Hezčí svět

Je čas znovu postavit spálené mosty. Začátkem května 1986, když se nad naši zem pomalu sunul radioaktivní mrak z Černobylu, bylo Zdeně šest let. A tenkrát se stala věc, která změnila osud celé její rodiny. Co se událo? Proč nechce její matka mluvit o minulosti? A kdo je tajemná imaginární přítelkyně, kterou Zdena oslovuje Dede? Hledání odpovědí ji zavede do maringotky v sudetském pohraničí, do temné garáže přebudované na bunkr, ale i na pobřeží v daleké Bretani....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/448807/big_hezci-svet-c0g-448807.png 4109

Kniha Hezčí svět

martiline

Od autorky jsem přečetla první knihu Dobrá tak akorát a zcela mne nadchla. Další její dílko Jak jsem sebrala odvahu se mi také moc líbilo ... Poté přišla na řadu Láska pro samouky - a pro mne to byla kniha zcela nešťastná ...
... a nyní Hezčí svět ... měla jsem očekávání - chyba. Obálka knihy pěkná, optimismus z názvu přímo číší ... ale samotné dílo způsobuje až stavy úzkosti ...

Hakl54

Příjemné, trochu smutné čtení. Cesta do Francie s Dede mi moc nesedla, jinak celkově dobré.

Manifest blech

Moc fajn oddechovka, kde byla špetka dramatu i dojetí na závěr. Dlouho jsem si nepoplakala v autobusu.

huhuhu
29.11.2021

Milé, příjemné čtení. Líbilo se mi víc než Láska pro samouky.

Pralinka1910
30.09.2021

Oceňuji úžasný vypravěčsky talent autorky a bezchybnou češtinu. Příběh bych označila za schizofrenní.
-——————————————————
Osobní poznámka pod čarou:

Napadlo vás někdy, ze každý člověk na světě má určité konkrétní poslání ?
Já podobné úvahy řeším často a ráda.
Pokud je to pravda, tak mě sem poslali, abych rozdávala optimismus. Opravdu.
Nejsem žádný televizní komik, spis takový optimista okresních rozměrů.
S tím dobře koresponduje i moje povolání. Nalévám lidem optimismus do žil. A to často do slova a do písmene.
Když na konci pracovní doby sundám bílý mundur, ( teď mi došlo, proč je vlastně bílý: protože v černém nebo třeba červeném by optimismus jaksi rozdávat nešlo), tak šířím i v civilním životě. Je lepší se na druhého usmát, než zamračit.
Když je člověk zamilovaný, to se to šíří! Tímto luxusem nyní nedisponuji, a tak rozdávání optimismu, je teď docela fuška ( komplikovaná, těžká práce - pozn. autora pro nemoravské uživatele. Já vím, ta moje rozvolněná čeština..)
Pro dobrou náladu chodím do knižního světa.
Když jsem sáhla po knížce s krásným obrázkem na obalu, názvem Hezčí svět, od autorky jménem Šťastná, předpokládala jsem, ze radost bude prosakovat z každé stránky. A ono nic. Bahníte se v životě hlavní hrdinky za socialismu. Ani v přítomnosti to není o moc lepší, takže se bahníte dál, jen hlavní protagonistce naběhla navíc úzkost.

Ale nechci hanět tuto knihu.
Autoři píšou pro nás čtenáře a tak píšou to, co se čte a prodává.
A co frčí ?
Podle žebříčků - válečné hrůzy, nejlépe koncentrační tábory, totalitní režimy u nás předrevoluční doba a pak další témata o nefukcnich rodinách, ubližovaní bezbranným, špatné vlastnosti a pokřivené vztahy mezi lidmi.
Proč to čteme? Máme radost, když si přečteme něco negativního, ze nás to taky nepotkalo? Nevím.
Děti jsou mnohem veselejší, než my dospělí. Třeba je to i tím, ze před spaním jim čteme pohádky. Ty zaručeně dobře skončí. Děti věří ve správný, nepokřivený svět.
Nasledujici “dobrodružné” knižní období je taky pozitivní. Robinson si sice ťafnul, ale nakonec dobře dopadl.
Divci romány jsou OK, červená knihovna se pořad dokola číst nedá. Z tohoto pohledu jsou detektivky a psychothrillery u kladného pólu. Sice si během čtení napětím okoušete prsty ( pomáhá lak na nehty se třpytkami. Ty se opravdu pojídat nedají), ale nakonec je padouch lapen a v lepším případě i potrestán.
A dál?
Žádný další radostný žánr mne nenapadá….

Možná, ze kdyby se četlo více pozitivního, český národ by měl lepší náladu a my, šiřitelé optimismu shůry, méně práce. :)

Indriel
05.08.2021

Kniha se mi líbila. Milé pohlazení i s něčím navíc.

LusSyNDA
27.07.2021

Čekala jsem pohodovy milý příběh, který mi zvedne náladu a zároveň jsem čekala odpočinkové čtení. Kniha byla moc pěkná, krásně se četla, o tom žádná. Ale byl to vlastně hrozně smutný příběh. Vůbec to nebylo pozitivní téma, bylo to téma o normálním životě, v kterém na člověka čekají nemilé překážky s kterými je potřeba se vyrovnat.

4xbabča
04.07.2021

Příjemné čtení od autorky, kterou jsem dosud neznala a velmi příjemně mě překvapila a určitě si ráda přečtu i její další knihy.