Kvety pre Algernona přehled

Kvety pre Algernona https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/399872/bmid_kvety-pre-algernona-fi1-399872.jpg 5 3152 3152

„Bojím sa. Nie života či smrti, ani ničoty, ale toho, že svoj čas premárnim, akoby som nikdy nebol.“ Charlie Gordon má IQ 68. Každý deň chodí do pekárne, kde zametá podlahy a navštevuje večernú školu vo vzdelávacom centre pre dospelých. Ak dovolí ľuďom smiať sa na ňom, získa nových kamarátov. Charlieho frustruje vlastná neschopnosť porozumieť rozhovorom a vzťahom ostatných, chce sa naučiť čítať, písať a počítať. Keď mu ponúknu možnosť podstúpiť experimentálnu operáciu na zvýšenie IQ, neváha ani sekundu! Celý život túžil bytť múdry. Rovnakú operáciu s rovnakým výsledkom podstúpil aj myšiak Algernon. Keď jedného dňa začne Algernonov stav upadať, vedci netušia, či čaká podobný koniec aj Charlieho. Kultový román druhej polovice 20. storočia, ktorý dnes právom považujeme za klasiku americkej literatúry.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni

Flowers for Algernon , 1966

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Kvety pre Algernona. Přihlašte se a napište ho.

kayu
včera 4 z 5

Původní povídku jsem nečetla, ale myslím, že právě kratší rozsah by se k tomuto příběhu hodil víc. Tady mi přišlo, že některé části neplynuly tak dobře. Jinak ale jde o velmi originální příběh se zajímavým zpracováním. Moc se mi líbilo sledovat nabývání rozumových schopností hlavního hrdiny prostřednictvím jeho písemného projevu. I když první stránky pro mě byly náročné a musela jsem se na čtení hodně soustředit.

Jara.v
11.05.2024 2 z 5

Kniha mě nebavila svým zpracováním, ale téma to je hodně silné. Je to smutná kniha vzhledem k osudu Charlieho, ale i Algernon. Nebýt výzvy, asi bych se do ní nepustila.

anovy64
11.05.2024 3 z 5

Téma zajímavé, ale způsob zpracování mi moc nesedl.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (4. týden)

17.01.2019

Citáty z knihy (8)

Je jako ostatní děti. Je to hodný chlapec.

Teď chápu, že jedním z důležitých důvodů, proč je třeba chodit na vysokou a získat vzdělání, je, aby se člověk naučil, že všechny věci, kterým věřil celý život, nemusejí být pravdivé - a že nic není takové, jaké se to zdá.

Dneska mi nedaly ňic jízt. Nevým comá jedení společňího se stáňím se chitrí a sem hladoví.

Více citátů z knihy najdete u autora.

Ocenění knihy (1)

1966 - Nebula Award (Best Novel)

Kniha Kvety pre Algernona v seznamech

v Přečtených4 284x