1alena1 1alena1 komentáře u knih

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Nejsem chovatel žádného "domácího mazlíčka", ale nechápu jak si někdo může pořídit zvířátko a potom mu ublížit. Dobře, že se o tom píše, mluví a měl by mít každý oči otevřené, aby se v našem okolí nic podobného nemohlo stát.

19.05.2021 4 z 5

Hezčí svět Hezčí svět Barbora Šťastná

Někdo knihu hodně chválí jiní jí docela nepěkně haní. Ale to je v pořádku, každý také nemá rád knedlo vepřo zelo. Mně se moc líbila, ač nemusím s konáním každé postavy souhlasit, umím je pochopit a bylo mi s nimi často dobře. Určitě to nebude bavit hodně mladé čtenáře, kteří si málo prožili, ale já jsem spokojená a chválím, četlo se mi dobře. A ještě krásná obálka.

15.05.2021 5 z 5

Klíč k minulosti Klíč k minulosti Tatiana de Rosnay

Nádherná kniha, o které jsem netušila, ale dostala jsem ji jako dárek. Díky obrovské. Připomenutí hrůz druhé světové, tentokrát dle skutečné události z Paříže - nejznámější akt francouzské kolaborace s nacisty. Židé si prošli opravdu neskutečnými hrůzami, již nikdy víc se nesmí nic takového dít !!! Neřešme blbosti.

02.05.2021 5 z 5

Lustr pro papeže Lustr pro papeže Jan Tománek

V komentářích pode mnou již bylo řečeno vše. Dobu jsem zažila, ale to, že jsem z důvodu nesprávného původu nemohla na vysokou školu, je jen opravdu slabý odvar toho, co se dělo..... strašné je, že to nejhorší zlo - maximální ponižování člověka a bezmoc ponižovaných - nebylo nikdy potrestáno. A nejvíc mě děsí, že aktéři toho největšího zla tu žili a někteří snad ještě žijí s námi v naprosté pohodě, jak jim toto mohlo projít.....

27.04.2021 5 z 5

Dědictví Dědictví Eva Tvrdá

Zajímavý osud jednoho koutu v Česku, určitě to musí být srdcovka obyvatelů kraje, kterého se tento příběh týká. Ač z daleka, moc mě to bavilo. Nebylo to asi lehké v příhraničních oblastech v dobách, kdy se psaly dějiny a je moc zajímavé se o těchto osudech dozvědět.

26.04.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Již zde bylo mnohé řečeno, souhlasím, že kniha je čtivá, ale ........ ta myšlenka co by, kdyby, mi nějak nesedla. K postavám jsem nemohla najít cestu, přišly mi nereálné, nikoho jsem si neoblíbila, byly mi dlouho cizí (na rozdíl od postav v ostatních dílech autorky). Je fajn si připomenout, že si musíme vážit svobody, kterou bereme jako samozřejmost, s tím souhlasím - obzvlášť pro mladou generaci. Jsem ráda, že jsem si knížku přečetla, paní Mornštajnová je určitě dobrá autorka, mám její knihy ráda, ale tato je pro mě nejméně propracovaná.

23.04.2021 3 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Tři příběhy tří žen z různých koutů světa. Perfektně popsané tři kontrastní způsoby života pouze s jedním společným prvkem a to je silná žena. Přes propastný rozdíl životní úrovně jednotlivých hrdinek mají právě to společné, že se vzepřeli svému osudu, ač výsledek jejich konání je značně nejistý, šly do vymanění se z nepřízně tohoto osudu. Kéž ta trnitá cesta vždy vede ke slunci, ta naděje tady vždycky je. Všechny tři ženy splňují moji životní filozofii, že "ženská vydrží víc, než člověk". Děkuji za tuto knihu.

21.04.2021 5 z 5

Kdo chodí tmami Kdo chodí tmami Aleš Palán

Dokonalá kniha o krásné křehké duši, četla jsem ji pomalu po částech a užívala si té atmosféry Petrkova, kam se opravdu chci podívat pro genius loci tohoto "konce světa". Obdivuji tvorbu umělců této generace v jejich bídě, úplně jsem se styděla za svoji narvanou lednici, když jsem četla o té nouzi těchto rodin. Velký obdiv a úcta !!!
Je mi moc líto, že jsem se nezajímala o tento osud dříve, dokud oba synové žili - je hrozné jak se minulý režim snažil zničit jejich život donucením živit se nekvalifikovanými činnostmi. Smekám před nimi, zlomit se nenechali, ale měli život velmi těžký, přesto mnohem bohatší a kultivovanější než ti duševní chudáci, kteří jim ztrpčovali bytí. Při tomto vyprávění si člověk připomene bezvýchodnost tohoto úseku našich dějin, skláním se hluboce před všemi, kdo byli přesto schopni vytvořit a předat budoucím generacím něco tak oduševnělého. Děkujeme.

