Kdo chodí tmami

Rozhovor Aleše Palána s Danielem a Jiřím Reynkovými. V rozsáhlém rozhovoru Aleše Palána vzpomínají synové básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka a básnířky Suzanne Renaudové na své rodiče, desítky jejich přátel, významných osobností české kultury, na dětství prožité ve Francii i v Petrkově u Havlíčkova Brodu, který se v jejich vyprávění stává ústředním místem, v němž se protínají životy a osudy mnoha klíčových postav české kultury 20. století. Vyprávění bratrů Reynkových je plné osobitých postřehů a humoru, vedle kultury se důležitou součástí jejich vyprávění stává i český venkov a jeho osudy, zejména za 2. světové války a v době po únoru 1948. Bratři se představují též jako výrazné tvůrčí osobnosti: Daniel jako fotograf, Jiří jako překladatel z francouzštiny. Kniha je uvozena předmluvou Jaroslava Meda a doplněna kalendáriem, jmenným rejstříkem a desítkami unikátních fotografií, dokumentů, faksimilí, grafik a kreseb....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/7966/kdo-chodi-tmami-7966.jpg 4.827
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno · Torst

Kniha Kdo chodí tmami

Mánička178

Tohoto rozhovoru se syny Bohuslava Reynka si nesmírně cením, kniha mi učarovala. Líbí se mi obsáhlostí a komplexností témat, které rozebírá s lidmi, kteří stáli ve středu dění petrkovského života - spoustu věcí ozřejmují, vyvrací mýty a klišé, která se vyprávějí. Zároveň vzbuzuje tolik sympatie s tím, jak si synové na nic nehrají. Nestaví se do rolí intelektuálů, i když z jejich výpovědí je poznat, jak jsou na kulturně výši, zároveň odpovídají s venkovskou přímostí. Svět Petrkova a život v něm fascinuje - těsná blízkost rodiny, její odloučení od běhu světa, nuzné poměry, ve kterých se rodí věci nepopsatelně hodnotné, dotýkající se lidských niter. Svědectví o tom, že lze skloubit neskloubitelné, snést neúnosné. O tom, že nejdůležitější je chránit si chrám svého nitra, ze kterého zřejmě jen tak mohou prýštit na povrch skutečně umělecky hodnotné věci.
Svým životem mi Bohuslav Reynek připomíná život leckterého světce, nebo i Krista. Vně chudoba, těžké podmínky, pronásledování, prostota, trýzeň, ale uvnitř poklady... Jsem moc vděčná, že jsem ho mohla díky synům a Aleši Palánovi poznat blíže.

Janule164
07.04.2018

Krásná kniha. Jsem okouzlená... V Petrkově jsem nikdy nebyla, přesto se mi o něm už dvě noci zdá.

Chesterton
02.12.2017

Úžasná rodina, neskutečná statečnost, odvaha, prostá zbožnost a neskutečně tvůrčí duch. Kniha nemá chybu. Naprosto úděsná doba, ze které vzešlo tolik krásných grafik a básniček.

Hustoles
15.10.2015

Nějak jsem se k tomu dostal zase náhodně a jak to tak bývá mě to zaujalo, zase jakoby člověk vylezl na rozhlednu a bohužel zase musel dolů...

taMira
09.10.2015

Postupem času se z téhle knížky stává jedna z mých nejmilejších. Dozvěděla jsem se z ní mnoho z historie mého rodného kraje, taky z kulturního dění první půlky 20. století ...ale čím dál víc mě k ní poutá to samotné vyprávění starých pánů, bráchů - od mala jsem měla ráda, když mi v klidu večera babičky vyprávěly, jaké to bylo, když byly malé, nebo jak žily později, když už samy vedly svůj život dospělostí... Ke čtenářskému zážitku se mi připojuje i trocha sentimentu, a proto je pro mě s každým dalším čtením tahle knížka jasnou "srdcovkou".

Snow-White
16.01.2015

Výborná kniha z níž atmosféra Petrkova dýchá i na toho, kdo tam nikdy nebyl a zná ho pouze zprostředkovaně, jako jsem já. Zároveň podává autentičtější náhled na myšlenkové a tvůrčí "pochody" autorů (Jiřího, Daniela, ale také Bohuslava a částečně i Suzanne Renaud), než kdyby šlo o obyčejný životopis.

Ž18
20.12.2013

Kniha je úžasná. Mám chuť se jet do Petrkova podívat, ale schází mi sníh.

puml
16.04.2013

Osobně jsem Petrkov navštívil a setkal se s Jiřím i Danielem Reynkovými. Nezapomenutelný zážitek. Ta atmosféra. Ten, jak se říká, génius loci petrkovského zámečku a okolí tam stále ještě je... Krajina do sebe usebraná a svému osudu ponechaná... Krásné je i knihkupectví a zároveň nakladatelství Petrkov v Havlíčkově Brodě, ve kterém pracuje snad již pravnučka pana Reynka. Nemohl jsem jinak, než si koupit na památku Kašpara z hor v překladu Jiřího Reynka. Samotnou knihu Kdo chodí tmami výborně vystihují příspěvky "kní". Doporučuji.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Petrkov (Lípa, Havlíčkův Brod, Česko) rozhovory

Autoři knihy

Aleš Palán
česká, 1965
Daniel Reynek
česká, 1928 - 2014
Jiří Reynek
česká, 1929 - 2014

Kniha Kdo chodí tmami je v

Právě čtených1x