Kdo chodí tmami

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Rozhovor Aleše Palána s Danielem a Jiřím Reynkovými. V rozsáhlém rozhovoru Aleše Palána vzpomínají synové básníka, grafika a překladatele Bohuslava Reynka a básnířky Suzanne Renaudové na své rodiče, desítky jejich přátel, významných osobností české kultury, na dětství prožité ve Francii i v Petrkově u Havlíčkova Brodu, který se v jejich vyprávění stává ústředním místem, v němž se protínají životy a osudy mnoha klíčových postav české kultury 20. století. Vyprávění bratrů Reynkových je plné osobitých postřehů a humoru, vedle kultury se důležitou součástí jejich vyprávění stává i český venkov a jeho osudy, zejména za 2. světové války a v době po únoru 1948. Bratři se představují též jako výrazné tvůrčí osobnosti: Daniel jako fotograf, Jiří jako překladatel z francouzštiny. Kniha je uvozena předmluvou Jaroslava Meda a doplněna kalendáriem, jmenným rejstříkem a desítkami unikátních fotografií, dokumentů, faksimilí, grafik a kreseb....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/79_/7966/kdo-chodi-tmami-7966.jpg 4.827
Žánr
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno · Torst
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha Kdo chodí tmami

Přidat komentář
Mánička178
28. září

Tohoto rozhovoru se syny Bohuslava Reynka si nesmírně cením, kniha mi učarovala. Líbí se mi obsáhlostí a komplexností témat, které rozebírá s lidmi, kteří stáli ve středu dění petrkovského života - spoustu věcí ozřejmují, vyvrací mýty a klišé, která se vyprávějí. Zároveň vzbuzuje tolik sympatie s tím, jak si synové na nic nehrají. Nestaví se do rolí intelektuálů, i když z jejich výpovědí je poznat, jak jsou na kulturně výši, zároveň odpovídají s venkovskou přímostí. Svět Petrkova a život v něm fascinuje - těsná blízkost rodiny, její odloučení od běhu světa, nuzné poměry, ve kterých se rodí věci nepopsatelně hodnotné, dotýkající se lidských niter. Svědectví o tom, že lze skloubit neskloubitelné, snést neúnosné. O tom, že nejdůležitější je chránit si chrám svého nitra, ze kterého zřejmě jen tak mohou prýštit na povrch skutečně umělecky hodnotné věci.
Svým životem mi Bohuslav Reynek připomíná život leckterého světce, nebo i Krista. Vně chudoba, těžké podmínky, pronásledování, prostota, trýzeň, ale uvnitř poklady... Jsem moc vděčná, že jsem ho mohla díky synům a Aleši Palánovi poznat blíže.

Janule164
07.04.2018

Krásná kniha. Jsem okouzlená... V Petrkově jsem nikdy nebyla, přesto se mi o něm už dvě noci zdá.

Chesterton
02.12.2017

Úžasná rodina, neskutečná statečnost, odvaha, prostá zbožnost a neskutečně tvůrčí duch. Kniha nemá chybu. Naprosto úděsná doba, ze které vzešlo tolik krásných grafik a básniček.

Hustoles
15.10.2015

Nějak jsem se k tomu dostal zase náhodně a jak to tak bývá mě to zaujalo, zase jakoby člověk vylezl na rozhlednu a bohužel zase musel dolů...

taMira
09.10.2015

Postupem času se z téhle knížky stává jedna z mých nejmilejších. Dozvěděla jsem se z ní mnoho z historie mého rodného kraje, taky z kulturního dění první půlky 20. století ...ale čím dál víc mě k ní poutá to samotné vyprávění starých pánů, bráchů - od mala jsem měla ráda, když mi v klidu večera babičky vyprávěly, jaké to bylo, když byly malé, nebo jak žily později, když už samy vedly svůj život dospělostí... Ke čtenářskému zážitku se mi připojuje i trocha sentimentu, a proto je pro mě s každým dalším čtením tahle knížka jasnou "srdcovkou".

Snow-White
16.01.2015

Výborná kniha z níž atmosféra Petrkova dýchá i na toho, kdo tam nikdy nebyl a zná ho pouze zprostředkovaně, jako jsem já. Zároveň podává autentičtější náhled na myšlenkové a tvůrčí "pochody" autorů (Jiřího, Daniela, ale také Bohuslava a částečně i Suzanne Renaud), než kdyby šlo o obyčejný životopis.

Ž18
20.12.2013

Kniha je úžasná. Mám chuť se jet do Petrkova podívat, ale schází mi sníh.

puml
16.04.2013

Osobně jsem Petrkov navštívil a setkal se s Jiřím i Danielem Reynkovými. Nezapomenutelný zážitek. Ta atmosféra. Ten, jak se říká, génius loci petrkovského zámečku a okolí tam stále ještě je... Krajina do sebe usebraná a svému osudu ponechaná... Krásné je i knihkupectví a zároveň nakladatelství Petrkov v Havlíčkově Brodě, ve kterém pracuje snad již pravnučka pana Reynka. Nemohl jsem jinak, než si koupit na památku Kašpara z hor v překladu Jiřího Reynka. Samotnou knihu Kdo chodí tmami výborně vystihují příspěvky "kní". Doporučuji.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

Podpořte ji svým hlasem v Ceně českého internetu (nominována je v každé druhé kategorii)

Štítky

Petrkov (Lípa, Havlíčkův Brod, Česko) rozhovory

Autoři knihy

Aleš Palán
česká, 1965
Daniel Reynek
česká, 1928 - 2014
Jiří Reynek
česká, 1929 - 2014

Kniha Kdo chodí tmami je v

Právě čtených1x
Přečtených26x
Čtenářské výzvě5x
Doporučených8x
Knihotéce10x
Chystám se číst21x
Chci si koupit6x