20.04.2021 5 z 5

Vaše Hana Hegerová Vaše Hana Hegerová Petr Louka

Krásná připomínka jak velká zpěvačka Hana Hegerová byla. Malá postavou, ale obrovská hlasem. Obávám se, že ač měla velké množství obdivovatelů a příznivců, tak nebyla patřičně doceněna. Hezké vzpomínání pozitivního člověka, který to neměl vždy lehké. A velice si vážím její schopnosti odejít ze scény (cca před 10ti lety) ve správný čas, to je v "šoubyznysu" umění.

07.04.2021 5 z 5

Meda Mládková – Můj úžasný život Meda Mládková – Můj úžasný život Ondřej Kundra

Kniha se mi moc líbila, paní Meda prožila opravdu velice zajímavý a pestrý život v úžasném prostředí mezi velice významnými osobnostmi. Bylo nám objasněna spousta nových informací o našem moderním umění a některých osobnostech veřejného života tak trochu jinak. Vážím si toho, kolik nashromážděných děl věnovala Česku. Jen mi je líto, že šéfem nadace Jana a Medy Mládkových je Pospíšil - politik, který se nikdy v životě neživil jinak než politikou, mnohem víc by se mi ve vedení nadace líbila osobnost, která něco dokázala vlastním umem.

29.03.2021 5 z 5

Vypravěčka Vypravěčka Jodi Picoult

Vzhledem ke množství komentářů a recenzí na tuto knihu už se mi nechce ji rozebírat. Zajímavá kostra knihy, na kterou se vše nabaluje, dává dohromady velice čtivý román.
Možná, že kdyby si nyní "v těžké době pandemie" přečetlo více lidí pár knih o holocaustu, zjistilo by se, že když máme co jíst, máme co na sebe, kde bydlet, tak by se přišlo na to, že ta těžká dnešní doba není až tak těžká, jen se prostě nějaký čas musíme omezovat v mnoha aktivitách. Tak to v rámci zdraví nás všech vydržme a bude zase dobře.

24.03.2021 4 z 5

Sametové iluze Sametové iluze Petr Čepek

Obrovské překvapení, velmi příjemné. Bohužel se nejvíc prodávají knihy, které mají bulvární reklamu, ale jsou tak trochu o ničem (Třeštíková, poslední knihy Pawlowské, Viewegha....) O knize Sametové iluze jsem nikde nečetla, dostala jsem se k ní opět shodou okolností, ale díky za to.
Přesně v době normalizace jsem chodila na gympl, byla součástí nějaké party, jezdila na chmel, brácha byl šikanován na vojně, osudy členů partiček se proplétali léta po škole... Také jsem se nedostala po škole na VŠ z důvodu nesprávného původu. Úplně přesně jsem ve spoustě rebelských akcí, podrazů, závistí atd.atd. poznala podobnost čistě náhodnou se svými různými zážitky té doby. Kdo toto zažil, musí být knížkou nadšený, protože je tak neskutečně věrná, až mi to leckdy vehnalo slzy do očí a vrátilo léta zpět. Tato doba se nedá vymyslet, ta se musí prožít, aby se dala tak barvitě popsat. Velké díky autorovi, knížka bude u mě mít v knihovně jedno z nejčestnějších míst, protože to je ten nejúžasnější popis doby jedné části mého života na osudech party lidí, se kterými jsem sice do školy já nechodila, ale chodila jsem s velmi podobnými spolužáky a měla velmi podobné kantory. Normalizace byla stejně hnusná pro všechny nestraníky. Abiturientské srazy doporučuji.

13.03.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Všechny detektivky od Michaely Klevisové se mi líbí pro svou čtivost. Už nikdy nezačnu její knihu číst, když budu mít něco důležitého na práci, protože to jde všechno stranou. Postav je tam tak akorát, aby si čtenář všechny dobře zapamatoval, vše má svoji logiku.
Znám život na vsi, kdy si všichni "vidí do talíře" a pomlouvá se, závidí se ....... Velice dobře přiblížen tento způsob života. Při čtení knih této autorky si čtenář úplně přesně dovede představit před očima, jak to na místě vypadá. Plný počet hvězdiček je tady na místě a těším se na další !!!

