Kvety pre Algernona

„Bojím sa. Nie života či smrti, ani ničoty, ale toho, že svoj čas premárnim, akoby som nikdy nebol.“ Charlie Gordon má IQ 68. Každý deň chodí do pekárne, kde zametá podlahy a navštevuje večernú školu vo vzdelávacom centre pre dospelých. Ak dovolí ľuďom smiať sa na ňom, získa nových kamarátov. Charlieho frustruje vlastná neschopnosť porozumieť rozhovorom a vzťahom ostatných, chce sa naučiť čítať, písať a počítať. Keď mu ponúknu možnosť podstúpiť experimentálnu operáciu na zvýšenie IQ, neváha ani sekundu! Celý život túžil bytť múdry. Rovnakú operáciu s rovnakým výsledkom podstúpil aj myšiak Algernon. Keď jedného dňa začne Algernonov stav upadať, vedci netušia, či čaká podobný koniec aj Charlieho. Kultový román druhej polovice 20. storočia, ktorý dnes právom považujeme za klasiku americkej literatúry....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/399872/kvety-pre-algernona-fi1-399872.jpg 4.72155
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Lindeni

Flowers for Algernon, 1966

Kniha Kvety pre Algernona

knihyKeMne
předevčírem

Emotivní. Dlouho jsem u knihy něco takového nezažila.

Zprvu se četla těžko, protože jsem na pravopis pes a taky si myslím, že ty chyby byly zveličené až nereálně, ale zas chápu, že pro vyznění knihy to bylo nezbytné.

Čtení bylo skutečně silný zážitek. Doporučuju.

SimiGSXR

Wooow. Nic víc se na to říct nedá. Děkuji Databázi za Výzvu, protože bez ní bych se nedostala k tak úžasným knihám. Ihned mě pohltila. Stačilo pár stránek a už jsem ji jen těžko odkládala. Někdy se mi stane, že si půjčím knihu a natolik se mi libí, že si ji musím koupit. Myslím, že i tohle je ten případ. Bezvadné zpracování pomocí Pracovních hlášení, bavilo mě sledovat zlepšování intelektu a následně jeho upadání na pravopise. Skvělý popis toho, jak funguje lidská společnost, když se někdo vymyká jejich představě normálnosti. Zde ukázány oba extrémy. Rozhodně doporučuji.

ajasin

Právě jsem dočetla jednu z nejlepších knih ve svém životě a přemýšlím jaký komentář napsat, aby mi nepřišel plytký, směšně trapný a nedostatečný. Nic mě nenapadá.
Nejvíc mi příběh přišel o lidskosti.

Amneris

Poprvé jsem knihu četla na základní škole a už tehdy se mi moc líbila. Napsat příběh o pokusu na člověku a myši, kteří spolu vzájemně soupeří, aby se z nich stali parťáci mi přišel jako geniální. Samozřejmě mi bylo líto, že Charlie svoje nabyté schopnosti a dovednosti postupně ztrácel, ale na druhou stranu už věděl, co ho čeká... Za mě skvělá kniha.

Han-nah

Moc smutný a emotivní příběh. Pořád se dělají pokusy, ale není to proti přírodě? Tady v tomto scifi příběhu je na dvou tvorech udělán pokus o zvýšení inteligence. Myš Algernon a mladý mentálně postižený chlapec Charlie. Jeho "pracovňý hlášení" nás provází celou knihou, ze začátku jeho zvláštním jazykem, pak tzv. inteligentním a v závěru se chce brečet, protože víte, jak tento pokus skončí. Pocity chlapce , i když je mentálně postižený, ale pořád je to člověk se svými myšlenkami, pocity, touhou po lásce, chce žít a pracovat. Ukazuje společnost,ale i vlastní rodinu, jak se kdo k těmto lidem staví. Jsou schopni je využívat, ponižovat a pod., aby sami sobě dokázali, ale co? "Svou" tzv. inteligenci, která jim byla dána do vínku, ale ne každý člověk dovede podívat se do zrcadla a ohodnotit sám sebe. Tito tzv. postižení lidé jsou velmi důvěřiví a nikdo by toho neměl zneužívat. Taky chtějí žít svůj život.

Edera

Ve sci-fi románu je dobře popsána skutečnost, že společnost se často neumí vypořádat s někým, kdo se svojí mentalitou odlišuje od většiny a nezapadá do normy. Ať už se jedná o příliš nízkou nebo naopak vysokou inteligenci, podobný člověk nemůže zapadnout.
Buď je jako Charlie na počátku příběhu odsouzen k opovržení a posměškům, které si i přes své omezení uvědomuje a k lítosti místo upřímné lásky. Nebo mu druzí naopak díky vysokému intelektu nerozumí a on zase neví, jak s lidmi jednat, aby se sešli na jedné rovině, a dokázali spolu plout na jedné rovnocenné vlně. Společnost se s jinakostí nedokáže vypořádat a tak hrdý Charlie odchází do ústraní, protože odlišnost je někdy potupná a není východisko ani léku.
Příběh jsem nejdřív viděla na divadle, než ho četla. A volání Charlieho v hereckém podání skvělého Jana Potměšila, mi zní v uších ještě teď: „ Já se snažím! Opravdu se strašně moc snažím!“ Někdy bohužel ani usilovná snaha nestačí, ani motivace, s níž dotyčný přistupuje k řešení obtíží. Je třeba se s tím smířit.
Opravdu nejde, aby příběh člověka emočně nezasáhl.

iiiccc

Tohle není tolik o příběhu jako o pocitech. O pocitech bolesti, štěstí, odvahy, strachu, odpuštění a zmatku. Ty pocity jsou navíc tak silné a opravdové, že není možné je interpretovat. To je třeba zažít.

Endy17

Kniha mě pohltila dnes stejně jako při prvním přečtení před více než třiceti lety. A také rozesmutnila. Vlastně - dnes mě rozesmutnila o hodně víc.