Allys Allys komentáře u knih

Zvěrolékař na blatech Zvěrolékař na blatech James Herriot (p)

S ľahkosťou a humorom písaná kniha o živote veterinára. Čitateľ sa dozvie mnoho o tom, ako fungovala veterinárna prax pred viac ako 80rokmi na anglickom vidieku. Vtipné príbehy sa striedajú so smutnejšími, ale o to reálnejšími zážitkami autora. Život veterinára, na dedine a medzi farmami vyzerá úplne inak, ako v meste a je niekedy naozaj drsný, ale z rozprávania vyžaruje autorova láska k prírode a k zvieratám. Charaktery hlavných aj vedľajších postáv sú veľmi realistické a miestami aj úsmevné. Úplne najviac sa mi páčili časti so psíkom Trickym Woo a pani Pumphryovou :-) Som rada, že som sa ku knihe v rámci výzvy dostala.

08.03.2021 5 z 5

Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Sedm smrtí Evelyn Hardcastlové Stuart Turton

Vďaka komentárom ku knihe som si od začiatku všímala všetko, aj keď čítanie trvalo dlhšie, som rada, že som sa nemusela vracať, ani som sa veľmi nestrácala :-) Detektívka je netradične spracovaná, atmosféra kvalitne vykreslená. Dej sa síce niekoľkokrát opakuje, ale vždy z pohľadu inej osoby. Bolo zaujímavé sledovať ako tú istú situáciu vnímajú rozdielni ľudia inak. Vďaka rôznym pohľadom na ten deň sa čitateľ vyskytne aj na iných miestach, napríklad raz je počas poľovačky v sídle, ďalší krát sa vyskytne v tú istú chvíľu v lese. Prelínanie vedomí Aidena a hostiteľov, vrátane preberania ich vlastností, schopností a obmedzení bolo popísané úžasne. V knihe bolo spomenuté, že nikomu na Blackheat nie je možné veriť a vďaka množstvu neustálych zvratov v deji tomu čitateľ ľahko uverí. Chýbal mi však trochu nejaký konkrétnejší záver, vyriešenie prípadu tam bolo, ale aspoň na stránku-dve, ako to dopadlo potom. Zároveň časová smyčka sa miestami až moc zamotávala, čo v konečnom dôsledku môže byť skôr na škodu. Tých 90% si však kniha určite zaslúži :-)
pozn.: S odstupom času sa mi zdá, že v 7 postavách, v ktorých sa Aiden vyskytne je možné nájsť 7 smrteľných hriechov - ak sa to niekomu zdá tiež, prípadne existuje nejaká oficiálna info, prosím správu, že nie som blázon :-D

05.03.2021 5 z 5

Ve třiceti (poprvé) single Ve třiceti (poprvé) single Lisa Daily

Názov aj obálka pôsobili, že to bude zábavný romantický príbeh. Kniha bola občas vtipná, ale celé mi to prišlo veľmi ploché a povrchné. Viem, že to má byť oddychová literatúra, ale naozaj som sa musela nútiť, aby som ju dočítala. Celkovo to nebolo zlé, ale 336strán príliš jednoduchého príbehu je proste moc na udržanie pozornosti, najmä, keď sa nič prevratného nestane a všetko je predvídateľné. Zoznam rande, ktorými treba prejsť, kým žena nájde toho pravého bol vtipný, ale potom sa to zvrtlo v príliš presladenú záležitosť s pánom pravým. Hviezdičku dávam za zaujímavé povolanie hlavnej postavy, tie časti ma celkom bavili, ďalšiu za námet a za tých zopár vtipov.

02.03.2021 2 z 5

Mlčenlivé ženy Mlčenlivé ženy Kerry Fisher

Kniha mi neprišla zďaleka tak strhujúca, ako hlásala obálka. Príbeh sa venuje komplikovaným vzťahom v rodine - podobných kníh je už dosť a táto mi neprišla, že by niečím vybočovala. Autorka sa snaží poukázať na problém týraných žien, ktoré na prvý pohľad pôsobia, že je všetko v poriadku. Okrem hlavnej dejovej linky sa postupne odkrývajú rodinné tajomstvá. Napriek tomu, že to určite nie je thriller, je kniha emocionálna a plná napätia. Číta sa dobre a plynulo, skôr by som ju videla ako román pre ženy. Určite môže pomôcť ženám, ktoré majú v živote podobný problém. Z podobnej tematiky by som však skôr odporučila napr. Za zavřenými dveřmi, alebo Za zdmi. Celkovo 3,5*

