjemná oddychovka medzi ťažšími knihami. Príbeh je plný úplne absurdných a snáď aj nereálnych situácií, svojráznu postavu inšpektora mám veľmi rada aj jeho pohľad na svet :-) V príbehu sú síce aj nejaké mŕtve telá, FBI, vyšetrovanie a podobne, ale je to podané takým spôsobom, že čitateľ sa buď čuduje, alebo zasmeje :-D Ako sa stal Prévit chovateľom zvierat bolo veľmi úsmevné, taktiež aj časti na jachte. Akurát namiesto detektívky by som ju skôr zaradila do kategŕie humor. Teším sa na ďalšie inšpektorove príbehy a myslím, že táto séria by sa mala sfilmovať :-)

31.05.2022 5 z 5

Stále nezvěstná Stále nezvěstná Chevy Stevens (p)

Veľmi pútavo napísaný príbeh, síce väčšia časť námetu nebola úplne originálna, niektoré kapitoly však skutočne prekvapili. V knihe nebolo miesto, kde by viazol dej. Páčilo sa mi rozprávanie príbehu s odstupom času prostredníctvom sedení u psychiatričky. Vďaka tomu síce vieme, že hlavnej hrdinke sa podarilo prežiť, avšak cesta k slobode je aj tak napínavá. Napriek ťažkým posttraumatickým stavom v mysli Annie je príbeh písaný s ľahkosťou a číta sa dobre. Zaujímavé bolo sledovať rozdiely v jej charaktere a osobnosti predtým a potom. Konanie niektorých postáv mi prišlo vysoko nepravdepodobné, ale možno vďaka tomu rozuzleniu sa z knihy stal príbeh, na ktorý nezabudnem za týždeň:-) Celkovo 90% :-)

31.05.2022 5 z 5

Pes - návod k obsluze Pes - návod k obsluze David Brunner

Kniha začínala celkom vtipne, obrázky sú tiež super. Informačná hodnota je však veľmi slabá. Je potrebné brať do úvahy aj dátum vydania knihy, t.j. že informácie v nej sú už miestami zastaralé a často neúplné. Napríklad časti o dominancii psíkov - ako by takmer každý problém nebol problémom výchovy majiteľa, ale dominancie psa ( najjednoduchšia výhovorka ;-) ) Prekonané úvahy o smečke, ktoré vznikli pozorovaním vlkov v zajatí, ktorí boli z rôznych smečiek.. po tak dlhom vývine psov je porovnávať neustále vlka a psa, ako porovnávať človeka a opicu.. proste sú tam isté odlišnosti :-) Dôležité info boli popísané veľmi stručne, rôzne chovateľské web stránky poskytnú podrobnejšie informácie. Napr. tu bolo písané, že ak psík zje niečo nevhodné, treba vyvolať zvracení peroxidom 20ml peroxidu a 20ml vody- kniha sa absolútne nezaoberá váhou psa. Som rada, že som ju mala len požičanú.

30.05.2022 2 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Je to moja prvá kniha od autorky a naozaj je skvelá. Štýl písania je netradičný, kapitoly sa venujú jednotlivým postavám a sú medzi sebou krásne prepojené. Trochu som mala obavy z viacerých hlavných postáv, ale neboli na mieste.
Silný príbeh plný emócií o ceste za slobodou, ktorá vyzerá, že každú chvíľu skončí predčasne, vzhľadom k všade prítomnému nebezpečiu. Krátke kapitoly sú písané svižne a pútavo, v deji nebolo jediné slabé miesto. Dej bol síce často krutý a bezútešný, ale také žiaľ to obdobie bolo.
Dozvedela som sa o lodi Wilhelm Gustloff a jej tragickom konci, čo ma prinútilo si vyhľadať viac informácií aj o operácii Hannibal. Bolo to najtragickejšie potopotenie lodi v dejinách, som prekvapená, že sa o týchto udalostiach nehovorí viac.
Je to jedna z mála kníh, ktorá sa venuje oblasti Východného Pruska v období druhej svetovej vojny a pre rozšírenie celkového obrazu o vojne určite doporučujem. Autorka si dala veľkú prácu s prípravou podkladov, robila rozhovory s pamätníkmi, ich príbuznými, dokonca cestu svojich postáv sama prešla, aj keď o veľa rokov neskôr.

