1alena1 Online 1alena1 komentáře u knih

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Delphine de Vigan mě opět nezklamala. Její knihy jsou něčím jedinečné, vybírá si velmi zajímavá témata a všechny postavy umí přiblížit tak detailně a věrně, že mám vždy pocit, že ty lidi znám. Pak ten příběh čtenáře zcela pohltí. Sociální sítě mohou být až nebezpečné, to vidíme kolem sebe na mladých lidech, ale tady je dobře ukázáno, kam až je možné dojít. Člověka z toho mrazí. Doporučuji k přečtení, jen se obávám, že ti, kteří žijí pouze sociálními sítěmi, si na to čtení (bohužel) nenajdou čas. Velká chyba.

04.12.2021 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Mám Patrika Hartla ráda jako hodného člověka, ale nový román, ač ho autor velmi chválí a má marketing hodný veledíla, je jen soubor někdy uvěřitelných - jindy neuvěřitelných náhod hlavního hrdiny. Připadá mi, že do vyprávění o osudu jednoho chlapíka použil všechno možné, co kdy kde o někom zaslechl a napatlal to dohromady spolu s nějakou svojí fantazií. Navíc mi to i připadá trochu mimo od reality. Taková s prominutím "červená knihovna" roku 2021. Hlubokou myšlenku nelze najít.

14.11.2021 3 z 5

Podle skutečného příběhu Podle skutečného příběhu Delphine de Vigan

Poslední kniha DdV (vydaná u nás) , kterou jsem od autorky neměla přečtenou. A neustále mě překvapuje. Psychologický rozbor "přátelství", lépe řečeno až nebezpečné manipulace ve vztahu dvou lidí. Popis až patologického vztahu mě bavil a vývoj jsem čekala takový jaký byl.
Každá kniha Delphine de Vigan ve mně zanechá nevšední čtenářský zážitek.

09.11.2021 5 z 5

Jak už tady v komentářích bylo několikrát napsáno, souhlasím s tím, že jsem několikrát začala s myšlenkou, že to nedám, náročný začátek. Ale na doporučení kamarádky, že je to úžasná kniha, jsem se prostě dostala přes ten "složitý začátek" a kniha to úžasná opravdu je. Je taková úplně jiná a zvláštní. Autor si dal hodně práce - a za to díky - se seznámením určité skupiny emigrantů v daném období v Paříži. Zajímavé osudy, zajímavý klub. Klobouk smekám i před překladatelkou. A děkuji náhodě, že mi tuto knihu přivedla do cesty.

04.11.2021 5 z 5

Panda v nesnázích Panda v nesnázích Markéta Lukášková

Knihy Markéty Lukáškové se moc dobře čtou, jsou napsány normálním současným jazykem, který je nám všem vlastní. A popisuje věrně problémy a vztahy dnešních mladých (které kolem sebe vidím, ale často je moc nechápu, protože tak dobře se mladí nikdy neměli a tolik možností seberealizace nikdy nebylo). Ale každá doba něco přináší a tak to má být. Prolínání příběhů hlavní hrdinky, jejích rodičů a jedné historické události je moc fajn a zvědavost čtenáře žene "k cíli". Doporučuji k přečtení a Markétě držím palce ať se jí i nadále daří.

04.11.2021 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Rozhodně to není knížka odpočinková, i když se od ní nelze odtrhnout pro čtivost. Zanechala ve mně tolik pocitů, že je jen těžko mohu unést. Mnoho z nás má nějaký handicap, někdo menší, jiný špatně řešitelný. A tato kniha je plná "hrdinů", kteří mají problém, a co s ním? Osamělost, špatná komunikace, těžké vyrovnávání se s tím, co člověka postihne díky jednomu dávnému, ale špatnému rozhodnutí. Nelze soudit, když člověk nezažije, ale stejně vám to vrtá v hlavě - coby kdyby. Na to, jak autor tuto knížku napsal ve velmi mladém věku, tleskám. A těším se, že to není od Paola Giordana kniha poslední, kterou si přečtu.

13.10.2021

Losos v kaluži Losos v kaluži Markéta Lukášková

Velice mě zaujal pohled na to, jak vypadá život "na druhé straně břehu", nejdřív jsem z toho nebyla nadšená, nemám ráda "coby kdyby", ale mělo to svůj efekt. Zajímavá knížka současné mladé a nadějné autorky. Majonéza k snídani se mi líbila trochu víc, tak uvidíme, teď půjdu do Pandy.

08.10.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha se mi líbila, i když musím přiznat, že detektiv Bergman mě bavil o trochu víc. Ale Michaela Klevisová umí psát, baví jí to (potvrdila v besedě na Světu knihy) a je to na výsledku znát. Krásný popis trochu temného kraje, něco nového z historie osídlování tohoto "konce světa". Každopádně zajímavé čtení.