26.02.2021 3 z 5

Mapa mojich snov Mapa mojich snov Reif Larsen

Kniha je naozaj krásna plná rôznych máp, kresbičiek a vtipných poznámok po okrajoch. Čo sa týka samotného obsahu, príbeh je rozprávaný z pohľadu malého T.S. Spiveta. Mnoho kapitol bolo zaujímavých, niektoré naozaj vtipné, niektoré so smutným nádychom. Čo ma rušilo na celkovej plynulosti deja bolo neustále odbiehanie myšlienok hlavného hrdinu úplne všetkými smermi. Chvíľkami to malo nejaký súvis s dejom, alebo inými postavami a bolo to úsmevné,veľakrát to však nemalo súvis vôbec s ničím. Kapitoly, ktoré sa venovali objaveným zápiskom jeho mamy priamo s hlavnou linkou nesúviseli a zdali sa mi tam akosi naviac. Cesta do Washingtonu bola úmorná a stránky boli vyplnené rozhovormi so Spivetovou pravou a ľavou rukou. S každou stránkou sa mi kniha čítala stále ťažšie, stále som však dúfala v nejaký koniec, ktorý by za to stál, avšak ani v závere som nemala žiadny wau pocit. Knihu hodnotím 3* + 1* za fakt krásne spracovanie.

25.02.2021 4 z 5

Příběh ztracené holčičky Příběh ztracené holčičky Elena Ferrante

Záverečná časť tetralógie bola perfektným zakončením celej ságy. Dej plynie pútavo a číta sa veľmi dobre. Atmosféra v Neapole je dusivá a vďaka autorke a jej talentu to pocíti aj čitateľ. Príbehy postáv nie sú idealizované, ako to často býva, ale sú to živí ľudia, ktorí prechádzajú vzostupmi aj pádmi a taktiež robia omyly. Táto časť sa venuje dospelému životu hlavných hrdiniek a ich okolia. Po prečítaní všetkých častí mám pocit, že obe hlavné postavy napriek všetkému, čo bolo o priateľstve napísané, sú skôr rivalky, občasné svetlé chvíľky v ich vzťahu ma o opaku nepresvedčili. Zaujímavé bolo vierohodné vykreslenie politickej a spoločenskej situácie v Taliansku na pozadí románu. Celá sága je veľmi intenzívna a vzhľadom k množstvu vedľajších postáv ju odporúčam čítať naraz. Napriek tomu, že mi žiadna z hlavných postáv neprirástla k srdcu, je príbeh ako celok úžasný a silný, určite Geniálnu priateľku odporúčam :-)

22.02.2021 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Tento diel je trochu iný ako Naslouchač, to bude však hlavne tým, že je popisovaný iný svet, ako v predošlej časti. Rada som sa dozvedela aj niečo o živote v nížinách, ktorý bol v prvom diely len naznačený. Autorkin štýl písania mám rada a aj tento diel ma úplne pohltil. Kapitán, aj keď mal svetlé chvíľky, mi prišiel až príliš tajomný a občas som ho nechápala. Illan prežíva dospievanie a tým pádom koná veľakrát zbrklo a možno občas bez rozmyslu, ale to k tomu obdobiu života patrí. Často som mala taktiež pocit, akoby Illan mala o pár rokov viac. Návrat do Duvalského pohoria bol plný akcie a napätia - keď som ledva predýchala nejakú scénu a čakala by som trochu ničo voľnejšie, prišlo vždy niečo silnejšie :-) Koniec je úplne fenomenálny, nemohla som uveriť, že je to fakt záver - na jednej strane akoby useknuté uprostred niečoho, na druhej strane sa neviem dočkať na ďalší diel :-) Chápem, že niektorí scifi a fantasy fandovia môžu mať voči príbehu výhrady (v rámci žánru a jeho znalosti) , no mne osobne sa na tom práve páčilo, že je to iné a som rada, že séria zaujala aj širšiu verejnosť.

19.02.2021 5 z 5

Modlitba za mlčení Modlitba za mlčení Linda Castillo

Tento diel som čítala asi príliš skoro po Sľube mlčania a tým pádom mi tam viac vecí prišlo veľmi sa opakujúcich a vrah bol predvídateľný kúsok za prvou polovicou. V každom prípade je to dobrá detektívka, ktorá sa čítala sama.
Pohľadu do života Amišov bolo pomenej, ale ajtak to bolo zaujímavé a vzťah s Johnom z prvého dielu sa pohol ďalej. Záver ma prekvapil (možno som mala počas čítania len divné obdobie), ale nemala som náladu na nelogické rozhodnutia a porušenia zásad pri vyšetrovaní, len pre efekt totálneho napätia. Prišlo mi to strojené, akoby postavy konali úplne nelogicky len preto, aby sa o ne čitateľ bál. Poslednú dobu radšej súcitím s postavami, ktoré napriek správnym rozhodnutiam a pudu sebazáchovy skončia v háji. Za to 1* dole, inak všetko ok a ako oddychovku odporúčam.
Čo ma prekvapilo, je celkový počet zatiaľ vydaných dielov série 10 a to je mestečko Painters Mill podľa popisu fakt malé, CZ a SK mestečká v tej veľkosti toľko zločinu nemajú snáď všetky dokopy :-)