10.03.2021 5 z 5

Šepot papíru a inkoustu Šepot papíru a inkoustu Lindsay Harrel

Román pro ženy u kterého jsem si opravdu odpočinula. Předvídatelné osudy tří hlavních hrdinek, které se prolnou a přesně víte jak to bude probíhat, ale čte se to příjemně, není nutné přemýšlet a někdy je takové čtení potřeba. Krásně se tam mluví o vztahu ke knihám a k literatuře a umění jako takovému, prostě pohoda a klid, který ze čtení dýchá je v době covidu milé zpříjemnění všech nepohodových a neklidných hlášek z médií.

06.03.2021 4 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Delphine de Vigan je moje srdeční záležitost - současná autorka, od které se mi líbí úplně všechno. Chci v dnešní době číst a kupovat nejvíc české autory, ale když jsem zjistila, že knižní klub nabízí 2.vydání knihy No a já (kterou jsem již delší dobu sháněla), hned byla moje. Opět nezklamala a vůbec nevím, co napsat.
Silné téma, vybroušený styl, obrovské množství citu, smysl pro detail. Úžasný příběh, který čtenáře nenechá klidným, je to náročné čtení svým sdělením, svými myšlenkami, ale krása, jsem nadšená. A musím pochválit překlad a poděkovat za něj.

28.02.2021 5 z 5

Odložená spravedlnost Odložená spravedlnost Petr Čepek

Popravdě knihu jsem si koupila proto, že mě zaujalo, že autor této knihy všechna svá díla hodnotí v komentářích a měla jsem nutkavou potřebu zjistit jestli "nelže" a "nechválí" se neoprávněně. Opravdu mě to nezklamalo. Je to napsané poutavě, bavila mě hezká čeština. Vlastně mě to bavilo se vším všudy. Mám ráda české autory s českou tématikou, české povahy...... no prostě doporučuji k přečtení a budu se těšit na další knihu od Petra Čepka.

25.02.2021 5 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Nádherná rodinná KRONIKA jedné rozvětvené rodiny v nelehké době našich dějin. Ve všech komentářích už je mnohé řečeno, nechci se opakovat, ale skláním se před umem paní spisovatelky, ta si zaslouží velké poděkování, protože takto popsané období let 1921- 1945 jednoho kraje je unikátní.
Děkujeme, doporučuji k přečtení.

07.02.2021 5 z 5

Třešňovou alejí Třešňovou alejí Eva Tvrdá

Kniha mě vyloženě nadchla. Krásně popsaný úsek života jedné malé slezské vesnice - během 2.světové války a obrovské změny ve vsi po válce. Nikdy jsem neměla ráda ve škole dějepis, ale úplně miluji historické události 20.století popsané takto úžasnou formou - pomocí příběhu několika rodin. Takto nám autorka tu dobu přiblížila jako žádná učebnice. Velmi mi vyhovoval jazyk a styl psaní - krátké, výstižné věty. Žádné moralizování, žádné hodnocení, jen popsaný ŽIVOT....Ke knížce jsem se dostala náhodou a jsem zato velmi ráda.

29.01.2021 5 z 5

Kafka na pobřeží Kafka na pobřeží Haruki Murakami

Opět se musím sklonit před překladatelem tohoto románu, to musela být opravdu "makačka". Strašně ráda čtu, abych si "odpočinula" od každodenních obyčejných starostí. Ale u čtení Murakamiho Kafky si od starostí neodpočinu, po tomto čtení se cítím svým způsobem unavená množstvím fantaskních obrazů, které někdy až nechápu proč tam jsou. Mám pocit, že je tam otevřeno až příliš otázek a divností, některé ani snad netuším proč. Jsem moc ráda, že jsem těch mnoho stránek přečetla, ale nyní se ještě dlouhou dobu nepustím do dalšího Murakamiho románu. Jinakost jeho psaní je určitě zajímavá, poučná atd. atd., ale mezi jeho díly musím mít určitě delší pauzu. Norské dřevo se mi líbilo mnohem víc, není tak komplikované (to je jen poznámka pro toho, kdo si chce přečíst něco od autora poprvé) .

27.01.2021 4 z 5

Slib Slib Táňa Keleová-Vasilková

Červená knihovna, předvídatelný příběh, ale nelze knize upřít čtivost.

09.01.2021 3 z 5