29.03.2022 5 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Na pokračovanie som sa veľmi tešila, avšak nakoniec som mala problém knihu dočítať. Akoby prvé dva diely a tento písali rozdielni autori. Chápem, že je to fantasy pre mládež, tým pádom sú mnohé veci popísané trochu ružovejšie alebo nereálnejšie (rovnako ako v predošlých dieloch), lebo nechceme strašiť deti, ale v tejto časti bolo do očí bijúcich nelogickostí až príliš. Napríklad časť v Grevilgrade - vzduch bol horúci, ľudia sa schovávali v tieni a ďalej popis, ako sa z horúčavy roztekajú budovy v tom istom meste - človeku stačí sa schovať do budovy, ktorá sa od žiaru roztápa?
Výstavba príbehu mi prišla príliš jednoduchá ( verše, indície aj ich neustále opakovanie) a posun v príbehu vzhľadom k 500 stranám príliš malý. Podľa recenzií som myslela, že najhoršie časti budú s prasečí řití, ale horšie bolo to motanie sa dookola v deji, ktorý takmer nenapredoval. Čo sa na začiatku knihy naznačilo, sa do konca nestihlo ani z polovice stať.
Podľa názvu som čakala, že bude nastereám venovaný väčší priestor, ako len kúsok na začiatku a kúsok na konci. Možno keby sa príbeh trochu zredukuje o zbytočnú vatu, nelogické veci, siahodlhé úvahy Illan a banálne nikam nevedúce rozhovory, tak by to mohlo byť kvalitné 5* pokračovanie. Posledná štvrtina príbehu bola super, škoda, že taká nebola celá kniha. Bohužiaľ nedokážem dať vyššie hodnotenie.

01.03.2022 3 z 5

Dalajlamova kočka Dalajlamova kočka David Michie

Veľmi milá kniha písaná prevažne z pohľadu mačičky JSK, ktorá v kláštore skutočne žila. V knihe môžeme nájsť viac múdrostí a poučení, ktoré sú podané príjemným a vtipným spôsobom.
Čitateľ môže nahliadnuť do života v kláštore, k Dalajlámovi do kancelárie, môže byť súčasťou života a diania okolo kláštora. Autor nenásilne občas pridá myšlienku týkajúcu sa budhizmu v súvislosti s príbehom. Nečakajte žiadne zložité zdĺhavé a únavné vetné konštrukcie na čisto teoretickej rovine.
Veľmi dobre boli spracované aj postavy v blízkom okolí mačičky, okrem samotného Dalajlámu napríklad kuchárka, jeho asistenti, alebo majiteľ kaviarne. Na základe situácií v príbehu sa čitateľ môže zamyslieť nad svojím životom, smerovaním a svojimi hodnotami.
Dej je podaný nenásilnou a pozitívnou formou, vďaka čomu každý, nie len milovník mačiek, sa môže vďaka príbehu inšpirovať a objaviť v ňom niečo prínosné pre svoju vlastnú cestu životom.

24.02.2022 5 z 5

Na smrť II. - Bez milosti Na smrť II. - Bez milosti Jozef Karika

Pokračovanie príbehu, ktorý sa začal pred 2. svetovou vojnou a aktuálne sa odohráva už počas samotnej vojny. Ako som si myslela, že v prvej časti bolo brutality až príliš, tak tu autor zachádza do ešte väčších krajností. Kniha určite nie je pre citlivejšie povahy.
Bolo mi ľúto Viktora, ktorý si myslel, že Amerika bola to najväčšie peklo z ktorého utekal. Čo sa týka dejovej linky s Karlom, myslím, že by si postava zaslúžila hlbšie psychologické spracovanie - náhľad do jeho chorej mysle mal v deji menší priestor, ako by si možno zaslúžil. Nie je mi celkom jasné, ako sa mohol až tak zmeniť vočí tým, ktorí mu predtým pomohli a neboli to práve maličkosti. Boli tam náznaky vplyvu propagandy atď, ale na druhej strane bol vykreslený ako nadpriemerne inteligentný človek, takže som trochu čakala, že nebude tak ľahko zmanipulovateľný.
Kniha sa čítala sama, aj keď bolo treba zopár prestávok a preloženie jedným pozitívnejším príbehom. Dve dejové linky boli super, čo mi však trochu vadilo bolo preskakovanie v čase - napríkad kľúčová vec je prezradená takmer na začiatku a potom už len čítame, ako sa k tej situácii postavy dopracujú. Celkovo 90%.