18.02.2021 4 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Skutočne neuveriteľný príbeh plný faktov a informácií o stále pretrvávajúcej situácii v Severnej Kórei. Autor taktiež poukazuje na to, aké chabé základy, nielen čo sa týka vzdelania, ale aj budovania sociálnych väzieb a interakcie s inými ľudmi majú obyvatelia KĽDR a tým pádom je pre nich začlenenie do spoločnosti v inej krajine (napr. v Južnej Kórei) extrémne ťažké. Vymývanie mozgu a slabá výživa od narodenia sa žiaľ na tamojších ľuďoch podpísala do tej miery, že naozaj nedokážem pochopiť, ako to, že to v dnešnej dobe nikto nedokáže zastaviť. Aj keď Šin prežil väčšinu života v Kórei vo väzení, mimo väzenia sa ľudia taktiež nemali oveľa lepšie. Systém je tam nastavený tak, že naozaj stačí minimum, aby človek skončil s celou rodinou v podobnom tábore na niekoľko generácií. Smutný príbeh, ktorý ak by nebol na základe skutočnosti by pôsobil z pohľadu bežného človeka vcelku dystopicky. Do doby, kým som sa ku knihe dostala sa ukázalo, že nie všetko v knihe je presne podľa skutočnosti (zmeny výpovedí Śina - zrejme súvisia aj s post-traumatickou stresovou poruchou, čo je pochopiteľné), kniha však má reálnu výpovednú hodnotu.

17.02.2021 4 z 5

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

Knihu som pôvodne obchádzala, keďže už nie som dieťa ani mládež, ale vzhľadom k dobrým recenziám aj od starších čitateľov som jej nakoniec dala šancu. Dejové línie sú kvalitne prepracované, rovnako je podrobný aj popis sveta a prostredia a zároveň nič nie je zdĺhavé, alebo zbytočné. Kniha sa čítala sama, toľko zvratov, z ktorých som väčšinu ani nečakala, že som proste musela vedieť čo bude ďalej.

Postavy boli vierohodné, aj keď tam bolo viac nelogických častí - napr. nechápem nasledovanie Kiersten holkami v tábore - nebol popísaný žiadny podnet, ktorý by to vyvolal. Beriem to však tak, že ak to má byť pre mladé holky, tak to zrejme autorka napísala schválne tak, že toto nie je ok ani v skutočnom živote. Zároveň Kiersten mala až podozrivo triezvu myseľ v porovnaní s ostatnými a prejavovala sa oveľa väčšou mierou krutosti, akoby to mala v sebe už dávno predtým. Tierney veľa vecí vychádzalo príliš jednoducho - najmä to prežitie so zraneniami, v zime - miestami ako Robinson, ale zase príliš sa jej toho aj pokazilo.

Romantická linka bola spracovaná krásne a emotívne, nič plytké. Kniha trochu pripomína, ako už bolo spomínané, Príbeh služobnice, ale môžem povedať, že táto sa mi čítala oveľa lepšie. Za zmienku určite stojí aj jazyk kvetov, ktorý bol príjemným spestrením už aj tak dosť pestrého príbehu. Škoda že od autorky zatiaľ nie je vydaných viac kníh. Celkovo to vidím tak na 4,5* a určite odporúčam :-)

12.02.2021 5 z 5

Čarodějky na cestách Čarodějky na cestách Terry Pratchett

Ďalší super príbeh zo Zeměplochy. Autorovi podarilo spojiť mnoho známych rozprávok do jedného naozaj vtipného celku. Konečne vieme, ako spomínané rozprávky skončili a páčilo sa mi to viac, ako presladené konce, ktoré už poznáme :-D Zážitky čarodejek počas cestovania stoja za prečítanie. Všetky tri majú úplne unikátne charaktery, ktoré sa naplno prejavili počas rôznych situácií, ktoré ich na cestách postretli so záverom typu všade dobre, doma najlepšie. Kombinácia nešikovnosti, hlavológie a alkoholom vytvorené možnosti dorozumieť sa akoukoľvek rečou je dobrým základom pre vtipný príbeh. Je tam aj trochu filozofovania nad príbehmi všeobecne, ale všetko je podané nevtieravou vtipnou formou. Počas čítania som sa občas aj nahlas zasmiala a bolo mi viac menej jedno, že som v mhd :-) Škoda, že sa nedá dať viac hviezdičiek, toto je jedna z mála kníh, ku ktorej sa raz za pár rokov rada vraciam :-)