01.10.2021 5 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Markéta Lukášková je pro mě nový objev literatury české. Knížka mě tak sedla, že jsem si okamžitě na Světě knihy koupila od ní další dva tituly. Doufám, že nebudu zklamaná, ale myslím si, že když napsala tak dobře Majonézu k snídani, tak mě nezklame.
Napsáno moc pravdivě - jednotlivé příběhy rodiny, ač různých generací, jsou uvěřitelné, vtipné, dojemné .....doporučuji a brzy jdu do další autorčiny knihy.

29.09.2021 5 z 5

Žárlivost a jiné povídky Žárlivost a jiné povídky Jo Nesbø

Tak trochu zklamání, od autora jsem čekala víc. Umí víc.

29.09.2021 3 z 5

Ratajský les Ratajský les Aleš Palán

Z hlediska literárního napsané velmi dobře, chvíli mi trvalo, než mi do toho zapadla ta současnost. Ale dobře vykreslená hrůzná etapa našich dějin - již nikdy více. Autor je záruka kvalitního čtení.

27.08.2021 5 z 5

Bohem zapomenutá láska Bohem zapomenutá láska Jiří Hnilička

Knihu jsem přečetla za jediný den, velmi mě zaujala. Zajímavý námět, ukázka jak nebezpečný je fanatismus k čemukoli - tady je to fanatismus k víře - kam až může dojít. Čtivé, zajímavé, nutí k zamyšlení - doporučuji k přečtení.

12.08.2021 5 z 5

Miss exitus Miss exitus Aleš Palán

Velice zvláštní kniha, téma, které není běžné - málo atraktivní - umírání a práce domácího hospice. Ale je zajímavé se o tom dovědět, nikdy člověk neví, co ho v rodině potká. Nepřeji nikomu nic zlého, ale smrt k životu patří a je to většinou strašně moc těžké se s tímto problémem popasovat se ctí. Pěkná čeština zkušeného autora.

22.06.2021 5 z 5

Člověk Kellner Člověk Kellner Petr Čermák

Děkuji Petru Čermákovi za shrnutí bohužel krátkého, ale velmi naplněného života Petra Kellnera. Byl to geniální podnikatel, který se bez skandálů a bez podivných praktik stal nejúspěšnějším podnikatelem v naší zemi. Jako introvert se nepředváděl jako většina mnohem a mnohem méně úspěšných, ale rádoby "úžasných" celebrit.
Velká škoda, že nestihl dokončit všechny své rozjeté projekty, takových hlav je pro úspěšný vývoj naší ekonomiky potřeba. Kéž jeho děti podědí alespoň část jeho génia a pokračují v úspěších otce, moc jim to přeji.

21.06.2021 5 z 5

Náhradnice z Ukrajiny Náhradnice z Ukrajiny Eva Kadlecová

Tenkou knížku jsem si koupila ve výprodeji za směšnou cenu, ale moc mě překvapila. Krásný příběh popsaný pěknou češtinou, moc se mi to líbilo a doporučuji k přečtení, i když jak níže napsáno - není to čtení na pohodu.

15.06.2021 5 z 5

Tvář mojí dcery Tvář mojí dcery Kathryn Croft

Napínavý příběh, který mě bavil od začátku až do poslední stránky a přiznám se, že závěr mě překvapil, přestože jsem čekala, že něco ještě přijde. Většina hodnocení je kladných, ale překvapuje mě, že pár komentářů je tak moc negativních, ale to jen svědčí o rozmanitosti čtenářského vkusu. Za čtivost dávám ten plný počet hvězdiček.

03.06.2021 5 z 5

Slepá bába Slepá bába Jarmila Pospíšilová

Knížku jsem přečetla na jeden zátah. Určitě to není žádná "velká" literatura do učebnic, ale mě to prostě moc bavilo. Takové české problémy, české povahy, dovedu si představit, že to proběhlo v mém okolí. Ač nejsem detektivně nadaná, tak jsem tušila "pachatele", ale to mi nevadí, bezva kniha na dovolenou.

01.06.2021 5 z 5

Bohuslav Reynek - Český moderní samotář Bohuslav Reynek - Český moderní samotář Bohuslav Reynek

Nádherná kniha pro oko, osobní návštěvu výstavy díla Bohuslava Reynka to věru nenahradí, ale i toto zpracování je moc příjemné.

26.05.2021 5 z 5

Na konci světa Na konci světa Hana Oboda Kolaříková

Knihu mi do cesty přihrála náhoda a díky za to. Nádherná bohatá čeština, četlo se báječně a hned při první příležitosti sáhnu po další knize této autorky, hlavně pro ten úžasný český jazyk. Netradiční novela s tak zvláštní atmosférou, která vás pohltí dokud nedočtete. Dávám plný počet hvězd, moc mě to bavilo.

25.05.2021 5 z 5

Z vln, které zkameněly Z vln, které zkameněly Bohuslav Reynek

Milá malá knížka, která potěší oko i ducha. Mám všechna dílka celé rodiny moc ráda, hezky uspořádáno.

25.05.2021 5 z 5