09.02.2022 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Krásna kniha, ktorá ukazuje, ako je možné sa vysporiadať s nepríjemnými situáciami v živote s ľahkosťou a s pozitívnym náhľadom. Atmosféra v hoteli je vykreslená veľmi autenticky, autor odkazuje na mnohé ďalšie literárne diela. Vzhľadom k tomu, čo sa v Rusku dialo v tom čase mimo hotel Metropolitan, mi hrabě Rostov prišiel občas mimo akúkoľvek realitu, čo možno súvislo s tým, že knihu nepísal ruský autor.
Samotná postava Rostova mi bola viac menej sympatická, páčilo sa mi jeho vyjadrovanie, vzdelanie aj neskorší prístup k životu. Občas, hlavne na začiatku ma iritoval, lebo pôsobil ako dospelý človek neschopný sa o seba postarať. Tak to zrejme malo byť, aby čitateľ mohol sledovať vývoj jeho osobnosti počas cca 30 rokov.
Kniha má zaujímavý námet, prvá tretina super a ďalej som mala pocit, že je všetko príliš jednotvárne a kľudne by stačil menší rozsah. Možno sa autor snažil vyvolať pocity monotónnosti, aby sa čitateľ viac vžil do hlavnej postavy :-) Kniha je výnimočná, som rada, že som ju prečítala, ale vracať sa k nej zrejme už nebudem.

08.02.2022 4 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Ku knihe som sa dostala na základe pozitívnych ohlasov tu na databázi, aj keď som úplne nemyslela, že ma zaujme sci-fi s prerastenými rastlinami. Je to skvelá kniha, ktorá aj na menšom počte strán dokáže výborne vykresliť príbeh a psychológiu postáv. Čítala som ju jedným dychom a často som sa zamýšlala nad dominanciou ľudstva ako takého a ako málo stačí, aby sa to otočilo - v tomto prípade si ľudia svoju skazu vypestovali sami.
V knihe sa okrem nebezpečenstva zo strany Trifidov ukazujú aj hrozby zo strany preživších ľudí navzájom medzi sebou, ktorých zúfalstvo doháňa k šialeným a často nemorálnym činom. Prekvapila ma nadčasovosť knihy, hoci bola písaná pred viac ako 50 rokmi, jej posolstvo je aktuálne aj dnes.
Niektoré pasáže mohli ísť viac do hĺbky, ale s odstupom času si myslím, že je kniha je dokonalá práve tak, ako je. Ak autor dokázal podať všetko dôležité na relatívne malom rozsahu, na čo príbeh plniť zbytočným balastom navyše :-)

01.02.2022 5 z 5

Jeden za druhým Jeden za druhým Chris Carter

Túto časť by som si pozrela aj sfilmovanú. Mala som pocit, že z thrilleru to miestami prechádza to psycho hororu. Príbeh bol napínavý od začiatku do konca, samozrejme je tam autorov brutálny rukopis, čiže nie je to asi úplne pre každého. Krátke kapitoly mi vyhovujú, kniha sa číta sama. Predošlé časti som ale čítala zrejme s krátkym rozostupom, takže miestami mi popisy, či už ľudí alebo miest prišli trochu predvídateľné. Vrah bol klasicky najviac inteligentný, trpezlivý a perfekcionistický. Napriek týmto skutočnostiam je dej bohatý aj na nečakané zvraty. Dosť desivé, mi prišli časti s internetovým hlasovaním ľudí o živote/smrti na štýl reality show. Mám obavu, že v reálnom svete by to dopadlo podobne. Záver bol jeden z najnapínavejších, aké som kedy čítala. Určite odporúčam.