11.02.2021 5 z 5

Ztracený chlapec Ztracený chlapec Dave Pelzer

Pokračovanie knihy Dítě zvané "To" sa venuje časti Davidovho života po vyslobodení z pekla, v ktorom vyrastal. Skutočný príbeh je písaný naozaj úprimne a autor nevynecháva problémy, ktoré sám spôsobil, kým hľadal cestu životom. Tento diel mi príde viac o tom, ako sa dospievajúci chlapec vyrovnáva s jazvami na duši z detstva a s tým súvisiacimi traumami. Z niektorých pestúnskych rodín mi bolo smutno a rovnako ako aj z toho, ako ľudia okolo vnímajú deti z detských domovov, akoby nestačilo, čím všetkým si musia prejsť predtým, ako sa tam vôbec dostanú. Obdivujem jeho odvahu a silu, mnohí ľudia sa s podobnými problémami nedokázali vysporiadať za celý život.

10.02.2021 5 z 5

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Kniha je veľmi osobitá - spôsob podania príbehu je dosť neobvyklý a to, že sa jedná o skutočnú udalosť, je trochu desivé. Prečítala som ju za deň, ešteže bol víkend - dej čitateľa vtiahne a nepustí. Časti o rodine pôsobili s ohľadom na dostupné informácie celkom pravdivo, autorské časti knihy typu osobného denníku boli väčšinou fajn, miestami príliš veľa alkoholu. Teda to, že niekto pije trochu viac, je osobná vec, ale na môj vkus to bolo príliš často zdôrazňované. Mala som pocit, že je to na úkor príbehu, možno keby má kniha viac strán, ani by som si to nevšimla :-) V každom prípade je "Z osudu rukou a vůle boží" nezabudnuteľná veta z knihy (a z priečelia domu). Rada si od autora ešte niečo prečítam.

08.02.2021 4 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Rôznorodá skupina ľudí, ktorá zostane odrezaná od sveta a zrazu niekto zomrie. Námet dobrý, kniha sa čítala plynulo. Avšak prišlo mi to trochu ako klišé, okrem kníh už o podobnej situácii bolo aj viac filmov. Niektoré postavy mi trochu vadili, ale tak nemôže byť každý sympaťák :-) Začiatok bol trochu zdĺhavý, ale neskôr sa príbeh rozbehol. Autorka aj stokrát ohraný námet napísala trochu inak a vcelku zaujímavo. Postavy boli zapamätateľné a čitateľ sa medzi nimi nestrácal. Atmosféra bola ponurá a plná napätia, podozriví boli všetci a zároveň nikto. Odhaliť vraha nebolo jednoduché, čo je super. Nie je to úplne top dielo v rámci žánru, ale ako oddychovka sa určite oplatí. Príbeh sa mi páčil viac ako napríklad Jeden z nás.

04.02.2021 4 z 5

Prožitek tajemství Prožitek tajemství Timothy Freke

Knihu som čítala bez očakávaní a milo prekvapila. Páčil sa mi spôsob uvažovania autora a na rozdiel od mnohých iných, ktorí píšu knihy s podobnou tematikou nepodával svet len čierno - bielo a s klapkami na očiach, ale hľadal spôsob ako možno prepojiť duchovnú cestu životom s reálnym svetom, v ktorom sa pohybujeme. Autor v značnej miere používa kritické myslenie a nie je zaslepený "duchovnom". Pekná kniha o jednej z mnohých možností v prístupe k životu. Trochu mi vadilo častejšie opakovanie podobných myšlienok,ale inak môžem odporúčať.

02.02.2021 4 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Útla knižka s veľkou výpovednou hodnotou. Autor používal dialekt, čo čitateľa viac vtiahne do deja a doby, v ktorej sa príbeh odohráva. Psychológia postáv je vykreslená kvalitne aj bez siahodlhých popisov. Obe hlavné postavy mali medzi sebou v podstate bratský vzťah, napriek tomu, že postihnutý Lennie každú chvíľu niečo vyviedol a museli sa často sťahovať/utekať, George ho neopustil a tvorili spolu tím. Autor poukázal aj na rasizmus a podmienky chudobných robotníkov v tej dobe. Páčilo sa mi ako ich spoločný sen postupne menil aj životy ľudí okolo nich a ich vnímanie sveta. Silný a nadčasový príbeh je jednoducho vyjadrený na malom rozsahu s neobyčajným, tragickým záverom, kde prestáva boj proti veterným mlynom a nastáva zmierenie s plynutím osudu.

