Meda Mládková – Můj úžasný život

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Životní osud Medy Mládkové se naprosto vymyká malým českým dějinám. Odehrává se v pěti zemích a na dvou kontinentech, na geografické ose Zákupy–Ženeva–Paříž–Washington–Praha. Začíná v rodině despotického otce, pivovarského sládka, a vrcholí v pozici uznávané sběratelky a mecenášky umění, která pomohla světu objevit jednoho z prvních abstraktních malířů, Františka Kupku. Celý život si šla umanutě a odvážně za svým. Když utíkala před Hitlerem a později před komunisty, když dobývala srdce svého budoucího muže, spoluzakladatele Mezinárodního měnového fondu Jana Mládka, nebo když svými aktivitami v exilu podporovala utlačované české umělce a prosazovala jejich díla do amerických a evropských galerií. Po Listopadu se pak vrátila do vlasti a věnovala svou sbírku české společnosti. Získala a zrekonstruovala pro ni i výstavní prostor – pražské Sovovy mlýny, které se tak proměnily v Museum Kampa. Symbol jejího celoživotního díla. Ondřej Kundra vede domací rubriku týdeníku Respekt....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219423/meda-mladkova-muj-uzasny-zivot-JVF-219423.jpg 4.4108
Žánr:
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Academia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (30)

Kniha Meda Mládková – Můj úžasný život

Přidat komentář
irca3468
26. července

Krásná kniha, je jen otázka času, kdy podle osudů paní Medy natočí někdo film.
Prostě se se životem musela naučit rvát a pak našla jeho smysl... Smekám.

Opatov
10. června

Muj neuveritelny zivot, tak by mel znit nazev knihy. Cesta z rodiny pivovarskeho sladka se sklony k despotismu, pres tanec a nakladatelstvi az ke sberatelce umeni byla pomerne dobrodruzna. Urcite si sla tvrde za svym zivotnim snem, ale predevsim je tento zivotopis, psany formou dialogu, o zene s neskutecnym elanem. Doporucuji.

Jiparis
09. června

Dozvedela jsem se mnoho noveho o umelcich z doby normalizace.Souhlasim s nazorem na myslenkovy posun Vaclava Klause. A urcite navstivim Muzeum Kampa.

Velekněžka
31. května

Pokud by Meda Mládková věnovala svou energii primárně sportu, získala by pro Českou republiku olympijské zlato, pokud filmu, Oscara. Naštěstí ji věnovala umění, díky...

certik003
28. května

Meda Mládková prožila rozhodně hodně zajímavý život a udělala toho spoustu pro české umělce. Přiznávám ale, že mi občas svou urputností byla místy nesympatická. Určitě ale nelituju, že jsem tuhle knížku četla.

MisaK81
13. května

Kniha se mi líbila. Je neuvěřitelné, co zvládne člověk, pokud má vůli a nezalekne se překážek. Kniha mě také inspirovala k návštěvě Muzea Kampa a zhlédnutí divadelní hry k příležitosti 100. narozenin MM. Myslím, že by si kniha i vzhledem k dlouhověkosti paní Medy zasloužila pokračování.

brabofka
06. května

Velmi zajímavý příběh a i zpracování životopisu. Někdo by mohl říct, že paní Meda si šla tvrdě za svým a měl by pravdu. Někdo by mohl oponovat, že s postavením a penězi manžela šlo vše snáz. Nicméně, za hlubokou poklonu této dámě stojí to, že všechno co dělala, nedělala pro sebe - ale pro Kupku, pro Čechy - potažmo Prahu. Podívejme se dnes kolem sebe, kolik je kolem nás takovýchto lidí? Moc jich nenapočítáte, protože stejně jako paní Meda, tak i oni to nikde neprezentují. Nejsou jich plné sociální sítě, média... Má můj obdiv, co všechno v životě dokázala.

Doporučujeme

My děti ze stanice ZOO
My děti ze stanice ZOO
Musela jsem zemřít
Musela jsem zemřít
Cesta pokojného bojovníka
Cesta pokojného bojovníka
Elon Musk
Elon Musk

Autor a jeho další knihy

Ondřej Kundra
česká, 1980

Kniha Meda Mládková – Můj úžasný život je:

v Právě čtených10x
v Přečtených143x
v Čtenářské výzvě16x
v Doporučených13x
v Knihotéce31x
v Chystám se číst83x
v Chci si koupit24x
v dalších seznamech1x