13.12.2021 5 z 5

Černobílý svět Černobílý svět Kathryn Stockett

O rasizme na juhu USA bolo písaných viac kníh, avšak nečakala som, že to bude také silné ešte v 60-tych rokoch 20.storočia. Mississippi bolo v tomto dosť špecifické, mesto Jackson bolo rozdelené na 2 časti na základe rasy. Takmer každá "biela" rodina z vyššej vrstvy mala svoju "čiernu" služobnú, ktorá sa starala o všetko vrátane výchovy detí. Toto je vlastne dosť podobné aj v súčastnosti, akurát služobné sú obvykle juhoamerického pôvodu. Čo ma zarazilo bola napríklad nemožnosť hospodyniek, aby nakúpili jedlo mimo svoju polovicu mesta (pokiaľ nešli na nákup pre svojich zamestnávateľov) a nápad s toaletami mimo domu. Kniha je rozprávaná z pohľadu 3 postáv ( 2 hospodyniek a pani Skeeter). Príbeh je napriek pálčivej téme, rasizmu a predsudkom podaný s nadhľadom a miestami aj humorne. Pri tomto príbehu som mala v očiach slzy od smiechu aj dojatia :-) Kniha je písaná s ľahkosťou a krásnym štýlom. Čo by ma odradilo je obálka jedného z vydaní(2015,2019), pôsobí, že to bude úplne iný žáner, tak sa nedajte odradiť :-) Určite odporúčam.

03.12.2021 5 z 5

To nejlepší ze zeměplošských diářů To nejlepší ze zeměplošských diářů Terry Pratchett

Krásne ilustrované a vtipné diáre. Jedná sa o súbor zložený z viacerých častí, pôvodne asi vychádzali oddelene. Portréty, obrázky a mnohé popisy cechov mi priniesli nové informácie ohľadom sveta Zeměplochy.
Čo ma však mrzelo, že mnohé obľúbené a známe postavy chýbajú a niektoré kapitoly boli preplnené postavami, ktoré si pamätám max. 1x z nejakého príbehu, prípadne vôbec.
Cech šaškov som takmer nepoznala a bol o dosť vtipnejší, ako som očakávala. Čo sa týka upírov, chýbal tam ten najznámejší, ale pravda, že možno v čase vydania diáru upírov ešte nevyšla kniha s príbehom (neoverovala som to).
Knihu som mala z knižnice, zatiaľ nemám potrebu kupovať. Bolo to však príjemné spestrenie už aj tak úžasného sveta :-)

06.11.2021 4 z 5

Sen, který se naplnil Sen, který se naplnil Luca Di Fulvio

Krásny a strhujúco napísaný príbeh, ktorý sa napriek väčšiemu množstvu strán čítal sám. Z tohto obdobia dejín som veľa kníh zatiaľ neobjavila.
Vykreslenie života prisťahovalcov za oceánom bolo miestami snáď až príliš drsné a kruté, ale možno o to viac realisticky to pôsobilo. Čitateľ môže nahliadnuť do zákulisia či už židovskej, alebo sicílskej mafie. Z príbehu veľmi cítiť ducha danej doby. Postavenie žien v spoločnosti bolo pred cca 100 rokmi inde ako dnes, aj keď mnohé ženy žiaľ v podobnom postavení žijú aj v súčasnosti.
V knihe nie je núdza o dramatické a nečakané zvraty. Autorov štýl a spôsob podania príbehu je na veľmi vysokej úrovni.
Viac vecí mi prišlo nereálnych - napríklad 13 ročné dievča z Ruska sa za pár mesiacov naučí jazyk na takej úrovni, aby mohlo písať do novín ( bez kníh, prípadne učiteľa).
Záver bol vzhľadom k predošlému deju trochu moc presladený a rozprávkový. Celkovo 90%, určite odporúčam :-)

03.11.2021 5 z 5