01.02.2021 5 z 5

(M)Učednice (M)Učednice Ali Land

Zaujímavý psychothriller rozprávaný z pohľadu neplnoletej Annie, pri ktorej vlastne väčšinu času nevieme, či je obeť, alebo vyšší level psychopatky, ako je jej mama. V knihe môžeme nájsť manipuláciu, napätie, šikanu a plno zvratov v deji. V príbehu mi chýbalo viac informácií o jej matke a lekár z jej novej pestúnskej rodiny mi prišiel trochu, no nie úplne ako dobrý psychológ. Bolo miestami až desivé, keď sa jej spýtal, či sa chce o niečom rozprávať, ona odpovedala nie a následne bolo možné si prečítať na čo všetko myslela. Vplyv matky na Annie bol veľmi veľký aj po tom, ako sa už spolu nevideli a minulosť mala silný dopad aj na jej správanie v budúcnosti. Koniec je celkom predvídateľný, ale kniha je aj napriek tomu dobrá a stojí za prečítanie.

29.01.2021 4 z 5

Do plaviek Do plaviek Eva Borušovičová

Kniha plná lásky a múdrosti a písaná s vtipom a nadhľadom. Krátke texty na seba nenadväzujú a každý má iný príbeh a inú pointu. Častokrát autorka odkazuje aj na inú zaujímavú literatúru, ktorá ju inšpirovala a z ktorej čerpala. Jej príbehy pôsobia ako pohladenie na duši, najmä po ťažkom dni v práci. Knihu som čítala dlhšie, keďže je tam príliš veľa informácií na príliš málo stránkach a nechcela som to len tak prebehnúť :-) V kapitolách sa síce vyskytovalo aj dosť klišé, alebo starých známych právd, no myslím, že nikdy nie je na škodu si to zopakovať :-)

27.01.2021 4 z 5

Dobrodruhům Dobrodruhům Tereza Ramba

Autorka mi je ako herečka sympatická, preto som si knihu zvolila v rámci výzvy.
Ak to mali byť osobné zápisky formou denníku nemuselo byť na obale knihy cca 20 destinácií, z ktorých mnohé sú spomenuté len na 1-2 stránky a takmer nič okrem toho, nad čím autorka rozmýšľala sa nedozvieme ( napr. Berlín, Paríž, Budapešť, Barbados, škoda aj Bosny).
Aby som však nebola len negatívna, mnohé iné miesta boli podané pútavo (vrátane častí o Česku), ktoré boli doplnené aj fotografiami, páčili sa mi zakončenia prepracovanejších kapitol praktickými radami.
Mám však pocit, akoby kniha neprešla pred vydaním redakčnými úpravami.
Časté používanie zámen, bez predošlého uvedenia o koho vlastne ide. Autorka hovorí niečo k čitateľovi, o riadok ďalej sama pre seba a zakončí to vetou pre niekoho konkrétneho, avšak ťažko sa tipuje pre koho vlastne. Pôsobí to rušivo a chaoticky. Jasno v tom majú zrejme len najbližší ľudia z jej okolia.
Kapitol s názvom Láska sa mi tam zdalo príliš veľa v porovnaní s tým, koľko málo sme sa dozvedeli o miestach z obálky. Žiaľ nemôžem odporúčať ďalej a nechápem tomu BOOM-U okolo.

23.01.2021 2 z 5

Opium Opium Colin Falconer (p)

Trochu sa obávala veľkého rozsahu, som však rada, že som to skúsila. Príbeh sa odohráva prevažne v Ázii a životy hlavných postáv sú zobrazené v priebehu obdobia niekoľkých generácii, takže aj vývoj postáv je naozaj krásne vykreslený. Popisy prostredia sú písané pútavým spôsobom a čitateľ má pocit, že sa tam sám nachádza. Ohľadom američanov vo Vietname môžeme vidieť ich vplyv na zmeny v ázijských mestách, kde pôsobili a ich správanie k miestnemu obyvateľstvu (nie len negatívne). Na tých vše 600 stranách sa dá nájsť naozaj všetko - politika, vojna, obchod so zbraňami, láska, zrada, narkomafia, korupcia, strata ilúzií, precitnutie. Knihu som prečítala jedným dychom a môžem ju len odporúčať ďalej.

21.01.2021 5 z 5